۳
این نوشتار توسط انی در تاریخ 21st آگوست، 2009 و در دسته "من نوشت" ارسال شده است.

 
لحظه لحظه تا فرار از مدرسه
عنوان مطلب را از کتاب “فرار از مدرسه” اثر “عبدالحسین زرین کوب” که درباره شرح حال “امام محمد غزالی” است گرفته ام.
***
دوران راهنمایی هم گذشت، و من در مدرسه ای به نام : “
دکتر علی شریعتی” ثبت نام کردم، گویی به آزادی بیشتری دست یافته بودم . دیگر مدیران مدرسه و معلم ها، برادرانم را نمی شناختند . دوستی نداشتم و همه چیز تازه بود و نو! طولی نکشید که تمام اصول و خط قرمزهایی که برای خودم تعیین کرده بودم زیر پا گذاشتم . همه ی مدرسه دوست و یار من بودن .، این دوران که اول و دوم دبیرستان را شامل می شد ، شعر ها و نثرهای کوتاهی هم می نوشتم که امروز با همه آن ها بیگانه ام.
وارد دبیرستان که شدم ، خود را بسیار پایین ، کم فرهنگ ، کم شعور، کم عقل وکم احساس می دانستم . برای بیشتر سخنانم دلیل داشت .، ادبیاتی بسیار ساده و ابتدایی داشتم . با کتاب ادبیات هم بیگانه بودم . گویی بعد از چند سال نخست مدرسه ، دیگر هیچ کتابی را نخوانده و نفهمیده بودم . با این حال ، زرنگی و باهوشی و فعالیت های زیر زیرکانه من شاخص بود . کم کم با توجه به رفتار های ناشایست برادرهای بسیجی و معلمان مذهبی، با دین و مذهب بیگانه تر شدم . دیگر آن توجیه های مزخرف پدر ها و مادر ها در من تاثیری نداشت . احساس می کردم معلم ها همه در تلاشند که همه ما را چون چهارپایان پرورش دهند . همچون یک موجوده بی عقل و پوچ ، تبدیل به یک حیوان درون گرا شده بودم. بیشتر که فکر می کنم می بینم معلم ها که برای بیشتر شخصیت ها، بسیار مقدسند ، برای من بیش از چهارپایان ارزش نداشتند و ندارند؛  جز اندکی ، که تعداد آنان از تعداد انگشتان یک دست هم بیشتر نمی شود .

ادامه مطلب : لحظه لحظه تا فرار از مدرسه (کلیک کنید)

 

۳ دیدگاه

 1. يلدا گفت:

  سلام . من بخشی از مطالب سایت تاریخی شما رو خوندم . بعضی مطالبش برام خیلی جالب و جدید بود .
  من دنبال یه سری مطلب در موردآثار به جا مونده از آیین تدفیین در تمدن های باستانی می گردم . خوشحال میشم که اگر می تونید راهنماییم کنید .

 2. باتشکر از زحماتی که کشیدید من کتابی دارم می نویسم در خصوص دانش آموزی که قصد ترک تحصیل داشت ولی بعللی منصرف شد قصد انتخاب اسم داشتم که فرار از مدرسه بگذارم ولی دیدم قبل از من انتخاب شده در نامگذاری کمک کنید

 3. ali گفت:

  سلام
  من دنبال بلد الامین کفعمی به صورت pdf می گردم ممکنه کمکم کنید
  ممنون

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""