۳۸۴
این نوشتار توسط انی در تاریخ 3rd آوریل، 2011 و در دسته "من نوشت" ارسال شده است.

مشاهده و خواندن این نگاره برای افراد زیر هیجده سال (-۱۸) همچنین دوستانی که از دیدن تصاویر هولناک دچار تنشج یا به هم ریختگی روحی می شوند مجاز نیست.

http://enikazemi.ir/images/2011/03/Armenian_Genocide_279.jpg

چه کسی این سر ها را بریده است ؟

اِنی باز هم غمگین است … پیشتر در مورد قتل عام های بزرگِ برخی از نژادهای «همیشه در تکاپو و معترض» شنیده بود، قتل عامِ مردم صربستان و یهودیان و کردها و بخصوص روآندا .. و همچنین قتل عام های مشهورِ دوران باستان؛ و بخصوص آنجا که مورخان رومی راوی ماجرا هستند ولی این بار اِنی… شرمسار است که باید از قتل عامی سخن بگوید که مربوط به ۹۵ سال پیش است! آری همین چندی پیش… “نسل کشی ارامنه توسط ترک های عثمانی”.

این قتلِ عام منجر به کشته شدن بیش از ۶۰۰٫۰۰۰ نفر شد

نسل‌کشی ارامنه که گاهی با عناوین دیگری چونهولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز توسط خود ارمنی‌ها با عنوان جنایت بزرگ شناخته می‌شود، به نابودی عمدی و از پیش برنامه‌ریزی شده معیت ارمنی ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در خلال و درست پس از جنگ جهانی اول (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ میلادی) توسط دولتمردان عثمانی و رهبران قیام ترکان جوان اطلاق می‌شود. عملیات در قالب کشتارهای دسته‌جمعی و نیز تبعیدهای اجباری در شرایطی که موجبات مرگ تبعیدشدگان را فراهم آورد، انجام می‌پذیرفت. امروزه تعداد کل قربانیان نسل‌کشی ارامنه به طور عام ششصد هزار نفر برآورد شده‌است. در طی این دوران دیگر گروه‌های قومی منطقه، از جمله آشوریان و یونانیان، نیز به طریقی مشابه مورد حملهٔ ترکان عثمانی قرار گرفتند به گونه‌ای که برخی از محققان این رویدادها را نیز بخشی از همان سیاست نابودسازی قومی دولت‌مردان ترک دانسته‌اند. امروزه این رویداد به طور گسترده به عنوان یکی از اولین نسل‌کشی‌های قرن بیستم شناخته می‌شود.

عثمانیون، اِمروزه این قتل عام را تا حدودی منکر می شوند؛ خاطرات محمد علی جمال زاده را مروری می کنیم:

…مرد مسنی نزدیک شد و با فرانسه بسیار عالی گفت: “من در دانشگاه استانبول معلم ریاضیات بودم و حالا پسر ده ساله ام این جا زیر چشمم از گرسنگی می میرد. ترا به خدا بگو این جنگ [جنگ جهانی اول] کی به آخر می رسد؟”

جوابی نداشتم به او بدهم ولی دردل می دانستم که با این مردم گرگ صفت که اسم خود را اولاد آدم و اشرف مخلوقات گذاشته اند، هرگز جنگ پایان نخواهد یافت. لقمه نانی به او دادم. دو قسمت کرد یک قسمت را در بغلش پنهان کرد و قسمت دیگر را با ولع شدیدی شروع به خوردن نهاد.

گفت: “تعجب می کنی که این نان را خودم می خورم و به بچه ام نمیدهم ولی خوب می دانم که بچه ام مردنی است و همین یکی دو ساعت دیگر و بلکه زودتر خواهد مرد و در این صورت فایده ای ندارد که این نان را به او بدهم و بهتر است برایم خودم نگاه بدارم.”

جمال زاده می گوید : “روزی نزدیکی های غروب بود که من پیاده شدم و در پس تپه ای از خاک به کناری رفتم. هنوز ننشسته بودم که چشمم به جمجمه ای افتاد که از تن جدا شده و آن جا افتاده بود. هنوز اندکی گوشت و پوست بر آن باقی بود و موهای سرخ رنگی داشت. فهمیدم ارمنی است و سخت ناراحت شدم. از جا برخاستم و با حالی خراب به جانب دوستان و همسفران به راه افتادم…”

اسماعیل رائین در کتاب قتل‌عام ارمنیان می گوید: جنایت بطرزی بسیار اصولی انجام گرفت، زیرا از بیش از پنجاه محل، مدارک و شواهد اقداماتی یکسان در دست است… نقشه بسیار هوشمندانه و زیرکانه تدوین شده بود، زیرا تردیدی نیست که اجرای چنین طرحی، قطعاً با عکس‌العمل و مقاومت متشکل یا پراکنده ارمنیان مواجه می‌شد. بدین جهت باید ترتیبی داده می‌شد، که نخست احتمال هرگونه مقاومتی از میان برود، یعنی همه نیروهای مقاوم فلج شوند، و این نیرو طبعاً مردان – و مخصوصا جوانان – هستند. وقتی در نخستین فرمان، عنوان (کلیه مردهای ارمنی که دارای قدرت جسمانی هستند) را می‌بینیم، بیشتر بر این واقعیت آگاه می‌شویم.

در قتل عام ارامنه (۶۰۰٫۰۰۰) ششصد هزار نفر از مردم ارمنی کشته شدند. تعداد زیادی از کودکان، پیرزنان و پیرمردان در مسیر راه تعبید در اثر گرما، گرسنگی و تشنگی طاقت نیاورده و مردند. از سوی دیگر برای اجرای کامل کشتار ارمنیان مردان را از زن و بچه یشان جدا کرده، بطرز فجیعی قصابی می‌کردند و زنان و دختران جوان را برای نیات جنسی با خود می‌بردند. آنهایی هم که از خود مقاومت نشان می‌دادند، بطور وحشیانه‌ای می‌کشتند (اسماعیل رایین، قتل عام ارمنیان، انتشارات امیرکبیر، تهران، ۱۳۵۷)

اکثر تصاویری که مشاهده خواهید کرد توسط “آرمین وگنر” تهیه شده است، برای عکس های دیگر منبعی یافت نشد؛ آرمین ونگر وی به عنوان پزشک ارتش نظامی، با آلمان ها وارد ترکیه شد و به تحمل سختی توانست نگاره ها و اخباری را از نسل کشی گسترده رامنه توسط عثمانی ها جمع آوری کند، با کمک عکس هایی که او گرفته بود نسل کشی ظالمانه ارامنه به جهانیان شناسانده شد. پس از مرگش در سال ۱۹۹۶ ، بخشی از خاکستر بدن او به ارمنستان منتقل شد و بعد از اجرای مراسمی نمادین در نزدیک مشعل یادبود نسل کشی ارامنه جای گرفت؛ به این روی نام وی نیز در تاریخ جاوید شد.

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

اورهان پاموک نویسنده و رمان‌نویس اهل کشور ترکیه و برندهٔ جایزه نوبل ادبیات است، وی در فوریه گذشته در مصاحبه‌ای با یک نشریه سوئیسی اعلام کرده بود: در ترکیه سی هزار کُرد و یک میلیون ارمنی کشته شده‌اند در حالی که به غیر از من هیچ‌کس جرئت بیان این مطلب را ندارد.

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

یحیی دولت‌آبادی، شاعر، خوشنویس، نویسنده و مؤسس مدرسهٔ سادات بوده‌است. وی ازجمله رجال سیاسی عصر مشروطه و دوران پس از آن تا اوایل حکومت رضا شاه به شمار می‌آید و پست‌های سیاسی چون چندبار نمایندگی مجلس شورای ملی را در مقاطع متعدد تجربه کرد.وی پس از مرگ صبح ازل رهبری ازلیان را با اکراه پذیرفت و آنان به مذهب شیعه بازگرداند، یحیی دولت‌آبادی در هنگام جنگ از راه آذربایجان و حلب به قسطنطنیه رفته و در راه اوضاع فلاکت بار ساکن عثمانی را به چشم دیده است، درباره وضع آنها می‌نویسد:

ارمنی‌های آواره شده شاید زیاده از دویست هزار نفر بوده باشند. هر جا قافله ما ایست می‌کرد مخصوصاً در نزدیک آبادی‌ها اطفال کوچک دختر و پسر این قوم اطراف ما جمع می‌شدند برای گرفتن لقمه نان و دیده می‌شد که بعضی از آنها در همان حال هجوم آوردن برای گرفتن نان غش کرده برزمین می‌افتادند و بعضی از آنها می‌مردند.

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

http://enikazemi.ir/images/2011/03/ar-vict-massacred11.jpg

پژوهش‌های بسیار زیادی درباره نسل‌کشی ارامنه انجام شده و می‌شود. که قریب به اکثریت آنها وقوع چنین نسل کشی را واقعی و انکارناپذیر می‌دانند. امروزه کشور ارمنستان خواهان به رسمیت شناختن این نسل کشی است اما دولت‌ ترکیه علیرغم عدم انکار وقوع چنین واقعه‌ای از پذیرفتن این واقعه با عنوان «نسل کشی» خود داری کرده و وجود سیاست سیستماتیک برای نابودی ارامنه را قبول ندارد. ترکیه معتقد است که در آن سالها علاوه بر ارمنی‌ها ترکهای بی دفاع نیز قربانی آشفتگی‌ها شده‌اند.

عثمانیون کودکان و بزرگسالان را از هم جدا کرده بودند

تعداد زیادی از کودکان، پیرزنان و پیرمردان در مسیر راه در اثر گرما، گرسنگی و تشنگی طاقت نیاورده و مردند. از سوی دیگر برای اجرای کامل کشتار ارمنیان مردان را از زن و بچه یشان جدا کرده، بطرز فجیعی قصابی می‌کردند و زنان و دختران جوان را برای نیات جنسی با خود می‌بردند. آنهایی هم که از خود مقاومت نشان می‌دادند، بطور وحشیانه‌ای می‌کشتند.

ارمنی ها به تلافی قتل عام حدود یک قرن پیش، در سال ۱۹۱۸ به خوجالی قره باغ آذربایجان می تازند و در نتیجه ۶۱۳ تن در یک شب کشته و ۱٫۲۵۰ نفر نیز همان شب به اسارت برده می شوند که مدتی بعد ۸۰۰ نفر از آنان آزاد شده ولی از سرنوشت ۴۵۰ نفر باقی مانده دیگر خبری به دست نرسید. این در حالی است که خبرها گزارش می دهند بیش از یک هزار نفر از مردم غیر نظامی با اصابت گلوله مستقیم کشته شدند. در ادامه حملاتی دیگر روی می دهد (۱۹۰۵ تا ۱۹۰۷، ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ و ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۳) که باعث کشته شده شدن عده ای بیشتر – ده ها هزار نفر – می شود. چرا این چنین می شود ؟ این قتل عام ها توسط دو طرف بار ها و بار ها در طی چندین سال تکرار می شود. گاهی مردم را زنده زنده در آتش سوزاندند، سرهایشان برا ریده شده، پوست بدنشان را کنده، چشمان کودکان را خردسال از حدقه بیرون آورده شده و شکم زنان حامله را با سرنیزه پاره پاره کرده می کردند..

این زنان و کودکانِ بی گناه، در سال ۱۹۱۸ در «فاجعه مارس خونین» توسط نیروهای مهاجم ارمنی، (حزب داشناک) روسی و کمونیستی به آذربایجان کشته شدند، از اصلی ترین دلایل این حمله باید کینه توزی های دو کشور در طی قرون دراز باشد. در طی دو روز (۱۹۰۵ تا ۱۹۰۷، ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ و ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۳) ده ها هزار نفر از مردم آذربایجان کشته شدند، مردمِ مسلمان.

ما اینجا کاری با قتل عام ارمنی ها توسط عثمانی ها یا نسل کشی مردم آذربایجان توسط ارمن ها در نداریم، بلکه می خواهیم نفسِ این اقدام نابجا را متهم کنیم، فرقی نمی کند که کدام حزب و نژادی این نابجا را انجام می دهد و به چه ملت یا حزبی یا مکتبی وابسته هستند، آنچه مشخص و مسلم است اِحساس افراطی (و عموماً ملی گرایی) در آنان است که موجب وقوع چنین فجایعی می شود.

در جایی دیگر یکی‌ از شعرا و نویسندگان مشهور ارمنی به نام زوری بالایان در کتابی‌ تحت عنوان ؛احیا دوباره روحمان؛ از قتل عام خوجالی آذربایجان در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ که خود نیز در آن شرکت داشته چنین مینویسد:

با خاچاتوریان به خانه ای که تصرف کرده بودیم وارد و کودک ۱۳ ساله ترکی رادیدیم که توسط سربازان ارمنی به پنجره اتاق میخکوب شده بود خاچاتوریان برای اینکه جلوی گریه و فریادهای کودک را بگیرد پستان بریده شده مادرش را به زور در دهان وی فرو برد بعد از آن من پوست سر و سینه و شکم کودک را کنده و تایم گرفتم کودک در عرض هفت دقیقه بر اثر شدت خونریزی جان داد و من با این عمل دچار شادی و شعف زاید الوصفی شدم و تمام روحم سر شار از غرور گردید.

اچاتوریان جسد کودک را تکه تکه کرده و در مقابل سگهایی که از نژاد خود ترکها هستند انداخت!ش ب همانروز این کار را با سه کودک دیگر ترک تکرار کردیم `بدین شکل من به وظیفه خود به عنوان یک ارمنی عمل کرده و یقین دارم که که تمامی‌ ارامنه به ما و کارهایمان افتخار خواهند کرد.

زوری بالایان – از کتاب احیا دوباره روحمان – چاپ شده در صفحه ۲۶۰ تا ۲۶۲ نشریه وانادزور در تاریخ ۱۹۹۶.

http://enikazemi.ir/images/2011/03/qarabagda-ermeni-mezaliminden-goruntuler-119.jpg

در سال ۱۴۵۳ میلادی سپاهیان محمد دوم شهر مسیحی «کنستانتینوپولیس» را با نام اسلام گشودند و به عمر امپراتوری روم شرقی (بیزانس) که از مراکز فرهنگی اروپا بود، پایان دادند. به این ترتیب امپراتوری عثمانی توسط ترک‌های مهاجری که وارد آسیای صغیر شده بودند ایجاد شد. عثمانی‌ها با آمیخته‌ای از فرهنگ ترکی-اسلامی به حذف مسیحیان پرداختند. نخستین کار آنها برداشتن نام کنستانتین و گذاشتن کلمه اسلام به جای آن بود که نام پایتخت به اسلامبول (استانبول) تغییر یافت

http://enikazemi.ir/images/2011/03/geno19.jpg

http://enikazemi.ir/images/2011/04/44516101_victimafp203body.jpg

چرا ؟

سران حزب تندرو داشناکِ ارمنستان در استانبول توسط افراطیون ترک اعدام شدند، تصویر غم انگیزی”ست

کودک ارمنی

این تصویر توسط یک سرباز ناشناس آلمانی گرفته شده است

ارمنی ها در حال خروج از شهر هارپوت – ماه مارچ

http://enikazemi.ir/images/2011/04/german-medic.jpg

تصور بر جای مانده از آرمین وگنر

 

تاریخ نویسانی نیز که در زمینه قتل عام ارامنه تحقیق کرده اند، همیشه از دشواری دسترسی به آرشیوهای دوران عثمانی شکایت داشته اند. ولی در روز سوم مارس امسال (۲۰۰۵) رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از مورخان خواست دست به مطالعه ای بی طرفانه درباره ادعای مربوط به قتل عام بیش از یک میلیون ارمنی در دوران حکومت دولت عثمانی در ترکیه بزنند. آقای اردوغان گفت کشورش آماده است آرشیوهای خود را به روی چنین مطالعه ای باز کند و از ارمنستان خواست اقدام مشابهی انجام دهد.

به باور برخی از سیاستمداران اروپا، موضوع قتل عام ارامنه نباید در جریان گفتگوهای مربوط به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از نظر دور بماند. پارلمان چندین کشور از جمله کانادا، فرانسه و سوئیس، قبلا با تصویب قطعنامه هایی قتل عام ارامنه را به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر پذیرفته اند.

منبع اصلی عکس های آرمین وگنر : http://www.armeniapedia.org/index.php?title=Armenian_Genocide_Photos

با وجود تلاشی که کردم برای عکس های دیگر منبعی که برای بازدید کننده یقین آمیز باشد نیافتم

۳۸۴ دیدگاه

 1. omid گفت:

  دوست عزیز لطفا با آگاهی بیشتر در مورد موضوعات سخن بگوییدو همه مسائل را بازگو نمایید.اگر شجاعت مردم آذربایجان نبود حالا قسمت بزرگی از آذربایجان شرقی و غربی جزئی از خاک ارمنستان بود.مانند آنچه در مورد قره باغ میبینیم.شاید به نظرتون مسخره بیاد که چرا در مورد ترکها صحبت میکنم.ولی باید بگم میتونم حدس بزنم آخر این کار به کجا ختم میشه.در ضمن بعضی از عکسهایی که شما نشان داده اید مربوط به قتل عام مردم خوجالی توسط ارامنه است که شما کاملا بر عکس وانمود کرده ایید.من نمیدونم جریان چیه که این اواخر روی بعضی چیزها خیلی تبلیغ میشه.یکی از اونها در مورد خشونت عثمانیها و ترکها هستش.مطمئنم که این جریانات بدون منظور نیست.لطفا به لینکهای زیر هم نظری بندازین.
  http://turk-urmu.blogfa.com/post-47.aspx

  http://www.irazturk.ir/thread3412.html

  http://www.youtube.com/watch?v=JR8EmmnT364

  http://www.youtube.com/watch?v=XJ6JrEeW53A&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=XJ6JrEeW53A&feature=related

 2. حسن گفت:

  هرگاه بی رحمی در وجودت راه پیدا کرد دیگر انسان نیستی ….مرام ومسلکت هم مهم نیست گورپدر مذهبی که باعث اختلاف وانسان کشی شود !

 3. محمد گفت:

  جنایت داشناکها در کشتار مردم خوی سلماس وارومیه کمتر از خوجالی نیست در ضمن به کشتار آذرباجانیان توسط ارامنه در باکودرسال ۱۹۱۸ اشاره نکرده اید واقعیت این است نوشتار جنابعالی بیشتر به نفع ارامنه وداشناک است تا باز گوی واقعتها!!!

 4. درود. لینک هایی که فرستادید را قبلاً دیده ام، عکس هایی که مربوط به قتل عام خوجالی است رو علامت گذاری کردیم و مقلا گفتیم : این کودکان بیگناه در فاجعه ماه خونین مارس، و در خوجالی کشته شده اند.

  ما به هر دو قتلِ عام اشارت کردیم.

 5. مذهب شده است توجیه برخی جسین جان. توجیه ای برای هدف”شان.

 6. من اصلاً نباید به قتلِ عامِ خوجالی می پرداختم،
  من به قتلِ عام ارامنه اشاره کرده و بیشتر به آن پرداختم
  ولی به سالِ ۱۹۱۸ که اشاره کردید در اواخر متن بالا پرداختم، لطف کنید دوباره بخوانید. حتی از مورخ ارمنی خاطره نقل کردم.

  اینجا من فقط و فقط می خواستم به قتلِ عامِ عثمانی ها بپردازم، ولی دیدم بی انصافانه است، به قتلِ عام مردم مسلمان آذربایجان نیز اشاره کردم. چنان که شاید خواندید.

 7. رضا گفت:

  دوست عزیز، هدف و منظور شما را از نگاشتن این مقاله نمیدانم. اما ایراد اساسی که به این مطلب وارد است این است که به قتل عامی پرداخته اید که تا این لحظه آنگونه که شما (‌به مانند داشناک ها) شرح و تفضیل جانسوز آن را نوشته اید، اثبات بیطرفانه ای بر وقوع قطعی آن و چند و چون و تعداد کشته ها وجود ندارد. عکس ها و رفرنس هایتان هم متاسفانه غیر قابل استناد و مخدودش بوده و اکثرا معلوم نیست از کجا آمده است.
  حال استفاده مشکوک از عکسهای جنایات داشناک ها در خوجالی و باکو (که هیچ کس حتی خود ارمنیها هم توان انکار آن را ندارند) جای حرف و حدیث بسیار دارد. متاسفم.

 8. گفتیم برای عکس های جنایات داشناک های تندرو گفتیم که ..

 9. سایه آبی گفت:

  از همان روزی که دست حضرت قابیل گشت آلوده به خون حضرت هابیل آدمیت مرد گرچه آدم زنده بود ! بعد دنیا هی پر از آدم شد این آسیاب گشت و گشت قرن ها از مرگ آدم هم گذشت ای دریغ آدمیت برنگشت! … هیچ حیوانی به حیوانی نمی دارد روا آنچه این نامردمان با جان انسان میکنند… من که با دیدن نگاه ساکت یک کودک بیمار حتی قاتلی بردار اشک در چشم و بغضم درگلوست مرگ او را از کجا باور کنم ؟!!

 10. دخترک اوریجینال گفت:

  خجالت‌بار.
  این تنها چیزیست که برای گفتن میماند… میخواهند مسیحی و ارمنی را کشته باشند یا مسلمان را…

 11. araz گفت:

  بااگر شما اهل منطق بودید داغ فلسطینیان را به سینه نمی زدید درحالی که جنایات ارامنه را در خوجالی که همسایه ایران است به زبان نمی اورید یا به نفع ارامنه به زبان میاورید و طرف دیگر ماجرا را بیان نمیکنید.

 12. چه کسی زبانش را بر روی جنایات ارامنه در خوجالی بسته است ؟
  شما چرا بجای درنگ و خواندن مطلب بحث را به دیگر نقاط می کشانید ؟

  آنان که از جنایات خوجالی سخن نمی گویند ما نیستیم! سیاست مداران هستند، آنان که مقابل سرکوب مردم مسلمان چین لال شده اند ما نیستیم، سیاست مداران هستند.
  کاش چشم ها رو باز می کردید و در آخر متن که به جنایات ماه مارس، خوجالی پرداخته بودیم نگاهی می کردید
  اما افسوس.
  افسوس نخواندید.

 13. negar hossein zade گفت:

  وای انسانیت سالهاست تو را ندیدم
  فاصله مان به قرن انجامید
  دلم برایت تنگ شده
  دلم برای توئی تنگ شده که هرگز ندیدیم.
  آرزوی دیدن تو را نسل هاست به گور می برم.

 14. حقیقت جو گفت:

  سلام

  این مسئله دروغه، درباره نسل کشی ترکها توسط ارامنه و ظلمی که بهشون روا میشد هم بنویسید.
  فقط خواهش میکنم بیشتر مطالعه کنید ،این عکسها متعلق به واقعه دیگری است،ترکها این کار را نکردند

 15. araz گفت:

  ایا میدانید ارمنیها در فکر ایجاد ارمنستان بزرگ بود؟که ایرا نو کشورهای مسلمان منطقه جز نقشه ارمنستان بزرگ بود؟که ترکهای مسلمان وتوانای اذربایجان در مقابل شان ایستادند و حال این چنین در موردترکها گفته میشود. ما خواستار صلح وانسانیت بوده ایم و خواهیم بود اما ….ایا میدانید ترکها جز با فرهنگترین قومها بودنو وخواهند بود؟ پس لطفا تاریخ را تحریف تحریف تحریف نکنید یا تحریف شده نخوانید
  یاتشکر.

 16. آرين ستاره مشرق گفت:

  سلام
  بسیار هم عالی گفتی
  من به خوبی می دانم اونایی که بهت ایراد میگیرن چه کسایی هستن؟
  همین اراز؟بله دیگه
  از سم معلومه

  اره شما فک کن ترکها به خاطر اسلام ارمنی ها رو سلاخی کردن
  تو فک ارمنها به دنبال ارمنستان بزرگن که هستن چون حقشونه
  چون یک مشت تورک وحشی سرزمینشو اشغال کرده
  هم سرزمین ارامنه و هم کردها
  اتاتورک بی پدر که امروز به عنوان پدر ترکیه ازش یاد میشه هزاران کرد و ارمنی رو کشت و سرزمینشو اشغال کرد چیزی که لیاقت و حقشون نیست

  بهتره از تورکها بگی که به دنبال توران بزرگ(از تورکیه تا سیبری)هستند شماها که خوش اشتها ترید تا ارامنه
  تا زمانی هم که اون مردک علیف که نوکر و عروسک امریکا و اسراییله بر ایران شمالی(جمهوری جعلی اذربایجان)و بادکوبه ایران حکومت میکنه ارامنه ازادند تا قره باغ را در کل اذربایجان اجرا کنند ایران هم حمایت می کنه تا چشمتون دربیاد
  دولت علیف در اقدامات جدید ۳۰ درصد خاک ایرانو متعلق به جمهوری موهومی اذربایجان بزرگ می بینه

  همه میدونیم که اذری ترک نیست زبان اذری از شاخه های زبان پارسی بوده که به دلیل یورشها و وحشی گری های ترکها تا حدود زیادی به زبان تورکی شبیه شده اما نژاد که عوض نشده اذری تا ابد ایرانیه و اریاییه
  حالا هر اذری ایرانی که خودشو تورک میدونه پس بدونه رهبرش همین اتاتورک وحشیه که هزاران نفرو کشت چون تورک نبودند هر اذری که خودشو تورک میدونه بره به درک
  هاردوسو شرفسیز تورک و پانتورک
  اینو هم بدونین نصف ترکیه که کردنشینه مال ایرانه بخش زیادیش مال ارامنه پس اگر خودتونو تورک میدونید برید انکارایی استانبولی چون اونجا مال شماست شهر تاریخی وان دیاربکر سیواس و انتاکیه مال ماهاست مرگ بر خائن وطن فروش

  شما هم کارت عالیه اصلا خوب کردی اصلا اگر جعل هم کنیم کار خوبیه تهمه اذری ها باید بدونن فرهنگ به قول عمشون۷۰۰۰هزار ساله تورک چیزی جزوحشیگری و نژادپرستی نبوده
  همشون باید بفهمنن اتاتورک رهبر خرهای جهان کی بوده

  اذری ایرانی است
  اذری تورک نبوده و نیست و نخواهد بود
  تورک تورک عثمانی است تورک وحشی با زبانی مهجور و زمخت و درنده خو
  تورکیه کشوری است اسلامی با ۹۰درصد الکی
  مسلمانان تورکیه هر شب در کازینو ها و قمارخانه ها و بارها و …..خدا را ستایش می کنند به صرف مشروب کمی برهنگی با چاشنی رقص و قر کمر
  تورکیه کشوری است اسلامی که حجاب در مدارسش ممنوع است
  تورکیه کشوری است که ایرانیان برای …………….می روند انتالیا چون انجا اسلامی است

  کمتر به اسم دین و مذهب اهداف نجس و کثافت نژادپرستی تورکها را توجیه کنید ای انسانهای مثلا محترم

  یاشاسین اذربایجانه ایران
  یاشاسین عباس میرزا
  اورکدن
  انایوردوم ایران(با افتخار سرزمین مادری ام ایران)

 17. عبود جاسم گفت:

  با سلام
  هیچ مذهبی و هیچ دینی این جنایات رو بر نمیتابه
  اگر دو طرف از انسانیت بویی نبردند چون ذاتا انسان نبوده اند
  کاری هم به اسلام و ارمنی و یهودی و مسیحی نداره
  اهداف سیاسی تعدادی از سر درمداران به اضافه کینه مفرط به اضافه حیوانیت این فجایع رو رقم میزنه
  به نظر من اگر لکه ننگی یا پرچم افتخاری قراره گذاشته بشه باید به قومیت یک گروه تعلق بگیره نه دین و مذهبشون

 18. ايلقار گفت:

  حالا چرا سگ شدی؟
  یکم جنبه داشته باش …معلومه که اونجات سوخته ….
  آره صد در صد سوخته…زبانی به نام آذری وجود نداره .آذری همون ترکیه…
  خدا بهت کمک کنه….تا سوختگیه اونجات زودتر خوب بشه …
  اگه خوب نشد بیار خودم……

 19. شرم کن مرد با این ادبیات. شایسته نیست.

 20. mishka گفت:

  انی انی انی خوشحالم که خوب برگشتی

 21. خوب برگشتم خواهر ؟ چطور ؟

 22. ali گفت:

  بنی آدم اعضای یکدیگرند
  که درآفرینش زیک گوهرند

  فرضیه نژادی(Rassism) که مدعی برتری فکری و فرهنگی گروه خاصی از انسانها برسایر گروههای انسانی، به علت داشتن مشخصات جسمانی و ظاهری و اقامت در منطقه جغرافیایی معین است و بر این اساس، جامعه انسانی را به نژادهای برتر و پست تقسیم می کند، می کند، پرنفوذترین و در عین سست و مهمل بودن مهلک ترین نظریاتی است که به نام علم، مانع شکوفایی جامعه مدنی در مستعمرات شده و می شود. تبلیغ و ترویج چنین فرضیه هایی در دراز مدت، وبه طوروسیع و مداوم، موجب پیدایش و تثبیت ” عقده حقارت اجتماعی” در جوامع مستعمراتی و رشد عقده ” خود بزرگ دانستن” در جوامع کشورهای سرمایه داری اروپا و آمریکا و افزودن برآن، به علت تعمیم یافتن به بررسیهای اجتماعی و سیاسی و تاریخی و فرهنگی موجب بروز برخوردهای خشن و رفتارهای ظالمانه میان گروههای انسانی در درون یک جامعه مستعمراتی، و میان جوامع مستعمراتی شده است.
  تحریف تاریخ به سود طبقات استعمارگر، تجلیل از” کشورگشایان” تحقیر اقوام و گروههای انسانی در طول تاریخ و القاء نوعی “هویت ملی جعلی” به عامه مردم و همچنین توجیه و مشروعیت دادن به اعمال و جنایات استعمارسرمایه داری و کلنیالیسم در مستعمرات، از زمینه های اجتماعی و سیاسی کاربرد فرضیه های نژادی محسوب می شود. طبقات حاکم در کشورهای سرمایه داری با استفاده از فرضیه های نژادی بعنوان فکر راهنما، غارتگری اقتصادی و کاربرد زور در مورد مردم مستعمرات را منطقی و مشروع و حتی لازم و ضروری دانسته و می دانند و برای خود حق تشخیص و قضاوت و اجرا قائلند.
  طبقات حاکم وابسته به استعمار در مستعمرات نیز از فرضیه های نژادی برای حفظ سلطه خود بهره برداری می کنند، و در این جهت با کمک این فرضیه ها نه فقط می کوشند وجود روابط استثماری را میان طبقات و در درون جامعه ای که بدان وابسته اند انکار کنند و دشمن واقعی را از دید مردم محروم و زحمتکش پنهان نگهدارند، بلکه تلاش می کنند با ترویج و تبلیغ این فرضیه ها چه در رابطه با ساختار اجتماعی درون جامعه مستعمراتی و چه در رابطه میان جوامع مستعمراتی، خصومت و نفاق و تفرقه میان طبقات و اقشار محروم و استثمارشده را ایجاد و تشدید نمایند و مانع شکوفایی فرهنگی و سیاسی جامعه و رهایی اقتصادی و سیاسی گردند.
  درترویج و تبلیغ فرضیه های نژادی که شکل و محتوای مشخص آن در هر منطقه و کشور برحسب احتیاجات طبقه حاکم محلی” داخلی” و استعمارگران”خارجی” تعیین می شود، استثمارگران داخلی و استعمارگران خارجی دارای منافع مشترک می باشند و در این زمینه صمیمانه با یکدیگر همکاری می نمایند. وابستگان فرهنگی طبقات حاکم در مستعمرات، آنچه را نظریه پردازان استعماری برای تخدیر و گمراهی روشنفکران وفریب و تحریک توده های مردم مستعمرات ارائه می کنند، به نام”علم” به بازار فرهنگی عرضه نموده و با اشاعه فرهنگ استعماری، به تثبیت و تحکیم زنجیر اسارت مردم مستعمرات می پردازند. در جوامع مستعمراتی، فرضیه های نژادپرستی در همه زمینه ها و با استفاده از همه امکانات ازاسباب بازی و قصه کودکان گرفته تا کتب به اصطلاح فلسفی و پژوهش های تاریخی، ودایره المعارفها ترویج و تبلیغ شده و می شود….
  این مطالب بر گرفته شده از کتاب” نادرستی فرضیه های نژادی آریا،سامی و ترک” ص۱۷ تا ۱۹ نوشته پرفسور شاپور رواسانی است.
  با توجه به نکاتی ذکر شد، از بحثهایی که بین بعضی دوستان در گرفته می توان به عمق نفوذ فرهنگ استعماری پی برد، تا آنجا که می بینیم کسانی که دریک کشور، تحت لوای یک فرهنگ و زبان مشترک با همه اشتراکات دینی، انسانی، تاریخی و اجتماعی و …اینگونه به روی هم شمشیر و تیغ از توهین و تحقیر و اتهام می کشند و پرده های اخلاق و ادب را می درند . برسر چیزی که ساخته پرداخته ذهن بیمارگونه استعمارگران است در مقام بحث و استدلال به همدیگر همچمون دشمنان خونی می تازند. اینها نشانگر این است که ما هنوز با آن مدینه فاضله آرمانی بشریت فاصله بسیاری داریم و تا زمانیکه بذر کینه و دشمنی موهوم میان نسل بنی آدم ( دقت کنید!) ریشه کن نشده است و فکرها و ذهنها اسیرقفس تنگ خود بزرگ بینی و خود برتر بینی ملتهاست، تا قیام قیامت بشریت روی صلح و ارامش را به خود نخواهد دید. زبان و ادبیات مشترک و حاکم میان انسانها زبان گلوله و داغ ودرفش و قتل و جنایت خواهد بود و جنگهای جهانی و میادین جنگ عرصه اثبات حقانیت ملتها و جنایت بالاترین منطق جوامع انسانی خواهد بود. به فرموده قرآن کریم: فاین تذهبون… {ای انسانها} به کجا چنین شتابان! وتنها چاره کار و داروی درد ملتها فرموده خداوند متعال است که: «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقو»…به کتاب خدا چنگ زنید و از اختلاف و دودستگی تفرقه پرهیز کنید.(آل عمران:۱۰۳)

 23. ايلقار گفت:

  سلام آقای انی کاظمی
  شما که به ادبیات من ایراد میگیرید انصافتون کجا رفته….
  آخه ببین مرتیکه چی میگه؟؟؟؟
  درسته که جواب ابلهان خاموشیه ولی تا کی؟؟؟
  مرتیکه هر چی از دهنش در میاد و لایق خودشه بار مردم آذربایجان و ترکیه می کنه بعدا ادعاش میشه که من خیلی با فرهنگم…..
  دو کلاس درس خونده،دو تا چیز از اینور و اونور شنیده داره اراجیو میبافه….
  از شما هم بعیده که همچین نظرات …. رو تو سایت قرار می دین…..
  با تشکر

 24. بابك گفت:

  این اراجیف چیه نوشتی…..
  از کی تا حالا آذری شده شاخه زبان فارسی؟؟؟
  خدا لعنت کنه رضاشاهو و بیشتر از اون احمد کسروی وطن فروشو.
  زبان آذری وجود نداره،اون که میگن آذری به این خاطره که آذی مخفف آذربایجانیه،نمی فهمی یا خودتو زدی به نفهمی؟؟؟؟؟؟
  من اگه بیام بگم فارسی لهجه ۳۲ زبان …. است چی بهم میگی؟
  ترکی آذربایجانی با فارسی زمین تا آسمون فرق می کنه.اگه کلمتت فارسی به زبان ترکی آذربایجانی اضافه شده به خاطر نبود یک کتاب و شبکه اصیل ترکی تو ایرانه.

 25. چرا عصبانی شده ای ؟
  چرا با دو نام و نشان کامنت می گذارید ؟
  برای تخریب بیشتر.

  به هر روی ممنونم “ایلقار” یا “بابک”

 26. farshad baghestani گفت:

  داغونم انی… داغونم

 27. کتایون گفت:

  از آجیل سفره عید
  چند پسته لال مانده است
  آنها که لب گشودند؛خورده شدند
  آنها که لال مانده اند ؛می شکنند
  دندانساز راست می گفت:
  پسته لال ؛سکوت دندان شکن است

  درود اولین بارهست که وبلاگت اومدم. عالی بود براتون آرزوی موفقیت می کنم.

 28. mythra گفت:

  سلام اقای حقیقت جو، اگر واقعا دنبال حقیقت هستید و ادعا میکنیداینواقعه دروغه کتاب نسل کشی ارامنه از اسماعیل راعین را بخونید نویسنده اش هم ایرانیه ارمنی نیست ،امیدوارم باور کنید که این فاجعه وحشتناک واقعیت داره ولی نمیشه تصور کرد که ممکنه یه ادم این کار رو انجام بده. من که نمیتونم هیچ اسمی روی این کار بذارم.

 29. درود بر کتایون ..

 30. این کار دو جانبه بوده است. هر دو جبهه تقصیر دارند.

 31. مینا گفت:

  انی جون سلام
  عزیزم یه نظر مهم تو قسمت تفاوت عشق و دزست داشتن از دید دکتر شریعتی واست گذاشتم
  لطفا هرجه سریعتر بخونش
  منتظر جوابم
  بابااااای

 32. درود.
  دیدگاهت رو خوندم و وبلاگ رو باز کردم
  ولی وبلاگت برام باز نمیشه.
  صفحه سفید میآد. من میام و میگم که این کار شما بی مشکل بوده است.

 33. پریوش گفت:

  چه کسی و با چه جرئتی توانسته در حضور آن آدمخواران. به راحتی و با فراغ بال. اینهمه عکس تهیه کند؟

  منبع و سند این وقایع کی و چطور کشف شده؟

  در ضمن دوستان یک بار برای همیشه پاسخ بدهند که مثلا ارمنی بودن یا ترک بودن یا ایرانی ….چه فرقی دارند؟ مهم انسان بودن ست. اخلاقی بودن و مهر داشتن به یکدیگر. همه ما چشم باز کردیم و دیدیم در یک نقطه ای از جهان. در یک خانواده ای پرتاب شده ایم.(به قول کی یر کگارد . فیلسوف معاصر). این عکسها چه واقعی باشند چه تخیلی. چه این به آن حمله کرده باشد. چه آن به این. دل هر انسانی را به دردو
  وحشت می اندازد. اما هر چه بوده گذشته. سعی کنیم ما مثل آنها نباشیم و نشویم.نسل های آینده از جمله خود ما که نباید تقاص جنایتها. نادانی ها و اشتباهات نسل های پیش از خود را بدهیم.

  وگرنه مجبور می شویم شعر محبوب سر در سازمان حقوق بشر را که
  انسانی انساندوست (سعدی) سروده. تغییر ماهیتش دهیم تا با هویت انسان امروز جور دربیاید:

  “بنی آدم اعضای یکدیگرند….که در آفرینش.یکی از یکی گه ترند.”

  با عرض پوزش از سعدی و همه نیکان جهان.

  و به امید روزی که باور کنیم سرتاسر زمین . بلکه هستی. همه یک خاک و یک آسمان دارند.

 34. hammit گفت:

  ارین جان از طرز صحبتت فرهنگ والاتون را دیدیم

 35. نخست باید بر شما درود بفرستم.
  دوم : چه کسی راستی می توانسته ازین صحنه ها یا صحنه های دهشتناک در آفریقا فیلم و عکس تهیه کند؟ آیا جز کسی بوده است که می خواسته است دنیا را از وجود جنایاتِ موجود که در خاموشی رخ می دهند آگاه کند؟
  سوم : ایرانی، ترک، ارمنی و عرب بودن با دیگر نژاد ها فرقی ندارد. (در کتاب خدا فرقی میان سیاه و سفید نیست)
  اما وقتی برخی به نژاد فعلی خود تعصب می ورزند و نژادی دیگر را باعث شرم و ننگ می دانند چنین واقعی رخ می دهد؛ ایرانی ها، اعراب را نژاد پست می دانند و آنان نیز ایرانی ها را نژاد پست می شمارند. همین مباحث میان ترک ها و ارمن ها وجود داشت. گاهی ارمن ها می تاختند و می کشتند و گاهی ترک ها می تاختند و می کشتند.
  ولی قصد ما چه بود ؟ ترک ها منکر ماجرا بودند، ما سعی کردیم قضاوتی کنیم. در آخر متن نیز به جانایات ارمن ها بر ترک های آذربایجان اشاره کرده ایم.

  در آخر باید شعری از سعدی را که باعث افتخار نسل بشر است نقل کنم :
  تن آدمی شریف است به جانِ آدمیت
  نه همین لباس زیباست نشان آدمیت
  اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی
  چه میان نقش دیوار و میان آدمیت ؟

 36. علی گفت:

  هیچکدوم اینها هیچ چیزی رو ثابت نمیکنه
  چنانکه میتونیم از جنایات وحشیانه پادشاهان ایرانی حرف بزنیم که هیچ ربطی به مردم ایران امروزی نداره

 37. hassan گفت:

  احسنت پریوش جان

 38. Amirkaraj گفت:

  New Iranian Dating Site members blow .. .. Tell FRIENDS

  http://360forlove.mixxt.org/networks/join/signup

  My Group IN F a c e b o o k

  http://www.facebook.com/pages/Farsi-dating/193295407356939

 39. مینا گفت:

  با دیدن این تصاویر هیچی نمیتونم بگم.چقدر همه چیز وحشتناک بود.خیلی وحشتناک…آدم بودن اینها؟

 40. از آدم هایی که نیستند.

 41. بشر گفت:

  سلام به همه دوستان
  تصاویر واقعا” تاسف بار است اصلا فرق نمیکند متعلق به چه کسانی و در کجای عالم است، این گونه رفتار حتی با حیوانات وحشتناک است چه برسند به همنوع . حق می دهم به فرشتگان که با آفرینش انسان موافق نبودند . شرم بر کسانی که به بهانه تلافی جنایت را توجیه می کنند قربانی های نسل کشی همگی بیگناهند . در کدام نسل کشی کسانی که کشته شدند همان کسانی بودند که جنایت قبلی را مرتکب شدند . رحمت خدا بر تمامی قربانیان بی بصیرتی انسان .

 42. reza گفت:

  ارامنه از قدیم جانی و کثافت هستند جنایات آنها در خوجالی و قره باغ هیچ وقت از یاد ترک ها نخواهد رفت جعل تاریخ به هیچ عنوان ÷ذیرفته نخواهد بود .
  به امید روزی که ارامنه کثافت به سزای جنایات ننگینشان برسند .
  می رسند و حتماً خواهند رسید

 43. جنایت دو طرفه اَست. آدم هایی اَمثال شما باعث وقوع نسل کشی می شوند. و آدم هایی امثال شما در جبهه مقابل باعث وقوع جنایتی دیگر.

 44. صمد گفت:

  اگر هدف شما دفاع از حقیقت است چرا دنبال یک اتفاق موهوم رخ نداده در اعماق تاریخ میروید چرا از کشتار مردم بیدفاع آذربایجان در دو سوی ارس بدست ارامنه وحکومت جمهوری اسلامی(خرداد سال ۸۵ که در عرض یکهفته بیش از ۵۰۰نفر در آذربایجان جنوبی بدست شووه نیستهای فارس کشته شدند ما حتی اجازه ی برگزاری مراسم سوگواری برایشان را هم نداشتیم) چیز زیادی نمینویسید. نمیدانم شما مسلمانید یا ارمنی ؟ اما اگر مسلمانید چرا از ارامنه ای که مساجد قاراباغ را تبدیل به خوکدانی کرده اند، یا بچه ی مسلمان ۷-۸ ساله را در آغوش مادرش زنده-زنده آتش زده اند دفاع میکنید؟هزاران مورد از اینگونه جنایات وحشیانه ارامنه را ندیده میگیرید، و اگر لازم باشد و قدرتش را داشته باشید خودتان جنایاتی بدتر از انرا مرتکب میشوید فقط برای اینکه خودتان را بیطرف نشان دهید یک غکس از جنایات ارامنه را نشان میدهید و بلافاصله چند عکس از جنایات ارامنه در خوجالی را با عنوان( نسل کشی ارامنه جنایتی…)نشان میدهید. این یک شیادی محض است

 45. سینا گفت:

  کسانی که باعث وقوع نسل کشی خوجالی شدند سردمداران حکومت ایران بودند که هیچگونه کمک مالی و تسلیحاتی را از اربابان ارمنی خود دریغ نکردند

 46. امیر گفت:

  آراز عزیز :
  توجه بفرمایید که ما در ایران ترک نداریم… آذری داریم که از قدیمی‌ترین اقوام ایرانی ‌اند… فرهنگشان هم آذری و ایرانی است با رگه‌هایی از فرهنگ ترکی (نژادی از آسیای مرکزی و مغولستان)

 47. ما هم اعمال آن را مورد نکوهش قرار می دهیم و هم اعمال آنان در مقابل شما را. آیا شما جنایت نکردید ؟
  ما اینجا فقط به نسل کشی ترکها علیه ارمن ها پرداختیم نه عکس آن؛ ولی به رقم تند رویی های شما سعی بکردیم از اقدامات نابجا آنان علیه ترک ها در آخر متن نیز سخن بگوییم که گفتیم و ولی شما نخواندید.

 48. حامد گفت:

  مرسی از راهنماییت امیر عزیز ، ما ترک های ایران منتظر بودیم شما از راه برسید و به ما بگید که ریشه و اصل و نصب ما چیست!!! تا کی میخواهید این جسارت رو به خودتون بگید که از طرف دیگران حرف نزنید؟ شما کلاه خودتو بچسب باد نبره بعدا از خودت نظریه در کن ، مرسی

 49. حامد گفت:

  من تاریخ رو باور ندارم چون همیشه قدرتمندان تاریخ رو نوشته اند ، مگر اینکه کاملا مستند و بدون شبهه باشه
  من به عنوان یک ترک فقط اومدم بگم که ممکنه شماها راست بگید ، ما ترک نیستیم و آذری هستیم و زبانمون پارسی بوده شده ترکی اصلا هرچی که شما بگید …
  ولی به اعتقادات من و ما احترام بگذارید ؛ ما خودمون رو ترک ، و از نژاد ترک ، و ترک زبان و صاحبان سرزمینی به نام آذربایجان نیدونیم ، لطفا به عقیده ما احترام بگذارید و ما رو آذری خطاب نکنید ، وگرنه ما هم خیلی ساده میتونیم مثل پورپیرا تمام تمدن شما رو منکر بشیم ، ولی این کار رو نمیکنیم و به اعتقاداتتون احترام میگذاریم . لطفا به حقوق همه احترام بگذارید ؛‌ چه اصراری هست که همه رو همرنگ خودتون بکنید؟ همه تمدن ها زیبایی خودشون رو دارن . چرا میخواهید هر چیز غیر خودی رو آسمیله و در خودتون ذوب کنید؟
  امیدوارم روزی برسه که هممون بتونیم به همدیگه احترام بگذاریم

  یاشاسین آزادی برای همه

 50. araz گفت:

  MIDANID FARGE MA TURKHA BA SHOMAHA CHIST?
  IN AST KE MA MIDANIM TURK HASTIM VALI SHOMA NEMIDANID TURK HASTID.

 51. araz گفت:

  mikhastm javab armani mashregi ro bedam ke sag shode bod.
  to ke dam az irani bodan mizani barai iran che kardi.
  bro tarikh ra bekhan bebin turkhaie azarbijan che kardan mikham az safavie be in var ra begoiam (shah abbas va shah esmaiil ,satarkhan va bagerkhan ,in englab be dast azarbaijan va da raseshan tabriz sorat gereft chon az raza palan kineh dashtand. dar jange arag alihe iran che kasi shahid dad). pas toie armani nemitoni sohbat koni .
  va amma to agaie eni ke mikhahi nagshe englis ro bazi koni motmaen bash nemitavani chon englisiha adamhaie ba farhangi hastand mesle ma turkha va aga javabe soale balaii ro peida kardi motmaen bash mesle ba farhang shodi.

 52. صمد گفت:

  نه خیر ما (آذربایجانیها) هیچ جنایتی در مورد ارامنه مرتکب نشده ایم . این ارامنه هستند که با این بهانه که عثمانیها آنان را قتل عام کرده اند نزدیک یک قرن است که انواع جنایات را علیه آذربایجانیها انجام داده اند علیه ملتی که سرزمینشان را سر ایران و آنان هموطن خود مینامید اما تابحال هیچ فارسی زبانی را ندیده ام که یکبار لااقل جنایات ارامنه در آذربایجان جنوبی محکوم کند یا از تشکیل دولت ششماهه ارامنه در آذربایجان جنوبی و کشتار بیش از دویست هزار نفر از مردم بیدفاع آذربایجان جنوبی بدست همهن دولت سخن بگوید. حتی اگر ادعای نسل کشی ارامنه بدست عثمانیها حقیقت داشته باشد(که ندارد) باز هم ارامنه حق این نسل کشی ها را در آذربایجان نداشتند و شما هم حق طرفداری از انانرا. بی زحمت خود را بی طرف نشان ندهید طرفداری ایران و فارسها از ارامنه بر هیچ کس پوشیده نیست

 53. صمد گفت:

  تو که این همه از اسلام و غیرت دم میزنی بهتره یادت نره که این آذربایجانیها بودند که به رهبری ستارخان و باقر خان خواهر مادر شما فارسهارو از زیر اجنبی ها درآوردند

 54. وحید گفت:

  ما این اسلام شما رو هم دیدیم . از یکطرف در دوران حضرت علی وقتی دشمن خلخال از پای زن غیرمسلمانی که زیر لوای اسلام زندگی میکرد در آوردند علی گفت که اگر مسلمانی با شنیدن این خبر بمیرد بر او ملامتی نیست از طرف دیگر ماموران اسلام و جمهوری اسلامی در خرداد سال ۸۵ تو تبریز وارد خونه ی مردم شده جلوی چشم پدر به دخترش تجاوز کردند. یعنی بهای تورک بودن تو این ایران خراب شده لعنتی این قدر سنگینه؟

 55. لیلا گفت:

  نمیدانم کدامین روز میاید نمیدانم ایا می اید نمیدانم چطو می اید
  ولی میدانم من میروم تو میروی او میرود . کاش مثل حیوانات بودیم وبه هم نوع خود احترام میگذاشتیم

 56. گاهی در تاریخ می بینم پدر و پسر و خواهر و مادر افتاده اند به جان هم که بر تخت بنشینند. اینجاست که من هرگز انسان را با حیوان مقایسه نمی کنیم. ما همه چیز می توانیم باشیم، انتخاب با ماست.
  حیوان سرشتی دارد و مطابق آن است: پرستو سرشتی دارد و ما دوستش داریم، کفتال سرشتی دیگر که ما عموماً نمی پسندیم اما ممکن است بدتر از آن باشیم.

 57. سلام.
  ما در دنیای سوءتفاهمات زندگی می کنیم آقای کاظمی. در دنیایی که هر سلامی را ممکن است جسارتی نابخشودنی تعبیر کنند. در دنیایی که دوستت دارم را به تنفر تعبیر می کنند و … .
  من می دانم (یا فکر می کنم که می دانم) چه می خواستید بگوئید. ولی دوست عزیز! شاید لازم بوده نوشتارتان را طور دیگری طرح ریزی می کردید. فرق هست بین آنچه می خواهیم بگوئیم با آنچه که می گوئیم. شاید بهتر بود در مورد نسل کشی به صورت عام می نوشتید. و از ارمنه و ترک و کرد و عرب و سرخ پوست و سیاه پوست و غیره مثال می زدید. حتی بهتر بود آمار نمی دادید. راستی هم آمار چه اهمیتی دارد. مگر هزار مرد و زن مرده با صد هزار چه توفیری دارد؟ آمار فقط به سوءتفاهم دامن می زند.
  در هر حال موفق باشید. من به نیت خیر شما ایمان دارم. باشد که قدرت بیانتان هم در حد نیت خیرتان باشد.

 58. گیتا گفت:

  چند وقت است که در مورد قتل عام ارامنه مطالعات زیادی انجام می دهم و هر بار بیشتر ناراحت می شوم. ولی نمی دانم هدفتان از این نوشته چه بود؟؟؟ چه نیازی بود به نوشتن این بلاگ؟؟ چرا این چنین؟؟ حفایق این کشتار کتابها شده است و نوشتن چند خط موجب این بحثها و تنشها. به قول معروف شما هم که یک بار به میخ کوبیدید و یک بار هم به نعل. به همه آنانی که مورد خوجلی را به میان کشیده اند باید گفت این پروپاگاندای آذربایجان علیه ارمنستان است. گول این حرفها را نخورید. اینها ننه من غریبم بازی بیش نیست. حقیقت چیز دیگری است. در شب ۲۵ فوریه سال ۱۹۹۲ وقتی که در جنگ قره باغ ، شهر خوجلی داشت بدست نیروهای ارامنه می افتاد ، علی رغم هشدارهای نیروهای ارامنه و علی رغم ایجاد راهی برای کمک های انسان دوستانه به غیر نظامیان، انسان های زیادی کشته شدند. اما این جای سوال است که چرا غیر نظامیان را قبلا از آن محدوده خطرناک جنگی دور نکرده بودند ؟ چرا اثر کشته شدگان در قسمتی از شهر که هنوز در دست آذربایجان بو قرار داشتند؟ چرا کسی به این نکته اشاره نمی کند که نیمه های همان شب گروه بزرگی از مردم بی خانمان آذری را همین نیروهای ارمنی کمک کرده و نجات داده اند. چرا کسی در مورد وقایع سومگائیت صحبت نمی کند؟ چرا کسی نمی گوید آن ارامنه ای که سالیان سال در سومگائیت زندگی کرده و به نوبه خود باعث رونق و شوکوفائی این شهر شده بوند چرا باید تبعید و کشته می شدند؟ مگر آنها شهروند آذربایجان نبودند؟ مگر انان خانه ای در آذربایجان از آن خود نداشتند؟ مگر آنان پرستاران، پزشکان و معلمان آذربایجان نبودند؟ چرا کسی در مورد افسر جوان ارمنی به نام گورگن مارکاریان که در کنفرانس صلح در مجارستان به دست افسرآذری متعصب به ضرب طبر و در خواب کشته شد سخنی نمی گوید؟ آن هم در کنفرانس صلح. نام این را شما چه می گذارید؟ چرا کسی در مورد نخجوان صحبت نمی کند؟ چرا کسی که در مورد ریشه های ترک تبار آذری ها و درباره زبان آذری صحبت می کند از خود نمی پرسد نخجوان یعنی چه؟ چرا کسی نمی گوید همین چند سال پیش چه کسی بود که آثار تاریخی و صلیب سنگهای ارامنه واقع در جمهوری خود مختار نخجوان را از بین برد . فیلم آن در یوتیوب موجود است. فیلمی که از مرزهای ایرانی گرفته شده است. چرا نمی گوید در حالی که آتش بس در میان ارمنستان و آذربایجان برقرار است چرا هر چند وقت یکبار همین آذربایجان قرار آتش بس را به هم می ریزد و با شلیک به سمت مرزهای قره باغ سربازان وظیفه مرزبان را می کشد. آن هم در زمان آتش بس!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! به آذری ها می گویم بی جهت خودتان را به ترکیه نچسبانید و هر جا سخن از قتل عام ارامنه توسط ترکهای عثمانی سخنی به میان می آید در جواب جنگ قره باغ را مطرح نکنید. ترکها و جهانیان خودشان بهتر از هر کس دیگر می دانند چه اتفاقاتی در سال ۱۹۱۵ افتاده است. آنقدر مدارک و اسناد موجود است که انکار آن بیهوده است. اگر سیاستهای غرب در میان نبود الان سالیان سال بود که انکار این قتل عام جرمی علیه بشریت به حساب می آمد نه مساله بحث برانگیز.مگر همین کشورها سفارت و کنسولگری در ترکیه عثمانی نداشتند؟ مگر آلمان فاشیست و متحد ترکیه در جنگ جهانی اول خود شاهد این کشتارها نبود و مگر این آلمان نبود که سکوت کرد و در خفا و غیر مستقیم تحریک به کشتارهای بیشتر کرد؟ کمی واقع بین و منصف باشیم و مستند صحبت کنیم. این چه دروغی است که در مورد زوری بالایان نوشته اید؟ چرا به سایتهایی که اطلاعات دروغین داده اند اکتفا کرده اید؟ کی زوری بالایان چنین کتابی داشته است؟ به اسم دیگران کتاب نوشتن کاری بس ساده است. در مورد جنایات طوری صبت کنید که آدم باورش شود. خواهش می کنم اگر در مورد درستی مطلبی یقین ندارید آن را مطرح نکنید و نوشته هایتان را زیر سوال نبرید.
  در پایان به همه سفارش می کنم کتابهای نویسندگان ترک مانند اورهان پاموک وچتین و کتابهای پیتر بالاکیان را بخوانید.

 59. سپاس دوست عزیز.

 60. سلام انی جان
  من به عنوان یک آدم از آدم بودن خودم شرمم آمد . نمی دانم این کسی که از مردن هفت دقیقه ای یک کودک بی گناه لذت می برده را چه می توان نام نهاد . نفرین بر این گونه انسان نماها !

 61. هادی گفت:

  سلام
  اگاهی دادن وظیفه هر انسان تو هر کجای ایرانه
  راستش دیدن عکسها برام عادی بود
  اخه من خانواده وتمام عزیزامو توی جنگ ایران وعراق از دست دادم
  خیلیاشون شبیه همین جنازه ها بودند
  من بازمانده یه خانواده ۶نفره ایرانی هستم
  این روزا فقط یه ارزو دارم
  همدیگرو عاشقانه دوست داشته باشیدوعاشقانه برای خوشبختی همه مردم تلاش کنید

 62. خدا رفتگان شما را بیامرزد.

 63. گیتا کمی نیز درباره توضیح بدید.
  آیا در مورد فاجعه خوجالی باید باشد ؟

 64. مهتاب آزاد گفت:

  سلام
  اینجا هم آشوب به پا میکنید ؟
  خب ۱ مشت تصویر مربوط به سال ها پیش…که چی بشه؟
  روحیه هنریم را به هم زدید آآآآآآآآآآآآآآآآآااهههههههههههه
  حالا ضد رامنه و عثمانیانم….

  خوبه؟

 65. ما ولی ضد کسی نیستیم،
  ما فقط به این فکر می کنم بد می تواند هر جا باشد، و همچنین خوب نیز.

  من ضد ارامنه، ضد اعراب و ضد ترکها نیستم.
  سعدی : با بدان بد، با نیکان نیک

 66. حسين گفت:

  سلام
  متاسفم برای کسایی که جونشونو برای هیچ از دست دادن به خاطر سیاست سیاستمداراشون.متاسفم برای شما کا حتی به خاطر تعصبتون حاضرید این جنایتهارو تایید کنین.
  این آدما رو ببینین مثل شما زنده بودن باور کنین از اول اینطور نمرده بودن.
  اما شما عین سگ و گربه به جون هم افتادین.
  شما هم قربانی تعصب و سیاست سیاستمدارا شدین

 67. دلنشان مهر گفت:

  شگفت آور است، کار انسان به کجا رسیده است. در توجیه بی مورد از کشتاری وحشیانه، حق و حقیقت را زیر پا می گذارد. حاضر می شود به بهای سیاه کردن چهره ی انسانیت از مقابله به مثلی سفاکانه دفاع کند. کدام چشمی قادر است این همه سبوعیت را ببیند و آتش نگیرد. کدام دل است که داغی چنین جانکاه خاکسترش نسازد. آیا کسانی که بر اریکه ی قدرت تکیه می زنند و چنیین جنایات هولناکی را مرتکب می شوند همین بی خردانی نیستند که به جای محکوم کردن نفرت های غیر انسانی به دفاعی بی اساس می پردازند. تا چنین افکار ی رواج دارند نباید از امثال این وقایع متعجب شویم. فاجعه را محکوم کنیم هر کجا و به دست هر شخص پلید ی که می خواهد باشد

 68. سپاس دلنشان عزیز؛ فاجعه را باید محکوم کنیم، هر جا و هر مدلی که می خواهد باشد. خصوصاً چنین فاجعه های تاسف بار نژاد گرایی یا دین گرایی را که مورد مجکومیت کلیه عاقلین می باشد.
  هر روز عنصر ترک و اترمن به هم می تازند به خاطر هیچ؛
  هر روز عنصر فارس و عرب به هم می تازند به خاطر هیچ.

  و از اینکه این تسلسل ادامه دارد سخت اندوه گینم.

 69. yashar گفت:

  ]خه شما معلومه کدوم طرفی هستید؟ رهیراتون برعلیه ارامنه و خودتون با ارامنه؟مطمئن باشید همین ارامنه اگه فرصت دستشون بیفته شمارا هم تکه تکه کرده تاریخ و فرهنگ نداشتتونو از بین می برند مثل همون کاری که در ماجرای پوریم کردند دوباره تکرار می کنند شما از کل تاریختان به یک داریوش و هخامنش اکتفا میکردید که اون هم معلوم شد جعلی و ساخته یهود بوده پس حق دارید ازشون دفاع کنید چون به هر حال دارند واستون تاریخ جعل می کنند تا شما هم قاطی آدمهای با تمدن و اصلو نصب دار بشید دیگه؟ فارس همیشه عادت داشته ناموسشو زیر دیگران و دست دیگران بده و ازاونا کمک بخواد اونا هم حسابی می گائیدن و بعدش کمکی نمی کردن. به هر حال شما به کار خود ادامه بدید ما هم به کار خود

 70. yashar گفت:

  چطور شما تازه فهمیدید چه خبره؟ این ماجرا حتی اکر هم اتفاق افتاده باشه حقشون بوده دست اتا ترک و سریازاش درد نکنه شاهکار کردند. شما هم زیادی زر نزنید که همین بلا رو سر شما هم خواهیم آورد همون کاری که مغول کرد و همه خواهر مادرتونو گائید دوباره تکرار خواهیم کرد فقط دنبال فرصتیم. من خودم هر هفته یه دختر پارسو میبرم خونه خالی و حسابی میکنمش ..

 71. هادی گفت:

  دوست عزیز اسلام ناب محمدی با اسلامی که این رژیم با خودش یدک میکشه از زمین تا آسمون فرق داره ؛ اینها به خاطر منافع خودشون همه کار میکنند وآخرش اوند به پای اسلام میذازن ؛ اسلام اینها اسلام آمریکاییه نه اسلامی که امیرالمومنین علی ع به خاطرش در محراب کوفه غرق به خون شد

 72. هادی گفت:

  دوست عزیز اسلام ناب محمدی با اسلامی که این رژیم با خودش یدک میکشه از زمین تا آسمون فرق داره ؛ اینها به خاطر منافع خودشون همه کار میکنند وآخرش اوند به پای اسلام میذارن ؛ اسلام اینها اسلام آمریکاییه نه اسلامی که امیرالمومنین علی ع به خاطرش در محراب کوفه غرق به خون شد

 73. واقعا از حرف امیر خوشحال شدم ، چون استقلال آذربایغان را به رسمیت شناخت و قبول کرد که در ایران ترک ندارند .

 74. ببخشید اسلام آمریکایی ، اسلام عربستان هستش اینجا اسلامش چینی و روسیه ای هست .

 75. من به عنوان یک تورک اگر واقعا ارامنه قتل عام شده اند این قتل عام را محکوم می کنم ولی دشمنان خود فروخته اسلام که کف پای روسیه چین اسرائیل و آمریکا را میلیسند بدانند آذربایغان همیشه تورک خواهد ماند و با اتحاد ، چینیان و ارامنه و روس ها و صهیونیست ها را از سرزمین خودشان بیرون خواهند کرد .
  آذربایغان = فلسطین = دوغو تورکوستان = چچن = اینگوش = تاتارستان = باشقوردیستان = کشمیر = کوزوو = …

 76. شما پیش از آنکه به مبحث بپردازید به حاشیه می روید کل مطلب این است :
  ترک های عثمانی در ترکیه قتل عام کردند و جنایت. ارمنی ها نیز پاسخی دادند و هر دو اشتباه کردند.

 77. امیر گفت:

  عزیزان دل برادر!
  قبل از اینکه رگای گردنتون بالا بزنه برید یکمی مطالعه کنید!
  تکرار می‌کنم ما در ایران ترک نداریم. زبان ترکی داریم. که من هیچ مخالفتی هم با اون ندارم به هر حال الان بخش بزرگی از ایران به این زبان حرف می‌زنند.
  لازم نیست راه سخت تا کتابخانه را بروید. در ویکیپدیا واژه‌ی زبان آذری را جستجو کنید. آنجا نمونه‌شعرهای شیخ صفی‌الدین اردبیلی به این زبان هست که می‌تونید ببینید.
  بامزه‌تر آنکه زبان تبریزی کمی متفاوت بوده! و تبریزی‌ها تا چندین سال درحالی که تمام آذربایجان به ترکی حرف می‌زده در مقابل ترکی مقاومت کرده‌اند و همچنان به زبان خودشان حرف می زده‌اند!
  برادران تا ابد ایرانی من! این تورک‌بازی ها رو کنار بگذاربد! خواب کندن سر ایران رو نبینید! تعبیر نخواهد شد. شما غیرتی‌تر و با عرضه‌تر از سردار و سالار ملی نیستید. دقت کنید تاریخ دنبال اسم آنها ملی گذاشت نه سردار ترک یا آذری
  امروز ایران به احترام آنها تمام قد می‌ایستد که وقتی تفنگ برداشتند برای ایران برداشتند نه برای فقط آذربایجان
  یک سری به قلعه‌ی بابک بزنید. از خودتون بپرسید بابک به چه زبانی حرف می‌زده! شهریار را حافظ زمان معاصر گفته‌اند. خودش را تورک فرض می‌کرد؟ یک کلمه راجع به جدایی از ایران یا زبان پارسی حرف زده؟
  اگر راهتان نزدیک است در همان خیابان‌های تبریز بگردید. چند تا تورک می‌توانید پیدا کنید؟ من ده سال است که با آذری ها وصلت کرده‌ام. فامیل بزرگی هم هستند که اگر اسم ببرم و تبریزی باشید حتماً می‌شناسید. در کل این فامیل فقط یک تورک هست که اونم اسم ببرم حتماً خودش و برادرش را در ان شبکه‌ی ماهواره‌ای تورکی می‌شناسید. این بابا مایه‌ی خنده‌ی آدم‌های باسواد فامیل است!
  از همان دوخطی که نوشتم و حوصله نکردید درست بخوانید از جواب‌های شما و دوستانتان معلوم است که آنقدرها اهل مطالعه نیستید.
  بد نیست هرازگاهی بجای نظریه درکردن یک مطالعه‌ای بکنید!

 78. لی لا گفت:

  درد داشت …

 79. هادی گفت:

  ببخشید منظورم از لفظ اسلام آمریکایی فرهنگ و باوری هست که از این کشور به ارث برده ایم ؛ اسلام عربستان مانند اسلام ایران آمریکایی هست چون بیشتر مسلمانان عربستان وهابی اند وبه خون شیعه تشنه از طرفی دیگه ایران هم که دائما سنگ عربهی وهابی را به سینه میزنه که اگه آزاد باشند همه شیعیان را قتل عام میکنند
  ضمنا فکر میکنم منظور شما از اسلام چینی و روسیه ای دادن امتیازات بزرگ نیروگاهی به کشور چین و بخش عمده دریای کاسپین یا به قول این آخوندها دریای خزر میباشد

 80. دوست عزیز، آیا در اسلام ایرانی یا در مذهب تشیع به خون وهابی ها تشنه نیستند ؟

 81. آرمان گفت:

  پریوش و انی جان دمتون گرم ؛نژاد آدما و اینکه چی بودن زیاد مهم نیست ؛مهم این است که الان چی هستیم

 82. بسم الله الرحمن الرحیم
  من واقعا نمی دونم چی بگم نمی خواهم اتهام بزنم اما در وبلاگ شما عموما چیزهایی منتشر می شه که به صورت هدفمند یا غیر هدفمند مردم را بر سر دین، نژاد، زبان به جون هم می اندازه من هیچ قضاوتی نمی کنم.
  بنده روی صحبتم با صاحب محترم وبلاگ خانم/آقای کاظمی هست. اینجور که بنده شما رو شناختم فرد حساس و بشر دوستی هستین یک سوال دارم شما می دونین کشتاری که در حمله امریکا به عراق شد بیش از یک میلیون و اندی کشته شدند؟ البته نه ۹۵ سال پیش همین چند وقت پیش.
  می دونین بر اثر استفاده امریکا از بمب ها فسفری و شیمیایی نسل جدید عراقی ها با چه شمایلی بدنیا می آیند؟ ببینید: http://tesa313.com/index.php?option=com_content&view=article&id=175:1390-04-30-09-20-31&catid=73:1390-04-30-09-00-43&Itemid=66

  چرا از کشتاری که تو فلسطین میشود چیزی نمی گین؟ انسان نیستد؟
  من نمی دانم هدفتان چیست که ان شاءالله خیر است اما چرا فقط مطالبی که جنگ و دعوا به راه می اندازد؟
  آن هم دعوا بر سر ایرانی یا عرب بودن مسلمان یا زرتشتی بودن ترک یا آذربایجانی بودن؟
  چند وقت یپش یه مستند ساخته شد به اسم ظهور بسیار نزدیک است نتیجش این بود که اسرائیل و امریکا بگن دیدید ایران جنگ طلبه؟ و یکسری نادان در داخل گفتن روایاتش سندش صحیح نیست در حالی که طبق علم درایه و رجال سنداشون بی عیب هست و اونها هم به بحث مهدویت لطمه زدن.
  شما همین کار را خواسته یا نا خواسته می کنید، به اتحاد مردم هرچند در بعد کوچکی ضربه می زنین؟ چرا؟ الان که ایران داره به قدرت منطقه بحمدالله تبدیل می شه شما تفرقه افکنی می کنی؟ ایران به قدرت برسد چه مسلمان چه مسیحی چه زرتشتی سودش را می برد امریکا به ایران حمله کند پدر ترک و فارس و… همه با هم در میاد.
  ترک ها ارمنی ها را کشتند که چی؟ ۹۵ سال پیش بود کشتار الان و تو عراق افغانستان فلسطین اشغالی و بحرین و … نمی بینید تصویرش هم هست از این ها بندازین شما با این مطلب ترک ها را به جان فارس ها انداختین من خودم فارسم اما مطمئنم اگر روزی کشور آذربایجان ادعا کنه که می خواد آذربایجان ما رو بگیره همین ترک ای خودمون برای ساکت کردن اونا کافین چون مظهر غیرت و مردانگی هستن. این جنگ هنوز اثبات نشده اما ساختن که همین نتیج رو بگیرن مثل هولوکاست میگن آلمانی ها ۶میلیون یهودی رو کشتن بعد تو روزنامه و آمار سالانه قبل جنگ جهانی دوم گفتن جمعیت یهودیان جهان ۵٫۶۰۰ هزار نفر بوده تازه ۴میلیون از دست رس نازی ها دور بودن این دروغ و ساختن اومدن تو خاورمانه فلسطین و گرفتن به جای آلمان این دروغ هم ساختن که این نتیجه ای که تو وب لاگ شما داد رو بگیرن. من متاسفم اما برخی از این عکس ها برای حادثه کذایی هولوکاست هم استفاده شده شما به این ها استناد می کنید؟
  که بین ایرانی اختلاف بیوفته؟
  که به خودمون گرم شیم کاری با جنایتایی که استکبار جهانی انجام می ده نداشته باشیم؟
  رهبر گفتند: جوان باید سیاسی باشد خدا لعنت کنه کسی را که نمی گذارد جوان سیاسی باشد.
  جوان سیاسی گرم اختلافات داخلی نمی شه وقتی توبحرین کشتار می شه می ریزه جلوی سفارت بحرین.گرم زرتشتی و مسلمان بودنش نمی شه رئیس جمهورش اشتباه کرد جواب اونو می ده.
  لطفا تفرقه افکنی نکنیم آگاهانه یا بدون آگاهی ما ایرانی هستیم همان که پیامبر گفتند: علم و ایمان اگر در ثریا باشد مردمانی از فارس به آن دست می یابند.

  اگر خیلی هم به بحث های تاریخی علاقه دارین درباره کشتاری که یهودی ها به حکم شاه ایرانی تو۱۳ فروردین به راه انداختند بگین همون که تو کتاب استر یهودی ها اومده لطفا دشمن واقعی را هدف بگیرید نه مردم را…
  لطفا از نماد آزادی تو امریکا بگین که نماد اون زنی هست که با مغول ها آمد و با همان مشعل تخت جمشید را به آتش کشید همانطور که خود مورخین امریکایی گفتن
  لطفا از هشت سال دفاع مقدس بگین که همانطور که آقای الکساندر تو کتاب جنگ جهانی چهارمش گفته وزیر اطلاعات فرانسه تو عملیات رمضان پشت خاکریز عراق بود
  این ها هم تاریخی هستند اما تفرقه افکن نیستند….
  باتشکر

 83. بسم الله الرحمن الرحیم

  نه اولا ما اسلام ایرانی نداریم اسلام، اسلام ناب محمدی هست دوما به خون هیچ انسانی تشنه نیستیم حتی کفار بهائی ها فرقه ضاله هستند تا موقعه ای که دست به تبلیغ نزنند قانون هم با آن ها کار ندارد
  بهائیت دین نیست فرقه ضاله و منحرف هست آدم ها سودجویی هستند شما می دانید به روستای فقیر نشینی در اطراف شیراز رفتند ۱۸ هفته به اسم کمک رفتند که عقاید مردم را منحرف کنند تو فیلمی که به عنوان شرح فعالیت آماده کردند که به روساشون تو انگلیس و اسرائیل بفرستند تو یک قسمتش میگن علی(یک پسر ۱۴ ساله) در ابتدا که آمدیم به روستا با زن ها دست نمی داد بعد اینجوری شد( یه عکس نشون دادند پسره مسلمون زن رو بقل کرده و سورتش را بوس می دهد)
  شما میدانید اینها از ۸سالگی آموزش می بینند که چه جوری افکار مردم را منحرف کنند؟
  شما می دانید که از دانشگاه آکسفورد برایشان استاد به صورت رایگان می آید درس می دهد مدرک رسمی می گیرند. اگر واقعا انگلیس به فکر مردم ماست چرا تو مناطق محروم کردستان یا بلوچستان یه مدرسه با کاه گل نمی سازه؟ آیا واقعا به فکر پیشرفت ایرانی هاست؟
  نه دوست من اولا وهابیت در ایران نیست وهابت را انگلیسی ها ساختند برای برادران اهل سنت تا آن ها رو منحرف کنند و بهائی ها را ساختند برای شیعیان تا ما رو منحرف کنند.
  درضمن در اسلام ناب محمدی و ایران اسلامی هم به پیروی از اسلام ناب محمدی کسی تشنه خون دیگری نیست حتی کفار…
  شما هم لطف کنین افکار مردم را منحرف نکنید

  حقیقتا که تو جنگ نرم هستیم………………

 84. وحید گفت:

  تو خودتو به ما ترکا نچسبون ما غیرت داریم شرف داریم ما ترکا زنا نمی کنیم با فارس ها هم مشکلی نداریم همه ما یه امت هستیم لطفا اسم مارو خراب نکنید….

 85. وحید گفت:

  خودتون رو سرگم چیزی کردین که اصلا بعد از ۹۵ سال ارزش گفتن نداره فاجعه انسانی الان تو عراق هست تو افغانستان هست تو بحرین هست تو فلسطین اشغالی هست باید صد سال از این فجایع بگذره تا حرفش و بزنین؟ این ترفند شیطان که ما را با چیزای بی ارزش سرگرم می کنه که به حقایق روز فکر نکنیم….

 86. وحید گفت:

  فایده خوندن تاریخ اینه که درس عبرت بگیریم اما اینجا به جای درس عبرت گرفتن داریم همون و تکرار می کنیم، بحرین و ببینید!!! ۴۰ سال پیش جزو خاک ایران بود…..

 87. وحید گفت:

  کی این رو گفته؟ هان؟ لباس نیروی انتظامی پوشیدن کاری داره؟ یک چیزی بگین با عقل جور در بیاد؟ از بازجویای نیروی انتظامی یکی ضد تو گوش متهم تبعید شد به بلوچستان بعد تجاوز؟؟؟؟؟ بله برای تخریب چهره این نظام هر کاری می کنند این هم بار اول نیست……….

 88. وحید گفت:

  دوستی که می گی اسلام ما اسلام امریکایی هست این رو بدون که جای این دوتا واست عوض شده اسلام امریکایی ۳۰ پیش تو ایران حاکم بود نه الان. علی علیه السلام تو محراب کشته شد تو ۸سال دفاع مقدس هم شهید ها دادیم تو مسجد و تو محراب البته اصلا قابل قیاس نیست اما راهمون راه علی علیه السلام هست پیشنهاد می کنم به جایی که فکرتون رو با اراجیف ماهواره پر کنید و نظر بدید خودتون رو از آزاد بزارین بی طرف مطالعه کنین بعد حرفی رو به زبان بیارین که پشتش فکر و منطق باشه.
  اسلام امریکایی اون بود که رو حرف امریکا حرف نمی زدیم جیره خوار استکبار بودیم نه اینکه جلوش وای میستیم
  اسلام امریکایی اون بود که کشور اسلامی شده بود صادر کننده نفت بعد آفتابه مون رو وارد می کردیم نه اینکه جوونای ۲۵ ساله انرژی هسته ای تولید می کنند
  اسلام امریکایی اون بود که دخترها با حجاب اجازه ورود به دانشگاه رو نداشتند
  اسلام امریکایی اون بود که چادر از سر ناموس مردم می کشیدن
  اسلام امریکایی اون بود که یه امریکایی تو مملکتت به ناموست تجاوز می کرد حرف نمی تونستی بزنی
  اسلام امریکایی اون بود که تو مملکتت با سگ امریکایی تصادف می کرد باید اعدام می شدی
  اسلام امریکایی اون بود که وقتی انگلیس به کشورت حمله می کرد فرمانده های یه کشور اسلامی همه پا به فرار می ذاشتن نه اینکه تو ۸سال جنگ جوونای ۱۸ ساله برای پریدن رو مین با هم دعوا می کردند نه اونکه فرمانده یه لشگر جلوی تانک دشمن وایسه و له بشه
  بله ما انقلاب کردیم که یه ملت سرخورده نباشیم یه ملت بدبخت نباشیم ما انقلاب کردیم که اسلامی باشیم
  من یه سوال دارم اگر ایران اسلام محمدی نداره عربستان داره که با نتانیاهو شراب می خوره با بزرگترین دشمن اسلام؟
  پادشاه بحرین اسلام محمدی داره؟ که حمام خون شیعه و سنی راه انداخته؟
  چرا امریکا فقط با جمهوری اسلامی ایران دشمن و با کشورای اسلامی دیگه نیست؟مگه اسلام ما امریکایی نیست؟ چرا با رژیم قبلی ایران مشکلی نداشت؟

  شما هنوز فرق اسلام واقعی رو با امریکایی نمی دونین
  خداروشکر ملت ایران آنقدر بیدارند که قدر این انقلاب و این مملکت و خوب می دونند این و تو حماسه۹دی اثبات کردند این و تو ۲۲بهمن هر سال اثبات می کنند بله ملت ایران بیدارند شما خوابین و گوش بزنگ ماهواره و امریکایی های صهیونیست………

 89. وحید گفت:

  این ها رو با چه منطق و فکری می گین؟ اصلا فکری پشتش هست؟
  ایران اگر با چین رابطه داره از موضع قدرت هست چین به نفت ایران وابستس مگه ۵سال پیش امریکا به چین نگفت که تو از ایران نفت نگیر من نفتت و با عربستان تامین میکنم؟ چین گوش کرد؟ چین چی وارده ایران می کنه؟ کالای ضروری یا غیر ضروری؟ ما فقط کالاهای غیر ضروری از چین وارد می کنیم فرضا تحریم هم بکنه مشگلی واسه ما پیش نمیاد. دوست عزیز یکم استراتژیک نگاه کن نه در بسته از یه سوراخ اونم سوراخی که غربی ها درست کردند!!!
  ایران ۳۰ ساله به یه قطب اقتصادی جهان یعنی امریکا و متحدانش یعنی اروپا پشت کرده چه جوری رو پای خودمون وایسادیم؟ آقای جوزف نای تو کتاب جنگ نرمش می گه مشکل این هست که ایران۳۰ سال بدون امریکا دوام آوورده امریکا با اون عظمت اقتصادیش داره ورشکسته می شه بانکاش یکی یکی دارن تعطیل می شن اروپا هم همینجور مردمش به خیابونا ریختن اما ایران چی ما بانک تعطیل کردیم یا اضافه؟ اونم خصوصی؟ تو وضعیتی که همه دنیا تو بحران اقتصادی دست و پا می زنن کشورت سرپا وایساده اونم با همه این تحریما بعد اسلام ما چینی هست؟ روسی هست؟

  برای خودم به عنوان یه ایرانی متاسفم که جوون مملکتم انقدر ناامید و غرب زده فکر می کنه البته همه اینجوری نیستند و عوم جوونای ما بیدار و بصیرند اما برای ایران و آریایی یه دونه اینجور فکرم زیاده …..

 90. وحید گفت:

  نه من با بخش آخر هرفتون مخالفم لکه ننگ باید به اون جریان تعلق بگیره نه به قومیت

 91. وحید گفت:

  من ترکم اما باقر خان و ستار خان به خاطر دینشون این کارو کردن به خاطر وطنشون نگفتن من ترک شما فارسارو…
  دوستان این بار اول نیست که تو این وبلاگ بین ترک و فارس و اقوام مختلف جنگ می افته یکم بیدار باشین دشمن می خواد شما به هم بپرین که همین نتیجه رو بگیره از قدیم گفتن تفرقه بنداز حکومت کن. ۸سال دفاع مقدس ترک کنار فارس ارمنی کنار مسلمون وایسادن و مردانه جنگیدن از دینش ون ناموسشون وطنشون دفاع کردند.
  ما ترک ها ایرانی هستیم و می بالیم به این کشور ایران متشکل از اقوام مختلف هست به خاطر همین هم هست که فرهنگمون انقدر غنیه این لطف خداست شما چرا اینجوری می کنین من نمی دونم صاحب این وبلاگ چرا همش بحث های اختلاف افکن می ندازه امام حسین ع گفته دین نداری آزاده باش. آدم عاقل کاری نمی کنه که بین مردم کشورش تفرقه بیفته اونم تو این وضعیت که ایران الگوی خاورمیانه شده دشمن مشخصا این بحث و انداخته که ایران و بهم بریزه با آذربایجان و ترکیه بد کنه. الان ایران ترکیه میره صدای این یکی در میاد آذربایجان می ره صدای ترکیه. دشمن همین و می خواد که ما به خودمون مشغول شیم با تحولات منطقه کار نداشته باشیم بابا تو اسلام مرز بندی جغرافیایی وجود نداره. این تعصب های قبیله ای مال جاهلیت خدا تو قران ریشه تعصب قبیله ای و قومیتی رو تو جاهلیت می دونه بابا آبروی فرهنگ هفت، هشت هزار سالمون رو نبرید.
  انقدر تحریک پذیر نباشید بعضی ها پیام می زارن به قصد اختلاف درست کردن درک کنید وضعیت و بازیچه نشین

 92. araz گفت:

  انی اگر بی اطلاع صحبت کنی دفعه بعد اینطوری صحبت نخواهم کرد.سه قوم ماد و اسوری وبابلی از اقوام با فرهنگ بودند که تورکها از قوم ماد هستند. چرا در مورد تاریخ اگاهی درستی نداری .مطمئن باش حق به حق دار خواهد رسید وفره باغ سرزمین تورکها دوباره به دستمان خواهد رسید .من هفته پیش در ترکیه بودم ۳ دختر و پسر ارمنی داشتن مسیحیت را با سی دی و کتاب انجیل که به مردم می دادند تبلیغ می کردند حالا تو در کشورت مسیحیت را تبلیغ کن(من نمیخواهم به دین خداوند وهیچ ایینی توهین کنم)و از دین خود هیچ اطلاعی نداشته باش .

 93. araz گفت:

  با سلام دوست عزیز
  اگه بخوای انطوری صحبت کنی تورکها حاکم ایران خواهندشد و دستت رو هوا میمونه پس اینطوری صحبت نکن. در ضمن اینکه من میدونم تورکم ولی تو نمیدونی.

 94. araz گفت:

  با سلام – دوستان گرامی بیایید از تفرقه بپرهیزیم دو هرکس به نوبه خود انسانیت را سرلوحه کارخود قراردهیم

 95. درود.
  دوستم نیازه کمی استراحت کنی یا آب سرد بنوشی؟ به هر حال مسلط تر باش.

  می دانید چه میگویید ؟ می دانید انگشست ها بر کیبورد چه را می فشارند ؟
  من چه می گویم و شما چه می گویید ؟
  یک بار نظر بالا را بخوانید. آرام بخوانید.

  بحث در حاشیه نرانید. به من چه در ترکیه کنونی چه می گذرد و ماد ها از چه بودند و ترک ها کیستند ؟
  من به بحث مشخصی پرداختم. همین. نسل کسی ترکهای عثمانی – که ارمنی ها را می کشتند و همینطور ارمنی های نادانی که ترکها را قتل عام کردند.

 96. هادی گفت:

  ما هیچ وقت منکر شهدا نبودیم و نیستیم اما شماها چی ؟ شما وقتی میخواین نام امام شهیدتون را بیارین هزار تا پسوند و پیشوند بهش میچسبونید مثه مقام …. ؛ آیت آلله العظمی فلانی ……..
  اما وقتی نام امام امیرالمومنین علی علیه السلام را میارید انگاری دارید پسرخاله تونو صدا میزنید و میگین علی
  اسلام شما اسلام ناب محمدیه که یه عده از سیری شکمهاشون اینجوری جلو اومده و عده دیگه از گرسنگی پوست به استخوان چسبیده ؛ کجای شریعت امیرالمومنین علی علیه السلام اینجوری بوده ؛ اگرم گرسنه تو زمانش بوده لااقل اونقدر امیرالمومنین علی علیه السلام انصاف داشته که شبها کیسه به دوش بگیره و به یتیم ها غذا ببرسونه اما حالا چی؟
  حرف نزدن رو حرف آمریکا اینه که شب و روز بمب بسازیم و خودمون را قوی کنیم اما مرم کشورمون اینجوری تو فقر وفلاکت باشند این یعنی چی ؟ یعنی قدرت طلبی و شیفته ریاست و حکومت بودن ؛ تعریف شما از اسلام ناب محمدی اینه
  ما انقلاب کردیم که تو سری خور نباشیم درسته اما حالا شما فکر میکنید که خیلی آزادیم ؟ تعریف شما از آزادی چیه ؟
  بخشش و پیشکشی عظیم دریای کاسپین یا به قول خود شما دریای خزر به روسها که امروز فقط ۷ درصدش مال خاک ایرانه
  بعدش شما که میگین ۳۰ سال پیش نمیزاشتن خانم ها با حجاب وارد دانشگاه بشن ؛ حرفتون درست اما اون موقع خانم هاحجاب داشتن ولی حالا چی ؟ دخترای امروز تعریفشون از حجاب چیه ؟ رفتن تا دم در دانشگاه در حالی که چادرهاشون زیر بغلشون هست و وقتی میخوان وارد دانشگاه بشن چادر سرشون میکنن
  شماها که اینقدر سنگ اسلام را به سینه میزنین اسلام ناب محمدی شما اینه ؟
  محیط دانشگاهتون اسلامی تون جای دل و قلوه گرفتن شده ؛ اسلام ناب محمدی شما اینه که پسر ایرانی زیر ابرو برداره و مثه زنها گوشواره به گوش کنه ، اونقدر تو بوق و کرنا کردین که اسلام واسلام ؛ که همه جوونها اسلام زده شدن ؛
  شهیدان جایگاه بلند و والایی دارند هیچوقت خودم هم منکرش نمیشم اونها واسه هدف والایی رفتند و سودشون را دارند یه عده دیگه میبرن ؛ سهمیه دانشگاه و خیلی چیزای دیگه …….
  دونستن قدر این انقلاب واسه شماها باید مهم باشه چون خودتون دارین ازش……………….
  حق یا شماست اسلام ما تو ایران اسلام آمریکایی نیست اسلام ناب آخوند و ملاهاست چرا ؟ تااونجایی که ما میدونیم اسلام خوردن ماهی که فلس نداره حرام دونسته ؛ شماتاچندوقت پیش بهش پابند بودید اما وقتی دیدید که غربیها دارند از منبع عظیم دریای کاسپین خاویار صید میکنند با فتوای ولی فقیه اون را حلال کردید

 97. araz گفت:

  اقا مثل اینکه باز هم متوجه نشدی یا متوجه شدید ولی نمیخواهید حقیقت را بگویید . من گفتم مادها از سرزمین توران هستند تا بدانید که اول از همه ارامنه قصد تصرف سرزمین ابا واجدادی ما را داشتند. من با زبان روزه سعی میکنم متعصبانه فکر نکنم ولی شما همه یه کمی منصف باشید با تشکر.

 98. وحید گفت:

  سلام وقعا خوشحالم یک نفر با منطق جلو اومد این نشون از شعور شماست.
  ببینید اولا ما رو از خودتون جدا نکنین همه ما ایرانی هستیم و با هرگرایشی هدفمون یکی هست و باید مراقب باشیم که از اون هدف جدا نشیم.
  اینکه برای رهبراین همه پسوند و پیشوند میارن برای بعضی از روی علاقست برای بعضی عادت و برای برخی چاپلوسی اما اولا خود رهبر فرد بارها در صحبت هاش گفتن که دوست دارن ساده صدایشان کنند اما من از شما سوال دارم وقتی می خوایم در باره یک فرد مهم صحبت کنیم آیا هزارتا پسوند و پیشوند دکتر و مهندس و … به او اضافه نمی کنیم؟ حالا یا دوسش داریم یا عادت داریم یا دنبال منفعت هستیم. اما اینکه یکسری اسم امام علی علیه السلام رو خوب صدا نمی کنند از روی ندانم کاری هست امیرالمومنین علی علیه السلام مظهر تشیع و یک اسوه برای همه دنیا هست اینکه یکسری این رو درک نمی کنند ربط به خودشون داره درک همه یکسان نیست و من تو بین اونایی که شما از خودتون جدا می دونین ندیدم اما با این مطلبی که می گید موافقم ما باید یاد بگیریم وقتی می خواهیم اسم امام علی علیه السلام رو ببریم به گونه ای ببریم که حداقل نمایانگر گوشه ای از عظمت این امام عادل ها باشد.
  در باره مطلب دوم من از شما چند سوال دارم آیا در زمان حضرت علی علیه السلام فقر ریشه کن شد؟ مسلما خیر سیره امام علی علیه السلام چی بود؟ همان هایی که گفتید و خیلی بیشتر از اون اما آیا والیان حضرت علی علیه السلام که خودشون منصوب می کردند همه مثل ایشون بودند؟ مسلما خیر شاهدش نامه های ۴۰ تا۴۳ ایشان به والیان خطاکار بود که قسمت کوچکیش است. بله در این نظام هم افرادی سود جو و شکم پاره هستند که هدف اصلی انقلاب یعنی برقراری نظام عدالتمند رو اصلا کاری با اون ندارند. رهبر این مملکت می تونه اون کسی که تو اداره تامین اجتماعی باج می گیره رو پیدا کنه و اخراج کنه؟ خیر رهبر باید خط و مش کلی رو مشخص کند. بله بعضا دولت هایی رویه کار می آیند که به این عهد انقلاب پایبند نیستند به خاطر همین تو کشور ما هر ۴سال انتخابات می شه که حداقل هر چند دوره یک انسان صالح بیاد روی کار و با همه کارشکنی های زیردستیاش کشور و یکم به سمت عدالتمندی نزدیک کنه. رهبر هم خیلی وقت ها می دونه کسی که انتخاب شده ادم درستی نیست اما ۴سال دندون رو جیگر می زاره خون دل می خوره و به انتخاب مردمش احترام می زاره. می دونین اولین کاری که حضرت علی علیه السلام کرد بعد به حکومت رسیدن چی بود؟ بیت المال رو به طور کاملا مساوی بین همه اغشار تقسیم کرد این اولین گام برای ایجاد نظامی عدالتمند هست بعد از ۳۰ سال تو ایران این اتفاق افتاد حداقل اونی که زیر خط فقر هست و از گرسنگی داره می میره همون قدری می گیره که یک میلیونر می گیره اونی که ماشین نداره و بنزین مصرف نمی کنه حداقل پول بنزین و مثل همه می گیره و مهمتر اینکه دست آقا زاده ها از قاچاق بنزین و امثالهم به خاطر واقعی بودن قیمت ها قطع شد. سرمایه ملی دست یه عده معدود نیست آیا این همون گامی نیست که حضرت علی علیه السلام برداشت؟ هرچند کلی نقص و اشتباه هم داره ما که معصوم نیستیم اما سیرمون مثل حضرت علی علیه السلام هست دوست من این تفاوت طبقاتی تو همه جای دنیا هست و یک بی عدالتی که وجود داره متاسفانه تو ایران هم تو بعضی دولت ها سرمایه داری رو ایجاد کردند اما آیا وضع اقتصادی الان ما مثل ۳۰ سال پیش هست اگر تناسب بگیریم؟
  در باره مطلب بعدی. دوست من قرآن اکیدا تاکید داره که از نظر نظامی اونقدر قدرت بگیرید اونقدر ابزار آلات و ادوات جنگی جمع کنید که نتونند به شما حمله کنند این سیره حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه واله و حضرت علی علیه السلام بود تو دنیایی که ابر قدرت ها دنبال این هستند که بکوبنت زمین این و عقل هم واجب می دونه اگر ما این توانمندی رو نداشته باشیم همون بدخت گرسنه ای که نون برای غذا خوردن هم نداره باید شاهد این باشه که دشمن اومده تو خونش و داره به زنش به بچش جلوی چشمش تجاوز می کنن چقدر مستند از تجاوز امریکایی ها به عراقی ها افغانی ها و… هست؟ پس طبق حکم قرآن برای حفظ امنیت مردم لازم هست. اسمش ریاست طلبی هم نیست ریاست بر کی؟ اینکه سلاح داشته باشی از مرزهات حفاظت کنی ریاست طلبی هست؟ من این و از بی بی سی شنیدم و فکر نمی کنم منطق این و ریاست طلبی بدونه و نیازی به جواب نداره.
  ببینید مسئله دریای کاسپین یه معادله سیاسی هست، این چیزی نیست که من برای شما توضیح بدم اما چون به رشته دانشگاهیم مربوط هست می گم. ببینید یه موقع هست شما یک امتیازی داری که بر همه هم مسلم هست که برای شماست اما بدشون نمیاد داشته باشن. شما برای اینکه اون فرد و به خودت وابسته کنی و به نوعی دهنش و ببندی از بخشی از این امتیازت می بخشی و به قولی خودت رو می زنی به کوچه علی چپ اما حالی طرف می کنی که این حق تو بوده که بخشیدی بعد اونفرد هرجا می شینه حواسش به اون امتیاز هست و سعی می کنه حرفی نزنه که به گوشت برسه و خوشت نیاد من خیلی ساده گفتم. الان هم همین وضعیت هست همه می دونن دو رو تر از روسیه هیچ کشوری نیست اما همیشه حواسش به کاراش هست زیاد موش نمی دونه ایران ذخایر گازیش اونقدر هست که نیازی به اونجا نداشته باشه دوست من سیاسیت خیلی پیچیده تر از این هست که در سطح معمولی بشه تحلیلش کرد.
  ببینید درباره دانشگاه و حجاب اولا انقلاب شد که اون باحجابا بتونن تو جامعه حضور داشته باشن اون حزب الله ی ها از دست سربازای رژیم شاه فراری نباشن این اول. اما درسته به عنوان یه کشور اسلامی ما باید فرهنگ سازی بکنیم متاسفانه طی ۲۵سال پیش مسئولین خواب تشریف داشتن به همه چی پرداختند الا فرهنگ سازی که بحمدالله الان تازه شروع کردند یه چند سالی ثانیا ما این جور افراد که با حجاب مشکل دارن و… قبل انقلاب هم داشتیم چیزه تازه ای نیست. اینکه بعضی از دخترا بد حجاب هستند و دم دانشگاه چادر سرشون می کنند ربطی به اسلام زدگی نداره اون ها عموما تو خانواده هایی تربیت شدند که وضعیتشون همین جوری هست و مسئله اسلام زدگی یه موضوعی هست که اصلا جای بحث نداره چون وجود خارجی نداره مگه در دوران امیرالمومنین علیه السلام افراد بزهکار و بدپوش نبودند؟ پس حضرت علی علیه السلام هم…. همیشه هستند و البته خدارو شکر زیادم نیستند شما یه بار ۲۲ بهمن بیا و ببین از هر ۱۰ دختر جوان چندتا چادری هستند و چندتا بی حجاب. منشا بی حجابی تبرّج هست تبرج یعنی خودنمایی انسان ذاتا اهل این کار هست حالا اگر درست تربیت نشه از این موضوع بد استفاده می کنه متاسفانه همه خانواده ها هم نمی تونند درست تربیت کنند اونی هم که اهل تبرج هست دائم تو خیابون هست که ما فکر می کنیم جمعیتشون زیاده این یه بحث فرهنگی هست من ربطی بین اون و نظام پیدا نکردم.
  محیط دانشگاه ها هم ربط به مسئولین داره آیا وزیر علوم رو رهبر انتخاب می کنه؟ حضرت علی علیه السلام یه جمله خیلی قشنگ داره میگن: شماها دست من رو بستین.
  آره حضرت علی علیه السلام ۴تا آدم با وجدان دورش نبود مقتدر مظلوم بود حضرت علی علیه السلام اگر آدم های درست حسابی اطرافش بودند حکومت اسلامی به تمام معنا ایجاد می کرد که نتونست امروز هم ما مقتدر مظلوم داریم بله دوست من این رهبرم اگر ۴نفر باوجدان دورش بودند حکومت اسلامی به معنی واقعی رو به منصه ظهور می گذاشت البته منظورم صرفا رهبر فعلی نیست هر رهبری و هر ولایت فقیهی. این نظام هیچوقت ادعا نکرد که درست و بی نقص ترین هست اگر نظام۱۰۰% اسلامی ایجاد بشه دیگه امام زمان عج واسه چی ظهور کنند؟ ما حکومتی برپا کردیم که خدا و رسولش و حضرت مهدی عج می خواند ما چقدر روایت داریم که در آخرالزمان اسلام با شهر قم بر همه روشن می شود و جای بهانه ای نمی ماند؟ این روایت زمانی صادر شده که قمی وجود نداشت امروز اسلام واقعی از قم دار صادر می شه. چه جور شما چشمتون رو این ها بستین؟ معصوم ۱۴۰۰ سال پیش خبر داده روزی می رسد که اسلام واقعی رو تو فارس پیدا می کنی شما اصول کافی رو باز کن ببین چقدر از این روایت ها می بینی.
  اینم که سید خاویار و… من فقیه نیستم اما اگه با یه عالم به این علم بحث کنید جوابتون رو می گیرین.
  دوست من یه پدیده ای هست به اسم جنگ نرم. مرکز تحقیقات حزب دمکرات امریکا موسسه بروکلین ۶تا از بزرگترین استاتژیست های امریکا رو مسئول کرد تا پیدا کنند چه جوری می شه جمهوری اسلامی ایران رو از هم بپاچونند اینو تو ۹فصل ۲۰ روز قبل آخرین انتخابات ما آماده کردند( گزارش ۱۶۴ صفحه ایش تو سایتشون هست) تو فصل۱و۲ راه کار دیپلماتیک رو بررسی کردند و گفتند حداقل از این روش۵۰ سال طول می کشه مثل تحریم و… در۳ فصل بعد راهکار نظامی رو بررسی می کنن خودشون جواب می دن میگن نمی شه من یه کوچولو از دلیلاشونو می گم:۱- ایران ۲تا ارتش مستقل قوی داره حکومت مستقر دارد ۲- سرزمینش ۳/۱ اروپا خاک دارد بریتانیای کبیر اندازه سیستان و بلوچستانش هست آلمان اندازه استان فارس و …۳- توی جنگ۳۳ روزه که حزب الله یه چیزایی از ایران یاد گرفته بود با۴۰۰۰ تا آدم پنجمین ارتش جهان و به زانو در آورد ۴- ما اگر هم ایران و اشغال کنیم یک میلیون و دویست هزار نفر کماندو ضد چریک مسلط به زبان فارسی نیاز داریم چون ایران ابداع کننده جنگ چریکی هست و صادر هم می کند تازه با یک میلیون و دویست هزار سرباز معلوم نیست چند دهه طول بکشد ۵- از بمب اتم نمی توانیم استفاده کنیم چون کشورهای همتایش مثل چین و ونزوئلا و روسیه بهانه ای علیه ما پیدا می کنند
  در آخر هم می گن اشغال دائم ایران امکان پذیر نیست
  اما تو فصل ۶ جنگ نرم و بررسی می کنند میگن ما باید قلب و ذهن ۷۵ میلیون ایرانی رو تسخیر کنیم تغییر بدهیم و بعد بدون هیچ هزینه ای اونها همان رژیمی که ما می خواهیم روی کار می آورند.
  بله دوست من تو قدر کشورت و نظامت و ندونی به دستور و خواسته اون ها عمل کردی
  ۱۵ روز بعد از وقایع انتخابات ما اون ۶تا استراتژیست دور هم جمع شدند و یکی از آنها آقای مارتین اینداک که سفیر امریکا تو اسرائیل بوده میخندد و می گوید این آغازیست بر یک پایان بله دوست من کشوری که ۲۰۳ سال هست بوجود آمده می خواد یک تمدن هفت هشت هزار ساله تازه تمدنی که با اسلام ناب محمدی آمیخته شده رو زمین بزنه البته خیال کرده مردم ما تو این فتنه جوابی به اون ها دادند که هنوز مبهوطش هستند. دوست من حضرت محمد صلی الله علیه واله تو یک روایت گفتن: خدا مهر و محبت مردان خدارو تو دل همه میندازه. من هیچ قضاوتی نمی کنم اما نماز جمعه هایی که رهبر می ره می تونی ببینی و خدا تو قرآن گفته ما بر چشم و گوش و دل افرادی که حقایق آشکار و انکار می کنند به گونه ای کور می کنیم که در ضلالت گم شوند.
  عزیز من دشمن امروز دنبال این هست که فکر ما رو تغییر بده. اندیشه ما رو چون اسرائیل تو پروتکل های ۲۴گانش گفته ما باید از نیل تا فرات رو بگیریم ایران نمی زاره اون ها هم هیچ راهی جز جنگ نرم ندارند اما والله قسم نه الان ۱۰۰۰سال دیگه هم نمی تونند کاری کنند مردم ایران بیدارند و دست الله بالاتر از دست اون هاست جمهوری اسلامی ایران خدا را دارد وبس.
  دوست من از اینکه جواب دادی بسیار خوشحالم ما یک وب سایتی داریم و اگر شما افتخار بدید و مطالبش رو بخونین منت به سر ما گذاشتین دوست من تو یه ایرانی هستی برادر گوشت برادرش و می خوره استوخونش رو دور نمی ندازه من به عنوان یه هم وطن به شما یه توصیه می کنم همه مسائل رو استراتژیک و از بالا ببینید اینجوری مطمئنا به حقیقت می رسید از سایت ما دیدن کن و ۲تا کلیپ هست آدرسش رو میزارم مال سایت خودمون هست برو ببین ضرر نمی کنی.
  آدرس سایت:Tesa313.com
  آدرس فیلم ها:
  ۱:

  http://tesa313.com/index.php?option=com_content&view=article&id=305:1390-05-11-13-39-15&catid=85:1390-05-11-12-57-25&Itemid=89

  ۲:

  http://tesa313.com/index.php?option=com_content&view=article&id=304:1390-05-11-13-34-35&catid=85:1390-05-11-12-57-25&Itemid=89

  ۳:

  http://tesa313.com/index.php?option=com_content&view=article&id=306:1390-05-11-13-42-00&catid=85:1390-05-11-12-57-25&Itemid=89

 99. اصلاً مهم نیست اول از همه چه کسی بازی را شروع کرده است دوست عزیز؛ چنان که هرگز نمی توان گفت چه کسی اول از همه بازی را شروع کرده است، ترک ها کی به منطقه مدنظر پا گذاشتند؟ ترک ها خودشان هم آمده اند، من ترک هستم. ما زمانی آمده ایم. هر کس بلاخره با هجرتی آمده است، پس موضوع این نیست.

 100. سارا گفت:

  واقعن که!!!!!!!!!!!!!!!!
  چرا هیچکس نمیفهمه اونایی که تو عکس هستن میتونست ما باشیم!!!!اونا زنده بودن!انسان بودن!نه حیوان که بگیم شک هست که روح دارن!حالا هی بحث اینه که ترکا این کارو نکردن ارمنیا نیت شر داشتن!هیچکدومتون حتی یه ثانیه فکر نمیکنین که ما اول انسانیم بعد هویت دینی و قومی و ملی پیدا میکنیم؟اف بر ما!!!!
  خیلی وقته به این نتیجه رسیدم که انسان حیوان سخنگو هست که مثل کوسه بوی خون و امکان سواستفاده میتونه تا حد وقاحت برانگیزی تحریکش کنه!ای لعنت به ما!فقط یه سوال از خدا دارم.جدن چرا ماهارو خلق کرد؟؟؟؟؟؟که وقتی میتونیم اینجوری همو تیکه پاره کنیم؟؟؟؟؟
  چرا نگیم عکس قتل عام آلماناست!!!!! مگه فرقی میکنه کی کرده باشه!!جنایت فجیعیه که جدن بگم باعث شده از خودم متنفر بشم چون نمیتونم پیشبینی کنم که من اگه در جای هر کدوم از طرفا بودم آیا میتونستم اینقدر راحت با توجیه اسم دین این جنایتو انجام بدم وحس غرورم بهم دست بده یا اینکه به اسم مظلوم قصابی بشم!!!!!واقعن نمیدونم چیکار میکردم!!

 101. هادی گفت:

  در پاسخ به دوست عزیزآقا وحید ۱۴/۵/۱۳۹۰

  اینکه شما میگین هدفمون مشترکه واسم سئواله مگه هدف ما چیه؟

  بعدش شما میگین به کار بردناین همه پسوند و پیشوند واسه رهبر عزیز یا از روی علاقست یا عادت یا تملق و چاپلوسی ..

  اگه بحث علاقه باشه که ماباید بیشتر دوست داشته باشیم تا امام معصوم را با الفاظ نیک گرامی بداریم اگرم بحث عادته باید بیشتر به خودمون عادت بدیم تا به هنگام آوردن نام این بزرگوار بی انصافی نکنیم و چیزی درخور نامش بیاریم البته خود مولا هیچوقت به این چیزا احتیاج نداره اما ما باید حرمت نگه داریم و آوردن این همه پسوند و پیشوند واسه رئیس و روسا فقط حس تملق و چاپلوسی را برای آدم تداعی میکنه

  اینکه میگین فقر تو زمان امام علی ریشه کن نشده درسته اما شما دارین عدالت امیرالمونین را با این جماعت مقایسه میکنین مثه قیاسهایی که قبلا تو نوشته هاتون داشتین اینکه هر ۴ سال انتخابات میشه قانونه نه اینکه فکر کنیم باید منتظر باشیم تا یه نفر عادل بیاد و چنین و چنان کنه ؛ مگه شما نمیگین رهبر عادله و مردم این همه دوستش دارن پس چرا آدم هایی که روی کار میان و ایشون میدونه به درد بخور نیستن بهشون حکم میده حتما میگین واسه احترام به نظر مردم اما این مردم اونقدر فهیم و باشعور هستن که اگه بهشون بگی این فرد نالایقه خیلی خوب درک میکنن و به فرمان ولی فقیه شون احترام میذارن پس اینجا حای اندکی تامل داره
  بحث بعدی راجع به برپایی عدالت تو این مملکت پس از ۳۰ ساله ؛ بحث تقسیم بیت المال بین فقیر وغنیه ؛ درست اما پس این همه خوشه چینی واسه چی بود واسه سر کار گذاشتن ملت ؛ اگه قرار بود فقیر و غنی به یک اندازه بگیره پس چرا سوبسید هارو برداشتن نه جانم فکر نکن ملت خوابن ؛
  عدالت از منظر شما یعنی چی ؟ یعنی یه شبه نون ۷۵ تومنی بشه ۲۵۰ تومن ؛
  منطق شما با افکار ما از زمین تا آسمون فرق داره چون شما گفتین بیطرف مطالعه کنید من به سایت شما هم سر زدم و مفهوم بیطرفی را فهمیدم ؛ من سنگ هیچ جناح و حزبی را به سینه نمیزنم و واسه رسیدن به همه جا خودم را به بالا و پائین و چپ و راست نمیچسبونم و هیچوقت به خودم اجازه نمیدم تو سیاست دخالتی داشته باشم چون سیاست آدم خودش را میخواد و هیچوقت هم با این نظام مخالف نبودم
  کل حرف من تو یه جمله خلاصه میشه : اسلامی که من توی ذهنم ساختم با اسلام شما فرق داره و با حرفاتون قانع نشدم چون به قول شما اسلام یعنی سیاست ، همه جای اسلام و قرآن خبرچینی را نکوهش کرده اما شما بهش لفظ اسلامی دادین و گفتین حفاظت اطلاعت ،
  شما به ربا لفظ سود اسلامی دادید مثه تموم سودهای کلانی که بانکها به مشتریانش میده ؛
  شما ریا را تقیه فرض میکنید و خیلی چیزهای دیگه

 102. صمد گفت:

  جنایات خودتونو چی؟

 103. yashar گفت:

  از نوشته هات معلومه ادم بی اصالت و بی پدر و مادری هستی

 104. وحید گفت:

  باسلام
  اینکه پسوند و پیشوند واسه رهبر میارن بین مردم عادی هست بین جمع های دانشجویی بین عام مردم هست من نمی دونم تملق به حساب میاد یا نه اون جایی کاربرد داره که به گوش طرف برسه.
  من هیچوقت عدالت حضرت علی علیه السلام رو با این نظام مقایسه نکردم اگر خاطرتون باشه گفتم اگر قرار بود نظام ۱۰۰% عادلانه انسان های عادی راه بیندازن دیگه نیازی به امام زمان عج نیست بنده گفتم این نظام هدفش برنامش و تلاشش بر این هست که در مسیری که خدا و رسولش و حضرت علی می خوان قدم برداره. چه طور شما این رو نادیده می گیرید که: قبل از بوجود آمدن این نظام تمام دنیا حول محور اومانیسم و انسان محوری می چرخید هم لیبرالیسم و هم کمونیست اصالت رو به انسان دادن ولی این نظام برگشت گفت نه شرقی نه غربی تو این نظام اصالت با خدا هست بنیان گذار تئوتیسم( خدامحوری) ایران هست. این مگر همان چیزی نیست که تمام انبیاء و ائمه به دنبالش بودند این فرصت رو ایران پیدا کرده ادعا هم نداره که همون جوری که معصوم می تونه پیاده کنه. اساس این نظام برمبنای اسلام ناب محمدی هست حضرت علی علیه السلام هم تو اون ۴سال با اینکه بسیار تلاش کرد و بسیار تغییر داد اما اسلام ناب محمدی را بر پا نکرد چون مردم دستش رو بستن ۳۰ سال پیش فرصتی پیش اومد مردم خواستن نظام اسلامی ایجاد کردند اما مطمئنا راه زیادی داریم تا کشوری بسازیم که مد نظر حضرت علی علیه السلام هست ولی حداقل مسیر رو صحیح انتخاب کردیم.
  دوست عزیز تو جریان فتنه۸۸ یه عده از خدا بی خبر اومدن داد زدن مرگ بر دیکتاتور در حالی که هیچ منطق و علتی نداشت دروغ بود بعد رهبر بیاد فلان رئیس جمهور را عزل کند نمی گن دیکتاتور؟ نه دوست من هدف این هست که مردم به بلوغ برسند بعد خودشون طرف و بندازن بیرون مگر بنی صدر نبود؟ امام خمینی دم بر نزد تا مردم خودشون فهمیدن این رئیس جمهور به درد نمی خوره آیا این درسته یا اینکه مثل دیکتاتورها عزل و نصب کنه؟ بعد نقش مردم چی می شه؟
  خوشه چینی که اجرا نشد هیچ الان همه دارن به یه اندازه می گیرن اما درباره قیمت ها. دوست عزیز توی این کره خاکی کدوم کشور مثل ایران سوبسید می ده؟ چرا ایران باید بنزین و اونقدر ارزون بده که مردم موقع سوخت گیریشون فقط دو سه لیتر حروم کنن؟ چرا باید اونقدر ارزون باشه که کسی قدرش رو ندونه درحالی که تو بقیه دنیا اینجور نیست؟ چرا باید اونقدر ارزون باشه که آقا زاده ها و برخی از قاچاق چی ها بنزین ارزون ایران رو به خلیج فارس قاچاق کنن؟ سرمایه مردوم رو بدزدند؟ چرا آرد باید اونقدر ارزون باشه که قاچاق شه به افغانستان؟ سرمایه مردم مگه نیست؟ دولت سوبسید ها رو برداشت پول و مستقیم میده دست مردم حالا یکم زیاد یکم کم. این عاقلانه تر نیست؟ اینجوری نمی شه اون چیزایی که قاچاق می شد تو کشور بمونه؟
  اگر اسلام خبرچینی رو نکوهش کرده چرا حضرت محمد صلی الله علیه واله تو مدینه بود جاسوس به مکه می فرستاد؟ چرا حضرت علی علیه السلام نفوذی می فرستاد؟ تاریخ رو یکم مطالعه کنین دوست من.
  درباره بانک ها کاملا با شما موافقم اساسا بانک یک پدیده یهودی هست و مبنای اون بر ربا و نزول هست کاملا موافقم حضرت علی علیه السلام به انصاف خیلی توصیه کردن من هم درباره بانک با شما موافقم اما با همه بدی که تو بانک ما هست سیستم قرض الحسنه هم توش وجود داره که تو هیچ جای دنیا نیست. بله بانک ها باید اصلاح بشن. این مدل بانک هم نه رهبر تایید کرده نه علما نه استراتژیست هایی مثل دکتر عباسی و…
  دوست من این نظام تنها نظامی هست که در مسیر حق قدم برداشته اما اینکه هرچه بیشتر به حقانیتش و اون چیزی که مد نظر اسلام هست برسیم راه زیادی هست این رو رهبر بارها گفتن رسیدن به اون چیزی که خدا می خواد بستگی به من و تو داره ما هستیم که این کشور رو می سازیم اقای احمدی نژاد همیشه رئیس جمهور نیست یه روز تو می شی و شاید هر جوون دیگه ای ما باید یاد بگیریم پای بند به اصول اسلامی باشیم و اون رو رعایت کنیم این رو باید از الان شروع کرد اصلاح رو باید از خودمون شروع کنیم رئیس جمهور ها و مسئولین کیا هستند؟ از خارج که نمی آیند از مردم همین کشور هستند اسلام گفته آزادی آیا ما نداریم؟ شما یک روز صبح بروید دم روزنامه فروشی تیترها رو ببینید خداوکیلی تعداد نشریاتی که دولت و بعضا به کنایه نظام رو می کوبند بیشتر هست این اسلام ناب محمدی تو اسلام ناب محمدی آزادی هست اما جایی که به دین مردم ضرر می زنه جلویش را می گیرند ایران هم همینگونه هست. چرا باید چاپ و نشر متن قانون اساسی ایران تو بعضی از ایالات امریکا ممنوع باشه؟ مگه چی توش داره؟ پس آزادی چی میشه؟ دوست من اساس این نظام بر اساس اسلام ناب محمدی هست اما تا رسیدن به شکل کاملش راه زیاده و هدف این نظام هم همین هست حالا تو یه دوره ای تند می شه تو یه دوره ای کند شما اشاره کردین به حجاب و فضای دانشگاه این مربوط می شه به فرهنگ کشور اقای احمدی نژاد تو این ۲دوره خیلی کم به این ها توجه کرد این ظلم به این نظام و مردم هست رهبر هم بارها به این مسئله تاکید کرد ظاهرا اقای احمدی نژاد چند ساله به فکر انجام یه فکرایی افتاده. آقای خاتمی مسئله انرژی هسته ای رو تو این مملکت تعطیل کرد حتی تحقیقات این ظلم به مردم بود چون اونموقه برای تهیه داروهای هسته ای باید دست جلوی دشمن دراز می کردیم مردم چه قدر حرص خوردند؟ رهبر برگشت گفت تو دولت هرکی تعطیل شد تو همون دولت هم باید شروع به کار کنه احمدی نژاد اومد راش انداخت الان اورانیوم ۲۰درصد غنی می کنیم تولید دارو هم خودمون می کنیم تو دوره های قبل ایران اقتداری تو منطقه نداشت الان داریم ناوهای ایران رو دیدی رفتند به سوریه؟ فرمانده نیروی دریایی برگشت به اسرائیلی ها که اومدن جلوی ناو گفت خفه شین حرف نتونستند بزنن شما می دونی اسرائیل کشتی آزادی ترکیه ای رو تو آب های آزاد بهش حمله کرد؟ جایی که از نظر بین المللی اجازش و نداره؟ اما چرا به ایران حمله نکرد؟ چرا ونزوئلا اعلام می کنه که رابطش و با امریکا قطع می کنه اما با ایران نه و این کارو عملی می کنه؟ مگه حضرت محمد صلی الله علیه و اله نگفته حکومت اسلامی باید قدرتمند باشه؟ تو یه دوره ای سرعت پیش رویمون به زیاد بود تو یه دوره ای کم این طبیعی هست اما مسیر یکی هست کسی هم تخطی کنه مجازات می شه. دوست من این نظام راه خیلی طولانی داره اما اساسش بر مبنای اسلام ناب محمدی هست. قدرت نرم رو میگن مدریت حُب بقض شک و یقین کسی که حب بغض شک و یقیین خودش رو بتونه کنترل کنه تو جنگ نرم اون قدرت مند هست دوست من تو اگر به چیزی غیر از ولایت الله حب بورزی یعنی ولایت اون رو پذیرفتی این اشتباس که می گن دوست دارای رهبر ولایت پذیرند تو اگر فلان مدل ماشین رو دوست داشته باشی حب اون تو دلت هست و هرکاری می کنی که بهش برسی اونوقت هست که اون به تو ولایت پیدا کرده ببینید همه این ۷ میلیارد جمعیت دنیا ولایت پذیرند اما برخی ولایت سکس و پذیرفتند برخی ولایت سرمایه داری و زرسالاری برخی هم ولایت الله ولایت رسول الله در طول ولایت الله هست و ولایت اوالامر در طول ولایت رسول الله و ولایت الله هست یکی ولایت اوالامر رو می پذیره ولایت الله رو پذیرفته یکی هم ولایت رسانه های خارجی رو. ولایت طاغوت رو پذیرفته خدا تو سوره بقره می فرماید: الله ولی الذین آمنو( خدا ولی کسانی هست که ایمان آوردند) یخرجهم من الظلمات الی النور( از ظلمات متکثر خارج شدند و به سمت نور رفتند) والذین کفرو( و کسانی که کفر ورزیدند) اولیائهم طاغوت( ولی های(ببین جمع بسته چندتا ولی) آنها طاغوت هست) یخرجهم من النور الی ظلمات(خارج می شوند از نور به سمت تاریکی) ببینید برخی ولایت های طاغوت را می پذیرند برخی ولایت الله رو. دوست من ما باید مراقب باشیم که حب و بقضمون رو دست دشمن ندیم تا تغییرش بدن که دراین صورت همونجور که خدا گفت ولایت طاغوت رو پذیرفتیم دشمن الان دنبال این هست. اینکه شما از نظام کشورت بدت بیاد حقیقتا به نفع ایران هست یا دشمن؟ پس نگاه کن چرا بدت میاد و کی این فکرو چه جوری القا کرده. تو جنگ سخت نیروهای عراقی اومدن خرمشهر رو گرفتن تو جنگ نرم اگر می آیند حب شما رو تغییر می دهند میان بقض شما رو تغییر می دهند می آیند شک شما رو تغییر می دهند یقیین شما رو تغییر می دهند تا به هدفشان برسند. توی یه خانواده۸ نفره پدر تصمیم می گیره خانواده رو ببره شمال وقتی واسه آماده شدن همه تنبلی می کنن بجز برخی آیا رسیدن به شمال کند نمی شود؟ آیا به تاخیر نمی افتد؟ این حقیقت الان تو نظام هست همیشه آدم هایی تو هرجای دنیا هستند که وجدانشون کامل بیدار نیست این ربطی به نظام نداره من نمی خوام دوست داشتن این نظام و رهبرش و به شما تحمیل کنم من قصدم این هست که دیدتون رو بیارم از بالا بعد خودتون تصمیم بگیرین. این که این نظام دشمن داره روشنه شکی توش نیست اما باید به اینم فکر کرد که دشمن ها آروم نمی شینن از طریق نظامی که مقابله با ما سخته. راحت این هست که حب های مارو تغییر بدهند بقض ها رو تغییر دهند شک و یقین ما رو تغییر بدهند آدمی هم که ضعیف باشه این ها رو نمی تونه کنترل کنه دوست من ما ایرانی ها هیچوقت ضعیف نبودیم و نیستیم.
  دوست من بنده حقیر شما رو یه آدم غیر منطقی که فقط ساز مخالف می زنه ندیدم من فکر می کنم شما دنبال حقیقت هستید این که من نتونستم راه رسیدن به حقیقت رو به شما نشون بدم از ضعف من هست به این معنی نیست که حقیقتی وجود نداره اما پیشنهاد می کنم شما خودتون برین دنبال حقیقت ناب چون سخته اما دست یافتنی فقط باید بی طرف باشیم بی طرف.
  درپناه حق باشید

 105. علی گفت:

  در کشتار ارامنه در عثمانی، کردها بسیار دخیل بودند و امروز شاهد هستیم که در ارمنستان باستان، کردهای ترکیه ساکن هستند

 106. دریا گفت:

  نفرت غیر انسانی را قبول ندارم
  خشونت غیر انسانی را باور نمی کنم
  آشفته م.
  ترک هستی…کرد،ارمنی یا فارس یا هرچی…من و تو آینه ای داشتیم.
  که بهتره بهش برگردیم
  انی از نشون دادن این عکسا و مطالب چیز دیگه ای خواست بگه…
  حالا باز هم بپرداز به دعوای ترک و ارمنی و یهودی ومسلمونای غیر مسلمون و…
  نه نفرته غیر انسانی رو هیچ وقت باور نمیکنم!

 107. araz گفت:

  چه کسی با اسم من پیام گذاشته .اقای انی شما باید در مورد سایتتون یه فکری بکنید.

 108. درود. شاید هم اسمهایی بوده باشند، ایمیل و آی پی مختلفی دارند.
  به هر روی بهم بگید کدوم نظر مد نظر شماست که بررسی کنم.

 109. Morvarid گفت:

  che gamnaak va por dard …
  amaaan az daste ensanha …

 110. صدف گفت:

  سلام به همه ی دوستان عزیز من نظرات همه رو کاملا به دقت خوندم من ترک نیستم ولی اصالتا ایرانی هستم (ترک، کرد ، بلوچ ، فارس ، شمالی و جنوبی) با همه ی ادیان موافقم و هیچکس و هیچ چیز و نفی نمی کنم بجز شرک و کفر، نه فکر کنید یک مسلمان تند رو و حزب الهی هستم نه، ولی در مورد ادیان و مذاهب و اقوام مختلف مطالعه می کنم چه فرقی می کنه کی مال کجاست مهم و سرلوحه ی همه ی کارها گفتار نیک ، کردار نیک و پندار نیک هست چیزی که پیامبر و امامان ما به اون اشاره دارن، در همه ی قشرها و از همه ی ادیان و از همه جای ایران دوست های مختلف دارم که با هیجکدوم مشکلی ندارم من همیشه هموطنان آذری یا به قول خودشون ترکها رو تحسین می کنم چون با هم اتحاد خیلی خوبی دارن ولی اگر بخوایم کمی واقع بینانه فکر کنیم در ایران و در همه ی اقوام این یک امر طبیعی هست و همه در هر جایی به دنبال یک همشهری و هم زبان خودشون هستن و کسانی که از یک شهر و دیار هستن با هم اتحاد دارن ما در تهران حسینه هایی رو داریم که هر کدوم به یک شهر اختصاص داره مثلاً نودهی ها، مزینانی ها ، خلخالی ها و …. همه با هم و در کنار هم به خوبی و مسالمت زندگی می کنن پس چرا ما بخاطر وقایعی که در چندین سال قبل رخ داده و به ایران و ایرانی هیچ ربطی نداره اینطور به جون هم میفتیم و با هم طوری رفتار و صحبت می کنیم که انگار ما با هم جنگیدیم نه ترکهای عثمانی و ارامنه من عکسها رو دیدم خیلی تأسف انگیز بود ولی یاد حرفهای عموی بزرگم که در هشت سال دفاع مقدس فرمانده بوده افتادم اون در جبهه ی غرب می جنگید و بعضی از این عکسها تداعی کننده و یاد آور حرفهای اون برام بود مخصوصاً عکسی که متعلق به شکم پاره شده ی یک زن باردار گرفته شده و من اینو که در مهاباد قسمت ترک نشین بر سر چندین زن باردار این بلا رو آورده بودن.
  دوستان بجای تعصبات قومی و نژادی و افکار مطرود و بجای رویارویی، حرفها زشت و رکیک و دشمنی با یکدیگر واقعا بهتر نیست در کنار هم و دوشادوش هم باشیم.
  از این تفرقه ها و اختلاف ها چه کسی سود می بره؟ آیا واقعا به این فکر کردید؟
  من برای همه ی مردم ایران از هر قوم و نژادی با هر دین و آییین و مذهبی آرزوی سلامتی ، خوشبختی و آزادی دارم

 111. ایرانی گفت:

  اینجا دعواست که یکسری انسان به اصطلاح روشنفکر آمده اند تیشه به ریشه اسلا میزنند شما آمدیه اید دعوای ترک و فارس راه انداختید
  این وبلاگ و بلاگ های تابعش مستقیما داره اسلام رو مورد هدف قرار داده وانقدر ظریف و جالب داره کار میکنه بعد شما دعوای ترک و فارس و لر کرد و عرب راه انداختید

  ما در ایران دو طیف بیشتر نداریم
  ۱٫ مسلمان = یعنی کسانی که به اسلام عمل میکنند
  ۲٫ نا مسلمان = کسانی که به اسلام نه عمل میکنند بلکه تیشه به ریشه اسلام میکنند

 112. رضا گفت:

  و شما به چی افتخار میکنید؟؟

  چنگیز و آتیلا و هلاکو؟؟

 113. آیدین گفت:

  این وقایع به کرات در طول تاریخ تکرار شده وبازهم تکرار خواهد شد.این اعمال نتیجه ی جهل ونادانی وخودبرتر بینی وخودمحوری وعدم پذیرش وتحمل سایر عقایدومرامهاونژادهاست.هرتفکری که فقط خودراقبول داشته ومنکرسایر افکارباشد پتانسیل اجرای چنین اعمالی را داراست.انسان هرگاه از خودمحوری ونژادپرستی یا دین پرستی دست برداشت وبه انسانیت در هر رنگ ونژاد ودینی احترام گذاشت این وقایع تکرار نخواهد شد.درهرحال همه ی ما باید با نژادپرستی وافراط گرایی و تعصب های کورکورانه مبارزه کنیم که طبعا دنیای کنونی از شیوه های روشنگری فکری و فرهنگی استقبال می کند.
  شعار جهانی (( NO RASISM )) را تبلیغ نمایید.

 114. آرمان گفت:

  چرا حرف بی ربط میزنی؟ این سایت کجاش ضداسلامی عمل کرده؟ نه عزیز تو ایران اسلام هست مسیحیت هست یهودی هست زرتشتی هست ارمنی هست…. شما انگار فقط دید دو بعدی دارید ؛برین یکم هندسه تحلیلی بخون تا بعدهای دیگه هم درک کنی؛ چون متعصبانه نظر دادی منم با لحن بد صحبت کردم؛

 115. آرمان گفت:

  اون مستند ظهور ک ایرانی بود رو دیدم ؛خیلی دلایل مسخره ای داره حتی رهبر هم و رئیس جمهور ناراحت شده بودن ؛

 116. rosha گفت:

  به همه ی خرها با کمال احترام :۱) اقوامی که در ایران اذربایجانی خوانده می شوند از لحاظ وراثتی پیش از انکه ترک (اقوام چادر نشین که در صحرا های اسیای مرکزی تا حد فاصل چین می زیسته اند )باشند ترکیبی از اقوام دیگر می باشند که فقط به زبان ترکی صحبت می کنند .۲)فقط کافی است به تفاوت چهره ی یک ازبک و یک اذری بنگرید.۳ )یا همه ی این احوال اگر کسی اصرار بر ترک بودن داره ما خیلی خوشحال خواهیم شد که این شخص هر چه سریعتر ایران را ترک کند و وارد ترکستان شود.

 117. توراتان گفت:

  به نظرم سعی کنیم با مدرک حرف بزنیم بهتره ، تا حالا مدرک قابل استنادی در باره قتل عام ارامنه توسط ترکها بدست نیامده ، همه اش ادعاست، ارامنه اهداف شومی داشتند که با مقاومت ترکها رو برو شدند اما خودشون ابزار دست کمونیسم نو اند، کشور ارمنستان از قبل وجود نداشته و تا ابد هم وجود نخواهد داشت ما این کشور رو که با اشغال خاک مقدس آذربایجان ایجاد شده به رسمیت نمیشناسیم

 118. یوسف گفت:

  دریغا دریغ از دست روزگار کج مدار. با تمام وجود می گویم :درودم به ایرانی آذری که اکثر مشاهیر ایرانی از این دیارند. این کار فقط بهانه دادن به پان ترکهاست که به خاطر کار شما به فرهنگ ایران توهین می کنند.

 119. یوسف گفت:

  دریغا دریغ از دست روزگار کج مدار. با تمام وجود می گویم :درودم به ایرانی آذری که اکثر مشاهیر ایرانی از این دیارند. این کار فقط بهانه دادن به پان ترکهاست که به خاطر کار شما به فرهنگ ایران توهین می کنند.

 120. دریغا دریغ از دست روزگار کج مدار. با تمام وجود می گویم :درودم به ایرانی آذری که اکثر مشاهیر ایرانی از این دیارند. این کار فقط بهانه دادن به پان ترکهاست که به خاطر کار شما به فرهنگ ایران توهین می کنند.

 121. SADAF03000 گفت:

  واقعاً متأسفم که اینجا همه بخاطر مسائلی که سالیان پیش اتفاق افتاده و اصلاً ربطی به ایران نداره به جون هم افتادن و به فرهنگ و زبان و نژاد و دین و مذهب هم ناسزا میگن، اگر این واقایع نوشته شده و اینجا گذاشته شده برای این هست که عبرت بگیرید نه اینکه توهین کنید وگرنه در جنگ ایران و عراق از این بدتر به سر هموطنان ما اومد، چرا سعی می کنید تفرقه افکنی کنید و با هم دشمنی و کینه ورزی کنید ما همه هموطنیم نه دشمن پس سعی کنید با هم شایسته و با احترام رفتار کنید

 122. عمید گفت:

  این عمل نشان میدهد که یک انسان میتواند چغدر پست و کثیف شود.

 123. سلام دوست عزیز.من واقعا متاثر شدم.تو بعضی عکسها به یاد قتل عام شیعیان در طول تاریخ افتادم.به واقع کار شما نوعی خدمته به قشر ارامنه . امیدوارم موفق باشید .البته من تعجبی نکردم از این جنایت چون از اینها غیرازین انتظاری نمیره وسابقه م داشته این جنایت ولی من متعجبم از کسانی که چنین جنایاتی در پرونده تاریخی شون هست وحالا همانها خودشون رو سردمدار دموکراسی میدونن!! وبیشتر ازین از کسانی تعجب میکنم که در داخل ایران و… از اینها حمایت میکنن! واقعا باید با این روشنگری شما آبروی این مدعیان رو بردومردم رو آگاه کرد.
  من با افتخار وبا اجازه ، شما رو تو وبلاگم اد میکنم

 124. سرباز گفت:

  دوست عزیز بر عکس مذهب هرجا کنار گذاشته شد بی انصافی وتوحش رو کرد.در حقیقت باید بین کسانی که داعیه مذهب دارن ومذهبیون واقعی تفاوت قایل شد واعمال آنها را برآن اساس سنجیدوگرنه ما نیز دچار بی انصافی شده ایم

 125. مهدیه گفت:

  درود بر تو انی! روی صفحه فیس بوک به اشتراک رفت

 126. بهم بگو چه چیزی به اشتراک رفت ؟ این نگاره ؟

 127. علي شيعه گفت:

  واقعا تکان دهنده بودو مشابه این تصاویر در شهر قوبا در آذربایجان وجود دارد
  ارامنه در خوجالی مردم مسلمان و زن و بخه ها و پیر و جوان را چگونه قتل عام کردند شما ارامنه نه دین دارید نه شرافت جنایت هایی که شما در سلماس و خوی و ارومیه و قره باغ مرتکب شده اید هیچ تفاوتی با جنایات عثمانی ها ندارد سر عقل بیایید توبه کنید و مسلمان شوید

 128. من ۱۸ سال در مورد تاریخ آذربایجان تحقیق کرده ام و هیچ وقت دورغی مثل این عکس ها را ندیده بودم-لطفا حقایق را بنویسید نه دروغ را این نشان از بی سوادی شماست – لطفا به سایت قتل عام خوجالی بروید این عکسهارا از آنجا برداشته /شده است -ارامنه که درایران قتل عام می کرد همین دولت عثمانی بود که مردم ترک ایران را نجات داد .بس شما یا بی سواد هستید یا اطلاعات غلطی دریافت کرده اید .لطفالطفالطفالطفا آن را اصلاح کنید.

 129. انی کاظمی- مرگ بر دین و مذهبی که شما ارمنی های کثیف همراهه فارسها آوردید-

 130. دانا گفت:

  خیلی از مسیحی ها به اسم استعمار دست به کشتار در بین مسلمانان زنده اند مثل کشتار فرانسه در انقلاب الجزایر – کشتار ایتالیایی ها در لیبی – کشتار امریکا در عراق – کشتار آفریقاییان توسط اورپاییان – کشتار بوسنی توسط صربها و……. کشتار مردم آذربایجان توسط روسها

 131. narges گفت:

  خیلی جالبه ، شما از جنایات ۹۵ ساله که در هاله ای از ابهام است همانند رژیم ایران سخن میگوئید و ار رژیم فاسد ارمنستان حمایت میکنید ، در حالی که از جنایات ارامنه در قره باغ ، خوجالی ، آغ دام هیچ مطلبی نمینویسید هر چند که آینها مسلمان و شیعه هستند .

  اهداف شما از نوشتن این مطالب کاملا مشخصه ، ولی خدای بزرگ را سپاسگزارم که چشم ملت تورک آذربایجان جنوبی را باز کرده و به نحو احسن میدانند بدنبال کدام اهدافها هستند ، ایران بزودی و در آینده ای نزدیک متلاشی خواهد شد و ملتهای مختلف ایران آینده خودشان را رقم خواهند ، نه اقلیتی بنام فارس که جدشان کوروش با خواهر و مادر خود زنا کرده و این تفاله ی اعراب و زنا زاده های آریایی را برتخت نشانده است .
  تاریخ تکرار میشود ،

  زنده باد توران بزرگ

 132. Nages گفت:

  آخه تفاله اعراب فک میکنی همین طوری بدنیا اومدی ، همین میشه دیگه وقنی کوروش با مادر و خواهر زنا کنه آخرش میشه امثال مثه تو دیگه ، به ناخالصی های خونت نگاه کن در طول تاریخ مورد تجاوز قرار گرفته این مخصوصا اعراب ، مغول ها ، اسکندر مقدونی ، آخه تفاله اعراب برو هر موقع پدرهاتو پیدا کردی بیا حرفتو بزن

  بیخود نیست که بهتون میگن پارس ، چرا که پدرتون کوروش از با شیر سگ بزرگ شده

 133. Nages گفت:

  ببین عزیز دل من ، من به یک ارمنی میتونم اعتماد کامل کنم ولی به یک فارس زنا زاده نمیتونم حالا روشن فکر و یا نویسنده کتابی باشه ، کتابی که معرفی کردین مال خودتون ، شما خودتون در طول تاریخ کم خون ریختین ؟؟؟ کم جنایت کردین ، جنایات خشایار شاه ، که نمونه اش در فیلم سیصد ۱ و ۲ به تصویر کشیده شده است ، با زنا زاده نمیشه تو یک جغرافیا زندگی کرد ، پس پیش بسوی استقلالیت

 134. رضا گفت:

  تاریخ از این جنایات بسیار بخود دیده است.کشتار ایرانیان توسط اعراب چرا بازگو نمیشود .انجا که سرداران عرب بنام اسلام دستور قتل عام مردان واسارت زنان وکودکان را صادر میکردند .من فکر می کنم خدا هم دیگر از دست ادم خسته شده باشد چون ادمیزاد در همین مدت کم سکونت در این کره خاکی به اندازه کافی ستم کرده است که لازم باشد بطور سیستماتیک از روی زمین برداشته شود

 135. رها گفت:

  سلام.
  عزیزانم من اولین بارم بود که از این سایت دیدن کردم و تاریخ در تخصص من نیست.فقط لازم دیدم که یادآوری کنم
  تو دبستان پرسیدن که چرا تاریخ میخونیم؟!
  ماباید از تاریخ درس بگیریم نه اینکه پیراهن عثمانش کنیم!
  منم بچه تبریزم!
  ببینید فقط یک اشاره میکنم به چالش ترکیه وفرانسه که حتما درجریانید
  فقط می خوام بگید کی از این وضعیت سود میبره جز صهیونیت؟؟!!
  بله صهیونیت!
  پس به خودمون بیایم!

 136. مهران گفت:

  آنچه من از کامنتها دیدم بی ادبی شدید آنهایی بود که خود را ترک میدانند.انسان تا چه حد می تواند بی شرافت باشد؟

  آنها که قتل عام و نسل کشی کردند. هیچ. چه حقیرند این ها که می گویند ترکیم و پس از صد سال از عمل حیوانی آنها دفاع می کنند یا سعی میکنندآنرا توجیه کنند. اگر راضی هستید همین بلا سر خودتان می آید. به نحوی.

 137. parvaz گفت:

  درود.
  آمدم بگم اینکه کی شروع کرده.کی تموم کرده.یا…مهم نیست…
  مهم اینه که انسان هایی از جنس ما اینگونه وحشیانه کشته شدن و اونوقت ما نشستیم پای اینترنت و بهم ناسزا میگیم…نه.من مثل شما دنبال مقصر نمیگردم و مثل پدر و مادرا هم نصیحت نمیکنم.فقط میگم کسایی که میان و این سایت رو مطالعه میکنن بچه های شریعتی هستن و از بچه های شریعتی و امثال اون این گونه حرف زدن بعیده.

 138. تورک اوغلو گفت:

  سلام اولا بدون هیچ تعصبی باید گفت که ترک آذری و ترکیه ای نداریم ما به یک کلام ترکیم .ثانیااین یک تبلیغ محض فرانسه علیه ترکیه است زیرا موضوع ملحق شدن ترکیه به اروبا مطرح شده است.و در این میان کسایی مثل شما فرصت را غنیمت شمرده و به تاخت و تاز ما ترکان شروع کرده اید .

 139. تورکم من گفت:

  ما مستند داریم که در دوران معاصر یکی از بهترین امباطوری ها رو داشتیم و داریم اما دوست من تو نگاه کن سرتاسر تاریخ در تجاوز بوده اید و انواع اقسام ملت و دولت اینجا بوده اند لطفا یک ذره فکر کن اساس گفتگوی ما بر اساس منطق و بدون تعصب است .

 140. یک ایرانی از نسل کوروش گفت:

  سلام نرگس خانوم
  نخست اینکه جنایت جنایته . اگر ارمنی ها هم چنین کاری کرده باشند ان هم محکوم است
  دوم اینکه ایران تا ابد پایدار خواهد ماند و جوجه فکلی هایی مانند تو و اون خاندان اف های کشور دروغین شمال رود ارس هیچ وقت عددی نبوده و نیستند که بخواهند چنین فکر بر اندازی رو عملی کنند . حکیم نظامی گنجوی (که شما و همفکرانتان با بیشرمی آن را ترک می نامید ) در کتاب هفت پیکر جواب قاطعی به امثال تو داده و آن جواب چنین است :
  همه عالم تن است و ایران دل
  نیست گوینده زین قیاس خجل
  چونکه ایران دل زمین باشد
  دل ز تن به بود یقین باشد
  سوم اینکه – شما ها که مثلا خودتون رو اکثریت می نامید جدتون کیه ؟ مامان تومروس یا تیمور لنگ ؟ خوب بهتره از خصلتهای قوم شریف مامان تومروستون یعنی ماساژت ها براتون بگم :
  خصال ماساژت ها از دید هرودوت :
  متن انگلیسی : TRANSLATED BY George Rawlinson
  تاریخ هرودوت –کتاب اول بند ۲۱۵-۲۱۶
  In their dress and mode of living the Massagetae resemble the Scythians. They fight both on horse back and on foot, neither method is strange to them: they use bows and lances, but their favourite weapon is the battle-axe. Their arms are all either of gold or brass. For their spear-points and arrow-heads, and for their battle-axes, they make use of brass; for head-gear, belts, and gir dles, of gold. So too with the caparison of their horses, they give them breastplates of brass, but employ gold about the reins, the bit, and the cheek-plates. They use neither iron nor silver, hav ing none in their country; but they have brass and gold in abundance
  از حیث لباس و طرز زندگانی ماساژت ها شبیه سکا ها هستند , سواره و پیاده جنگ می کنند , اسلحه انها تیر و کمان و نیزه است معمولا تبری نیز دارند اشیای ان ها از طلا یا مس است ان چه برای نیزه و تیر و تبر لازم است از مس می سازند کلاه , کمر و بند های لباس از طلاست .زره اسب ها را نیز از مس می سازند ولی دهنه اسب را از طلا.نقره و اهن را ابدا استعمال نمی کنند چه این دو فلز را مملکت انها فاقد است ولی مس و طلای زیادی دارند .
  The following are some of their customs: Each man has but one wife, yet all the wives are held in common; for this is a custom of the Massagetae and not of the Scythians, as the Greeks wrongly say.
  عادات انها از این قرار است : هر چند هر یک از انها زن جداگانه دارند ولی زنان ان ها اشتراکی اند یونانی ها می گویند که این عادت تمام سکاهاست

  Human life does not come to its natural close with this people; but when a man grows very old all his kinsfolk collect together and offer him up in sacrifice; offering at the same time some cattle also. After the sacrifice they boil the flesh and feast on it; and those who thus end their days are reckoned the happiest.
  ولی حقیقت این است که این عادت اختصاص به ماساژت ها دارد اگر مردی از ماساژت ها بخواهد زنی را ببیند ترکش خود را به ارابه او می اویزد حد زندگانی در نزد انها معین نیست ولی اگر کسی خیلی پیر بود تمام اقربایش جمع شده او را می کشند و در همان وقت چهار پایان مختلف را از حشم خود سر بریده و با گوشت مقتول پخته همگی ان را می خورند این نوع خاتمه عمر را انها فرجام سعیدی می دانند
  If a man dies of disease they do not eat him, but bury him in the ground bewailing his ill-fortune that he did not come to be sacrificed. They sow no grain, but live on their herds, and on fish, of which there is great plenty in the Araxes. Milk is what they chiefly drink
  اگر شخصی از مرض بمیرد از خوردن گوشت او خودداری کرده میت را دفن می کنند در این مورد تاسف می خورند که این شخص مرد و کشته نشد ماساژت ها بذر نمی افشانند غذای انها گوشت حشم و ماهی است که فراوان از اراکس به دست می اورند مشروب انها شیر است
  The only god they worship is the sun, and to him they offer the horse in sacrifice; under the notion of giving to the swiftest of the gods the swiftest of
  all mortal creatures
  از خدایان فقط افتاب را می پرستند و برای او اسب ها را قربانی می کنند به جهت ان است که می گویند برای سریعترین خدا قربانی سریعترین حیوان مناسب است

  چهارم اینکه- کوروش در قلب ملت ایران همیشه بوده – هست و خواهد بود
  پنجم اینکه- مرگ بر توران بزرگ
  ششم اینکه- پاینده باد سرزمین جاودانی ایران – در ضمن به کوری چشم تو این لینک رو ببین سرود ای ایران هستش که در باکو اجرا شده :
  http://www.youtube.com/watch?v=AAK8-MTIBfI

 141. هیوا گفت:

  سلام،به نظر من این چنین وقایعی باید به گروه یا فرقه خاصی نسبت داده بشه نه به مردم ، در غیر اینصورت چیزی جز دشمنی به همراه نداره ، من خودم کورد هستم و معتقدم که نباید کشور تورکیه رو عامل چنین جنایاتی دونست و یا تورکها رو سرزنش کرد(البته اگه حقیقت داشته باشه) بلکه باید عبرت گرفت ، کشور آمریکا بااین همه تفاوت نژادی که داره ببینین چطوری دنیا رو تو دستش گرفته اونوقت مردم ایران که هزاران سال در کنار هم بودن روببینید که چطوری به ناموس همدیگه اهانت میکنن.
  البته کسیکه میگه من تورک هستم یا کورد یا فارس یا…هیچوقت چنین کاری نمیکنه ، عروسمون تبریزیه و خانومم اصفهانی ، به خدا قسم هیچ تفاوتی بین این سه قوم ایرانی نیست جز در زبان گفتاری.
  هیچ نژادی برتر نیست.مهم حفظ کشورایرانه

 142. رضا گفت:

  ترکیه کشوریه که هیچ منابع زمینی ( مثل نفت و …) نداره منابع تامین مالی این کشور دخترای ترکیه هستن که بچه های ایران یا کشورهای دیگه برای مورد عنایت قراردادنشون به این کشور کثیف و جنده پرور میرن.
  بچه های ترک ایران هم بدونن که عربها فقط به مناطق فارس نشین حمله نکردن بلکه به مناطق ترک نشین هم یه سری فرو بردن وگرنه این همه سید تبریزی و ترک از شکم کدوم خر محترم پابه عرصه وجود گذاشتن!!؟؟

 143. امیر گفت:

  انترکانی که خودرا نماینده ی آذری ها می دانند به آریایی ها و فردوسی و کوروش توهین می کنند.این در شان آذری ها نیست.ما آذری ها خود را ایرانی می دانیم و شیفته ی فردوسی هستیم.ما بهتر است بمیریم تا تجزیه طلب باشیم.ترکان از ما نیستند.ترکان یعنی چنگیزها،یعنی تیمور ها،یعنی عثمانی های متجاوز.اینان دشمنان خونین ایرانند.ما آذری ها بس با این ترکان زورگو متفاوتیم.پانترکان به پارسیان توهین می کنند .در یکی از این وبلاگ های پانترکی دیده بودم که یک پانترک به گیلک ها نیز توهین کرده بود.گیلک ها هم میهنان ما هستند و ما آذری های با غیرت هرگز این توهین های ناموسی و زشت را نمی پذیریم.توران بزرگ و مغولستان و ترکیه در شان مانیست.مردم آذربایجان با اشعار فردوسی آرام می گیرند و این شاهکار ادبی را می ستایند و فردوسی را پدر خرد و اندیشه می دانند.آن گاه شما پانترکان به فردوسی توهین می کنید که چه؟که حقتان را پس بگیرید؟نه ،ما آذری ها ایران را میهن خود می دانیم.ترک غارتگر ما نیستیم.ما آذری هستیم.ما آریایی هستیم.ایران وطن ماست نه ترکیه.

 144. آزاد گفت:

  فلک یک چند ایران را اسیر ترک و تازی کرد

  در ایران خوان یغما دید و تازی ترکتازی کرد

  گدایی بود و با تاج شهان یک چند بازی کرد

  فلک این شیرگیر اهو ،شکار گرگ و تازی کرد

  وطن‌خواهی در ایران‌ خانمان‌ بردوش‌ شد چندی

  بجز در سینه‌ها آتشکده ‌خاموش‌ شد چندی

  بدان‌ با جان‌ پاک‌ موبدان ‌ آزارها کردند

  سر گردن ‌فرازان‌ را فراز دارها کردند

  که‌ تا احرار در کار آمدند و کارها کردند

  به‌ شمشیر و قلم با دشمنان‌ پیکارها کردند

  نخستین‌ فتح‌ و فیروزی نصیب‌ آل‌ سامان‌ شد

  بدور آل‌ سامان‌ کار این‌ کشور به‌ سامان‌ شد

  گه ان شد که ایرانی سبک خواند گران جانی

  به‌یاد آرد زبان‌ و رسم‌ و آیین‌ نیاکانی

  دگر ره‌ مادر ایران‌ ز نسل‌ پاک‌ ایرانی

  مثال‌ رودکی زایید و اسماعیل‌ سامانی

  پدید آمد یکی فرزند فردوسی توسی نام

  سترون‌ از نظیر آوردن‌ وی مادر ایام

  ‌چو دید آمیخته‌ خون عجم با لوث‌ اهریمن

  به‌جای خوی افرشته‌ عیان‌ آیین‌ اهریمن

  ‌نژادی خواست‌ نوسازد ز بیم‌ انحطاط‌ ایمن‌

  سلحشور و هنرآموز و پاک‌ آیین‌ و رویین‌تن

  ‌پی افکند از سخن‌ کاخی ز قصر آسمان‌ برتر

  در آن‌ جام‌ جم‌ و آیینه‌ی دارا و اسکندر

  به‌گاه‌ نیش‌، کلک‌ آتش‌ آلودش‌ همه‌ خنجر

  به‌گاه‌ نوش‌، نظم‌ شهد آمیزش‌ همه‌ شکر

  چو از شهنامه‌،فردوسی چو رعدی درخروش‌ آمد

  به‌ تن‌ ایرانیان‌ را خون ملیت به‌جوش‌ آمد

  زبان پارسی گویا شد و تازی خموش‌ آمد

  ز کنج‌ خلوت‌ دل‌ اهرمن‌ رفت‌ و سروش‌ آمد

  به‌ میدان‌ دلیری تاختی بوالفارسی کردی

  کسی با بیکسان‌ در روزگار ناکسی کردی

  چه‌ زحمت‌ها به‌ جان‌ هموار در آن‌ سال‌ سی کردی

  به‌ قول‌ خویشتن‌ زنده‌ عجم‌ زان‌ پارسی کردی

  عجم‌ تا زنده‌ باشد نام‌ تو ورد زبان‌ دارد

  به‌ جان‌ منت‌پذیر توست‌ این جان‌ تا که‌ جان‌ دارد “شهریار”

 145. اوهام گفت:

  با درود فراوون خدمت انی عزیز
  راستش میخاستم شمارتو پیدا کنم که پام بهه این صفحه باز شد البته بخاطر علاقه شخصی به موضوع هم بود
  من در مورد توحش عثمانیها در نسل کشی ارامنه از خاطرات صادق هدایت که منظره هولناکی رو شرح میده خونده بودم (بد نیست پیداش کنی چون من قلم صادقو خیلی قوی میدونم) ولی از وقایع بعدش خبری نداشتم
  در ضمن چند سالی بین اذری ها بودم
  که انسانهای شریف و با عشقی هستن و ۲ بار تولد بابک (۱۰ تیر) تو قلعه بودم که اتحاد زیبایی بین افراد اونجا بود
  ولی یه چیز جالب نظرمو جلب کرد
  اینکه فکر میکنی اگه اونایی که با حس توحش و افراطی بعضی از این پست ها رو نوشتن رو کنار هم بزاریم … ایا !!! فجایع اتفاق افتاده در عکس ها رو تکرار نمیکنن
  کسایی که ادعای دفاع از حقوق ترکها رو دارن با این حرفها ابروی خودشون و نسلشونو ….
  تا این تفکر هسته ممکنه بازم این فجایع تکرار بشن که از نادانی و کم خردی انسانهایی سرچشمه میگیره که هویت خودشونو زیر سوال میبرن در حالی که سرشار از افتخاره
  بزرگترین هدیه انسان زندگییه و هر کس بتونه این هددیه رو از کسی بگیره (به هر دلیلی که واسه خودش موجه باشه) در واقع بویی از ادمیت نبرده

  شرمنده ام اگه نظرم بعضی از دوستان رو میرنجونه
  عشق و دوستی و ارامش با حذف مکتب و نژاد و هر ایسمو رسمی که داریم به سراغمون میاد

 146. رضا گفت:

  یه نگاهی به رفتار کشور ترکیه باکردهاش بندازیدتا درک کردن این مطالب و وحشیگری ترکیه ای ها براتون قابل درک بشه ، وحشی ترین قوم ترکان عثمانی بودند وهستند که این وحشیگری رو از اجداد مغولشون به ارث بردن ، کشتار کردها اونم جلوی دوربین های دنیا و انکار هویت کردهای ترکیه توسط دولت این کشور(که تاسال ۱۹۹۱ به کردها میگفتند ترکهای کوهستانی)کاملا روحیه وحشیگری ترکیه ای هارو ثابت میکنه ، از آذری های هموطنمون هم خواهش میکنم خودشون رواز این قوم بربر جدا بدونن چون از هر لحاظ چه ظاهرا و چه باطنا اصلا به هم نمیخورن واین باعث خوشحالی قلبی همه ایرانی هاست.

 147. همت گفت:

  باعث تاسف است ،تاریخ همیشه پر از جانیانی از قبیل اینها بوده که امروزه هم قتل و عام انسانهای بی دفاع در دنیا هست که امید به روزی که نژاد پرستیها جای خود را به انسانیت و عدالت دهد…….

 148. فرشاد گفت:

  میگم چرا رفنتین گیر دادین به جنایت ترکان عثمانی اونم ۹۵ سال پیش چرااینقدر راه رو دور میکنین، همین امروز ترکان وحشی هم هنوز به شغل کثیف آدم کشی مشغولند،همین الان که این مطالب رو مینویسم خبر کشته شدن ۳۵ نفر ازمردم کردستان ترکیه به دست F16 های این (به ظاهر) کشور از تلویزیون پخش شد ، جالب اینجاست که مقامات ترکستان گفتن “ببخشید اشتباه شد”!!!،همیشه همین عادتشونه اول نسل کشی قتل و عام بعد عذرخواهی و انکار ، به نظر دوستان این جنایتها همه تصادفی و اشتباهیه؟
  مقامات ترکستان اسم نسل کشی ارامنه رو میذارن تراژدی بزرگ ، از قتل و عام علویان عذرخواهی میکنن ، ۳۵ نفر رو میکشن بعدش میگن اشتباه شد ، کدوم احمقی باورش میشه که ترکیه ای ها بویی از انسانیت بردن،مگه اینکه طرف از خودشون باشه ، خجالت آوره.

 149. مصطفی گفت:

  در پاسخ کسی که گفته است ما در ایران ترک نداریم !!!خنده دار است یا شما تاریخ نخوندی یا خودتو به خواب زدی و بیش از نیمی از مردم ایران ازاقوام ترک زبان هستندودارای ریشه زبانی وقومی یکسان باسایر ملل ترک زبان دارندخواهشا سلسله های تاریخی ایران را مطالعه کن ؟بعدش نظریه بده

 150. کریم گفت:

  بسمه تعالی با سلام آیا کشته شده هموطنان آذربایجانی توسط ارامنه در دهها ی اخیر ار فراموش کرده اید آیا کشتار مردم مسلمان قره باغ و مثله کردن زنان را فراموش کرده اید خدا شما را هدایت کند

 151. امیر گفت:

  روی سخنم با ترک‌هاست و نه هم‌وطنان آذری و ترک‌زبانم که مدت‌هاست افتخار وصلت با ایشان را دارم.
  تعجب می‌کنم از کسانی که مرا دعوت به مطالعه تاریخ می‌کنند و خود از درک یک جمله‌ ساده پارسی عاجزند!
  قبلاً فکر می‌کردم در ایران ترک نداریم، فقط زبان ترکی داریم. حضرات زحمت کشیدند و با جواب‌هایشان نشانی دادند که ماترک مغول و تاتار با همان فرهنگ و سطح فهم همچنان در ایران هستند و این همه سال مجاورت با ملت‌های با فرهنگ هنوز نتوانسته از ایشان ادم بسازد!
  من بی اصالت و بی پدر و مادرم… باشم! یاشار خان اصل تو به کدام سرباز مفلوک مغول می‌رسد؟
  من کجا منکر زبان ترکی شده‌ام؟ اینکه بخش بزرگی از سکنه‌ی ایران به زبان ترکی حرف می‌زنند مثلا چه چیزی را در مورد ریشه‌ی قومی‌شان ثابت می‌کند؟ مردم مصر و سوریه و لبنان هم عربی حرف می‌زنند اما هیچکدام اصالتاً عرب نیستند. حالا اگر اتحادیه عرب به تاریخ چهارهزار ساله مصر می‌نازد خودش را به خریت زده! اگر به تاریخ هشت هزار سال مدنیت در دمشق افتخار می کند و آن را به عرب می‌چسباند، سعی در پوشاندن فقر تاریخی خودش دارد!
  کدام سلسه ی تاریخی رو برم بخونم؟ اونی که هفتصد ساله است یا اونی که دوهزار ساله است؟ راستی دانشمند! نگفتی بابک به چه زبانی حرف می‌زده؟

 152. mohmad41 گفت:

  بعنوان یک مسلمان معتقد به (الله ) جل و جلال و ربی و رسول مکرم او محمد مصطفی و خلف صالح ان بزرگ علی مرتضی جدا عرض می نمایم . هرکس را بدلیل اعتقادش اگر پشت دست او را بزنید باید قصاص شوید .
  برخی از بیخردان گشتار یهود یان بنی قریظه را حمل و محملی برای گشتار دیگران میدانند . ایا پیمان نامه انان با را مسلمین را خوانده اید ایا رفتار رسول الله با بنی نظیر را ندیده اید .
  اصرار قوم بنی قریظه بر رفتار مطابق دینشان توسط سعد بن عباد که بان دوستی دیرینه داشت بر اساس مکتب خود انان صورت گرفت .

  هیچ هیچ هیچ انسانی را نمی توان بدلیل اعتقادش مورد وهن با کلمه قرار داد جه رسد جنایت .اقانی که بدلیل ایرانی بودن . ترک بودن . ارمنی بودن بخواهند برای جنایتهای دیگران حق ایجاد کنند بدانند اول انسانند و این خط کشی ها قرادادی انسانیست نه نه حقیقی
  دین من دین دعوت به نور و هدایت است و انسان را بر اساس فطرت خود به نور خوانده اما شاکرا و اما کفورا
  من باز مانده ای از تربیت یافتگان دفاع مقدسم
  من شاهدم که که همرزم در هنگام اسارت نیروی عراقی هنگامیکه عکس خانواده اش را بدست گرفته و گریه میگرد با او میگریست . و قوت جنگی خود را به او داده و او را در بغل گرفت و او را دلداری میداد.
  همرزم مجروحم با اصرا می خواست که اول دشمن بعثی مجروح را به پست جبهه انتقال دهند . ودر مقابل استنگاف در خواستش تمام سرمها و پانداژ زخمهای خود حتی شریان بند پای قطع شده اش را درید .
  با نام دین من با نام مولای من حسین علی (ع) و پدر یزرگوارش که برداشتن خلخال از پای زن یهود را روا نمیدانست . جد بزرگوارش که امام ارحمه لقب گرفت به کسی اسیب نرسانید . دفاع مقوله ایست جدا و منطبق با فطرت انسانها
  به خدایم الله
  به رسول بزرگش محمد مصطفی
  به خلف صالحش علی (ع) با نام این بزرگان به انسانهای دیگر ظلم نکنید هیچکدام از شما به اندازه من خون ندیده اید . ( چه همرزم . چه دشمن )
  هیچگاه همرزمانم از گشته شدن دشمن شاد نشدند و نهایتا تاسف اخرین پناهگاه انان انهم در زرمی نابرابر بود میدانید چرا .؟ چون او انسانیت خود را با اعتقاداتش حفظ نمود و صیقل داد انهم در جنگ در خون در اتش . که بزرگترین بهانه دیگران در نا دیده گرفتن انسانیتشان است . در دین من اگر انسان نباشی بنده نخواهی شد و بنده غیر از رضای مولایش به امری نمی اندیشد و رضای مولایمان عشق و محبت و دوست داشتن و راهنمایی و هدایت دیگران با عمل و کلام .
  بسم الله الرحمن الرحیم
  وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِی مِنَ الْمُسْلِمِینَ ﴿۳۳فصلت(
  و کیست‏خوشگفتارتر از آن کس که به سوى خدا دعوت نماید و کار نیک کند و گوید من [در برابر خدا] از تسلیم‏شدگانم (۳۳)
  بسم الله الرحمن الرحیم
  وَلَا تَسْتَوِی الْحَسَنَهُ وَلَا السَّیِّئَهُ ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ ﴿۳۴﴾
  نیکی و بدی برابر نیست . همواره به بهترین شیوه جواب بده که در ان صورت کسی که بین تو و او دشمنی است,همچو دوستی مهربان میگردد.
  وَمَا یُلَقَّاهَا إِلَّا الَّذِینَ صَبَرُوا وَمَا یُلَقَّاهَا إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِیمٍ ﴿۳۵﴾
  تنها شکیبایان و انانی که بهره عظیمی (از ایمان و کمال ) دارند به چنین مقامی میرسند .
  وَإِمَّا یَنزَغَنَّکَ مِنَ الشَّیْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ ﴿۳۶﴾ فصلت
  الگوی من علی (ع) در مواجهه با قاتلش .
  می زند پس لب او کاسه شیر
  میکند چشم اشارت به اسیر

  ان اسیری که همو قاتل اوست
  (استغفر الله )تو خدایی مگر ای دشمن دوست
  بیائیم انسانها را بدلیل مخلوق خالقمان بودن دوست بداریم
  ای مومن : مگر تو ادعای ایمان به خدای بزرگت الله نداری . مگر او را معشوقت نمی نامی . چگونه مخلوقات معشوقت را دوست نداری . یقیننا دوست داری و کسانی که حتی خلخال از پای زنی می ربایند
  مومن نیستند .

  مهر مادر به طفل خود قطره ای از دریای مهر و محبت خدا به مخلوق خود انسان است که در ازل بدامن مادر چگیده شد

 153. ترک گفت:

  من یک ترک هستم اگه از نظر جغرافیایی بخوای از زادگاه من تا با و آنکارا فاصله اش کمتره تا تهران. نه تنها من بلکه تمام ترک ها یا به قول شما آذر ی ها نظام جمهوری شما رو قبول نداریم بلکه ایران رو سرزمین خومون هم نمی دونیم .
  زمین های ما رو اشغال کردن و معادن و سرمایه هامون رو به باد دادن .
  و حالا هم می گن که ما آذری هستیم نه ترک .

  خاطره تلخ سردار لی رو دوبره تکرار نخواهیم کرد .
  ما شهید دادیم ما گرسنگی کشیدیم هر بلایی بود سر ما اومد بعد شما براحتی حکومت رو گرفتین دستت اینطور شد که تو انفلاب سبزت تو آذربایجان آب از آب تکون نخورد
  مطمئن باشین کوچکترین جرقه ای منجر به جدایی جغرافیایی و سیاسی ما خواهد شد
  احمق هایی که چند کلمه هم ترکی نمی دونن خواهشا اظهار عقیده نفرمایند .
  من به قول شما آذر اگه برم استانبول مردم ۸۰ درصد حرفای منو می فههمن ولی آیا تو ای تهرانی همبن گیلان که دمه گوشت هست چقدزبونش باهات فرق داره. در ضمن پشما تو دنیا فقط یه نوع پارسی داین که ما یه نو ترکی داشته باشیم پس اختلاف در زبان ها از منطقه ای به منتطقه ی دیگر فرق خواهد داشت .

  ولی ما همه جزو نژاد ترک هستیم حالا زبونمیم هر چی باشه

  شما هم عرضه نداری اگه عرضه داشتی از هموطنت از هم دینیت حمایت می کردی نه از ارمنی غاصب

  ما چشم امید از شما بسته ایم ای پارسی زبان

 154. turk گفت:

  …………خلاصه اینکه یه روز نوبت من میشه و نوبت من نشد نوبت فرزندانم میشه . که شما را …

 155. saeid گفت:

  کاش می شد تمام حکمرانهای تاریخ از اول تاریخ تا همین امروز رو جمع کرد سر خودشون و خونوادشون همین بلا رو آوورد ۱۰۰ برابر بدترین از این ای کاش می شد تا واسه یه بارم که شده طعم سرد لبه تیغ کارد رو وقتی گوشت گلو رو با سوزش پاره میگنه رو حس می کردن! کاش یه روزی بیاد که سوختن جیگرشون رو نظاره گر باشیم

 156. سحر گفت:

  سلام نظراتتان را با احترام خواندم از مشکلات گفته بودید از ضد و نقیض ها از گمراهان گفتید که هدف اسلام را از یاد برده بودند از مسولینی گفته بودید که خدمتشان علی وار نیست ازدانشجو فکر و کردارشان سخن راندید خب این مشکلات به کرات در همه ی جامعه ها ممکن است باشد مگر نه این است که فردا مال ماست نگفتیم ما برای این مردم و برای رضای خدا و پیامبرش چه کردیم ایا کافی است که فقط گذشته ها را تحلیل کرد به خدا اهمیت الان که وظیفه مان انتظار ظهور است و همانا امادگی نفس و جان است اگر مهمتر از گذشته نباشد مسلما اهمیتش بیشتر است البته زحمات دوستانی را هم که فقط برای رضای باری تعالی به طرح این مباحث می پردازند را نامی نمی توان نهاد جز تلاش در همین راستا از انی بزرگوار ممنون

 157. سحر گفت:

  امیدوارم بودم حرفی برای گفتن داشته باشید اما………….

 158. امیر گفت:

  اولا این عکسها دلیل بر حق بودن دروغهای شما نیست زیرا که این عکسهامی تواند از قربانیان ترک که توسط ارامنه خائن در زمان جنگهای جهانی کشته شدند بوده باشد.وما هنوز توحش ارامنه وحشی را در اراضی اشغالی قره باغ فراموش نکرده ایم.
  دوم اینگه اگر شماها یر نسل کشی ترک ها یقین دارین چرا درخواست دولت ترکیه را برای بررسی علمی و تاریخی موضوع را قبول نمی کنید
  و در مورد اهانتهای یک مشت آدمهای بیسواد که فکر میکنند چند کاغذ از کتابهای تحریف شده آدمایی مثل کسروی حقیقت محضه :
  شماها که با افغانستان زبان و فرهنگ مشترک دارین چرا در مورد هویت خود نه تنها تحقیق نمیکنید بلکه آن را کتمان نیز میکنید . اینکه آذریها ترک هستند یا نه به خود این مردم شریف و بزرگ مربوط است . ولی در مورد خودتان برایتان بگم که شماها که اکنون خودتان را فارس نام گذاشته اید در زمان حمله افغانها به ایران وارد این مرض و بوم شدید و برای کتمان حقیقت وجودتان برای خود تاریخ سازی کردید و حتی تاریخ اقوام ماد را به نام جعلی هخامنش در آوردید و به آن دروغهایتان افتخار هم میکنید . اگر این تاریخ درست بوده چرا مردم شما با اون تمدن بزرگ رفتند و کویرها را برای زندگی خود انتخاب کردند.
  در ضمن برای کسانی که چشم دیدن ترکها و عظمت آنها را ندارند بگم که بروید و بمیرید از حقارتتان . ما ایرانیها همان موقع بخت سیاه بر مملکتمان نشست که با یک مشت افغانی فارس زبان مسخره گر پیمان هموطنی را در دلمان مهر زدیم . وغافل از هویت زشت و خالی فرهنگ ددمنشی و وحشیتان که جز تمسخر برای کتمان وجود ناپاکتان هیچ هنری ندارید. به آثار باستانی بنگرید تا بفهمید ترکها تاریخ ساز این مملکت بوده اند. چطور شما به افغانی بودن خودتان که زبان و فرهنگ مشترک دارید هیچ اشاره ای نمیکنید و همش چسبیدین به تاریخ و اصالت ترکهای ایران. ولی اینکه ترکها چرا به افغانی بودن شما هیچ اشاره ای نمیکنند دلیل آن بزرگی این ملت است که حقارتتان را نمیخواهند به رختان بکشند چون بزرگوارند.
  دست از سر این مردم بزرگ که تنها آبروی شما و امثالتان هستند بردارید.شما اگر با اعراب در این مورد بحث کنید متوجه خواهید شد چقدر از شما ها متنفرند و بر عکس عاشق ترکهایند همان ترکهایی که صدها سال با نام امپراطوری عثمانی برای آنها حکومت کرده اند و در تاریخ ایران هم همیشه ترکها بوده اند . برعکس حال . ولی به قول استاد بزرگ شهریار
  کنون ترکیه بین و ناز و شست ترکها بنگر
  اگر چشم نگر نداری پس دلیل تنفر ملتهای منطقه از فراس و فارس بودن را بفهمید.

 159. امیر گفت:

  زنده باد ترکستان بزرگ
  زنده باد ترکیه و هر آن کس که تر است
  و شما ارامنه کمی صبر که سحر نزدیک است.همه دروغهایتان برملا خواهد شد و خیانتهایتان در تاریخ.
  از بوی کند بدنتان متنفرم
  از قیافه وحشیتان نفرت دارم
  از جنایتهایتان در خوجالو بگم یا کشتارتان در لاچین را
  تف بر شما
  ولی زورتان هیچ وقت به ترکهای قدر نخواهد رسید پس یا بمیرید یا بر آنها سر تعظیم کنید .

 160. امیر گفت:

  تف بر دروغهایتان

 161. امیر گفت:

  حزب داشناگتان را هم خوب میشناسیم همان حزب کثیف تروریست که هزاران زن و کودک پاک ترکها را کشتند
  از تنفر و نفرت ملت بزرگ ترک ملت ذلیل خود را در امان نگه دارید
  این دروغها جز سند محو شدنتان نخواهد بود

 162. مهدی گفت:

  واقعا ازدیدن این عکس ها آدم تاسف می خوره جنایت جنایت چه مسلمان چه مسیح باید محکوم کردلعنت بر این مزدورهای کثیف که چنین جنایتی مرتکب شدند مرگ بر عثمانی وترکیه وهرکی ازاینا طرفداری میکنه

 163. ayhan گفت:

  سلام بر تورکهای ایران ما بافارسها پدر کشتگی داریم چون کوروشو ما یعنی انا تومروس به هلاکت رسوند اینا تو در بارهای ما دلقکی میکردند همون شاهنامه رو واسه پاچه خواری ما نوشتن …برای بقیه به azvoice .blogfa بیایین

 164. tehran گفت:

  را با ما سپری کنید.
  اعترافات تکان دهنده نویسنده مشهور ارمنی به سلاخی و تجاوز به کودکان

  نویسنده: araz | ساعت: ۲۲:۵۴

  اعترافات تکان دهنده نویسنده مشهور ارمنی به

  سلاخی و تجاوز به کودکان

  یکی‌ از شعرا و نویسندگان مشهور ارمنی به نام زوری بالایان در کتابی

  ‌ تحت عنوان ؛ احیا دوباره روحمان؛ از قتل عام خوجالی در تاریخ

  ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ که خود نیز در آن شرکت داشته چنین مینویسد: .

  با خاچاتوریان به خانه ای که تصرف کرده بودیم وارد و کودک ۱۳

  ساله ترکی رادیدیم که توسط سربازان ارمنی به پنجره اتاق میخکوب

  شده بود خاچاتوریان برای اینکه جلوی گریه و فریادهای کودک را

  بگیرد پستان بریده شده مادرش را به زور در دهان وی فرو برد بعد

  از آن من پوست سر و سینه و شکم کودک را کنده و تایم گرفتم کودک

  در عرض هفت دقیقه بر اثر شدت خونریزی جان داد و من با این عمل

  دچار شادی و شعف زاید الوصفی شدم و تمام روحم سر شار از غرور

  گردید. خاچاتوریان جسد کودک را تکه تکه کرده و در مقابل سگهایی

  که از نژاد خود ترکها هستند انداخت!شب همانروز این کار را با سه

  کودک دیگر ترک تکرار کردیم `بدین شکل من به وظیفه خود به عنوان

  یک ارمنی عمل کرده و یقین دارم که که تمامی‌ ارامنه به ما و

  کارهایمان افتخار خواهند کرد. (زوری بالایان – از کتاب احیا دوباره

  روحمان- چاپ شده در صفحه ۲۶۰ تا ۲۶۲ نشریه وانادزور بتاریخ

  ۱۹۹۶.) اخیرا نیز مسجد معروف شهر آغدام را به طویله و خوک

  دانی تبدیل کرده اند. تا به حال در هیچ کجای دنیا – حتی در فلسطین

  – با چنین صحنه هایی مواجه نیستیم. شرح خلاصه وقایع از زبان

  اسرای جنگی غیر نظامی که با حمایت سازمان ملل آزاد شدند : علاوه

  بر این نویسنده و روزنامه نگار دیگر ارمنی به نام دیوید خردیان که

  اکنون ساکن لبنان می‌باشد در لابلای صفحات ۱۹ تا ۷۶ کتابی تحت

  عنوان” در راه صلیب” از مصیبتهای وارد به اهالی خوجالی در طی‌

  قتل عام آنها توسط ارامنه به عنوان افتخار ارامنه یاد کرده و در صفحهٔ

  ۲۶ آن نوشته است:در یک صبح سرد در نزدیکیهای داش بولاق

  مجبور شدیم برای عبور از یک باتلاق از اجساد پلی‌ برای عبور بسازیم

  ”پود پول کوویک اوهانیان ” وقتی‌ ترس مرا در عبور از روی اجساد

  دید و اشاره کرده وگفت نترس حرکت کن و من پایم را روی جسد

  دختری ۹ تا ۱۱ ساله گذاشته و شروع به حرکت نمودم.پاهایم وتمام

  شلوارم غرق خون شده بود. بدین شکل ما از روی اجساد ۱۲۰۰ نفر

  که پلی‌ برای ما شده بودند گذشتیم. در صفحهٔ۶۲ و ۶۳ ” مارتین ۲”

  از یک گروه ارمنی به نام کافلان که وظیفه سوزاندن اجساد را بر

  عهده داشتند نام برده شده و در ادامه آمده است: ۲۰۰۰ نفر از

  منگولهای پست(تورکها) در یک کیلومتری خوجالی سوزانده شد .در

  آخرین ماشینی که برای سوزاندن حمل میکردند من دختری ۱۰ ساله

  را دیدم که علیرغم زخمهای زیاد در ناحیه سر و دست وسرما و

  گرسنگی همچنان زنده بود و به سختی نفس می‌کشید ;دخترک به من

  نگاه میکرد و من هیچگاه چشمها ی آن دختر ۱۰ ساله را که با مرگ

  دست و پنجه نرم میکرد را فراموش نخواهم کرد `سربازی به نام

  تیکرانیان گوشهای دخترک را گرفت و او را کشان کشان به داخل

  اجسادی انداخت که قرار بود سوزانده شوند سپس مواد آتش زا بر روی

  آنها ریخته و اجساد راآتش زدند’ صدای نالهٔ و فریاد کسانی‌ که هنوز

  زنده بودند از میان آتش به گوش میرسید اظهارات دختری ۲۰ ساله: ما

  را در ده پیرجمال در یک توالت نگاه داشته بودند جلوی چشمان پدر و

  مادرم به دفعات من و ،۱۵ ساله،خواهر وسطی ام و ، ۹ ساله ، خواهر

  کوچک ام به زور مورد تجاوز شان قرار گرفتیم سیگار کشیده و روی

  بدنمان خاموش میکردند پیر و جوان هاشون به نوبت ایستاده و به ما

  خواهر ها به زور تجاوز میکردندو از موهایمان گرفته و رو زمین

  میکشیدند. مادری میگوید: دختر ۴ ساله مرا مورد اذیت قرار دادند بعد

  ما زنان را به خانکندی که در آنجا سربازن ارمنی بودند فرستادند

  لختمان کردند و همه ما را مورد تجاوز قرار دادند . مادری میگوید:

  مرا به شعبه پلیس در شهر عسگران بردند جلوی چشم بچه هام بارها

  کتکم زدند و بهم تجاوزکردند. زن اسیر آذربایجانی : به رگ من

  آمپولی زدند از خود بی خود شده بودم به نوبت به من تجاوز کردند بعد

  مجبور کردند که با سگ هم خوابی کنم اسیر آذربایجانی : آنجا به دختر

  های ۱۳-۱۴ ساله ما جلوی چشمانمان به زور تجاوز میکردند صدای

  آنها الان هم از گوشم بیرون نمیره. اسیر آذربایجانی : از دست زنانی

  که در اسارتند بچه نوزادشان را میگرفتند و به هوا پرتاپ کرده و از

  سر نیزه تفنگ رد میکردند اسیر آذربایجانی: در پارک کودک خانکندی

  به دختران ۱۳-۱۲ ساله به زور تجاوز میکردند مادریکی از دخترها

  نتوانست تحمل کند و خودش را خفه کرد. اسیر آذربایجانی : یک دختر

  را لخت کرده به حالت عریان مجبور به رقص کردند سپس به او

  تجاوز کردند فردای ان روز دختر با فرو کردن چنگک( کاه برداری)

  به شکمش خودکشی کرد. اسیر آذربایجانی : من همراه با بیش از

  ۲۰۰ نفر بچه و پیر و زنان در زیر زمین قسمت اداری میلیس در شهر

  عسگران نگاه داری میشدیم ما را همه روزه با با قنداق های مسلسل

  ،لگد و مشت کتک میزدند زنان جوان ما راسرشان را به دیوار

  میکوبیدند و به حالت بی هوش و بی حال کشیده و میبردند. اسیر

  آذربایجانی : در یکی از اتاق ها (بیمارستان) دختری ۴-۵ ساله

  میخوابید تمام وحشت ها و عذاب های جنگ را در چشمان او میدیدم به

  او تجاوز شده بود. . دختر آذربایجانی اسیر شده :هنوز هم از این

  وحشت به خودم نمیتونم بیام بعد آن زندگی برام انقدر چندش آور شده

  که نمیخوام زنده باشم…………….. این حرفهای دختری هست که در

  صورت زیبایش هنوز جای چنگ و ضربه واضح دیده میشد و

  وحشتناک ترین شرح حال را چشم هایاو میداد انسان نمیتوانست آن

  نگاه ها را تحمل کند

  تصویر. زوری بالایان . روشنفکر ارمنی

  تصویر. زوری بالایان . روشنفکر ارمنی

 165. ariya گفت:

  نصر نیوز: وزیر امور خارجه ایران گفت: بیش از ۴۰ درصد از مردم ایران به زبان ترکی سخن می گویند.به گزارش نصر نیوز به نقل از وب سایت رسمی سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در در دیدار خود از آنکارا اظهار داشت: ایران و ترکیه با داشتن مشترکات بسیار دو کشور برادر بشمار می‌روند. بیش از ۴۰ درصد از مردم ایران به زبان ترکی سخن می گویند.

  این دو ملت در طول ۴۰۰ سال گذشته هیچ تقابل مرزی با یکدیگر نداشته‌اند. کمتر می‌توان دو ملتی را یافت که در این حد دارای اشتراکات باشند.

 166. maryam گفت:

  بانهای التصاقی (پیوندی): در این گروه از زبانها، ریشه کلمات ممکن است چند هجائی باشد. در این زبانها، پیوند ریشه کلمات با بعضی کلمات که ریشه نیستند، معانی دیگری برای ریشه استخراج می کند که این معنا ممکن است بسیار متفاوتتر از معنای ریشه باشد. برای همین دامنه لغات در اینگونه زبانها بسیار گسترده تر می گردد. در اینگونه زبانها، ریشه اصلی کلمات دست نخورده می ماند و به راحتی قابل استخراج می باشد. پیوندها در اینگونه زبانها ممکن است پیشوندی یا پسوندی باشد. مجموعه زبانهای اورال ـ آلتای و از آن جمله گروه زبان ترکی اعم از آذربایجانی یا غیره، در قالب زبانهای التصاقی و از نوع پسوندی می باشند. برای مثال از ترکی:

  گؤز، گؤزل، گؤزلیم، گؤزلیمین، گؤزلیمینکی، گؤزلیمینکیدیر.

  تقسیم بندی گروه زبانهای اورال ـ آلتای

  مجموعه زبانهای اورال ـ آلتای بسیار گسترده و متنوع هستند و از زبان ترکی تا کره ای را شامل می شوند اما هر کدام از آنها در شاخه ها و تقسیم بندی های جزئی تر از هم مستقل می شوند. گروه زبانهای اورال ـ آلتای را می توان بصورت زیر تقسیم بندی نمود:

  * شاخه ترکی: که خود به دو زیرشاخه ترکی غربی (شامل آذری، استانبولی، ترکمنی) و ترکی شرقی (شامل قزاقی، قرقیزی، ازبکی، یاقوتی، چاوشی، اویغوری) تقسیم می شود.

  * شاخه مغولی: شامل مغولی، قالموق و بوریات است.

  * شاخه فینی: شامل فینی، لاپنی، مجاری و فنلاندی است.

  * شاخه تونغوز: شامل تنغوز و مانجو است.

  * شاخه سامویید: شامل سامویید است.

  * شاخه خاور دور: شامل کره ای و ژاپنی است.

  پس زبان ترکی آذربایجانی، در مجموعه زبانهای اورال ـ آلتای و در شاخه زبانهای ترکی و در زیرمجموعه زبانهای ترکی غربی می باشد.

 167. ayda گفت:

  موزش و پرورش ایران: فارسها ٣٠ درصد از اهالی ایران را تشکیل می دهند
  درج شده در تاریخ ۹۰/۱۱/۰۳ ساعت ۰۷:۴۲ بازدید: ۷۱ نفر

  وزیر آموزش و پرورش ایران: فارسها ٣٠ درصد از اهالی ایران را تشکیل می دهند

  ۷۰ درصد دانش آموزان در سراسر کشور دو زبانه اند

  ۷۰ % دانش‌آموزان ایران دوزبانه اندوزبان مادریشان”تبدیل نشده است”

  هنوز دانش آموزان بسیارى در جهان با زبان معلمانشان بیگانه اند

  تهران، دبى-رسانه ها، (العربیه.نت)

  وزیر آموزش و پرورش ایران اعلام کرد: “۷۰ درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده و پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است”.

  حمید‌رضا حاجی‌بابایی که در مراسم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ویژه ى بزرگداشت روز ملی پژوهش سخن مى گفت از این که کودکان غیرفارس نمى توانند با کودکان فارس در امور درسى رقابت کنند و روند تعلیم و تربیت را همگام با آنان سپرى نمایند، ابراز ناخشنودى کرد.

  با این حال او بدون اشاره به راه حل مطرح شده در قانون اساسى ایران براى حل این معضل از طریق تساوى فرصتها و امکانات بین مناطق و اقوام و بکارگیرى زبانهاى قومى و محلى در مدارس و رسانه ها، تنها یادآور شد: ” این گونه دانش‌آموزان چگونه می‌توانند با دانش‌آموزانی که در تهران تحصیل می‌کنند رقابت کنند…دانش‌آموزی که در کلاس اول با این افت تحصیلی مواجه شود تا آخر نیز نمی‌تواند موفق باشد”.

  بنا به گزارش خبرگزارى فارس وزیر آموزش و پرورش جمهورى اسلامى ایران از یک مصوبه ى شورای عالی آموزش و پرورش ایران خبر داد که بر اساس آن سیستم آموزشى ایران به شکلى که پیش از نیمه ى دوم دهه ى هفتاد میلادى (چند سال قبل از انقلاب ۱۹۷۹) داشت، برمى گردد.

  بر اساس این مصوبه، دوره ى راهنمایى تحصیلى (از سال ششم تحصیلى تا هشتم) وسال پیش دانشگاهى حذف مى شوند و تحصیلات ابتدایى ومتوسطه به دو دوره ى ۶ ساله تقسیم مى گردد.

  بنا بر گزارشهاى رسیده وزیر آموزش و پرورش ایران گفته است “توجه به مناطق محروم و چند زبانه برای ایجاد عدالت آموزشی دیگر از مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش بوده است”.”
  ——————————–
  تنها سی‌ درصد از دانش آموزان ایران زبان مادریشان، فارسی است

  چهارشنبه ۲۵ آذر ۱٣٨٨ – ۱۶ دسامبر ۲۰۰۹

  اویرنجی: بنا به ادعای وزیر آموزش و پرورش ایران تنها سی درصد از دانش آموزان ایران زبان مادریشان، فارسی است. این در حالی است که تحصیل به زبان مادری در ایران ممنوع و تلاشگران در این راه با دستگیری، شکنجه و زندان رو به رو می شوند.
  به گزارش خبرگزاری‌های رسمی ایران، حمید‌رضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش ایران در مراسم بزرگداشت روز ملی پژوهش که ۲۴ آذرماه در سالن حجاب مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار داشت: هفتاد درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده و پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است؛ این گونه دانش‌آموزان چگونه می‌توانند با دانش‌آموزانی که در تهران تحصیل می‌کنند رقابت کنند.
  سخنان وزیر آموزش و پرورش در حالی به زبان رانده می شود که حاکمیت ایران به شدیدترین وجه ممکن با فعالان ترک که خواهان تحصیل به زبان مادری هستند برخورد کرده و در حال حاضر نیز بسیاری از این افراد در زندان های ایران زندانی هستند.
  حاجی‌بابایی با اظهار موارد فوق تاکید کرد: دانش‌آموزی که در کلاس اول با این افت تحصیلی مواجه شود تا آخر نیز نمی‌تواند موفق باشد.
  جالب اینجاست که مسئولان دولتی ایران از این مهم آگاه هستند ولی بر خواسته ی به حق ملت ترک که اکثریت ایران را تشکیل می دهند خط بطلان کشیده و آنها را در زمره ی متهمان به جاسوسی، تجزیه طلب و اتهاماتی از این دست قرار می دهند.

 168. پارسي گفت:

  شخصا اگر قدرتی داشته باشم هر کسی رو که در خاک ایران زندگی میکنه و خودشرو غیر ایرانی میدونه و همزمان به ایرانی ها فحش میده زنده زنده میسوزونم.
  تو بیشعور فکر کردی کی هستی که به ایرانی ها توهین میکنی؟
  آخرین جوابیه به قتل عامهای ترک ها در جنگ یوگسلاوی بود …..
  یکسری بیشعور و نفهم جنایت میکنند و تاوانش رو باید بی گناهان بدند …
  اگر جمهوری اسلامی که توسط ترکها و عربها اداره میشه نبود تو غلط میکردی اینطور بی احترامی کنی گوساله

 169. hamid گفت:

  موضوع: سوالی داشتم

  پیغام: سلام چرا شما از ارمنستان باستان نوشتید اما از آذربایجان هیچ ننوشتین حتی یک کلمه از ترکها ننوشتین لطفا چراشو برام بنویسد

  ]

 170. بنده پروردگار یکتا گفت:

  سلام و درود؛

  من این صحنه های دلخراش رو پیش از این در کلیسای وانک اصفهان دیدم،

  واقعاً در مورد هر جنایتی صحبت کردن،سخت و عذاب آور است.پس بگذار

  تنها بگویم: عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست!

 171. دقیقاً من هم همانجا بود که این فکر نوشتن مطلبی از ذهنم گذر کرد.

 172. اتابك گفت:

  زشت ترین و انزجارآورترین اعمال کشتن انسانها بخاطر عقیده و مرامشان است و کثیف تر از اون هم خیانت به حقیقت و تاریخ است شما با نادیده گرفتن نسل کشی مردم شیعی و مسلمان خود در قره باغ و فاجعه خوجالی در پی تبلیغ ناسیونالیست ارامنی هستید که با بیت المال مسلمین و آب و برق و گاز مفتی جمهوری اسلامی که روزانه به کشور ارمنستان ارسال می گردد خواستار تجزیه آذربایجان و ایران و الحاق آن به رژیم فاشیستی ارمنستان هستید زنده باد ایران و آذربایجان مرده باد خاییننین وطن فروش

 173. لی لی گفت:

  تعصب پانترکی منطق ندارد تا بخواند و بفهمد..فقط میگوید من درست میگم و از من بگویید و دیگران حقی ندارند!!! سر را به دیوار فشار میدهد و چشم و گوش را میبندد جایی که تعصب است وجدان نیست…جنایت جنایت است حالا چه یک نفر چه هزار نفر ولی عمق فاجعه و مصیبت وارده که قابل قیاس نیست..چرا بعضی افراطیوت ترک لجوجانه میخواهند نسل کشی میلیونها ارمنی را با نسل کشی چند صد نفر قیاس هم وزن کنند و از همه بدتر کشتن ۱ میلیون را با کشتن هزار نفر توجیه کنند !!!!! این یعنی عمق تعفن تعصب و نامردی

 174. علی گفت:

  تعصب پانترکی منطق ندارد تا بخواند و بفهمد..فقط میگوید من درست میگم و از من بگویید و دیگران حقی ندارند!!! سر را به دیوار فشار میدهد و چشم و گوش را میبندد جایی که تعصب است وجدان نیست…جنایت جنایت است حالا چه یک نفر چه هزار نفر ولی عمق فاجعه و مصیبت وارده که قابل قیاس نیست..چرا بعضی افراطیوت ترک لجوجانه میخواهند نسل کشی میلیونها ارمنی را با نسل کشی چند صد نفر قیاس هم وزن کنند و از همه بدتر کشتن ۱ میلیون را با کشتن هزار نفر توجیه کنند !!!!! این یعنی عمق تعصب و نامردی

 175. سلوط گفت:

  ببین پانگرگ کثیف، من خودم اردبیلیم، بی شعور خر ، اگه ۷۰۰ سال گذشته رو نگاه کنی، اکثز حکام ایران، تورک و مغول و تاتار بوده اند، و ایران را به این فلاکت نشانده اند. فقط آغا محمد خان ۲۰ هزار جفت چشم درآورد تو کرمان. چنگیز مغول که نصف جمعیت ایران رو نابود کرد، و تمام خراسان بزرگ رو. همین شاهای مخنث صفوی و قجر پدر سگ ، چقدر کشتن و نابود کردن، د اگه فارسا میخواستن انتقام یه قلم ازینا رو از توی پانگرگ بگیرن که یه نفرتون زنده نباید می بود. در ضمن بی سواد امل، اون استقلاله نه استقلالیت!! احمق نوکر اسرائیل و “الهام” ف غلط اضافه بکنید همین اردبیل میریزن پوست کله ی همه شما گرگ پدرا رو میکنن. سیکتیر.

 176. مصطفی گفت:

  به نظر من این حزب داشناک از آشغال ترین و نجس ترین و حرومزاده ترین و………… هست که سراغ دارم لعنت خدابهشون

 177. ارشک گفت:

  نفرت و تنفر لگام گسیخته چه ها که نمی آفریند .
  خواستم بگویم که ارامنه هیچگاه تعرضی به هموطنان آذری خود نکرده اند و این اتهامات که آنها دست به کشتار هموطنان آذری خود در سلماس و خوی زده اند به کلی کذب و بی اساس است . جهت توضیح ، زمانی که درجنگ جهانی اول شمال غرب ایران به اشغال قشون عثمانی در آمد و ترکها خواستند برنامه قتل عام ارامنه را نسبت به ارامنه ایران هم اجرا کنند ، ارامنه دست به دفاع از خود زدند ، اما خوشبختانه با مساعی دولت مرکزی و خاتمه جنگ و عقب نشینی ارتش عثمانی فاجعه ای به وقوع نپیوست . همینطور اشارات و “استنادات” تهوع آوری که به کتابی مجعول از “زوری بالایان” ، نویسنده ارمنی ، می شود سراسر دروغ است و چنین کتابی اصلا وجود خارجی ندارد .
  بعلاوه ، اسناد و مدارک متعددی وجود دارد که نشان می دهد قاجعه خوجالی در واقع به دست عمال و عناصر “جبهه خلق آذربایجان” به رهبری الچی بیک برای بدنام کردن رییس جمهور وقت ، ایاز مطلـُبوف و خلع او از قدرت ، برنامه ریزی شده بود . چنانجه دو هفته پس از وقوع فاجعه مطلـُبوف از مقام ریاست جمهوری خلع و فراری شد . کلیه قربانیان خوجالی در منطقه ای که تحت کنترل نیروهای مسلح آذربایجان و درفاصله ۱۱ کیلومتری خوجالی و لذا به کلی دور از دسترس نیروهای ارمنی قره باغ قرار داشت به خاک افتادند.

 178. ali گفت:

  شماها چشم دیدن ما رو ندارین بدبختا

 179. کاوس آذری گفت:

  جناب آنی کاظمی گرامی
  با درود فراوان
  پیش از هر چیزی از شما برای کار با ارزشی که در تارنمای تاریخ ما انجام می دهید و دانسته های کهن را به آگاهی همگان می رسانید، جدا از اینکه استفاده گردد یا نه، به دست کسانش برسد یا ناکسانش، به شما برچسب زده شود یا نه، سپاسگزارم و میدانم بسیاری دیگر نیز از شما و کار فرهنگی اتان سپاسگزارند. فرهنگ و دموکراسی یا مردم سالاری، شکیبایی شنیدن و خواندن گفتار و نوشتار بزرگان فرهنگ را می خواهد و با جنجال برپا کردن و رد کردن کهن نگاری همسویی ندارد.
  نژاد آذربایجانی ها در زمره نژادهای قفقازی آلبانیایی که از تیره آریایی تبار ها است گروه بندی می گردد و با نژاد مردم ترکیه که با همجواری فرمانرویان رمی، یونانی، ایرانی و مانند آن ها آمیختگی دارد و شناسایی آن بدرستی بدست نمی آید، جدایی دارد.
  ترکیه امروزی از دوران فرمانروایی سلجوقیان و ورود تیره هایی از نژاد مغول و ترک جدا از دگرگونی در نژاد، دچار دگرگونی زبانی نیز شده اند که سرآغاز سخن گفتن به زبان ترکی است.
  بنا بر نگرشی، زرتشت پاک از خاک آذربایجان برخاسته است و می بینیم که اوستایش به زبان اوستایی و پهلوی است.
  زبان ترکی از هنگام فرمانروایی عثمانی ها ابزارگونه برای چیرگی به مردم و همسایگان آن ها استفاده گردید که ۶۰۰ سال این چیرگی ادامه داشت.
  یادمان باشد این عثمانی ها بودند که آذربایجانی ها را به گونه ددمنشانه ای به خاک و خون کشیدند و به خانواده های آن ها بی شرمی روا داشتند.
  اکنون نیز این ابزار در باب جدا افکنی بین مردم و چیرگی بر آن ها در راه گزینش های شهرمدارانه بکار میرود.
  پروردگارا، ما را از دروغ، نادانی و کج روی جدا ساز .
  ایران زادگاه من است، پس کوشش می کنم که فریز خود را به نیاکانم و ایرانیان و آیندگان بجای آورم.
  پاینده باشید.

 180. شهرام42 گفت:

  سلام راستی راستی از کجا به کجا رسید
  برای همین نیست که مسیح گفته هر کس شمشیر بکشد با شمشیر کشته خواهد شد؟ برای همین نیست که گفته اگر برگونه راست تو سیلی زدند گونه چب خود را بیش بیاور؟
  راستی ان کشتگان اول که شهیدان راه خداوند و ستم دیدگان از ظالمین بودند اگر باقیماندگانشان چون مسیحیان اولیه برخورد کرده بودند امروز از مدافعان قاتلین عثمانی همان میماند که از امبراطوری وحشی روم مانده . عزیزان این همه خروش وفغان برای شما یاد اور تعصبات اعراب جاهلیت است یا . . . ؟
  خوشحال باشید و شادی کنید اگر به خاطر نام من برشما جفا کنند چرا که همین را بربیامبران بیشین کردند

 181. araz گفت:

  اگر خواهر و مادر را مورد تجاوز قرار میدادند وجلوی چشمت میکشد ند این طوری صحبت نمی کردی و به ما هم حق می دادی.

 182. saye گفت:

  واااااااااااااااای
  اینا دیگه چی بود تا به حال چیزی در این مورد نه شنیده بودم و نه خونده بودم واقعا ناراحت کننده بود
  ولی از یک نطز برای من مفید چون یک چیز تاریخی دیگه یاد گرفتم
  متشکرم

 183. مهران گفت:

  عزیزان جنایات پان ترکیسم یکی دو تا نیست!ترکیه کنونی اینچنین شکل گرفت:
  یک) نسل کشی و قتل عام ارامنه
  دو) نسل کشی و قتل یونانیان عثمانی
  سه) نسل کشی و قتل عام آسوریان و مردم آشوری
  چهار) نسل کشی کرد های منطقه‌ی درسیم Dersim
  پنج) سرکوب کرد ها و مساله کرد در ترکیه

  البته تجاوزات و جنایات آنها در ایران نیز جای گفتن ندارد.شرم بر این جانیان ترک باد

 184. آترینا گفت:

  همون افغانی ها ها از تو و هم نژادهای پست تو بهترند حداقل متهم به نسل کشی انسان های بی گناه نیستند شما ها یک مشت بدبخت عقده ای هستید که به زور خودتون رو به اروپایی ها می چسبونید ولی اونا نسل کشی ارامنه را مثل چماق می کوبند تو سرتون به خاطر همین عقده ای شده اید بشین تا ترکیه تازه به دوران رسیده عضو اتحادیه اروپا بشه!!!!!!!!!!!

  ز

 185. dj گفت:

  داشتم به یه نظر بی طرف فک میکردم که چقد اتفاقات بدی داریم.ولی باز این گندگوییه فارسا مرا واداشت به قومم افتخار کنم.
  تو هم از اون بی شرفایی.تو خاب ببینی اختلاف بندازی بین آزربایجان

 186. سوسن گفت:

  ای بابا. من تعدادی از نظرها رو خوندم و آخرش مخم سوت کشید. اولا جنایت جنایته دیگه. اینکه ارمنی ها کشته شدند یا ترکها فرقی نمیکنه. بعد هم نمیدونم ما کی میخوایم دست از این حرفهای نژادی برداریم و کمی انسانی فکر کنیم. کشورهای غربی دارند با سرعت پیشرفت میکنند ما گیر نژاد فارس و ترک و ارمنی و … هستیم.

 187. dj گفت:

  خب،خیلی دلم میخاس بگم خیلی متاسفیم برای این عکس ها و وقایع.ولی گندگویی های این فارسا باز باعث شد به قوم بزرگم افتخار کنم.موقعی که داری ترک رو به خیال خود تحقیر میکنی رویت بر من است ولی موقع وطن پرستی ایرانی خطابم میکنی.چقد شرافت ندارید شما.اتحاد هست بین ازربایجان.اون بی نجابتی که اسم اردبیل را بکار میبرد.شرافت داشته باش و از قوم فارس خود دفاع کن.
  و درمورد کسایی که در مورد اسلام میحرفند.برای اینکه نشان دهید متعصب نیستید و دنبال مطالعه هستید سری به سایت زیر بزنید.
  یاشاسین توران
  http://Www.zandiq.com

 188. soofia گفت:

  آه…

 189. امین گفت:

  ((ان الانسان کان ظلوما” جهولا))-واقعا” تا زمانی که انسان ها حق ((انا هدیناه السبیل)) را نشناسند-به جز آنچه که حق است را نخواهند و به اجرای حق در مورد خودشان راضی نباشند باید همیشه شاهد این سفاکی ها از نوع بشر بود خواه خود را مسلمان بنامدخواه مسیحی و … در انتها ((ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیرو بانفسهم)).
  به امید آن روز.

 190. حسین گفت:

  منو ببخشید از من بعیده این حرفو بزنم ولی ببخشید باید بگم
  این امیر واقعا مونگوله یا خودشو زده به نفهمی
  من تبریز بزرگ شدم تا پیش دانشگاهی بغیر کتاب و تو مدرسه اصلا فارسی حرف نزده بودم تو دانشگاهم شاید روزی یه جمله حالا این مونگول چی میگه ” تو خیابونای تبریز راه برید ببینید چند نفر ترکن”
  خب کس خل همه ترکن
  دیگه رعایتت میکنن برا اینکه منظورشونو بفهمی باهات فارسی حرف میزنن هوایی نشو
  مرگ بر فاشیسم فارس
  همه ی تبلیغاتتون برای نظریه ی “آذری” کسروی هست اما شعور ندارین بفمین من تاریخ ۷ هزارساله تو آذربایجان دارم
  ۱۰۰۰ سال حکومت ترکان بر کل ایران هدیش مدنیت بود و اونه هیچ وقت مانع زبان فارسی نشدن حتی برای شاعران فارسی هدیه ها دادند و زبان فارسی را اعتلا دادن در حالی که زبانشان ترکی بود
  اما فارس از ۸۰ سال حکومت برا ایران جز نژاد پرستی و تلاش برای آسیمیله کردن و نابودی فرهنگ سایر اقوام ایرانی هدیه ای برای ما نداشته است

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""