۳۷
این نوشتار توسط انی در تاریخ 5th آگوست، 2010 و در دسته "من نوشت" ارسال شده است.

از دار دنیا، از میراث اجدادی ، فقط همان یک قلعه، یا یک خانه قدیمی را داشتیم. هر سال چندین بار به شوق اینکه خانه اجدادی مان آنجاست و قبور خاندانمان نیز، به این روستا می رفتیم. دیدنش برای من سراسر شوق بود. با این که جنگل ها خشک شده بودند و حتی بسیاری از چشمه ها نیز ، ولی باز هم از شوق ما نمی کاست. نام این روستا به ترکی  “خُران” ، به فارسی “خوبان” و به تعبیری بهتر، نام این روستا، روستای خوبان (مردمان خوب) می باشد. به جهت خوبی مردمان این روستا که اصلیتی کَرد دارند این نام برایشان انتخاب شد. آرامگاه پدربزرگم که “جهان شاه خان” نام داشت، (و قبر مادر بزرگم که از او افسانه ها بسیار روایت می شود) آنجاست. قبوری که فقط یک سنگ دارند، و گه گاه هم تصویر وسایلی سنتی همچون شانه، چاقو، گردن بند و تسبیح نیز روی سنگ یافت می شود؛ که شانه و گردنبند اشاره به زن بودن، و چاقو اشارتی است به مرد بودن مدفون. گویا پدران من، مالک آنجا بوده اند . نسل در نسل به اخلاق نیک و القابی چون خان و بیگ (آقا) مشهور بوده اند. جوادبیگ، و کاظم بیگ، یحیی خان و جهان شاه خان نمونه آن هستند.

خاندان اصیلی داشته ایم که اگر همچون دیگر روستایی ها سواد شهری ها را نداشتیم، نجابت و مردانگی و شرافت روستایی ها را داشته ایم. افرادی مذهبی نبوده ایم با اینکه همیشه ارادتی خاص به اهل بیت داشته ایم . با وجود اینکه روایتی هست مبنی بر اینکه پیش از تبعید جد ششم و بزرگمان “کاظم بیگ” از  کردستان به قزوین (ما بین ۱۱۴۰ – ۱۰۹۰ شمسی) از پیروان اهل سنت بوده ایم ، اما مدارکی دال برآن در دست نیست.

ملقب شدیم به کاظمی. و این نام خانوادگی از روی نام جد بزرگوارمان، “کاظم بیگ” گرفته شده است. جد پنجم ما، جواد بیگ بود که با دختر حاکم زنجان ازدواج کرده بود و بعد از وی یحیی خان، جهان شاه خان، عبدالله خان و سپس هم برادرش، پدر مرحومم ابراهیم خان حامل لقب کاظم بیگ بودند. ویژگی جالب در میان همه ی خان ها سه زن داشتن آنها بوده که البته زن های متعدد در یک زمان نداشته اند بلکه علت ، فوت و یا طلاق زن ها بوده است. برای مثال همسر اول ابراهیم خان در سال پنجم ازدواجش فوت کرد، و از همسر دومش هم جدا شد و سپس  با همسر سومش ازدواج کرد.

در این میان از ما شاخه ای فرعی بوجود می آید، که از دیر باز تا کنون اختلاف طبقاتی و فرهنگی چشمگیری با آنها داشته ایم، بطوریکه رفتارهای ناهنجار آنها اصلا برازنده ی خاندان کاظمی نبود. گاهی گویی قلبی در سینه ی آنها نمی تپد . سالها پیش یکی از خواهران آنها در اثرسانحه ی تصادف خون زیادی از دست داد، برادرانش اما به دلایل مختلف از اهدای خون سر باز زدند. در اینجا یکی از فرزندان ابراهیم خان، خون خود را برای نجات آن دخترک اهدا کرد و او را از خطر مرگ نجات داد و جان خود را به خطر انداخت . اما آنها پای دخترک که در اثر آن تصادف کوتاه شده بود را نیز معالجه نکردند و با پول دیه ی آن خانه خریدند! و امروز پس از سالها دخترک هنوز نمی تواند خوب راه برود. به همین صورت پدرانشان نیز به بدی یاد شده اند، و من نیز به همین دلیل از آوردن نام بزرگان این شاخه خودداری کنم.

با وجود تفاوت بسیار، سعی کردیم ارتباطی هر چند کم با این شاخه متفاوت از خودمان داشته باشیم . گویا این کار نیز عبث بود و تفاوت های فرهنگی که از ابتدا آشکار بود به جایی رسید که تحملش سخت بود. از چندی پیش اینان ادعای مالکیت زمین های پدری ما را کردند، و اوضاع سخت به هم ریخت . کلیه خاندان را به جبهه گیری وادار کردند، به این ترتیب که بزرگان خاندان، یا باید جانب دار ما می شدند و یا جانبدار آنان. و این درد بزرگی بود، که حتی مراسم های یادبود و عروسی ها را تحت شعاع خود قرار می داد و اصل وحدت اینجا نابود شد.

مدارک ،همه به حق بودن ادعای ما مهر تایید می زد، مردم و اهل خاندان جانب دار ما بودند و این چنین بود که آنان تنهاتر شدند که این قدرت طبیعت، یعنی کنار رفتن پرده های ظاهری را نشان می داد.

آنها ادعای زمین های پدری مارا کرده بودند اما گویا این کار برایشان کم بود که اقدام به تخریب قلعه پدری یا خانه تاریخی ما کردند. و این کار برای آنان حماقت بزرگی بود. زیرا که این بی حرمتی بی پاسخ نخواهد ماند. شکایتی از طرف همه ی پسران ابراهیم خان، علیه آنها تنظیم شد و آنها که این شکایت را دیدند گفتند : “احترام فراموش شده است و مردمان به عموی خویش شکایت می برند در حالی که ما احترام ابراهیم خان را بسیار داشتیم!”

نمی دانم چطور باید حجم عظیم تاسفم را از راه قلم به قلب ها برسانم. آنها خانه ی اجدادی مارا با خاک یکسان کردند. کدام دادگاه می تواند حق مارا به کلی از آنها بگیرد؟ درد بزرگی است. از دار دنیا، از میراث اجدادی فقط همان یک قلعه، یا یک خانه قدیمی را داشتیم. هر سال چندین بار به شوق اینکه خانه اجدادی مان آنجاست به این روستای خاموش می رفتیم.

۳۷ دیدگاه

 1. mishka گفت:

  سلام
  دلیل نوشتن این مطلب چی بود؟
  چه حسی وادارت کرد بنویسی؟

 2. سلام، بزرگترین عاملش ناراحتی از تخریب خانه پدری بود.

 3. سوفیا گفت:

  سلام
  دین ارثی حالا چه فرقی میکنه سنی یا شیعه؟
  همین اتفاق هم برای خاندان ما افتاده اجداد ما از مذهب سنی در سالیان دور شاید دویست سال پیش برگشتن.
  الان که دو مذهب رو می بینم هیچ تفاوتی و ارجحیتی بین این دو نمی بینم هر دو مسلمان هستن و کتاب و پیامبر هر دو یکی هستش.
  دوست من مطلبت جالب بود.

 4. وحید گفت:

  سلام
  سخته
  سخته که چیزهایی رو که متعلق به توئه و برات ارزش زیادی داره
  با نامردی ازت بگیرن
  وتو بمونی و خشم واندوه
  میفهمم

 5. matin گفت:

  سلام

  دوست عزیز تو فروم وردپرس راهنمایی کرده بودید که از rell=”tag” استفاده کنم اما میشه توضیح بدید یعنی این کد رو باید کجا وارد کنم و کار این کد چیه
  باتشکر

 6. مگر کسی گفت فرقی می کند؟

 7. soofia گفت:

  منم نگفتم کسی گفته فرق میکنه

  فقط برای من سوال بود این مشکل پسندی مردم
  سر مذهب !

 8. ely گفت:

  سلام.
  احساس کردم خیلیییی روستای خُران را دوست دارید و شاید این بخاطر داشتن قلعه ای بوده که یادگاری از اجدادتون بوده و خاطراتی که از آن محل دارید،متاسفم که نمیشه شکایتی از باعث و بانی بکنید و نمیتونید اون قلعه رو با خاطراتش برگردونید اما احساس خوشایندی از علاقه ای که نسبت به گذشتگانتون دارید، داشتم.

 9. توی هر خاندانی یه سری تیکه‌ی ناجور پیدا می‌شن به‌هرحال…

 10. اِنی! من فکر میکردم احتمالاً همون آناهیتا بوده شده آنی؛ بعد مثل آنه شرلی که یه ـه گذاشته بود تهِ اسمش که با بقیه‌ی آنی‌ها فرق کنه شما هم یه آ رُ به اِ تبدیل کردی که با بقیه‌ی آنی‌ها فرق داشته باشی!
  بعد یادمه که یه بار یه چی راجع به روح پدر آزادی نوشته بودم براتون تهش هم یه ممیّز ِ “دخترم” حواله‌ی اسم شما کرده بودم! یادمه که اعتراضی مبنی بر دختر نبودنتون نکرده بودین! D: یا من اشتباه می‌کنم یا به هر حال یکی یه اشتباهی کرده!
  حالا این اسم شما یعنی چه؟!

 11. نوشته بودی : “برای روح پدر آزاری صلوات بفرست دختر جان!”

 12. سلام انی آقا!

  خوبی؟

 13. خوند م.غم شما رو.
  اول به خاطر فوت ابراهیم خان پدرتون متاسفم!
  ببین الان اینا مگه خواهر برادرای شما نمیشن؟
  شما گفتین اینا بچه های زنهای قبلی پدرتونن؟
  من گیج شدم!
  خب پس اونها هم تا حدودی حق داشتن.اگه بی فرهنگیشون رو نادیده بگیریم.

 14. اشتباه متوجه شدم قصه رو؟

 15. یه کم اشتباه متوجه شدید.. اونها از جد سوم من جدا میشن از ما، دو شاخه جدا میشیم..

 16. دختر جان شما بودی دیگه D:

 17. زیبا آرام گفت:

  تا خانه دل مارا خراب نکردی بیا بیشتر با هم آشنا بشیم آقا کاظمی./. خیلی دوست داریما..بیا تو انجمن حرف میزنیم.مرسی

 18. ناشناس گفت:

  ه نام صاحب شانس
  « با عشق هم چیزممکن است.»

  موقعی که این نامه را دریافت می کنید کسی راکه دوست دارید ببوسیدومنتظریک معجزه باشید.

  این نامه برای خوش شانسی شمافرستاده شده است نسخه اصلی درکشورانگلستان می باشد.این نامه۹باردردنیاچرخیده است شانس برای شمافرستاده شده است ظرف مدت ۴روزپس از دریافت این نامه اخبارخوشی را دریافت خواهیدنمود به شرط آنکه شماهم به نوبه خود آن رابرای دیگران ارسال نمایید.این شوخی نیست باارسال آن شما خوش شانسی خواهید آورد پول نفرستیدکپی ها رابرای اشخاص بفرستید که فکرمیکنیدبه شانس احتیاج دارند.این نامه را نگه ندارید.این نامه راظرف مدت ۹۶ساعت ازدست شما خارج شود.

  یک افسر آر.آ.پی.هفتاد هزاردلاردریافت نمود.جرلبرن ده هزار دلار دریافت نمود ولی چون این زنجیرراشکست آن را ازدست داد. درهمین حال درفیلیپین جین ولنز به دلیل اینکه این نامه رابه جریان نینداخت۶روزپس ازدریافت آن همسرش راازدست داداگرچه قبل از مرگ همسرش۷۷۵هزاردلاردریافت نموده بود.حتماُ۲۰ کپی بفرستیدو ببینیدکه ظرف مدت ۴روزچه اتفاقی می افتد. این زنجیره از ونزوئلا شروع شدواین نامه ازبانرک آنتولی پیگیری وبه میلیونری در آمریکای جنوبی نوشته است. ازآنجاکه این کپی باید در سراسرجهان بگرددشماباید۲۰کپی تهیه نموده وبرای دوستان وهمکارانتان بفرستیدپس از چند روزشمایک سورپریزدریافت خواهیدنموداین یک حقیقت است حتی اگرشمایک شخص خرافاتی نباشید.
  توجه کنیدکنانتین ارلاس درسال۱۹۵۸نامه را دریافت نمودو ازمنشی خودخواست تا ۱۲کپی تهیه نموده وآنهاراارسال نماید چند روزبعداودرلاتاری دومیلیون دلاربرد

 19. اسفندیار گفت:

  شهر خوبان دقیقا کجای ابهر قرار داره چون در هیچ نقشه ای اسمی از اون ذکر نشده بود. دهاتی مسخره

 20. سایه آبی گفت:

  اسم روستاتون واقعا برازنده است البته برازنده ی خودت و باید بگم نوشته احساس داره هر نوشته ای علاوه بر سبک ادبیش (انگار شما سبک ادبی خاصی را دنبال نمی کنید) دارای حالاتی روان شناسی است و هر انسانی به اندازه ی خودش متوجه حس درونی نویسنده می شه این هم باید اضافه کنم که در نوشته هات حتی اونا که غمگین نیستند نوعی غم وجود داره اما نه غم سرخوردگی واسه همین هم اسم سبک درونی نوشته هات را گذاشتم غم و غرور و بدون در رساندن احساس به قلب ها کاملا موفقی . بابت اندوه این نوشته ات هم واقعا متاسفم .

 21. amir گفت:

  من از دانشجویان شهر ابهر بودم و ۴ سال در انجا زندگی کردم . یه جورایی دوس داشتم تو این وبلاگ عکسهایی از کوچه بازار شهر ببینم که متاسفانه نبود یا ندیدم . اگر با دوربین دستی تان عکاسی کنید خوب است . خاطراتی زنده میشود. در روزگاری که پدر به پسر رحمی ندارد از فرزندان جد سوم خود چه انتظاری دارید . قلعه اجدادیتان نیز بخشی از تاریخ این مملکت بود که نابود شد و نابود میشود . توسط تازیان وحشی اشغالگر ومردمان خرافه پرست…
  سبز باشید

 22. آزادمرد گفت:

  خیلی از جنگها و کشمکشها و بحثها و جدلها بر سر مذهب بوده و هست حالا شما از مشکل پسندی مردم سر مذهب تعجب می کنین؟ مذهب خیلی بیشتر از آنکه شما روی آن حساب بازکرده اید با ارزشتره.

 23. پريسا گفت:

  سلام

  برای درگذشت پدرتون واقعا متاسفم . خدا بیامرزدشون .
  این چیزها رو که خوندم احساس کردم دارم فیلم تاریخی میبینم ..!
  یا کتاب قدیمی میخونم .
  شاید بهتر باشه از پیشینه و اصالتتون یک کتاب بنویسید …یا یک فیلم نامه .!
  فکر میکنم خیلی هوادار پیدا کنه …..
  برای ویران شدن خانه ی آبا و اجدادی شما هم واقعا متاسفم . باید خیلی غم انگیز بوده باشه . با اینکه زندگی من مانند شما نیست ولی میتونم تصور کنم که چقدر دردناک بوده …..
  منم به اصالت خیلی اهمیت میدم .
  حالا ناراحت نباشیــــد….شاید بهترباشه دیگه کمتر دلبسته ی این چیزها باشین .

  موفق باشید . :)

 24. دریجانی گفت:

  تاریخ را نیک بپنداریم درگذشت سر گذشت آرزوهاست

 25. jamile گفت:

  سلام انی عزیز،واقعا متاسفم و احساست رو با تمام وجود درک میکنم منم همیشه از وجود این ادما که به هیچ چیز احترام نمیذارند رنج میکشم و واقعا نمیتونم درکشون کنم فقط واسشون خیلی متاسفم .تو هم زیاد غصه نخور ،دنیا همینه.فقط میتونیم تک تک طرز فکر و فرهنگ خانوادگیمون را ارتقاءببخشیم تا جامعه و مردممون از فرهنگ بالاتری برخوردار شوند.

 26. ممنونم جمیله عزیز به خاطر توجه و هم دردی..

  “اِنی غم گذشته هرگز مخور، هرگز به غصه خوردن گذشته بر نگشته “

 27. پرواز گفت:

  سلام…راستی که چقدر بده که انسان رو از دلبستگی ها دور کنن…بدون اینکه توجهی به احساس طرف داشته باشن…
  انی جان خوب میتونم درکت کنم…منم تقریبا با چنین فاجعه ای روبه رو شدم…واقعا دردناکه…اما ناراحت نباش چون خدا جواب اینجور آدمارو زود میده…

 28. بله، خدا پاسخ”شان خواهد داد.

 29. مهردادطاهری گفت:

  سلام حالا میفهمم بیخودی کسی با احساسی خاصی زیبا نمیشه باید اینچنین زندگی داشته باشه زیبا و آموزنده مهرداد طاهری هستم از اصفهان

 30. مهردادطاهری گفت:

  سلام. جدا آدمهای خاص دردهای خاصی هم دارند که باهمه مردم فرق داره فقط وجه شباهت غمها شون یا حتی غصه هاشون با آدمهای مثل خودشون هست و نه مثل همه کس آموزنده بود
  مهردادطاهری هستم از اصفهان

 31. سپاس گزارم مهرداد : )

 32. Mani گفت:

  Enijan, salha bod ke vasam moamma shode bodi. Ba didane in web, ehsas mikonam bishtar shenakhtamet. Shayad ye jor hamzat pendari bashe, shayad, vali harchi ke has khoshhalam

 33. آشنا گفت:

  با سلام ، این روستا در کجای ایران (کدام استان) قرار گرفته؟

 34. آستان قزوین – تاکستان – جاده ای میان بری به شمال میره و در کنار روستاهای زنده و مشهورتری چون : زکان – میهین – قلات و نیکویه.

 35. می فهمم که چه قدر خاطرات کودکی ناب و شیرینه

  اما عوضش یه تمرین یا شاید امتحان بود برای دلبستن از این دنیا ، از همه چیز ِ این دنیا ،
  دقیقا دل کندن از چیز هایی که دوست داریم کار ِ بزرگیه

  حتما خیری توش بود :)

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + ""