۳۸۴
این نوشتار توسط انی در تاریخ 3rd آوریل، 2011 و در دسته "من نوشت" ارسال شده است.

مشاهده و خواندن این نگاره برای افراد زیر هیجده سال (-۱۸) همچنین دوستانی که از دیدن تصاویر هولناک دچار تنشج یا به هم ریختگی روحی می شوند مجاز نیست.

http://enikazemi.ir/images/2011/03/Armenian_Genocide_279.jpg

چه کسی این سر ها را بریده است ؟

اِنی باز هم غمگین است … پیشتر در مورد قتل عام های بزرگِ برخی از نژادهای «همیشه در تکاپو و معترض» شنیده بود، قتل عامِ مردم صربستان و یهودیان و کردها و بخصوص روآندا .. و همچنین قتل عام های مشهورِ دوران باستان؛ و بخصوص آنجا که مورخان رومی راوی ماجرا هستند ولی این بار اِنی… شرمسار است که باید از قتل عامی سخن بگوید که مربوط به ۹۵ سال پیش است! آری همین چندی پیش… “نسل کشی ارامنه توسط ترک های عثمانی”.

این قتلِ عام منجر به کشته شدن بیش از ۶۰۰٫۰۰۰ نفر شد

نسل‌کشی ارامنه که گاهی با عناوین دیگری چونهولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز توسط خود ارمنی‌ها با عنوان جنایت بزرگ شناخته می‌شود، به نابودی عمدی و از پیش برنامه‌ریزی شده معیت ارمنی ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در خلال و درست پس از جنگ جهانی اول (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ میلادی) توسط دولتمردان عثمانی و رهبران قیام ترکان جوان اطلاق می‌شود. عملیات در قالب کشتارهای دسته‌جمعی و نیز تبعیدهای اجباری در شرایطی که موجبات مرگ تبعیدشدگان را فراهم آورد، انجام می‌پذیرفت. امروزه تعداد کل قربانیان نسل‌کشی ارامنه به طور عام ششصد هزار نفر برآورد شده‌است. در طی این دوران دیگر گروه‌های قومی منطقه، از جمله آشوریان و یونانیان، نیز به طریقی مشابه مورد حملهٔ ترکان عثمانی قرار گرفتند به گونه‌ای که برخی از محققان این رویدادها را نیز بخشی از همان سیاست نابودسازی قومی دولت‌مردان ترک دانسته‌اند. امروزه این رویداد به طور گسترده به عنوان یکی از اولین نسل‌کشی‌های قرن بیستم شناخته می‌شود.

عثمانیون، اِمروزه این قتل عام را تا حدودی منکر می شوند؛ خاطرات محمد علی جمال زاده را مروری می کنیم:

…مرد مسنی نزدیک شد و با فرانسه بسیار عالی گفت: “من در دانشگاه استانبول معلم ریاضیات بودم و حالا پسر ده ساله ام این جا زیر چشمم از گرسنگی می میرد. ترا به خدا بگو این جنگ [جنگ جهانی اول] کی به آخر می رسد؟”

جوابی نداشتم به او بدهم ولی دردل می دانستم که با این مردم گرگ صفت که اسم خود را اولاد آدم و اشرف مخلوقات گذاشته اند، هرگز جنگ پایان نخواهد یافت. لقمه نانی به او دادم. دو قسمت کرد یک قسمت را در بغلش پنهان کرد و قسمت دیگر را با ولع شدیدی شروع به خوردن نهاد.

گفت: “تعجب می کنی که این نان را خودم می خورم و به بچه ام نمیدهم ولی خوب می دانم که بچه ام مردنی است و همین یکی دو ساعت دیگر و بلکه زودتر خواهد مرد و در این صورت فایده ای ندارد که این نان را به او بدهم و بهتر است برایم خودم نگاه بدارم.”

جمال زاده می گوید : “روزی نزدیکی های غروب بود که من پیاده شدم و در پس تپه ای از خاک به کناری رفتم. هنوز ننشسته بودم که چشمم به جمجمه ای افتاد که از تن جدا شده و آن جا افتاده بود. هنوز اندکی گوشت و پوست بر آن باقی بود و موهای سرخ رنگی داشت. فهمیدم ارمنی است و سخت ناراحت شدم. از جا برخاستم و با حالی خراب به جانب دوستان و همسفران به راه افتادم…”

اسماعیل رائین در کتاب قتل‌عام ارمنیان می گوید: جنایت بطرزی بسیار اصولی انجام گرفت، زیرا از بیش از پنجاه محل، مدارک و شواهد اقداماتی یکسان در دست است… نقشه بسیار هوشمندانه و زیرکانه تدوین شده بود، زیرا تردیدی نیست که اجرای چنین طرحی، قطعاً با عکس‌العمل و مقاومت متشکل یا پراکنده ارمنیان مواجه می‌شد. بدین جهت باید ترتیبی داده می‌شد، که نخست احتمال هرگونه مقاومتی از میان برود، یعنی همه نیروهای مقاوم فلج شوند، و این نیرو طبعاً مردان – و مخصوصا جوانان – هستند. وقتی در نخستین فرمان، عنوان (کلیه مردهای ارمنی که دارای قدرت جسمانی هستند) را می‌بینیم، بیشتر بر این واقعیت آگاه می‌شویم.

در قتل عام ارامنه (۶۰۰٫۰۰۰) ششصد هزار نفر از مردم ارمنی کشته شدند. تعداد زیادی از کودکان، پیرزنان و پیرمردان در مسیر راه تعبید در اثر گرما، گرسنگی و تشنگی طاقت نیاورده و مردند. از سوی دیگر برای اجرای کامل کشتار ارمنیان مردان را از زن و بچه یشان جدا کرده، بطرز فجیعی قصابی می‌کردند و زنان و دختران جوان را برای نیات جنسی با خود می‌بردند. آنهایی هم که از خود مقاومت نشان می‌دادند، بطور وحشیانه‌ای می‌کشتند (اسماعیل رایین، قتل عام ارمنیان، انتشارات امیرکبیر، تهران، ۱۳۵۷)

اکثر تصاویری که مشاهده خواهید کرد توسط “آرمین وگنر” تهیه شده است، برای عکس های دیگر منبعی یافت نشد؛ آرمین ونگر وی به عنوان پزشک ارتش نظامی، با آلمان ها وارد ترکیه شد و به تحمل سختی توانست نگاره ها و اخباری را از نسل کشی گسترده رامنه توسط عثمانی ها جمع آوری کند، با کمک عکس هایی که او گرفته بود نسل کشی ظالمانه ارامنه به جهانیان شناسانده شد. پس از مرگش در سال ۱۹۹۶ ، بخشی از خاکستر بدن او به ارمنستان منتقل شد و بعد از اجرای مراسمی نمادین در نزدیک مشعل یادبود نسل کشی ارامنه جای گرفت؛ به این روی نام وی نیز در تاریخ جاوید شد.

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

اورهان پاموک نویسنده و رمان‌نویس اهل کشور ترکیه و برندهٔ جایزه نوبل ادبیات است، وی در فوریه گذشته در مصاحبه‌ای با یک نشریه سوئیسی اعلام کرده بود: در ترکیه سی هزار کُرد و یک میلیون ارمنی کشته شده‌اند در حالی که به غیر از من هیچ‌کس جرئت بیان این مطلب را ندارد.

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

یحیی دولت‌آبادی، شاعر، خوشنویس، نویسنده و مؤسس مدرسهٔ سادات بوده‌است. وی ازجمله رجال سیاسی عصر مشروطه و دوران پس از آن تا اوایل حکومت رضا شاه به شمار می‌آید و پست‌های سیاسی چون چندبار نمایندگی مجلس شورای ملی را در مقاطع متعدد تجربه کرد.وی پس از مرگ صبح ازل رهبری ازلیان را با اکراه پذیرفت و آنان به مذهب شیعه بازگرداند، یحیی دولت‌آبادی در هنگام جنگ از راه آذربایجان و حلب به قسطنطنیه رفته و در راه اوضاع فلاکت بار ساکن عثمانی را به چشم دیده است، درباره وضع آنها می‌نویسد:

ارمنی‌های آواره شده شاید زیاده از دویست هزار نفر بوده باشند. هر جا قافله ما ایست می‌کرد مخصوصاً در نزدیک آبادی‌ها اطفال کوچک دختر و پسر این قوم اطراف ما جمع می‌شدند برای گرفتن لقمه نان و دیده می‌شد که بعضی از آنها در همان حال هجوم آوردن برای گرفتن نان غش کرده برزمین می‌افتادند و بعضی از آنها می‌مردند.

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

تصویر از : آرمین وگنر © واللِستین وِرلَگ (Armin T. Wegner © Wallstein Verlag, Göttingen)

http://enikazemi.ir/images/2011/03/ar-vict-massacred11.jpg

پژوهش‌های بسیار زیادی درباره نسل‌کشی ارامنه انجام شده و می‌شود. که قریب به اکثریت آنها وقوع چنین نسل کشی را واقعی و انکارناپذیر می‌دانند. امروزه کشور ارمنستان خواهان به رسمیت شناختن این نسل کشی است اما دولت‌ ترکیه علیرغم عدم انکار وقوع چنین واقعه‌ای از پذیرفتن این واقعه با عنوان «نسل کشی» خود داری کرده و وجود سیاست سیستماتیک برای نابودی ارامنه را قبول ندارد. ترکیه معتقد است که در آن سالها علاوه بر ارمنی‌ها ترکهای بی دفاع نیز قربانی آشفتگی‌ها شده‌اند.

عثمانیون کودکان و بزرگسالان را از هم جدا کرده بودند

تعداد زیادی از کودکان، پیرزنان و پیرمردان در مسیر راه در اثر گرما، گرسنگی و تشنگی طاقت نیاورده و مردند. از سوی دیگر برای اجرای کامل کشتار ارمنیان مردان را از زن و بچه یشان جدا کرده، بطرز فجیعی قصابی می‌کردند و زنان و دختران جوان را برای نیات جنسی با خود می‌بردند. آنهایی هم که از خود مقاومت نشان می‌دادند، بطور وحشیانه‌ای می‌کشتند.

ارمنی ها به تلافی قتل عام حدود یک قرن پیش، در سال ۱۹۱۸ به خوجالی قره باغ آذربایجان می تازند و در نتیجه ۶۱۳ تن در یک شب کشته و ۱٫۲۵۰ نفر نیز همان شب به اسارت برده می شوند که مدتی بعد ۸۰۰ نفر از آنان آزاد شده ولی از سرنوشت ۴۵۰ نفر باقی مانده دیگر خبری به دست نرسید. این در حالی است که خبرها گزارش می دهند بیش از یک هزار نفر از مردم غیر نظامی با اصابت گلوله مستقیم کشته شدند. در ادامه حملاتی دیگر روی می دهد (۱۹۰۵ تا ۱۹۰۷، ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ و ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۳) که باعث کشته شده شدن عده ای بیشتر – ده ها هزار نفر – می شود. چرا این چنین می شود ؟ این قتل عام ها توسط دو طرف بار ها و بار ها در طی چندین سال تکرار می شود. گاهی مردم را زنده زنده در آتش سوزاندند، سرهایشان برا ریده شده، پوست بدنشان را کنده، چشمان کودکان را خردسال از حدقه بیرون آورده شده و شکم زنان حامله را با سرنیزه پاره پاره کرده می کردند..

این زنان و کودکانِ بی گناه، در سال ۱۹۱۸ در «فاجعه مارس خونین» توسط نیروهای مهاجم ارمنی، (حزب داشناک) روسی و کمونیستی به آذربایجان کشته شدند، از اصلی ترین دلایل این حمله باید کینه توزی های دو کشور در طی قرون دراز باشد. در طی دو روز (۱۹۰۵ تا ۱۹۰۷، ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ و ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۳) ده ها هزار نفر از مردم آذربایجان کشته شدند، مردمِ مسلمان.

ما اینجا کاری با قتل عام ارمنی ها توسط عثمانی ها یا نسل کشی مردم آذربایجان توسط ارمن ها در نداریم، بلکه می خواهیم نفسِ این اقدام نابجا را متهم کنیم، فرقی نمی کند که کدام حزب و نژادی این نابجا را انجام می دهد و به چه ملت یا حزبی یا مکتبی وابسته هستند، آنچه مشخص و مسلم است اِحساس افراطی (و عموماً ملی گرایی) در آنان است که موجب وقوع چنین فجایعی می شود.

در جایی دیگر یکی‌ از شعرا و نویسندگان مشهور ارمنی به نام زوری بالایان در کتابی‌ تحت عنوان ؛احیا دوباره روحمان؛ از قتل عام خوجالی آذربایجان در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ که خود نیز در آن شرکت داشته چنین مینویسد:

با خاچاتوریان به خانه ای که تصرف کرده بودیم وارد و کودک ۱۳ ساله ترکی رادیدیم که توسط سربازان ارمنی به پنجره اتاق میخکوب شده بود خاچاتوریان برای اینکه جلوی گریه و فریادهای کودک را بگیرد پستان بریده شده مادرش را به زور در دهان وی فرو برد بعد از آن من پوست سر و سینه و شکم کودک را کنده و تایم گرفتم کودک در عرض هفت دقیقه بر اثر شدت خونریزی جان داد و من با این عمل دچار شادی و شعف زاید الوصفی شدم و تمام روحم سر شار از غرور گردید.

اچاتوریان جسد کودک را تکه تکه کرده و در مقابل سگهایی که از نژاد خود ترکها هستند انداخت!ش ب همانروز این کار را با سه کودک دیگر ترک تکرار کردیم `بدین شکل من به وظیفه خود به عنوان یک ارمنی عمل کرده و یقین دارم که که تمامی‌ ارامنه به ما و کارهایمان افتخار خواهند کرد.

زوری بالایان – از کتاب احیا دوباره روحمان – چاپ شده در صفحه ۲۶۰ تا ۲۶۲ نشریه وانادزور در تاریخ ۱۹۹۶.

http://enikazemi.ir/images/2011/03/qarabagda-ermeni-mezaliminden-goruntuler-119.jpg

در سال ۱۴۵۳ میلادی سپاهیان محمد دوم شهر مسیحی «کنستانتینوپولیس» را با نام اسلام گشودند و به عمر امپراتوری روم شرقی (بیزانس) که از مراکز فرهنگی اروپا بود، پایان دادند. به این ترتیب امپراتوری عثمانی توسط ترک‌های مهاجری که وارد آسیای صغیر شده بودند ایجاد شد. عثمانی‌ها با آمیخته‌ای از فرهنگ ترکی-اسلامی به حذف مسیحیان پرداختند. نخستین کار آنها برداشتن نام کنستانتین و گذاشتن کلمه اسلام به جای آن بود که نام پایتخت به اسلامبول (استانبول) تغییر یافت

http://enikazemi.ir/images/2011/03/geno19.jpg

http://enikazemi.ir/images/2011/04/44516101_victimafp203body.jpg

چرا ؟

سران حزب تندرو داشناکِ ارمنستان در استانبول توسط افراطیون ترک اعدام شدند، تصویر غم انگیزی”ست

کودک ارمنی

این تصویر توسط یک سرباز ناشناس آلمانی گرفته شده است

ارمنی ها در حال خروج از شهر هارپوت – ماه مارچ

http://enikazemi.ir/images/2011/04/german-medic.jpg

تصور بر جای مانده از آرمین وگنر

 

تاریخ نویسانی نیز که در زمینه قتل عام ارامنه تحقیق کرده اند، همیشه از دشواری دسترسی به آرشیوهای دوران عثمانی شکایت داشته اند. ولی در روز سوم مارس امسال (۲۰۰۵) رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از مورخان خواست دست به مطالعه ای بی طرفانه درباره ادعای مربوط به قتل عام بیش از یک میلیون ارمنی در دوران حکومت دولت عثمانی در ترکیه بزنند. آقای اردوغان گفت کشورش آماده است آرشیوهای خود را به روی چنین مطالعه ای باز کند و از ارمنستان خواست اقدام مشابهی انجام دهد.

به باور برخی از سیاستمداران اروپا، موضوع قتل عام ارامنه نباید در جریان گفتگوهای مربوط به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از نظر دور بماند. پارلمان چندین کشور از جمله کانادا، فرانسه و سوئیس، قبلا با تصویب قطعنامه هایی قتل عام ارامنه را به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر پذیرفته اند.

منبع اصلی عکس های آرمین وگنر : http://www.armeniapedia.org/index.php?title=Armenian_Genocide_Photos

با وجود تلاشی که کردم برای عکس های دیگر منبعی که برای بازدید کننده یقین آمیز باشد نیافتم

۳۸۴ دیدگاه

 1. محمد گفت:

  با سلام

  انچه که مشخص است الان و اکنون ملت اذربایجان تشکیل یک ملت را میدهند اگر به نعریف ملت توجه کنی به سادگی این موضوع مشخص میشود .اما امان از دست این سیاست بازیهای دولتمردان که شاید میتونه با منطق خودشون درست هم باشه.اما در مورد ترک بودن اگر علمی بر خورد کنی و یکمی بدون تعصب که شرط اولیه یه محقق است یه سری به کتبهای تاریخی بزنی این نیز کاملا مشخص میشود برای نمونه دوران صفویه و جنگ ایران وعثمانی .اما در مورد ایرانی بودن قطعا ما ایرانی هستیم و برای حفظ این خاک خیلی خیلی بیشتر از سایر ایرانیها زحمت کشیدیم .مورد وضوح این اعتراف رئیس جمهور ایران دکتر احمدی نژاد است که بارها مردم اذربایجان را به عنوان یک ملت نام برده و در اخرین اظهار نظر خور در مورد ملت اذربایجان در بناب گفته اند بخش اعظمی از عزت مردم ایران مدیون مردم اذربایجان است .اما در مورد خوجالی و اورمیه و … باید این اختلافات یک روزی کنار گذاشته بشه نباید جواب کشتار را با کشتار داد همیشه یادمان باشد که میتوان بخشید وهم میتوان با پنبه سر برید. همیشه شمشیر جواب نمی دهد.
  خداوندا ظهور منجی را نزدیک بفرما تا شاهد هیچگونه بی عدالتی کشتار جنگ تجاوز و… نباشیم . امین یا رب العلمین

 2. سپیده گفت:

  من فکر نمیکنم هیچ انسانی راضی باشه شاهد عذاب یک انسان دیگه به هر بهانه ای باشه حالا چه برسه به قتل عام در طول تاریخ هرکسی به هر بهانه ای خواسته با کشتار و خونریزی حرف خودش رو به کرسی برسونه نفرین میکنم
  ولی از کسانی که میخوان یک قسمت از تاریخ رو بیان کنن خواهش میکنم کینه قلبی و احساس حقارت خودشون رو در مقابل یک قوم (یکی ار بزرگترین ترین اقوام جهان در طول تاریخ)با تحریف تاریخ و بزرگ کردن یک مورد و بیان ناقص مطلب خالی نکنن
  هر قومی در طول تاریخ بنا به فرهنگ و تمدن زمان خودش شاید کاری کرده که به دید ما امروزی ها شاید درست نباشه
  شما فکر میکنین که مثلا کوروش یا داریوش که خیلی متمدن توصیفش میکنین موقع جهانگشایی شکلات پخش میکرده؟
  امیدوارم وقتی میبینیم که در مقابل کسی یا قومی عقب افتاده و ناتوانیم به جای سعی باطل در تضعیف اون سعی کنیم نکات مثبتش رو که باعث پایداریش در طول تاریخ شده یاد بگیریم امیدوارم ولی …

 3. برابری گفت:

  دوست عزیز به توازن گفته هایت سلیقه به خرج بده.در اول ایرادادت خوب اشاره میکنی که کشتار چه یک نفر …. کار بدی است.بعد کلماتت خودت به توازن کشتار میپردازی.دوست عزیزم به نظر من اون قسمت اول کلماتت کلمات صلح خواهانی و برابرانه ای بود.

 4. انسان گفت:

  مگه انسان ها باهم فرق می کنند؟ چه ترک چه فرس چه ارمنی.
  جنایت هم در مورد هر کسی باشه کثیفه

  فقط میدونم این جنایات و مشابه اینها فقط به دلیل تعصبات قومی و مذهبیه.
  این تعصبات هم ساخته سیاستمدارانی هست که این وسط سود می برند. بنا بر این از هموطن های ترک خواهش می کنم تعصبات قومی رو کنار بذارن.

  این مطلب در مورد نسل کشی ارامنه هستش و دروغ هم نیست. جنایات داشناک ها هم وجود داشته ولی به وسعت نسل کشی ارامنه نبوده. باید هر دو رو پذیرفت و عبرت گرفت.

  با این تعصباتی که من تو این صفحه دیدم مطمئنم بعضی ها رو اگه ول کنی و فرصت داشته باشن انقدر متعصبن که حاضرن باز چنین جنایاتی راه بندازن.

  بابا به این فکر کنین که همه انسانیم. قوم و مذهب یه مرز واقعی نیست بین انسان ها

 5. رز گفت:

  توی این نظرا فهمیدم ترک ها چقدر احمق و خونخوارن. و چه عقده کثیفی از فارس ها به دل دارن . به چه چیزی از تاریختون افتخار می کنید؟
  حالا چرا انقدر خودتونو به ترکای ترکیه می چسبونید؟ اونا شما رو اصلا آدم حساب نمی کنن. اینجوری از همه جا مونده و رونده می شید که

 6. حکیم گفت:

  سلام جناب آقای انی اگر ارمنی باشی که جدل در مورد اینکه نوشته هات اصل است یا نه بحثی نمیتوان کرد چون عرق ملیت گرایی انسان راوادار به خیلی کارها میکند چه بماند به اینکه یک موضوع موهوم وثابت نشده تاریخی رابا اسناد دیگر وقایع (تاریخی )سعی درثابت کردن نمود مانند استفاده ازعکسهایی که برای مظلوم نمایی یهودیان در موضوع هولوکاست استفاده شده است نمی دانم چرا بعضی ها فکر میکنند مخاطب آنان یک ….تمام معناست و هیچی حالیش نیست ولی اگر نژادت از سلاله پاکان است حیف وصد حیف به این ارزان فروشی که انسان به خاطر پول و شهرت چه کارها که نمیکند نمیدانم اسپانسرهایت چه کسانی هستند که چنان تطمیعت کرده اند که جنایت خوجالی رابا کوچ اختیاری ارامنه از ترکیه یکسان میدانی درضمن گیریم بر فرض محال ترکان عثمانی نسل کشی کرده اندبه مردم مظلوم وبی دفاع اذربایجان چه ربطی دارد اگر راست میگویندو سندی دارند حقشان رااز اهالی همان منطقه باز پس گیرند چرا توحش و خونخواری نژادیشان رادرخوجالی و مناطق اطراف آن نشان داداندارامنه از بدو تاریخ به ایران وایرانی خیانت کرده اند همانندجاسوسانی در سر ایران بودند که برای دیگر اقوام متخاصم نقش نیروی ستون پنجم را داشتند ولی این رانیک میدانم که آه مظلوم بر زمین نمیماندوخداوند قوم ظالم را با دست خودش به هلاکت خواهد رساند برای برادر و خواهران در خون غلطیده ام در تمام مناطق آذربایجان بزرگ خواهان آرامش روحی در سرای باقی بوده و بی صبرانه در انتظار رور عظیم انتقام میباشم

 7. يك ايراني گفت:

  من از شما که اینقدر با حرارت از ترکیه وترکستان بزرگ صحبت می کنید می خوام بپرسم آیا شما هم اگه در موقعیت ترکها در نسل کشی ارامنه یا ارمنی ها در کشتار ترکها بودید چه می کردید من فکر می کنم آدمی که قبول ندارد که کشتن انسان چه ارمنی چه ترک چه مسلمان چه مسیحی از آدمیت به دور است انسان نیست بلکه شیطانی است در نمای انسان زنده باد ایران همیشه پایدار باهمه قوم ها و گویش ها و لهجه ها امثال تو در طول تاریخ ایران فراوان بوده اند ولی ایران هنوز ایران است جاوید ایران

 8. يك ايراني ترك گفت:

  ترک لر بلوچ آذری ترکمن همه ایرانی هستند نظرات خودت را به همه تحمیل نکن و نظر خودت را به دیگران نسبت نده

 9. يك ايراني ترك گفت:

  اگر هم کسی تو رو تحقیر کرد خودت را تحقیر کرد نه ترک ها را کسی که برای تفرقه بین مردم کشورش از هیچ عملی رویگردان نیست

 10. يك ايراني ترك گفت:

  لطفا این آقایان وخانمهای پان ترک را به همه ترکها نچسبونید

 11. ليلا گفت:

  چرا این آقایان پان ترک را را به ترکها می چسبانید

 12. مونا گفت:

  مهم نیست کاره کی بدتر بوده از انسان بودم خجالت می کشم

 13. خطاب به پان ترک گفت:

  اون خاک مقدس آذربایجان عمرش به ۱۰۰ سال هم نمیرسه که بخواد ادعای مالکیت داشته باشه … ارامنه بیشتر از ۱۰۰۰ سال قبل میلاد می زیسته اند و خواهند ماند …
  این شما آذری هایید که از نوادگان چنگیز مغول هستید … و خاک های ایران و ارمنستان و روسیه را تصرف کردید و یک جمهوری جعلی آذربایجان را راه انداختید.

 14. مونت گفت:

  کی از کجا رونده و مونده شده؟
  تویی که خونخوار و کثیف نیستی به کجای تاریخت افتخار میکنی؟

 15. شیرزاد گفت:

  موندم چرا بعضیا شعور ندارن؟ مروری بر کامنت ها گویای همه چیز است!

 16. ساسان گفت:

  به نظر من واقعیت ها هیچ گاه در جهان پنهان نمی ماند جنابعالی نیز به آن اشاره کردید نه تنها ایرانیان بلکه تمامی اقوام از دست ترکان عثمانی در امان نبودند.واقعه ۱۹۱۸ باکو بعد از نسل کشی ۱۹۱۵ ارامنه رخ داد و بانی کشته شدن آذری های آریایی نژاد نیز همان ترکان عثمانی می باشند.

 17. babak گفت:

  har cheghadr vinvisid benvisid in doroga be nafe turkane jahan ast.ma turka bayad ba dashtan in dushmanan bayad motahed beshim.zamani ke motahedim ghavimishim.ta diroz migoftim azarbaycan alan migim turk dunyasi

 18. babak گفت:

  عزیزم بهتر نیست به جای (لطفاً به صورت پارسی بنویسید) بنویسید با الفبای عربی بنویسید

 19. صلح جهانی گفت:

  Nages
  تو باید ۰۰۰۰۰….۱۰۰ سال پیش زندگی میکردی تعصب بیجا داره خفت میکنه
  مثلا تحصیل کرده ای اما بلد نیستی همه رو با یه چوب نرونی و توی جایی که بت ازادی دادن درست صحبت کنی این جور حرف زدنت نمایانگر کمالاتته متاسف واست
  مهم نیست که کی از چه قومیتی و ملیتی و حالا به هر دلیلی جنگیده مهم اینه که تو سرهای جدا شده و تنهای اسخوانی رو ندیدی کور نیستی خودت و به کوری زدی ادم متعصب
  توجایی تو دنیای انسانیت نداری

 20. صلح جهانی گفت:

  سلوط
  سلام حرفات واقعیته ادم بی صلاحیت ترک و تات و .. نداره
  اما عزیزم تو عفت کلامت رو داشته باش ادم خوبی مثل تو اینجور حرف نمیزنه پانگرگ اصلا ارزش نداره خودتو عصبی کنی
  ممنون

 21. انسان گفت:

  ترک خوب ترک مردس. تمام افتخار ترکا چنگیز و تیمور و آتیلا و آقا محمد خانه.شاید باورش سخت باشه ولی پانترکای حرومزاده برای تولد چنگیز جشن میگیرن. جهان روز آرامش نمیبینه مگر اینکه ترکا رو نابود کنیم

 22. آرمان گفت:

  دیری ست شیطان فریادمی زند”آدم بیابید سجده خواهم کرد”

 23. ایرج گفت:

  به عنوان یک فارس با جدایی ترکها از ایران موافقم به شرط اینکه:
  تمام ترکهای سایر نقاط ایران از جمله تهران به شهرهای خود برگردن.
  در اینصورت با کسر حدود ۲۰ میلیون جمعیت وبا داشتن ذخایر عظیم انرژی و معدنی زندگی بهنری خواهیم داشت.
  اما آینده ترکها چی میشه؟
  ۱) اگه بخوان مستقل بشن که بعلت فقر منابع طبیعی و انرژی چندان دوام نمیارن. کافیه اولین زمستون بعد از جدایشونو تصور کنید که نفت و گازشونو قطع کنیم اونوقت به…….
  ۲)اگه با جمهوری جعلی آذربایجان متحد بشن در اینصورت کشوری با حدود ۳۰ میلیون خواهند شد که منابع محدودی داره(بین ۷ تا ۱۵ میلیارد بشکه نفت و ۲ تریلیون متر مکعب گاز که سهم کمی از درامد اون به باکو میرسه و بیشترش نصیب شرکتهای نفتی خارجی میشه. مقایسه کنید با ایران که۳۴تریلیون متر مکعب گاز و بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد بشکه نفت داره)پس اوضاع هر دو طرف بدتر میشه.بعلاوه تضاد بین باکوی لاییک و مثلا اردبیل مذهبی رو چطور میشه تصور کرد.
  ۳)اتحاد با ترکیه لاییک و عموما سنی مذهب؟حتی نمیشه فکرشم کرد. ترکیه داره تن به هر کاری میده تا اروپا قبولش کنه با افزایش ۲۰ میلیون مسلمان شیعه نه تنها چالشی برای خود ترکیه و اقتصادش بوجود میاد بلکه باید خواب اتحادیه اروپارو ببینه.
  ۴)اتحاد با ترکیه و باکو؟ هرگز. قدرتهای جهانی (روسیه اروپا و آمریکا)هیچوقت چنین اجازه ای رو نمیدن.
  بنابر این در صورت جدایی به دریوزگی میوفتن.

 24. محسن گفت:

  دوستان اول باید دید ترک کیه؟؟؟؟؟؟؟؟

  زبان و نژاد دو چیز متفاوت اند.

  بنده ترک زبانم اما ترک نیستم و دوست هم ندارم باشم

  اما دوست دارم ایرانی باشم از تبار زرتشت و کوروش و کاوه و فریدون…….

  ما هر چقدر بفهمیم اندازه “عارف قزوینی” و ” اقبال اذر” خواننده معروف ترک
  زبان قزوینی که نمی فهمیم. دیدید که چیا در باره ترکها گفتن.

  لطفا شما استعمارگرای ترک نمی خاد به اسم ما بیایید جلو منافع خودتون رو
  دنبال کنید.
  واقعا اگه راست میگید ایرانی نیستید برید از همون خراب شده سنگ بندازید وگرنه که این حرفا نشان حروم خوریتونه نون مملکتی رو بخورید بهش فهشم
  بدید.

  دروغ گویان منفعت طلب

 25. محسن گفت:

  اگه ترکیه راست میگه

  الان چرا کردها و ارامنه رو اذیت میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟

  چرا به اونا ازادی نمیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  شعارهاش فقط واسه مردمه……

 26. حامد گفت:

  هیچ ننگی بدتر از این نیست که با رفتن زیر پرچم اسرائیل به هموطن هات خیانت کنی.برادران آذری و ترک(هر جور دوست دارید) بنده بسیار در زمینه ی پانترکیسم مطالعه کردم.اسناد ضد و نقیضی و جود داره اما در نهایت به یک نتیجه ی واحد رسیدم که تمام این درگیری ها از تاریخ نویسی جهلی یک یهودی شروع شد و تا به امروز با کمک های مادی و معنوی اسراییل این جریان در حال پیشروی هست.برادران من اصلا همه ی فارس ها بد(چی بهتر از این واسه قدرت ها که اختلاف بین او ملیت بزرگ یک کشور وجود داشته باشه) اما قطعا یک اسراییلی جانی به فکر مصلحت شما نخواهد بود.

 27. علی گفت:

  دوست عزیز ، مطلب و کامنت ها را خواندم نگارش موضوع به شکلی بود که وزنه به سمت ارمنی ها سنگینتر بود و شائبه حمایت شما از ارمنی ها تقویت می شد خوب است تحقیق مفصلی هم راجع به قتل عام مردم اورمیه ، خوی ، سلماس و سولدوز توسط ارمنی ها با حمایت روس ها در سال های ۱۲۹۵ و ۱۲۹۶ هجری شمسی (معروف به جیلوها) هم انجام دهید . من شخصا ورود افرادی به غیر از تورک ها و ارمنی ها به موضوع جعلی قتل عام ارمنی ها توسط حکومت عثمانی را به صلاح نمی دانم چون سایرین به جغرافیای منطقه ، تاریخ منطقه (حتی تاریخ شهر ها و روستاهای منطقه آشنایی ندارند گاهی جرقه یک کشتار یا جنگ خانمانسوز از یک مسئله بسیار ناچیزی در یک بخش دورافتاده شروع می شود . تحلیل داهیانه آقای ایرج هم بسی موجب خنده و مسرت شد . آقای محترم مطمئن باش آن دست هایی که آزربایجان را از ایران جدا خواهند کرد خوزستان و مناطق عرب نشین ، بلوچستان ، شما ایران را هم جدا خواهند کرد آن وقت فارسستان از تهران تا شیراز خواهد بود بدون دسترسی به آب های آزاد و محصور در بین چند کشور ، از کدام منابع و ذخایر حرف میزنید

 28. ریموند گفت:

  با سلام

  واقعا کامنت ها رو خوندم حالم بهم خورد که انسان های نژاد پرستی و خونخواری در ایران هستند. راستش من هم میتونستم مثل ترک ها هر چی فحش بود نثار ترک ها کنم یا شاید فکر کردین ارمنی ها فحش دادن بلد نیستن ، ولی یه سری تفاوت های فرهنگی هست که مانع از کار برام میشه.
  نسل کشی ارامنه هم با اسناد و مدارک اثبات شدس و …
  هزاران دانش آموز در جاهای مختلف دنیا توی مدرسه اشون قتل عام ارامنه بهشون گفته میشه حالا بزار چند تا پانترک تو بلاگ هاشون کرکری بخونن…

  همین که اروپایی ها ترکیه رو به اتحادیه اروپا راه نمیدن به ۱۰۰۱ دلیل که یکیش همین تاریخ ننگین و بی هویتی ترک هاست ، بسه تا کل دنیا نژاد ترک رو بشناسن ….

 29. ایرج گفت:

  اغوز جان من یه فرض محال رو در نظر گرفتم و اونو تحلیل کردم و گرنه هیچ قدرتی نمیتونه وحبی از خاک ایرانو جدا کنه. شماهم بهتر در راه آبادانی کشورت بکوشی تا اینکه سنگ بیگانگان(ترکیه و اران) رو به سینه بزنی.خیلی هم از این وضعیت ناراحتی میتونی داراییتو نقد کنی و بری هرکشوری که دوست داری زندگی کنی. ما خاک به کسی نمیدیم.

 30. علیرضا گفت:

  برای این بنده حقیر باری سنگین است که چنین میکنند فرزندان آدم که باعث شرمندگی بیندگان وشنوندگان میشود به خواست خدا ذره ای از این اعمال بی جزا نمیماند.

 31. امیر گفت:

  انشاالله انتقام کشتار ترکها رو در قره باغ میگیریم این ارامنه رو ول کنی به هیچ کس وچیزی رحم نمی کنن آنها تو آن زمان میخواستن ترکیه رو به دست بگیرند هر کشوری بود میکشت انشا… آزادی قره باغ هزار سال هم بگذره

 32. امیر گفت:

  برو با ترکها ور نرو ما فارس نیستیم در ضمن شما خر عربید برید دبی ببینید چی با شما میکنند یاشا ترک اوغلان

 33. amir گفت:

  شما ارامنه الان ببین همه میان ضیافت انجا من هم یه روز میام بسترتون کثافتا

 34. دورنا گفت:

  پارسی جان . کره خر عزیز و گرامی
  لطفا در ژرفای تاریخ سرزمینی که در آن زندگی می کنی و در مورد تاریخ قومیت ها بیشتر تحقیق کن .
  اگه به جنوب رفته باشی می بینی مردم که روی چاه های نفتی زندگی می کنند همیشه سیلندر گاز به دوش دارند و مردم آذربایجان مسی را که از دل کوهایش بیرون می کشند رنگش را هم نمی بینند در ورزقان کودکان از نداری پا برهنه بر روی معادن طلا می دوند و توی کره خر از حکومت توسط ترکها و عربها حرف می زنی !
  و خواهشن در مورد تعداد و دفعات کشتار ترکها توسط ارامنه کثیف بیشتر تحقیق کنید .
  در ضمن من شرمنده شدم که شما رو به خر نسبت دادم چون صدای جناب عالی خیلی برازنده اسمتون هست.

 35. امیر گفت:

  واقعا باعث سر افکندگی که کره پارسی مثل شما به وصلت با ترک ها افتخار می کند و ترک را از ترک زبان جدا می کنید و منابع مثل ویکی پدیا را ملاک حرفهای خود قرار میدهید .

 36. امیر گفت:

  با تشکر از ادبیات و مطالعات احمدی نژادیت !

 37. امیر گفت:

  آقای ریموند نمی دانم ارمنی یا کجایی هستی این ارمنی ها نمی تونن با این فیلمهای ساختگی سر دنیا کلاه بزارن قتل وعام قره باغ ما غیرتمندیم وترکیم تبریز ومیگم زمان شاه والان هم میگم یه روز انتقام زن وبچه های معصوم ومی گیریم شما زورتون به بچه وزنها میرسه شما یه گدا گشنه اید یه روزی انتقام میگیریم

 38. مختار گفت:

  با سلام خدمت کلیه خوانندگان این سایت . با توجه به موضوعات گفته شده و تصاویر نشان داده شده اکثر این تصاویر مربوط به جنایات ارامنه در اشغال قسمت اعظم منطقه قره باغ اذر بایجان بوده که با همکاری نیروهای روسیه تزار و نیروهای محمد رضا شاه در اشغال این منطقه می باشد . و دیگر انسان یک موجود منطقی میباشد که چرا برای منعکس کردن این جنایات سندی ارائه نکرده است . هموطن عزیز در قسمت پایین سندی دال بر عکس این قضیه ارائه کرده اند پس چرا فیلتر میباشد ؟ دوم اینکه می توان برای جریهه دار کردن عواطف ایرانیان عزیز از تصاویر دوم خرداد ،ویتنام، چین علیه ترکان اغوز،روسیه علیه ترکان چچن،بریدن سر ترکها توسط کردها در اوایل انقلاب در شهر نقده(سولدوز). اسناد زیاد است .ولی انسان یک خصوصیت دارد که سوا بر نژاد است .داشتن منطق
  متشکرم

 39. بهزاد گفت:

  جالبه از سال ۹۰ داره نظر داده میشه، امیدوارم همه با حفظ آرامش و ادب ادامه بدن.
  راستی چرا همه اینجا عصبی شدن و با هم دعوا دارن. نمیدونم نظر شما چیه اما به نظرم استفاده خوبی از مطالب نمیشه. به نظرها نگاه کنید اصلا به نتیجه نمیرسید. فکر کنم این کلام بزرگان تا حد زیادی درسته که بحث در مورد تاریخ بی نتیجه است.
  یک مثال بزنم: اگر همین حالا بخواهیم بدانیم در ایران بعد از انتخابات چه اتفاقاتی رخ داد، چه می گوییم؟
  اگر منبع ما آقای شریعتمداری باشد، یک سری اتفاقات بیان می شود و اگر منبع ما مثلا آقای زیباکلام باشد یک سری اتفاقات. هیچ کدام از ما نمیداند واقعا در تمام ایران چه شد. هر کدام فقط نهایتا از شهر خود یا محله خود خبرب داریم. حالا فکر کنید ۱۰۰ سال دیگه تاریخ چی میگه… کی تاریخ رو مینویسه؟! شریعتمداری یا … بگذریم.
  این همه دعوا و کینه به کجا ختم میشه؟!!
  سالها مردم دنیا، نه تنها در شرق بلکه در غرب کشت و کشتار کردن و دوباره نشلهای بعد به انتقام خواهی بلند شدند، چه فایده داشت جز اینکه این سیکل بسته خونریزی ادامه پیدا کرد؟!!
  حالا آیا ما هم قراره مثل نسلهای قبل، با همون کینه جویی دنبال خونریزی باشی؟!! یا به هم بد و بیراه بگیم؟!
  من سوال پرسیدم فقط. نمیدونم جوابش چیه اما ظاهرا تاریخ نشون داده انتقام گیری و خونریزی هیچ وقت باعث سکون و آرامش نشده.
  هر انسان بی گناهی در هر جا و از هر قومی کشته بشه واقعا تاسف داره. من فکر می کنم ما لااقل باید سعی کنیم این تفکر خونریزی رو کمی عوض کنیم.
  به شخصه در خوابگاههای دانشجویی دوستان ترک داشتم (ترک زبان)، بسیار شریف و عزیز. وطن پرست. همچنین کردهای عزیز. ارمنی تا حالا سعادت نداشتم آشنا بشم. ولی خیلی خوشحال میشم با مردم دیگه هم ارتباط داشته باشم.
  چرا باید نسل الان اقوام را به خاطر کاری که نسلهای پیشین آنها کرده اند، ملامت کنیم؟! آدمها تغیر می کنند. اگر هم نکنند بالاخره فکر کنم تنها راه رسیدن به آرامش و سکون تغییر دادن تفکر خونریزی و انتقام گیری است.
  فکر می کنم از مطلبی که آقای انی گذاشتن بهتر باشه این برداشت رو داشته باشیم که حالا آیا میتونیم راهی پیدا کنیم که دشمنی ها تمام بشه. همه با آرامش زندگی کنن، یا نه دوباره … خدای نکرده …
  ببخشید طولانی شد.
  ممنون آقای انی که یادآوری کردید انسانها ممکن است تاریخ غم باری برای هم رغم بزنند.

 40. بلی، اِنسان ها هنوز هم تاریخ غم انگیزی را رغم می زنند.
  من فکر کنم اگر دوران معاصر ایران و عثمانی را مطالعه کنید، به عمق و فجایع شرقی، یا غرب علیه شرق پی ببرید.

 41. ریموند گفت:

  شما قبل اینکه جوش بیاری و کلمات بیربط به هم تایپ کنی اول برو فکر کن و تاریخ اجدادت را مطالعه کن.
  گرچه امثال شما که به زور سواد خوندن و نوشتن رو یاد گرفتن هیچ انتظاری نمیره …

 42. امین گفت:

  این که آذربایجان و کلا شهر های ترک زبان ایران جز ایران هستند و یا هر کشور دیگری مهم نیست.
  درست است که ما الآن جزء ایران محسوب می شویم اما با توجه به ظلم هایی که در حق ملل غیر فارس ایران و علی الخصوص اقیانوس ظلم هایی که در حق ترک ها می شود، جدایی از ایران و استقلال آذربایجان جنوبی بسیار بسیار به مصلحت آذربایجانی ها هست. و اگر هم کسی از فارس ها و غیر ترک ها، اندکی انصاف داشته و بدون تعصب نگاه کند و انسان دوست باشد، حق را به ما می دهد چون در این صورت به حق و حقوق خودمان می رسیم.
  در مورد منابع طبیعی، آذربایجان یکی از غنی ترین منابع دنیا محسوب می شود. ظرفیت نفت دشت مغان اردبیل حداقل کفاف صد سال آذربایجان جنوبی را دارد. پول معادن مس و طلا و هزاران معدن ارزشمند دیگر به جای جیب فارس ها و سرمایه گذاری در شهر های فارس نشین مثل تهران و یزد و اصفهان و کرمان و مشهد و…، به جیب مردم این منطقه می رود. حق ترانزیت نفت و گاز و کالا از ایران به ترکیه و اروپا و … به آذربایجان جنوبی می رسد. آذربایجان جنوبی در یکی از بهترین مناطق جغرافیایی قرار دارد. و صد ها دلیل دیگر…
  علاوه از دلالیل اقتصادی، دلایل فرهنگی هم وجود دارد مانند تدریس زبان ترکی و ….
  من نمی دانم چرا شووینسم فارس ها این قدر اصرار دارند که ما از ایران جدا نشویم در حالی که می گویند شما هیچ منبع اقتصادی ندارید؟
  عجیب است که شووینیسم فارس شدید ترین اهانت ها و ظلم ها را در حق ملل غیر فارس ایران به روش های مختلف انجام می دهد، اما با بی شرمی هر چه تمام تر، ما را محکوم می کند.
  در حالی که آذربایجان در حال تبدیل شدن به کویر نمک است، رژیم، آب دریای خزر را به استان سمنان انتقال می دهند تا کویر آن جا را آباد کنند. برای این کار ابتدا باید آب دریای خزر را شیرین کنند که نمک به جا مانده از آن مناطق وسیعی را نابود می کند. در صورتیکه به گفته ی اقتصاد دانان، این کار توجیه اقتصادی ندارد. و هزینه ی کل پروژه ی انتقال آب رود ارس به دریاچه ی ارومیه، کمتر از نصفِ فقط مرحله ی اولِ انتقال آب دریای خزر به سمنان است.
  ۴۰ در صد از سنگ معدن مس سرچشمه ی کرمان از معدن مس سونگون آذربایجان تامین میشود و آذربایجانی ها هیچ بهره ای از آن نمی برند.
  هزینه های سرمایه گذاری شده در شهر هایی مثل یزد و اصفهان از کل آذربایجان جنوبی بیشتر است.
  إن شاءالله، ما ملت قهرمان آذربایجان، به لطف و فضل خدا، همانطور که در اعتراضات سال ۸۵ نشان دادیم، آذربایجان و ملت شریف آذربایجان را از غرق شدن در اقیانوس ظلم حکومت فاشیستی و شووینیستی فارس ها نجات می دهیم.
  به امید برپایی حکومت بر پایه ی وجدان.

  إن شاءالله.

 43. حمید اردبیلی گفت:

  سلوط احمق خایه مال مانقورت

  اگه ۷۰۰ سال گذشته رو نه با عینک پان فارسیستی بلکه بی طرف نگاه کنی می بینی که بعد از ۹۰۰ سال که حکومتی یکپارچه در ایران وجود نداشته ترکان صفوی دوباره حکومتی یکپارچه تاسیس کرده اند که تا امروز ادامه دارد. تو اگه حرومزاده نبودی به ملت خودت جسارت نمی کردی پس خفه شو.

 44. مهدی گفت:

  با درود
  تصاویر دردناکی بود .!!!!!!!!!!دردناک تر از این تصاویر، مناقشه چند تن از جوانان ایرانی بود که به جان هم افتاده بودند.!!!!!!!!!!!!!
  عزیزان من !
  ما همه ایرانی هستیم از تبار های گوناگون، باید یک هدف داشته باشیم :
  سرافرازی و سربلندی میهن

 45. mamad گفت:

  دوستان به گذشته بها ندهید خوب و بد معلوم است و مشخص است در تاریخ چه کسی چه کار کرده دوره دوره انسانیت است همه انسانها حق حیات دارند مهم نیست کجایی باشند باید حق همدیگر را رعایت کنیم و دیگر دنیا اجازه همچین کاری را به هیچ کشوری نمیدهد در حال حاضر فقط چین و روسیه دشمن بشریت هستند و همیشه از کشورهای دیکتاتور حمایت میکنند و به خاطر منافع خود و حزب کثیف و بی خدای کمونیست جان انسانها بایشان بی ارزش است مثل سوریه

 46. nima گفت:

  بنام خدایی که مکارترین مکر کنندگان است
  دوست عزیز جدا از بحث قوم گرایی و نژاد پرستی کشتن انسان به دلیل دین قوم ، عقیده و… جز حیوانی ترین اعمالی است که فقط از عهده انسان بر میاد .
  ولی تحقیق در علل یک حادثه لازم هستش. در اول با چند سوال شروع میکنم
  ۱) لفظ قتل عام یعنی کشتن تک تک افراد ، با این فرض اگر قتل عامی صرت گرفته است ، در امکانات محدود آن زمان آن هم در روستاهای حاشییه مرزی چه کسی این عکس ها رو گرفته؟
  ۲) آیا دولت عثمانی بدون دلیل حمله کرده؟
  ۳) جیلو ها چه کسانی بودند؟
  ۴) حادثه ارومیه چه بود؟
  ۵) چرا دولت جمهوری اسلامی که مدافع حقوق مسلمانان خودشو جا انداخته این بار در قضیه قره باغ و همین قضیه مدافع جناه مخالف شده؟
  ۶) چرا از ارمنستان میخواد که قضییه قره باغ رو کش بده؟( اسناد ویکی لیکس)
  و اما داستان چه بود و این عکس ها کجا گرفته شده است:
  بنا به روایت ۸ شاهد عینی که دو نفر اونا پدر بزرگ و مادر بزرگم بودن من چندی پیش مقاله ای در منتشر کردم که از منبع معتبر اون کتاب ( ارومیه در محاربه عالم سوز ) هستش:
  قسمتهایی از این مقاله رو میزارم تا چهره حق و باطل نمایان بشه:
  ارزیابی ها و قضاوت های تاریخی درباره ریشه های این رویداد است ، اینکه فرض شود ارامنه بدون اینکه هیچ اقدام و عملی کرده باشند و در سر زندگی خود و مشغول کار خود بوده اند و به یکباره “خون جلوی چشم امپراتوری عثمانی را گرفته ” و بدون هیچ دلیلی بیش از یک میلیون و پانصد هزار (!) ارمنی را قتل عام کرده است ، با عقل و منطق تاریخی جور در نمی آید.
  در واقع ، حمله عثمانی به ارامنه ، بعد از کشتار ترک ها توسط ارامنه (که با حمایت روس ها صورت می گرفت)انجام شد زیرا ترک های آذبایجان (غربی )با توجه به ضعف حکومت مرکزی ایران ، از عثمانی ها استمداد کردند و دولت عثمانی هم که داعیه دار حمایت از ملل مسلمان و ترک بود ، با اعزام قشون به منطقه ، به داد ترک ها رسید و البته سربازان عثمانی هم در این مسیر ، بسیاری از ارزش های انسانی را زیر پا گذاشتند و از حد عدالت خارج شدند

  هر چند که بار دیگر تاکید می کنیم که حتی اگر یک انسان بنا به دلیل قومیت ، مذهب ، زبان و یا نژادش کشته شده باشد یک جنایت شنیع صورت گرفته ، اما نکته در اینجاست که ماجرای کشتار ارامنه در دهه های گذشته به شکلی جا افتاده است که همواره یک طرف را در نقش ” شمر و خولی ” و طرف دیگر ماجرا را در نقش مظلوم ترین انسان های عالم نشانده است که به گمان راقم این سطور این گمان فرضیه ای باطل است.
  کته در این است که ارامنه نیز در آن سال ها کشتارهایی بی رحمانه در روستاهای آذری نشین قفقاز ، شرق آناتولی و آذربایجان به انجام رسانده اند که اگر واقعا دولتمردان امروز ترکیه باید به خاطر نسل کشی ارامنه سرافکنده باشند ، حاکمان امروز ارمنستان هم باید به خاطر کشتار سیستماتیک آذری های مسلمان همین احساس را داشته باشند.

  این ارزیابی و قضاوت نگارنده علاوه بر اینکه با استفاده از خرد منطقی و مطالعات تاریخی است ،بر مبنای تجربیات شخصی و خانوادگی نیز استوار است . به واسطه اینکه خانواده و اجداد این حقیر در قلب این ماجرا زندگی کرده و در این ماجرا کشته داده اند به خوبی واقف آنچه که در آن سال ها گذشته ( از طریق روایت های سینه به سینه نسل های بعدی) هستم.

  به واقع واقعه کشتار ارامنه دارای ریشه ها و پیشینه های تاریخی است که مطالعه آنها در تحلیل درست این پدیده شوم تاریخی مهم است و باید توجه داشت که آنهایی که پدیده کشتار ارامنه را انکار می کنند ویا آنهایی که با بزرگ نمایی این واقعه و انکار خشونت های خودشان صرفا یک سوی ماجرا را می بینند هر دو گروه در زمره جنایت کاران بالقوه هستند ، چرا که این ارزیابی های یک سویه آنها نشان از این حقیقت دارد که آنها هنوز جنبه های منفی قوم گرایی و تعصبات نژادی را دارند و اگر شرایط مهیا شود باز ممکن است جنایت بیافرینند.
  به گمان راقم این سطور واقعیت های تاریخی در دو مورد با آنچه که به عنوان ” قتل عام ارامنه ” خوانده می شود در تضاد است :

  – نخست اینکه این واقعه بدون ریشه و در خلا تفسیر گردد و به پیش زمینه ها و اقدامات و خشونت های ارامنه در روستاهای آذری نشین در شمال غرب ایران و قفقاز بی توجهی گردد

  – دوم اینکه تعداد کشته های این واقعه تاریخی یک میلیون و پانصد هزار ذکر گردد که این مساله به گمان راقم این سطور با واقعیت های تاریخی ، جغرافیای منطقه و آمار جمعیت در این منطقه همخوانی ندارد و رقم کشته ها کمتر از این میزان است. ( تصور کنید جمعیت امروز کشور ارمنستان را و ادعای یک میلیون و پانصد هزار ارمنی کشته شده در یک قرن قبل را با آن مقایسه کنید )
  بنا به روایت مستقیم از پدر بزرگ و مادر بزرگ وحداقل ۸ نفر دیگر از عزیزان ونیز کتاب ارومیه در محاربه عالم سوز نوشته رحمت الله خان این ارامنه یا جیلو ها بودند که با هدف تشکیل حکومت همانند بوسنی شروع به قتل عام مردم کردند که در ارومیه حدود ۱۰۰۰۰نفر در یک روز کشتند و تمام این عکسها در ارومیه گرفته شده است و این ادعایی دروغین در قرن انفجار اطلاعات است و استناد به آن آن هم در این سایت کار بی شرمانه ای همچون کار جیلو ها است
  و در آخر یادآور میشوم که در ایران اسلامی ،به نظر من و قرآن حکم قاتل اعدام است حال اگر قاتل در حال کشتن بود باید دست نگاه داشت تا بکشد و دادگاهی شود ! این منطق حاکم بر تو و سازمان ملل هست. عثمانی به کار خود به جای سر افکندگی باید افتخار کند حکم خدا رو اجرا کردند
  واین دستاورد جیلو ها که کشتند و مظلوم نمایی کردند حاصل تلاش اسرائیل است و ارامنه از آن برای قتل عام استفاده کردند و در قره باغ فاجعه ای دیگر آفریدند
  پایان

 47. sam گفت:

  دوستان ترک ارمنی فارس عرب اجم …گذشته و اینده و جنایتها گردن ما انسانهای عادی نیست .گردن همون خونخارهاییه که به خاطر جاه . مقام ادم کشی میکنن کدوم مزرعه داری میره یه بقالو بیخود بکشه ؟؟؟؟؟؟حالا اگه ما هم بخوایم با اینجور برخوردها به جون هم بیوفتیم پس فرقی با اون نسل کشها نداریم …زنده باد انسان دوستی …

 48. بچه کرد گفت:

  ما کردها تا آخرین قطره خون ایرانی هستیم و این ترکیه جنایاتکار دیگر با این نشر اطلاعات از این جنایات نمیتواند بکند
  زنده باد کردستان
  زنده باد ایران
  روزی همه کردستانها به ایران می پیوندند

 49. gholamyahya گفت:

  این عکسایی که گذاشتی سایت رنگیه…مگه۱۱۰سال پیش فیلم رنگی ذاشتیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟شما فارسا همتون نزادپرستید واین کارا فقط از شما برمیاد…….

 50. ایرانی وطن پرست گفت:

  ما در ایران ترک نداریم آذری آریایی داریم.آذری های آریایی ایران را با ترک ها یکی نپندارید.ترک ها دشمن قسم خورده ایران اند ترک یعنی وحشی گری ترک یعنی کشتار وحشانه ترک یعنی مغول ترک یعنی نفهمی ترک یعنی بی لیاقتی حکومت بیگانه ترکان قاجار . ترک ها دشمنان بیگانه اند آذری های ایران ترک نیستند بلکه آذری آریایی اند.

 51. ممنون و کامل بود.

 52. احمد خان بای اف گفت:

  این مسئله اگر بین اعراب و یهود می بود، شما بدون شک از یهود برائت جسته و دم از حمایت از اعراب میزدید.

  اما اینجا مساله فرق می کند.
  ترکها و ارامنه.
  خوب. پس باید از ارامنه دفاع کرد. این کردار مشخص شماست.
  شما مسلمان هستید یا مسیحی؟
  خارج از جنایات اتفاق افتاده توسط دو طرفه ، شما بیشرمانه از ارامنه حمایت میکنید.

 53. ریموند گفت:

  واقعا چقدر به مغزت فشار آوردی تا تونستی این استدلال هارو بیاری؟

  دلیل اصلی نسل کشی ارامنه، به توافق نرسیدن عثمانی ها با ارمنی ها جهت تاسیس دولت ارمنستان غربی و مجزا از دولت عثمانی و باز پس گرفتن سرزمین های خودشان بود و تعصبات پانترکسیم و چند علت دیگر …

  بقیه حرفات هم با مدارک و شواهد موجود به راحتی قابل نقض است.

 54. ایرانی گفت:

  خوک کثیف

 55. علی گفت:

  ضمن محکومیت این نسل کشی ها
  دوستان ترک و پان ترک ترکیه الان ویزا نمی خواهد می توانید تشریفتان را ببرید انجا زندگی کنید در خاک ایران چه می کنید؟ خاک که جحدا کردنی نیست
  ان موقع که در زمان قاجار خاک ایران را به باد دادید تمام شد دیگر اجازه نمی دهیم از این غلطها بکنید
  بروید از مکرز ایران بیرون

 56. ایرانی گفت:

  اقایون ترکا
  اگه ترکید گمشید بیرون.اگه ایرانی هستین قدمتون مبارک

 57. صلح جهانی گفت:

  حمید
  سلام
  تو چرا متوجه حرف سلوط نمیشی ؟؟؟؟؟؟
  زشته مثل آدم های هزار سال پیش به هم میپرید

 58. مسیح گفت:

  با سلام خدمت غلام گمنام امام زمان عج
  آیا بهتر نیست این حرف ها زده شود و بر سر آن ها بحث و مذاکره صورت گیرد تا اندکی بغض های فرو خورده آرام گیرند و در آینده شاهد اینگونه فجایع نباشیم؟
  از میان اینهمه ترک (ترک و ترک زبان) و ایرانی (تمامی اقوام) که در این بحث شرکت کرده اند (کامنت گذاشته اند) تنها عده اندکی حاضر شدند گلوی یکدگر را پاره کنند و یا با توهین های زشت به سایرین پاسخ دهند، آیا قرآن کریم نگفته است”فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه”. اینها را برای که گفته اند؟ چرا به جای تشکر از این فرد آزاده که چنین بی طرف و پر معنی سخن می گوید مدام چون سربازان گمنام جمهوری اسلامی از اهداف مشکوکش سوال میکنید؟
  بی شک هدفی دارد، و بی شک هدفش روشنگریست. چرا باید بترسیم و او را نیز بترسانیم.
  تفرقه چون بمبی ساعتی در گوشه گوشه میهن عزیزمان در جال انفجار است. عربستان با هزاران میلیارد دلار پول (ودر نتیجه قدرت)منابع عظیم نفت و گازمان را در خوزستان نشانه رفته است و بلوچستان را در کنار پاکستان به گونه ای دیگر.
  آذربایجان (نام قدیم آن آذر آبادگان است) عزیز را باید دریابیم. این جوانان چه میگویند؟ چرا میگویند؟ باید بشنویم و پاسخشان دهیم. چرا مانع می شوید؟
  بگذارید مردم با هم سخن بگویند این به نفع همه است. در این وب سایت شاید صدها اندیشمند و متخصص حضور یابند و گره ای بگشایند که نظام اسلامی با هزینه بسیار قادر به انجامش نباشد.
  در چند سال اخیر شاهد فعالیت هدفمند بسیاری از نیروهای جوان طرفدار نظام در اینترنت بوده ام ولی این، توان پاسخ دهی به سوال ها و دردهای اینهمه ایرانی حاضر در اینترنت را ندارد. برخی آنقدر اشتباه املایی دارند که انسان شک میکند این منتقد است یا موافق.
  درست است مردم در سال ۸۸ از اینترنت برای ساماندهی مخالفت شان استفاده کردند ولی همانها هنگامیکه دشمن را در اطراف مرزهاشان می بینند دست از اعتراض بر می دارند. بگذارید اینترنت فضای تضارب آرا شود و گر نه سطح دانش ملتمان از سایر ملل عقب می ماند. بگذارید مردم اصفهان با مردم تبریز سخن بگویند و بدانند چرا جوان تبریزی گمان میکند مس های معادن آذر بایجان از معادن سر چشمه با ارزش تر است؟

 59. ساسان گفت:

  ببخشید ولی تاریخ رو یه خورده بهتر مرور کنیم میبینیم کردهای منطقه درسیم به ارامنه کمک بسیاری کردند ، شما ترکهای کثیف نمیخواد جنایتتون رو با بقیه شریک کنین ، کردها ترکیه توسط خود ترکها نسل کشی میشن ،
  عجت آشغالهایی هستین اول جنایتتون رو انکار میکنین بعد که ثابت شد میندازین گردن بقیه .

 60. فرشید گفت:

  خیلی متاثر شدم. این همه کشتار وحشیانه بر سر چه بود اخه؟ گور بابای مذهب و دین . آدم که بخاطر اعتقاد اتش این همه وحشی گری نمیکنه. واقعا که چه اقوام وحشی وجود داشته ما نمیدونستیم. حالم از همشون بهم میخوره. میگه کودک رو تیکه تیکه کرده که غرورش گل کنه ای لعنت خدا برشون باد . اشغال های بی شرف.

 61. آرتمیس گفت:

  شما خرافات این اعراب جاهلیت و باور دارید (آدم و حوا)یا بوجود آمدن انسانها از خاک ………. بهتر بگم خیلی از ایرانی ها هم توسط سپاه اعراب قتل عام وکشته شدند

 62. امیرپارسا گفت:

  آغای عزیز شما داری تو ایران زندگی می کنی پس کوشش کن آدم باشی چواگر هم نمی تونی برو پیش همون الاغ های ترک و شترهای عرب

 63. امیر گفت:

  مطمئنی فقط از ما بر می یاد ؟

 64. فارس دو رگه گفت:

  افتخار میکنم ایرانیم
  خون رستم تو رگامه ”
  رسم مردونگی مردای ایران زبانزده

 65. پریسا گفت:

  دوستان من هم ترکم هم ایرونیم هم مسلمونم البته به زور مسلمون شدیم. نمیخوام هیچ صحبتی بکنم که به قومی بر بخوره. ولی شما ها که سر یه بحث تاریخی دارید رو وب همدیگرو تیکه پاره میکینید فکر میکنید اگر تو موقعیت اون سیاستمدارها بودید وحشیانه تر از اونها عمل نمیکردید؟

 66. آتوس گفت:

  سلام
  لعنت بر جانیان بشری.
  آنهایی که در میانمار نسل کشی را انداخته اند از نژاد همانهایند

 67. دانیال گفت:

  مشکل ما از وقتی شروع شد که واسه کارامون منطق و دلیل اوردیم. مشکل از وشروع شد که مرز ها بین من و تو کشیده شد. مشکل از وقتی شروع شد که ما خدا را به دین ان خواندیم. مشکل از وقتی شروع شد که انسان دارای نژاد شد. مشکل وقتی شروع شد که حکومت فرمانروایی کرد. و در نهایت مشکل وقتی شروع شد که انسان خدا شد

 68. زهرا گفت:

  دوستان
  ترک و فارس و عرب و بلوچ و کرد و لر و… همه انسانیم
  و مهم اینه که انسانیت زیر پا گذاشته نشه…
  مهم اینه که انسان نباید انسان بکشه و همه ما انسانیم و عکس های بالا کار هر کس که باشه اون شخص گناه کاره، حالا میخواد ترک باشه، ارمنی باشه، فارس باشه یا…
  یادتون نره که ما انسانیم و به خاطر کارهای غیر انسانی بعضی ها ما نباید انسانیتمون رو زیر سوال ببریم…

 69. هادی گفت:

  دوستان عزیز،

  سرزمین ما را ایران مینامند و هویت مشترک ما در طول تاریخ، پارس میباشد و این هویت هویتی اعتقادی است به معنی عابدان، زاهدان و خداپرستان و ربطی به هویت قومی ندارد و در حقیقت با این وجه مشترک، نام اقوام ایرانی به شکل ذیل می باشد:

  ترک پارسی
  کرد پارسی
  بلوچ پارسی
  عرب پارسی
  و …

  این بحثهای بیهوده جز اختلاف افکنی و خدمت به امپراطوری شیطان نتیجه دیگری نخواهد داشت.

  با تشکر
  ترک پارسی ایرانی

 70. چرا بیخودی توسرو کله هم میزنین ؟؟؟

  کی شماهارو اینجوری به جون هم انداخته ؟؟؟

  همه ما ایرانی هستیم

  کسی که توی کشور ایران زندگی میکنه ایرانیه ماها هممون سرنوشت مشترکی داریم

  من کاملا بیطرفانه حرف میزنم من مسلمونم نه ترکم نه عرب نه ارمنی فارس دو رگم

  ولی به نظرم آدم از گذشته پند میگیره برای اتحاد بیشتر

  چرا در مورد گذشته ای که نسل قبلتون بوده باهم دعوا دارین ؟؟

  چرا بیخودی جبهه میگیرین ؟؟؟

  الان ملت جمهوریه قومی و قبیله ای نیست

  پس چرا مثل قرون وسطا تعصبات قیبیله ای دارین ؟؟؟

  حتی توی تاریخ هم اخلاق های نژاد پرستانه نهی شده

  لطفا یه ذره بیشتر فکر کنین

  تاریخ رو به تحریف نکشونید

  تاریخ خیلی حساس و شکننده هست بهش آسیب نرسونین

  میدونم تاریخ از دیدگاه همه یه معنی نمیده

  ممکنه در یه موضوع چندین دیدگاه وجود داشته باشه

  پس خواهشا بی هوا حرف نزنین یه ذره بیشتر دقت کنید

 71. احسان گفت:

  هستم علی جون دمت گرم باهات موافقم

 72. محمد گفت:

  سلام
  دوستان در نظر داشته باشن که عثمانیها چندین بار تبریز را با خاک یکسان و مردمانش را از دم تیغ گذرانیده اند که آخرین بار حدود ۳۰۰ سال قبل ۳۰ هزار نفر از مردم تبریز را کشتند
  اگرچه یک هفته بعد از اشغال تبریز بعلت مقاومت مردم مجبور به عقب نشینی شدند
  روسها هم همین ۱۰۰ سال قبل در اعتراض به حضور مورگان شوستر آمریکایی به تبریز یورش برده وبا وجود مقاومت دلیرانه مردم بعداز ۴ روز تبریز را اشغال کرده و مردم را در محله مارالان دوتادوتا و کودکان را ۳تایی باهم با سیمهایی تلگراف میبستند و زنده زنده در تنور می انداختند

 73. محمد گفت:

  دوستان عزیز علی الخصوص تبریزیها توجه داشته باشند که عثمانیها چندین بار تبریز را ویران نموده و مردم را از دم تیغ گذروندن که در آخرینشون ۳۰۰۰۰نفر را کشتند
  روسها هم همین ۱۰۰ سال قبل در اعتراض به حضور مورگان شوستر تبریز را متصرف شده و مردم را ۲تایی با سیم تلگراف بهم بسته و زنده زنده در تنور سوزاندند
  که اگر موقعیت پیش بیاد بازه همین کارها را انجام میدن

 74. آرش گفت:

  اتفاقا منبع عکسهای رنگی از ترک ها است!!!
  بار دیگر با دقت نگاه کن تا ببینی پانترک ها چه اندازه کارهایشان وقیج و دروغ است!

 75. حسن گفت:

  عکسها را دیدم و تویی که مانند من ایرانی هستی بدان این نسل کشی تنها در مربوط به ارامنه نیست، در ایران خودمان نسل کشی بوسیله اعراب تازی بعر مغولان خونخوار روی داده ولی به شکرانه پروردگار هرگز به آرزویشان نرسیدند، نسل کشی مسلمانان فلسطین بوسیله صهیونیسها و بوسنی و هرزه گویین بوسیله صربها را ندیدی ؟ آیا آن مسلمانان از ارامنه ای که شما می گویید کمتر بوده اند؟ همه پیرو یک خداییم ولی دولتمردانی که به این جنایات دامن زده اند نه ایمانی دارند و نه بویی از انسانیت برده اند و به ظاهر پر فریبشان که یا مسلمان یا ارمنی یا یهودی یا هندو و… باشند نباید نگاه کرد ولی دل سیاه و شیطانی شان هرگز از ذهن پاک ما ایرانیان که با هم همدردیم نمی رود.

 76. ارسلان گفت:

  دوستان بجای فکر به گذشته افتاخار کردن به آن و یا افسوس خوردن از گذشته ها بیائید به حال و آینده فکر کنید حالی که در حال ذوب شدن است و آینده ایی به نامعلومی برزخ و قیامت ، حالی که می تواند آینده ساز باشد یا قبرستانی جدید از سر های ما و از تفکرات جوانها

 77. مجيد از مراغه (آذر بايجان شرقي) گفت:

  عزیزان=این نسلکشیها بد و محکوم است . هرکسی این ( ترک- ارمنی – عثمانی ) کشتار های وحشیانه را انجام داده یک حیوان بوده است . یک نکته بسیار مهم وجود دارد و ان این است که دشمنان ایران عزیزمان از هر فرصتی برای اختلاف افکنی بین ایرانیان ( اذری – فارس – عرب – کرد – بلوچ و غیره ) استفاده میکند . ما ایرانیان اگاه باشیم و به اجانب فرصت ندهیم و بهترین کار و روش به نظر من اینستکه همه ما به تمام اقوام ایرانی فارغ از دین و مذهب شان احترام گذاشته و فریب اجانب (دارای هر دین و مذهب و هر نژادی و هر قومی ) را نخوریم . درود بر ایران با تمام اقوام زیبایش و مذاهب مورد احترامش و مرگ و نفرین به دشمنان ایران و ایرانی

 78. روزبه گفت:

  یکی به من بگه جایگاه ادمیت کجاست ؟

  یعنی چون یکی ارمنی هست باید کشته بشه اونم اونطوری؟!
  یعنی چون یکی زورش بیشتر هست باید قتل عام کنه ؟

  خدایا
  مگه ادم هایی که افریدی رو نمی بینی که دارند چکار میکنن ؟خدایا یعنی وقتی داشتن بدن اون پسر بچه ۱۳ ساله رو اونطوری تیکه تیکه میکردن تو میدیدی؟ آدمات دارند کجا میرن؟

  کاش این سایت رو نمی دیدم
  چه جهل شیرینی تا قبل از دیدن این تصاویر داشتم

 79. احمد گفت:

  اتهام دخالت در کشتار خوجالی

  ایاز مطلب‌اف رئیس جمهوری سابق آذربایجان که به خاطر کشتار خوجالی مجبور به استعفا از این مقام شد حزب پان ترکیست جبهه خلق آذربایجان را به دست داشتن در این کشتار متهم کرده‌است [۲۷]وی در مصاحبه با روزنامه چکی نزاویسمایا گازتا در این باره می‌گوید:

  آنگونه که از سخنان غیر نظامیان فراری از خوجالی استنباط می‌شود، تمام این قضیه برای ایجاد بهانه‌ای به منظور مجبور نمودن من به استعفاء طراحی شده بود. فکر نمی‌کنم که ارمنیان که رویه بسیار حساب شده‌ای در چنین موقعیت‌هایی دارند، این فرصت را برای آذربایجانی‌ها فراهم کنند که اسنادی برای متهم نمودنشان به اقدامات نژادپرستانه به دست آورند. می‌توان دریافت که کسانی علاقه مند بودند تا تصاویر قربانیان خوجالی در جلسه شورای عالی (مجلس) آذربایجان به نمایش در آید تا تقصیر این مسائل به گردن من انداخته شود. اگر من (علنا) اعلام کنم که متهمان از جناح مخالف(مخالفان دولت وقت جمهوری آذربایجان یعنی عمدتا حزب ” جبهه خلق ” به رهبری ” ابوالفضل ایلچی بیگ “، رییس جمهور بعدی آذربایجان) هستند، آن‌ها خواهند گفت که من قصد بی اعتبار نمودن آن‌ها را دارم.[۲۸]
  حجه السلام سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل نیز در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل به تاریخ هشتم اسفند ۱۳۸۹ گروه ارگنه کن و پانترکهای آذربایجان را به دست داشتن در این کشتار متهم کرد[۲۹] و در این باره گفت:

  سازمان مخوف ‘ارگنه کن ‘ که سازمانی مخفی و با عضویت نیروها ی نظامی و ملی گراهای افراطی ترکیه بود در این جنایت و محاصره و قتل عام شیعیان آذری در خوجالی نقش اساسی داشته‌است.[۳۰]
  او این کشتار را برنامه ریزی گروه‌های غرب گرا، بشدت ملی گرا و ضد ایرانی جمهوری آذربایجان برای فروپاشی دولت ایاز مطلب‌اف رئیس جمهور وقت آذربایجان و قدرت گرفتن ابولفضل ایلچی بیگ که گرایشات پان ترکیستی داشت خواند.[۳۱]

 80. علی گفت:

  یاشا تورک اغلان آزربایجان بیر اولسون مرکزی تبریز اولسون

 81. کیوان گفت:

  به نظر من فارسها و ارمنی ها و کردها سه دشمن ملت آذربایجان و ترک هستند و امید وارم به زودی با اعلام استقلال از فارسستان منحوس انتقام ملت ترک رو از کردها و ارمنی ها بگیریم در ضمن تا یادم نرفته خلیج عربی رو هم عربها به همین زودی از چنگتون در میارن

 82. Arsalan گفت:

  Tanha kasi ke eyne bavheye Adam harf zad o doorostam goft to boodi.. Dastet dardn nakone

 83. آلپاین گفت:

  بسیار هولناک و غم انگیز!!
  دوست عزیز لازم است از کشتار و جنایات ارامنه که حدود ۱۰۰ سال پیش و یا کمتر از آن که در شهرستان اورمیه به وقوع پیوسته و در سه روز بیش از ۱۵۰۰۰ نفر قتل و عام شده اند هم تحقیقاتی به عمل بیاورید.
  برای اطلاع بیشتر در زمستان ۹۱ در حفاری های انجام شده در خیابان مدنی ارومیه در محل دبیرستان ۱۵ خرداد گورهای دسته جمعی سوخته شده و در چند طبقه کشف شد که اکی از یک جنایت و نسل کشی در منطقه آذربایجان است

 84. ata گفت:

  به نظر من قبل از هر قضاوتی یه نگاهی به تاریخ هجده ساله اذربایجان کسروی بندازین. در صداقت تاریخی کسروی کمتر کسی شک داره. ظاهرا ارمنی ها و بیشتر از اونا اشوری ها همچین بی تقصیرم نبودن. پیرمردای ارومیه میگن یه نفرم تو شهر زنده نذاشتن اینا

 85. abbas گفت:

  با سلام
  جنایت فارس و تورک و ارمنی نمیشناسه
  آخه یکی بگه بچه چه گناهی کرده که باید به طرز وحشتناکی کشته بشه بعد یکی یکی دیگه رو میکشه انتقامشو از ضعیف تر میگیرن بخدا اونایی که به بچه و زن و سالخورده ها رحم نکردن کثافت ٫بی شرف وحروم زادن.

 86. ناصر گفت:

  سلام
  اولا باید متذکر شوم که ترکهای ایران از نژاد آذری هستند و ترک نیستند و لغت ترک به غلط به آنها اتلاق می شود و هر کسی می تواند با مطالعه در تاریخ و پیدایش جوامع براحتی اصل و واقعیت مطلب را بدست بیاورد
  ثانیا آذر بایجان یا آذرآبادگان هیچ ربطی به ترکهای عثمانی نداشته و ندارد
  ثالثا ترکهای عثمانی به دفعات به آذربایجان حمله کرده و کشتار بسیاری به راه انداخته اند
  رابعا آذر بایجان موطن و محل تولد اشو زرتشت پیامبر ایرانی است
  خامسا ما آذری ها از اول ایرانی بوده و تا آخر هم هستیم همانطور که در جنگ تحمیلی با عراق غیرتمندانه این مسئله را نشان دادیم
  و در آخر اینکه همه ما انسانیم جدا از نژاد و دین و در تمام ادیان و نژاد و قومیت و ملیت اینگونه فجایع محکوم می باشد

 87. عدالت گفت:

  ارمنیهای خوک که جنایات های زیادی برعلیه شیعیان اذربایجان انجام دادندو کشتاربیرحمانه ای دراذربایجان و ایران به راه انداختندچطور این شایعات رادرست کرده اندومظلوم نمایی میکنندوفارسهای سگ که ازاین جنایات بر علیه شیعیان ترک حمایت کرده اندچطور ادعای مسلمانی میکنند بهتراست درمورد جنایات ارمنیها کتاب قتل عام مسلمانان دردوسوی ارس رامطالعه کنیدتابدانیدارامنه چه قوم کثیفی وجنایتکاری هستند

 88. عدالت گفت:

  جنایات ارامنه هنوز در قره باغ ادامه دارد اشغالگران ارمنی درقره باغ به جنایات خودبرعلیه شیعیان ادامه میدهندودرایران ازانها حمایت میشود

 89. میلاد گفت:

  بابا بحث بیخود نکنین ما هممون ادمیم، ایرانیم ،برادریم فارغ از هر دین مذهب قوم نژاد یا قبیله ای
  گاهی وقتا فک میکنم چرا دین و مذهبی که برای اسایش و ارامش همه انساهها تاکد میکنم همه انسانها اومدن بهانه این همه قتل غارت جنایت تفرقه شدن بابا دوباره میگم هممون ادمیم یا حداقل ادم به دنیا که اومدیم
  من خودم یه شیعه فارسم شخصا چاکر همه ی ترکا فارسا کردا بلوچا و بقیه ادمای روی کره زمینم کاری هم به دین یا مذهبشون ندارم

 90. زینال گفت:

  ارامنه درست راه اسرائیل را در پیش گرفته اند چون یهودی ها را آلمانی ها کشتند ولی آنها تلافی اش را سر فلسطینی های بیگناه در آوردند.و ارامنه هم به علت خیاناتشان به دولت عثمانی توسط عثمانی ها تنبیه شدند ولی آنها تلافی آنرا به طرز وحشیانه سر مردم بیگناه و بیدفاع قره باغ درآوردند.! آیا ارامنه فکر میکنند سایر مردم مسلمان ایران به علت مسلمان کشی آنها از شان خوششان میاد؟ نخیر مردم ایران همه مسلمان و روی اصول اسلامی به هم در طول تاریخ فداکاری کرده اند ولی ارامنستان اسرائیل دوم در منطقه است از نوع شرقی و سگ دست پرورده ی روس ها که اگر از دستشان بر بیاید راضی نیستند سر به تن هیچکدام از ایرانی ها باشد . ولی اینو کور خوندند. انشاءالله با یاری امام زمان قره باغ را از وجود ارامنه ی کثیف شراخوار بی غیرت پاک خواهیم کرد .و صدای (علی ولی الله) دوباره بر سر مناره های قره باغ طنین انداز خواهد شد.

 91. soroush گفت:

  به نظر من باید هر کشتاریرو محکوم کرد اگه این کشتارها واقعی نبود این همه رمنی مهاجر وجود نداشت پس به نظر من ترک های ترکیه واقعا انسان های وحشی هستند و این چیزای که تو تلوزیون میگند وجود خارجی نداره

 92. داریوش گفت:

  لعنت خدا بر بودا وبودائیان این حیوانات به ظاهر انسان

 93. داريوش گفت:

  واقعا تصاویر تکان دهنده ای بود.. لازمه چند نکته رو بگم به قول دوستمون که در بالا اشاره شد تاریخ رو قوم غالب مینویسند اما اولا مردم اذرابادگان ترک نبودن و به مرور ترک شدن چونکه اون سرزمین سالها تحت سیطره عثمانیها و ترک ها بوده … دوما ارامنه سالها ثابت کردن که انسانهای صلح جو و مهربانی هستن و روابط و فرهنگ و زندگی انها در ایران کاملا گواه بر این مسئلست… ثالثا در اینکه سرزمین اذرابدگان جزئی از ایران و سرزمین پارس بوده شکی نیست و انشاالا بایست اذربایجان شمال هم به خاک ایران ضمیمه بشه…رابعا در شهرهای تبریز و ارومیه رژیم ایران بسیار کار کرده و لطفا مظلوم نمایی نکنید و.. مردم ایران و جهان از رفتار ترکهای عثمانی ناراحتن و همه به این امر در سفرهاشون به ترکیه اذعان میکنن و لطفا شما اذری های عزیز بیشتر از این با حرفاتون خودتون رو از چشم مردم ایران نندازید.. توصیه میکنم برید جنایات عثمانی رو در هجوم به ایران وتجاوز به نوامیس مردم اذری در تاریخ مطالعه کننین…

 94. Artin گفت:

  با سلام.
  من یه موضوعی رو باید بیان کنم و اون اینه که این ترکایی که در ایران زندگی میکنند در اصل ایرانی هستند و فقط به این علت که ترکی حرف میزنند فکر میکنند نژادا ترک هستند.قافل از اینکه اگر ترکی حرف میزنند به دلیل همسایه بودن با ترکیه و ناحیه قفقاز هست نه اینکه ترک باشند. ولی اونقدر این آدم ها فاقد عقلند که فکر میکنند ترک هستند و افتخار هم میکنند. در جنوب کشور مثل خوزستان مردمش به زبان عربی حرف میزنند حتی ممکنه که فارسی ندانند اما نمیگن که ما عرب هستیم.خب شما احمق و ببخشید باید خیلی خر باشید که این چیزارو ندونید.جنایت صورت گرفته توسط حزب ترکهای جوان و سربازان ترک زیر دست.شما اگر شجاع بودید زن و بچه نمیکشتید که بگید چقدر شجاع هستید.شما ترسو و بزدل هستید همونطور که در نبرد خوجالی سربازان دلیر ما مست کرده و با شجاعت جنگیدند و شما به اصطلاح جنگجویان شجاع ترک چطوری پا به فرار گذاشتید و حتی به خانواده خود خیانت کرده و اونهارو رها کردید. هیچگاه ترکیه ای وجود نداشته ترکیه متعلق به ارمنستان است.ترکها یک قبیله وحشی بودند که انگلیسی ها آنها را از صحرای کوبه آوردن و اسکان دادند.حالا شما باورتون شده.بز دل ها حالا اگه جرات دارید به قره باغ حمله کنید تا ببینیم کی میجنگه و چه عواقبی به دنبال داره.

 95. araz گفت:

  با سلام به ملت بزرگ ایران.هم وطنان این وبلاگ بی شرمانه ما تورکهارو دروغین به جنایات ربط داده در حالی که خود کردها و ارامنه قاتل هستم به کتابهای مرجع با نامهای قتل ،ام مردوم در دوسوی ارس و ارومیه در محاربه عالم سوز سری بزنید و با مدرک به شما ثابت میشود که ارامنه و کردها قاتل ملت تورکن درضم کلمه ای به عنوان آذری تو دنیا نداریم که به ما ربط میدی این حرفهارو ملتی میزند که بی شور و بی مغز باشد و این بی شرف عکسهای کشتر مردم آذربایجان رو جمع و به اسم ارامنه لج جعل کرده این عکسها رو تو گوگل سرچ کنید یا تو گوگل بنویسد قتل عامل مردم شهر خوجالی ببیند این عکسهارو این شخص جعل کرده به اسم ارامنه بی ناموس

 96. مرتضی گفت:

  در مورد اینکه این تصاویر غرض ورزانه ویا احیانا نا بخردانه است شکی نیست. تمام گوشه ها و مرزهای ایران رو ببینید: امن ترین مرزها مرز ترک هاست به خاطر فرهنگ والاشون. این مملکت قریب ۱۰۰۰ سال امپراطوری ترک ها ادارش کرده آیا قتل و عام یا تبعیضی داشتن؟

  اینکه حکومت عثمانی ارمنی ها رو کشته درست اما اولا ارقام اون تعداد نیست و ثانیا ببینید دلیلش چی بوده. ارمنی ها با قتل و قارت و جنایت حتی تو ایران و بخش هایی از عثمانی خواهان تشکیل یه کشور مستقل رو ویرانه های خانه های ترک ها بودن پس عثمانی حق داشت.

  و شما وطن پرست اولا به ارایی بودن نناز که نژاد ایرانی در پی قرون با عرب و اسکندر و … ترکیب شده و ضمنا ترک ها خودشون آریایی به حساب میان(برو منابع علمی رو مطالعه کن) هر چند برتری نژادی رویایی بیش نیست. ترک ها ترکن چه در ترکیه چه آذربایجان چه قشقایی. این اختلافات رو شما پان فارس ها نمیتونین بین ترک ها بوجود بیارین.

  برای سربلندی این کشور ترک ها بیشترین جانفشانی رو کردن . حتی تو جنگ ایران و عراق ببینین چقدر از شهدا ترک بودن. چقدر از فرماندهان ترک بودن؟ فکر نمیکنم نیازی به گفتنش باشه. آیا شهرهای ترک نشین درگیر جنگ بودن؟ نه اونا برای ایران اومدن. پس خجالت بکشید این ترک ها بودن که ناموس ایرانی رو از زیر عرب بیرون کشیدن. مذهب شیعه رو بوجود اوردن. دست افغان و روس و … رو کوتاه کردن.

 97. تارا گفت:

  من هیچ مشکلی با هموطنام ندارم. هیچ کارم با ترکای عثمانی و مغول و آذربایجان و هر جای دیگه ندارم. با فارسی زبانان کشورم هم هیچ مشکلی ندارم… ناراحتم میشم ازین که ی عده بی اطلاع به جون هم میفتن. بخاطر مسئله ای که دیگران ایجادش کردن تا تفرقه بندازن بین ایرانی ها. اما حقیقتا به هیچ کس اجازه نمیدم به من آذری توهین کنه. نابودش میکنم کسی رو که چاک دهنشو به توهین ترکای آذری باز کنه. ازینجا میخوام از همه که لطف کنن یکم از مغزشون استفاده کنن و سعی کنن اطلاعات کسب کنن. مخاطبم اون کسایی هستن که سعی در خوار کردن برخی نژاد ها و قومیت ها دارن…

 98. human orumieh گفت:

  من نمیدانم چرا و به چه دلیلی بی شرمانه ترین و ساختگی ترین گذشته و تاریخ رو داریم که مملوئ است از اخبار کذب. و هیچ وقت واقعیت ها رو رونمایی نمیکنیم . چطور به خودمان جرات میدهیم که به بزرگترین قومیت کشورمان این وصله ها را بچسبانبم. و یک بی سروپا چطور به خودش جرات میدهد تاریخ نویسی کند از روی یک سری اراجیف. فقط میتونم بگم براتون متاسفام

 99. sina_tab گفت:

  قابل توجه دوستانی که حرف از زندگی در ترکیه رو به ترک های ایران میدن اولا شما برین کابل شاید راتون دادن بعدشم ترکا بخوان مستقل شن نصف ایران رو ملحق میکنیم به اذربایجان و ترکیه پس جو برتون ندراه الان قدرت دارین و حد خودتون بدونین فک نکنین میتونین با مردم ترک در بیوفتین یاشاسین ترک مردمی

 100. mahsa گفت:

  اگه از اول این همه رو ترکا حساس نبودین که میدونم دلیل ترستون از شجاعت و زیرکی ترک هاست این اتفاقا نمی افتاد هر چند این حرفا یه مشت دروغه و باور نمی کنم چون ترکا با اینکه خیلی نترس و شجاعن ولی انسانیت حالیشون میشه و دل رحمتر از اینن که این کارارو بکنن و اگه هم کردن خوب کاری کردن و جونم فدای همشون حتما حقتون بوده که این کارو کردن چون از وقتی ارمنی هارو شناختم از وحشی گری هاشون همش ترسیدمو همش مردم بی گناه قره باغ رو کشتن اون زمون که ما نبودیم ببینیم کی کیو کشته و چی شده و خودتون هم میگین که نمیتونین ثابت کنین ولی الان که میبینیم ارمنی های وحشی چه کارایی میکنن

 101. آآآآآآذربايجان - خوي گفت:

  در پاسخ به نظر اون کسی که گفته ما آذری آریایی هستیم و با ترک فرق داریم بگم تو غلط میکنی از طرف ما نظر میدی هر آدم بی طرفی به زبان ما آذربایجانی ها و ترکیه ای ها و فارس ها و عرب ها دقت کنه متوجه میشه که ترکیه ای و آذربایجانی از یه ریشه هستند و عربی و فارسی از یه ریشه و خودتون هم به این که فارسی لهجه ای از عربی ست پی بردین و دلیلشم اینه که آقای حدادعادل هرروز برای این لهجه فارسی یک کلمه خنده دار جدید کشف و جایگزین میکنه و تو کتاب زبان فارسی هم بارها نوشته شده به جای فلان کلمه عربی فلان کلمه رو به کارببرین و اصلا اگر از فارسی کلمات ترکی و عربی حذف بشه چیزی ازش میمونه؟؟؟و در پاسخ به اون شخصی که گفته تشریف ببرین ترکیه عرض کنم که شما ما ترکها رو مثل فارسها بی غیرت حساب نکنید این جایی که ما توش الان زندگی میکنیم دیار مادری و اجدادی ماست و کاری نداریم که اسم این کشور چه هست ولی شهرهای آذربایجان متعلق به مردم آذربایجان هست و ما خود تصمیم میگیریم راجع به سرنوشت خود.واما مطلب مهم دیگر عزیزان شما چرا فرافکنی میکنید و به بحث هایی که به شما مربوط نیست نظر میدین اساسا واقعیت تاریخ رو نمیشه فهمید و هر کشوری به نفع خودش تحریف میکنه و اما شما فارس زبانها سوالی داشتم از شما؟؟؟آیا افغانی ها و پاکستانی ها آریایی و اکثرا فارس نیستند؟؟؟؟؟و در مورد چیزی حرف میزنم که در عصر ما اتفاق میفته آیا به تمام معنا وحشی و بی فرهنگ و عقب مانده نیستند؟؟تاکید میکنم آنها با شما هم نژادندبنا به گواهی خودتان.آیا آنها در تهران پس از لخت کردن دختر ایرانی او رو تکه تکه نکردند و فیلمش همه جا پخش نشد؟؟شما بی غیرتهای فارس چه کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟آیا اعتراض کردید و ما ترکها در سال ۸۵ چه کردیم؟؟و اما کردها آیا در ۸ سال جنگ تحمیلی عراق از یک طرف و شما کردها از یک طرف مردم رو قتل عام نمیکردین؟؟؟و یا الان پ پ ک در مرزهای ایران چه جنایاتی میکنند؟؟؟؟؟و اما ما ترکها مگر در ۸ سال جنگ تحمیلی لشکر عاشورا را نداشتیم که خط شکن بودند؟؟باکری ها و خیلی های دیگر برای چه شهید شدند؟؟وجدانن آیا صدام به سرزمین های آذربایجان هم حمله کرد که ما مقابله کردیم؟؟؟؟نه ما با شما برادرانه رفتار کرده ایم و همه این را میدانند ولی شما نمک خوردین و نمک دان شکستید؟؟چرا تبریزی که بیشترین پایتختی رو در ایران داره و هر انقلابی در ایران از تبریز شروع شده چرا باید الان عقب تر از مشهد و اصفهان و یزد باشد؟؟شما با ما چه کردین و ما با شما چه کرده ایم؟؟قضاوت کنید بدون تعصب

 102. محمد افتخارم این است که تورکم گفت:

  نمیگم کشتن خوبه یا نه .ولی اینو ب بدون ارمنی دستش باز بود جلشو نمیگرفتی چشم داشت تمام مناظق ترکیه اذربایجان و غیره .نمونش هم قتل عام مردم اذربایجان هست .درضمن داداش اگه بخوان از کشتار های پارس ها و غارت هاشون گفت اون زمونا دوربین نبود که برات ثابت شه .درضمن تورک ها رو همیشه معترض دانستی بدون که تورکها مردمانی غیرت مند هستن و برای همین است که هیچ وقت ظلم را نمیپذیرند . اول اخر دنیا بیزیم اولاجاخ .فقط بدون اگه جلو اینا گرفته نمیشد اینا میخواستن کل ترکیه رو با خاک یکسان کنن اینان. درضمن جنک را اول ارامنه شروع کردن برو خوب بخون بعد بیا از عدالت حرف بزن

 103. مهدی گفت:

  بابا واقعا برای بسیاری از عزیزان که کامنت در ارتباط فارس و ترک یا ارمنی بودن میذارن یا حتی مسلمان یا مسیحی بودن. فرق تمی کنه هر انسانی با وجدان آگاه باید هر جنابتی را محکوم کند حالا از جانب هر کسی باشد.
  بنظرم دین قومیت یا هر چیز دیگر نباید باعث چنین جنایاتی شود. اخلاقیات تو دنیا از همه چیز مهم تر است.

 104. پروانه گفت:

  سلام به تمام دوستان بهتر از گلم:
  نظرات تمام دوستان رو مطالعه کردم فقط می تونم بگم متأسفم.بابا ما نسل امروزیم این نزاع و مشاجرات لفظی از این نسل بعیده تورو خدا خودتون رو کنترل کنید.
  نژاد،قوم،منطقه ی جغرافیایی هیچ کدوم ملاک برتری نیست ما همه در یک مورد مشترکیم اون هم انسانیت هست.
  حتی اگر بر فرض محال به فرضیه ی داروین هم اکتفا کنیم پس ما تکامل یافته ی نسل های گذشته ایم دیگه این تمایزات خییییییلی از شما دوستان گلم بعیده من اطمینان دارم که اقای کاظمی بزوگوار هم برای اطلاع ما از رویداد های گذشته وارد این مبحث شدن همین.
  پس دست دوستی و برادری به هم بدید و خوشحال باشید که در گذشته زندگی نمی کردید.
  ارزوی ارامش برای تمام دوستان بهتر از گلم.

 105. دوستان عزیز منهم یکی از اجدادم را دراین درگیری وحشیانه در صد سال پیش از دست دادم و نسل کشی دولت عثمانی و همینطور اقدامات تروریستی و وحشیانه تعدادی از ارامنه در اوایل واواخر قرن بیستم من را به انسان نبودن این افراد واقف کرد افرادی بی دین ون‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژادپرست وبرتری طلب با سادیسم همنوع کشی که تقاص جنایاتشان را باید در ان دنیا بدهند والبته نباید نقش قدرتهای جهانی را که با بی تفاوتی یا حمایت از بانیان این جنایات به وقوع ان کمک کردند فراموش کرد هیچ دین ومرامی این جنایات راتایید و توجیه نمیکند

 106. سینا گفت:

  آقای ایراج اگر ایران تجزیه شود فقط آذربایجان جدا نمی شود ۱۰۰درصد کردها و عربها هم و… هم جدا میشوند و این فارسها هستند که از گرسنگی میمیرند

 107. اااااااااااااا گفت:

  روس ها هم تو تبریز جنایت های زیادی انجام دادن و چون بنا به علت نامعمولی فارس ها از ترک ها بدشون میاد از این جنایت ها هیچ جایی اسمی برده نمیشه. در ضمن چرا همیشه نیمه ی خالی لیوان رو میبینین؟!؟!؟!؟!؟! همیشه از ترک بودن صفویه که ایران رو به اوج قدرت رسونده بودسخنی به میان نمیاد ولی هر موقع از قاجار صحبتی زود میگن ترک بوده. به نظر من همه جا هم آدم خوب پیدا میشه و هم آدم بد. اینجور ترک و فارس کردن دلیل کوته فکریه شماس و بدونین که از این طور به جون هم افتادنا یه عده‌ی خاصی سود میبرن که هدفشون اینه که شما به جون هم بیفتین و از مسایل دیگه غافل بشین. همه انسانیم و باید به فرهنگ و نژاد هم احترام بگذاریم نه اینکه به جون هم بیفتیم.

 108. حمیدرضا گفت:

  من ارمنی نیستم.یه ایرانیم ولی از ترک ها متنفرم.
  حتما یه روزی پاسخ این جنایت هاشون که شامل نسل کشی ارامنه هم میشه رو میبینن.

 109. یه مسلمان گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  به امید آزادی قره باغ و الحاق دوباره آن به آذربایجان و بازگشت به آغوش اسلام
  اللهم عجل لولیک الفرج

 110. محمد گفت:

  خیلی جالبه که اینجا همه طرفداری ارمنی هارو میکنن و میگن مقصر ترک ها بودن و هیچ فرقی بین ترک های اذری و عثمانی نمیذارن اذری ها دلسوز ترین قوم تو تابه حال تو تاریخ بودن هیچ وقت ازاری به کسی نرسوندن همیشه بدون در نظر گرفتن قومیتشون در تمام طول تاریخ جانانه از ایران دفاع کردن ولی همیشه نادیده گرفته شدن .خیلی جالب بود که یکی نوشته بود ترکها باید از تهران خارج بشن اگه این ادم یکم فهم و شعور داشت میفهمید که تهران رو شاهان قاجار که اذری بودن تهران کردن وگرنه چندتا دهکوره داخل قلعه بیشتر نبود نسل کشی ترک های عثمانی به هیچ وجه موجه نبود و همیشه محکومه کشتار یک ملیون نفر انسان قلب هر حیوونی رو هم به درد میاره ولی مقصر این کشتار بزرگان ارمنی بودن که رویای ارمنستان بزرگ رو داشتن و باعث نابود شدن بیشتر قومشون شدن . درسته ترک های عثمانی ارمنی هارو نسل کشی میکردن ولی این به ترک های اذری ایران چه ربطی داشت؟ همه از نسل کشی ۱ملیون ارمنی گفتید ولی هیچ اشاره ای به کشتاری که ارمنی ها تو ایران راه انداختن و هموطنای اذری رو کشتن چیزی نگفتید در عرض چند روز این ارمنی ها چندصد هزار نفر از مردم ارومیه خوی و.. رو که در نهایت انسان دوستی بهشون از دست عثمانی ها پناه داده بودن کشتن . بیست ساله پیش تو قره باغ کشتار راه انداختن و مثل جنایت کارای داعشی اذری هارو کشتن و در رسانه هاشون به کشتار اذری های منگول افتخار میکردن این اعترافات شوک آور یک روزنامه نگار وشاعر ارمنی در باره فاجعه خوجالی هستش:
  یکی‌ از شعرا و نویسندگان مشهور ارمنی به نام زوری بالایان در کتابی‌ تحت عنوان ؛احیا دوباره روحمان؛ از قتل عام خوجالی در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ که خود نیز در آن شرکت داشته چنین مینویسد:
  با خاچاتوریان به خانه ای که تصرف کرده بودیم وارد و کودک ۱۳ ساله تورکی رادیدیم که توسط سربازان ارمنی به پنجره اتاق میخکوب شده بود خاچاتوریان برای اینکه جلوی گریه و فریادهای کودک را بگیرد پستان بریده شده مادرش را به زور در دهان وی فرو برد بعد از آن من پوست سر و سینه و شکم کودک را کنده و تایم گرفتم کودک در عرض هفت دقیقه بر اثر شدت خونریزی جان داد و من با این عمل دچار شادی و شعف زاید الوصفی شدم و تمام روحم سر شار از غرور گردید.

  خاچاتوریان جسد کودک را تکه تکه کرده و در مقابل سگهایی که از نژاد خود ترکها هستند انداخت!شب همانروز این کار را با سه کودک دیگر ترک تکرار کردیم `بدین شکل من به وظیفه خود به عنوان یک ارمنی عمل کرده و یقین دارم که که تمامی‌ ارامنه به ما و کارهایمان افتخار خواهند کرد.

  زوری بالایان – از کتاب احیا دوباره روحمان- چاپ شده در صفحه ۲۶۰ تا ۲۶۲ نشریه وانادزور بتاریخ ۱۹۹۶.
  علاوه بر این نویسنده و روزنامه نگار دیگر ارمنی به نام دیوید خردیان که اکنون ساکن لبنان می‌باشد در لابلای صفحات ۱۹ تا ۷۶ کتابی تحت عنوان” در راه صلیب” از مصیبتهای وارد به اهالی خوجالی در طی‌ قتل عام آنها توسط ارامنه به عنوان افتخار ارامنه یاد کرده و در صفحهٔ ۲۶ آن نوشته است:در یک صبح سرد در نزدیکیهای داش بولاق مجبور شدیم برای عبور از یک باتلاق از اجساد پلی‌ برای عبور بسازیم ”پود پول کوویک اوهانیان ” وقتی‌ ترس مرا در عبور از روی اجساد دید و اشاره کرده وگفت نترس حرکت کن و من پایم را روی جسد دختری ۹ تا ۱۱ ساله گذاشته و شروع به حرکت نمودم.پاهایم وتمام شلوارم غرق خون شده بود. بدین شکل ما از روی اجساد ۱۲۰۰ نفر که پلی‌ برای ما شده بودند گذشتیم.
  در صفحهٔ۶۲ و ۶۳ ” مارتین ۲” از یک گروه ارمنی به نام کافلان که وظیفه سوزاندن اجساد را بر عهده داشتند نام برده شده و در ادامه آمده است: ۲۰۰۰ نفر از منگولهای پست(تورکها) در یک کیلومتری خوجالی سوزانده شد .در آخرین ماشینی که برای سوزاندن حمل میکردند من دختری ۱۰ ساله را دیدم که علیرغم زخمهای زیاد در ناحیه سر و دست وسرما و گرسنگی همچنان زنده بود و به سختی نفس می‌کشید ;دخترک به من نگاه میکرد و من هیچگاه چشمها ی آن دختر ۱۰ ساله را که با مرگ دست و پنجه نرم میکرد را فراموش نخواهم کرد `سربازی به نام تیکرانیان گوشهای دخترک را گرفت و او را کشان کشان به داخل اجسادی انداخت که قرار بود سوزانده شوند سپس مواد آتش زا بر روی آنها ریخته و اجساد راآتش زدند’ صدای نالهٔ و فریاد کسانی‌ که هنوز زنده بودند از میان آتش به گوش میرسید.

  اینجا بحث در مورد نسل کشی ارامنه بود اما تو نظرات اذری ها قربانی شدن که هیچ ربطی به ماجرا نداشتن و خودشون هم از قربانیای این اتفاق بودن
  اینارو نگفتم که به کسی یا قومی بی احترامی کرده(مصوصا ارمنی های عزیز) باشم چون به ادمای این نسل اصلا ربطی نداره چرا باید بخاطر اتفاقات صد سال قبل الان دوباره به جون همدیگه بی افتن؟چرا باید هموطنای خودشونو اینطور حقیر نشون بدن بعد بگن پانترکا نجاستن ,خب خودتون ساختینش با بی عدالتیاتون.
  یران همیشه ایران بوده و خواهد بود .ایرانه بدون اذربایجان به هیچ دردی نمیخوره و همینطور اذربایجان بدون ایران

  این بحثارو در مورد گذشته تموم کنید .بیشتر به فکر ایندتون باشید

  زنده باد ایران جاویدان

 111. reza گفت:

  این تصاویر مربوط به قتل وعام ارمنی های بی شرف از سگ کثیف تر است نه ترکان در ان زمان هیچ دوربینی نبود که عکس بگیرد ان مال ترکان اذربایجان است که در جنگ قره باغ با بی رحمی تمام توسط ارمنستان کشته شده اند از ارمنی ها متنفرم ببین چطور اذربایجانی ها را با بی رحمی تمام کشته اند تف بر ارامنه کاش یکی پیدا بشه همون کارو با اونا بکنه

 112. زهرا گفت:

  ” به عنوان یک فارس با جدایی ترکها از ایران موافقم به شرط اینکه:
  تمام ترکهای سایر نقاط ایران از جمله تهران به شهرهای خود برگردن.
  در اینصورت با کسر حدود ۲۰ میلیون جمعیت وبا داشتن ذخایر عظیم انرژی و معدنی زندگی بهنری خواهیم داشت.
  اما آینده ترکها چی میشه؟
  ۱) اگه بخوان مستقل بشن که بعلت فقر منابع طبیعی و انرژی چندان دوام نمیارن. کافیه اولین زمستون بعد از جدایشونو تصور کنید که نفت و گازشونو قطع کنیم اونوقت به…….
  ۲)اگه با جمهوری جعلی آذربایجان متحد بشن در اینصورت کشوری با حدود ۳۰ میلیون خواهند شد که منابع محدودی داره(بین ۷ تا ۱۵ میلیارد بشکه نفت و ۲ تریلیون متر مکعب گاز که سهم کمی از درامد اون به باکو میرسه و بیشترش نصیب شرکتهای نفتی خارجی میشه. مقایسه کنید با ایران که۳۴تریلیون متر مکعب گاز و بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد بشکه نفت داره)پس اوضاع هر دو طرف بدتر میشه.بعلاوه تضاد بین باکوی لاییک و مثلا اردبیل مذهبی رو چطور میشه تصور کرد.
  ۳)اتحاد با ترکیه لاییک و عموما سنی مذهب؟حتی نمیشه فکرشم کرد. ترکیه داره تن به هر کاری میده تا اروپا قبولش کنه با افزایش ۲۰ میلیون مسلمان شیعه نه تنها چالشی برای خود ترکیه و اقتصادش بوجود میاد بلکه باید خواب اتحادیه اروپارو ببینه.
  ۴)اتحاد با ترکیه و باکو؟ هرگز. قدرتهای جهانی (روسیه اروپا و آمریکا)هیچوقت چنین اجازه ای رو نمیدن.
  بنابر این در صورت جدایی به دریوزگی میوفتن.”

  تو ام برو گمشو تو دشت کویر و لوتت عوضی

 113. ارشیا گفت:

  اولا دوستان سلام
  دوما دوستان ایرانی شما همه فقط فقط نگاه به جنایات عثمانی میکنید.
  دوستان فارس من
  شما چی از جنایات ارمنی در حق اذربایجان میدانید؟
  باور کنید ارمنی ها صدبدتر رو بر سر ترک ها اوردن.جنایاتشون صد بدتر از جنایات عثمانی بود اما چون دین اذربایجان اسلام بود و دین ارمنستان مسیحی.اروپا و جهان از جنایات ارمنی ها سخنی به میان نیاوردن.تا اینکه پس از سال های سال بالاخره امریکا (فقط و فقط )امریکا قبول کرد که بلی احتمال داره جنایات ارمنی ها بیش از جنایات ترک ها باشه و درست در زمانی که فرانسه و انگلیس هم داشتن قبول میکردن که مورخین بی تعصب باید در راس امور قرار بگیرن و پیگیری کنن متحد کثیف و دیرینه ارمنستان(روس های کثیف)اعلام میکنن فقط در صورتی حاظرن با داوران همکاری کنن که کشورهای امریکا و فرانسه و انگلیس باید حذف شوند و بالاخره جهان فلاند رو که مورد تایید روس بود رو قبول میکنن در نتیجه داوران و قاضی های امریکا و فرانسه و انگلیس میروند و پس از ۷ ماه تلاش روس و فنلاند هیچ چیز تازه ای رو نمیشه اما همین که امریکا قبول کرد که جنایات ارمنی ها بیشتر بوده برای جهانیان کافی هست.بعدشم عزیزان ایرانی بعد از حمله اعراب بیشتر ساکنین ایرانی به هندوستان و چین میروند تا از دست مسلمان ها راحت باشن زرتشتیان یزد هم به بالای کوه ها پناه میبرند از ان زمان تا حالا چندین بار نزاد ها در ایران قاطی شدن نزادهای جدید امدن همه ما ایرانی هستیم چرا ترک ها باید از ایران بروند؟مگه ما ترک ها برای ایران زحمت نکشیدیم؟جنگ جهانی اول زمانی که متفقین به جنوب ایران حمله کردن جنگ اول در اروپا۴سال طول کشید اما در جنوب ایران ترک های قشقایی به فرماندهی صولت الدله ۳سال فیکس جلو متجاوزان انگلیسی جنگیدن کشته دادن در حالی که شیرازی ها تو خونشون نشسته بودن و فرقی به حالشون نمیکرد که کشورشون رو خارجیها اشغال کنن یا نه؟تو جنگ دوم جهانی تنها نزادی که در ایران علیه متفقین و متجاوزان جنگید و دست به تفنگ برد و کشته و شهید داد باز ترک های جنوب ایران بودن بلی ترک های استان فارس تنها قومی بودن که علیه انگلیسیها در جنگ دوم جنگیدن باز در حالی بود که شیرازیها تو خونشون نشسته بودن و عین خیالشون نبود که کشورشون توسط خارجیها اشغال بشه یا نه؟و اما زمانی که کمونیست ها میخواستن ایران رو تکه تکه کنن و ببرنش قرار میشه بختیاری ها لااقل اصفهان رو نگه دارن و قشقایی استان فارس رو نگه دارد ترک های قشقایی به ارتش کمونیستی کازرون حمله نموده و در جنگی بزرگ به پیروزی رسید و کمونیست ها از فارس به تهران و کردستان و روسیه فرار کردن در حالیکه ابولقاسم خان بختیاری خیانت نمود و بر علیه کمونیست ها نجنگید و تمام هزینه های جنگ روی دوش ترک ها بود ترک ها اماده حمله به ارتش کمونیست ها در اصفهان شدن کمونیست ها از ترس فرار کردن به روسیه.محمدرضا شاه که دید فارس و اصفهان امن شده ارتش رو برداشت و رفت کردستان اذربایجان رو ارام کرد.حالا برای چی ترک های ایران باید ایران رو ترک کنن؟ترک ها کم برای این سرزمین زحمت نکشیدن

 114. ارشیا گفت:

  یه مورخ میگه از ایران اذربایجان ماند از ازربایجان تبریز ماند از تبریز یه کوچه که در ان ستارخان و باقرخان دفاع میکردن.۸ماه در محاصره بودن روزی ستار خان با شکلی متفاوت بیرون میزنه که ببینه مردم در حالیکه او را نمیشناسن پشت سرش چه میگوین میگه بچه ای رفت و دست کرد زمین رو کند و خاک خورد گفتم مادرش حتما مرا نفرین میکنه اما مادرش گفت اشکالی نداره عزیزم خاک میخوریم اما خاک نمیدهیم اولین بار گریه ام گرفت من گریه نمیکردم چون اگر گریه میکردم اذربایجان شکست میخورد و اگر اذربایجان شکست میخورد ایران هم شکست میخورد اما انجا گریه کردم کمی جلوتر رفتم زنی رو دیدم که خردسالش علف میخورد گفتم مادر این یکی دیگر نفرینم میکنه اما دیدم مادرش گفت اشکالی نداره عزیزم لازم باشد علف میخوریم اما زیر بار زور نمیرویم برای بار دوم گریه کردم و به همراهانم گفتم کافیست برگردیم.انگلیسیها در تمام ایران پخش کردن ترک ها خر شدن و به جای غذا علف میخورن بلی ترک ها برای انکه ایران زمین نخورد علف هم خوردن اما شما فارس ها چی؟خوب جواب زحمات ستارخان و باقر خان رو دادید همه جای ایران علیه ترک ها جک و لطیفه ساختید توهین کردید شعار درست کردید ایا این بود ج زحمات ستارخان و باقر خان؟حالا هم میگویید بزنید بیرون چرا بزنیم بیرون؟

 115. نيما گفت:

  متاسفم واسه اون معلوم الحال های نژاد پرست که ملت رو بجون هم میندازن . اصلا لغت فارس یعنی چی؟ مگه قبل از حمله اعراب قوم فارس بود..؟ فارس برگرفته از اسم پرشیا هست که البته یه عده میگن معنیش آدم های پارسا و آزاده بودن.. حالا چی شده که این ملت حرف از نژاد میزنه… کوروش آدم بزرگواری بود ولی من آیا از نسل کوروشم؟ یعنی کوروش جد منه؟ اینا چرته… تو هر قومی آدم های خوبی هستن.
  بماند که من اصلا به قومیت اعتقاد ندارم..
  انسان ها توی ٩٩ درصد ژنتیک بدنشون مشابه هم اند و فقط اون ١ درصد باعث ای همه تفاوت های ظاهری شده.. زبان ما هم که برگرفته از زبان پدرانمون هست.. همه زبان ها هم لغاتشون و دستورشون تغییر کرده فقط زبان قبیله های آمازون همونجور مونده
  حالا که چی؟ تو سرم بزنم که زبونم تغییر کرده و هویتم عوض شده؟؟
  فکر کردین اونایی که تو آذربایجان زندگی میکنن نژادشون با ارمنی ها فرق میکنه؟ نه اصلا.. به دلیل مجاورت چند هزار ساله مردم قفقاز با هم همشون قفقازی حساب میشن.. حالا فقط باید بخاطر زبونمون و دینمون با هم بد باشیم؟ بابا من کلی رفیق ترک دارم.. ٢ تا هم ارمنی.. خدا وکیلی همشون بچه های نابی هستن ..
  بشر همیشه کشتار کرده.. گناهش برا قاتلش نه اینکه به قومی نسبتش بدیم..

 116. یونوس گفت:

  سلام دوستان این را یاد بگیریم که جنایت و کشتن بی گناه از طرف هر کسی محکوم است وبدانیم که به چشم انسانیت به ادمها نگاه کنیم با احترام به زبان و فرهنگ قومیتها نگاه کنیم اگر به جوکهای قومیتی نه گفتیم و به احترام اری گفتیم و….ما یک قدم به تمدن گام برداشته و از جنایت هزار گام دورتر من یک تورکم عاشق مادرم و زبانم همه انسانها را دوست دارم بخصوص انسانهایی که ۱ گام برداشته اند انسانهای انسان را .افریقایی گام برداشته را امریکایی گام برداشته فارس تورک ارمنی عرب گام برداشته و انسان را دوست دارم

 117. حامد گفت:

  یاشاسن اذربایجان ساخول

 118. bahram گفت:

  betarsid az rozi ke turka balaye garebago sare shomaha beyare betarsid

 119. اردشير گفت:

  مرگ بر سلیم ظالم
  مرگ بر سلطان سلیمان
  مرگ بر حیدر على اف

 120. اسد گفت:

  با سلام
  من یک ترک هستم. به ترک بودنم افتخار می کنم. اول یه چند موصوع رو می خوام برای کسایی که سواد تاریخی ندارن روشن کنم. ۱- مغولها مثل خیلی های دیگه که از جنوب سیبری و شرق آسیا گرفته تا اوروپای مرکزی از نژاد ترک هستند. ۲- وقتی مغولها به ایران حمله کردند سلسله ای که بر ایران حکومت می کرد و دو سلسله قبل آن ترک بودند. ۳- اگه ترکها در ایران نبودند ایرانی وجود نداشت که روش بحث کنیم (افغانها شرقو می گرفتند) جنوب و جنوب غربی رو انگلیسیها یا عربها و …۴- سلسله های ترکی که بر ایران حکومت کردند شامل – غزنویان-سلجوقیان- خوارزمشاهیان- بعد ایلخانان مغول (ترک آسیای شرقی)، چوپانیان، جلایریان، تیموریان، آق قویونلار، قره قویونلار ، صفویان، افشاریان، قاجاریان، پهلوی.
  به غیر از اینها، کاری به هخامنشیان ندارم که به احتمال زیادی یا از نژاد ترک بودند یا روس و اصلاً جزء این ایرانی که ما می شناسیم بودند. (برای آشنایی کسایی که هیچ چیز از تاریخ نمی دونم و فک و باز می کنن و کرکره مخ رو می کشن پایین بگم که این گروه از جنوب سیبری و شمال دریاچه خزر به ایران حمله کرده و کشتار فجیعی هم انجام داده اند).
  مردم جمهوری آذربایجان خودشونو ایرانی می دونن ولی خود ایران جرات نداره که اونا بیان وصل شن به ایران. چون بیان بقیه نژادها و اقوام در برابر ترکها قابل صرف نظر کردن می شن!!!!
  ارامنه یکی از وحشی ترین جنایات رو در حق مردم مسلمان ترک انجام داده اند، و یکی از منفورترین قوم ها می باشند و البته از اونا منفورتر شما هایی هستید که از مردم کشور خودتون این همه بد میگین، اگه ترک ها نبودند که آلان برادر خواهر عراقی داشتین!!!! ماهم باید مثل کردها خودمونو می کشیدیم کنار تا عراقی ها همن بلایی که لایق اونین سرتون در می آوردند. آخه یک سلسله اسم ببر که غیر ترک باشه. اونایی که از ما متنفر هستند باشن، مهم نیست، در حدی نیستین که شما رو به حساب بیاریم

 121. mohammad گفت:

  چرا از نسل کشی اذری ها توسط ارامنه نمی گی که توسط ارامنه رخ داده و ترکها فقط از بهر مبادله به مثل این کار رو کردن

 122. انی گفت:

  افتخار داره که مبادله به مثل کردن ؟

 123. hooman گفت:

  کشتاری که در جریان جنگ جهانی اول اتفاق افتاده دو زرفه بوده …هر چند که یک نفر تلفات بیشتری داده در عوض ارامنه حساب مسلمانان نخجوان و ایروان و باکو رو کشتار کردند …اگر خود ویکی پدیا انگلیسی رو بخونید میبینید در هنگام جنگ جهانی اول ۸۰ درصد جمعیت ایروان مسلمان بودن!!! توی جایی که ارامنه میخواستن کشور ازمنستان رو بسازن زمینها رو با کردها شریک بودند مثلا خود شهر وان اون زمان نسبت ارمنه به کردها ۵۱ به ۴۹ بوده!!! این مستند بیطرف توسط مستند ساز مشهور و جوان امریکایی ساخته شده..چقدر اولش قشنگ صحبت میکنه به دور از تعصب مسیحی …و میگه هر داستانی دو رو داره….این مستند در کنگره امریکا نمایش داده شده:
  http://www.imdb.com/title/tt0936460/
  https://www.youtube.com/watch?v=73Po5PKQWL4
  حتما ببینید تا بفهمید ترکهای عثمانی هم کم درد نکشیدند

 124. hooman گفت:

  این هم سندی از کشتار اذریها در قره باغ در گذشته:
  کتر امیر اعلم رئیس جمعیت شیر و خورشید سرخ ( سابق) مرکز و پزشک مخصوص دربار به اورمیه رفته و از آنجا وارد سلماس شده و همراه با دو پزشک همراهی به معالجه مردم پرداختند. دکتر حسینقلی صفی زاده فارغ التحصیل پزشکی از روسیه که اصلاً از اهالی قره باغ آذربایجان بوده و در اثر حمله ارامنه به قریه عربلر ماکو آمده ( ۱۲۹۷ ش ) و در سال ۱۳۰۲ شمسی با درجه سرگردی در خدمت ارتش بود، در آن زلزله وحشتناک به معالجه زلزله زدگان پرداخت. نجات یافتگان بعدها شرح می دادند که دکتر بی آنکه وقت استراحت داشته باشد خوراک خود را در دستمالی می پیچید و روزها پی در پی مشغول معالجه زخمی ها می شد. اتفاقاً روزی پس از سه روز بی خوابی در اتاق پشت میزش به خواب می رود و در همان حال خواب ، زلزله دیگری رخ می دهد و دیوارهای اتاق فرو ریخته و دکتر زیر سقف می ماند. او را پس از هشت ساعت زنده ولی مجروح از زیر خاک در می آورند.
  http://www.aftabir.com/articles/view/social/relief/c4c1232546268_earthquake_p1.php/%D8%B2%D9%84%D8%B2%D9%84%D9%87-%D9%85%D8%AE%D8%B1%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B1%DB%B3%DB%B0%DB%B9-%D8%B3%D9%84%D9%85%D8%A7%D8%B3
  من خودم پدربزرگ مادرم از ایروان به زور انداختنش بیرون و با پای برهنه اومدن اصفهان

 125. یاشار گفت:

  شما که میدونید نسل کشی کار بدیه چرا پس از حوادث خوجالی در اذربایجان توسط ارامنه صحبت نمیکنید.ایا ارامنه ای که اونجا ششصد نفر رو یک شبه به خاک و خون کشیدند.سر بریدند.بچه از شکم زن حامله دراوردند.چشم از حدقه در اوردند وحشی نبودند.هنوز از داغی که بر دل ترک ها گذاشتید چیزی نگذشته.لطفا اول نسل کشی که ارامنه انجام دادند بررسی بشه تا همه بفهمن شما چقدر نژاد پرست هستید.ارامنه ای که به قتل رسیدند در ترکیه به علت خیانتی بود که ارامنه به دولت ترکیه کردند.این یادتون نره

 126. omid گفت:

  خیلی اینجا برای ترکها دارن توهین میکنن اما برید دقیق تحقیق کنید بعد چون در خون ما ترکها وحشیگری نبوده ونیست اما برای دفاع از خاک و ناموس خودمان مثل گرگ درنده ایم چه ارمنی باشد چه فارس باشد یا چه پارس باشد کمان هر چقد بیشتر خم شود قدرت تیر بیشتر خواهد شد

 127. Arby گفت:

  jalebe.adam nazarate bazi az in torkaro mikhune mifahme ke tu gharne 21 om che adamye bishour o nafahmian(age beshe esme adami beheshun dad) vay be hale 100 sale ghabl.
  dar khojali 161 nafar koshte shodan,161 nafar nasl koshie?
  adam az tarikh mitune dars begire,tarikham neshun dade aramane hamishe solhtalab budan mage inke beheshun hamle mishod.
  Gharebagh hamishe axariate armani bude,chetor mishe ke jomhurie jalie azarbaijan edeaye malekiatesho dare?
  dar zemn tarikhe armanestan kheili toolani tar az osmani va
  johurie jalie azarbaijane
  ensaniat be kenar,shour o mantegh chizi khubie

 128. باران گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت تمامی هموطنای عزیز
  بنده آذری هستم و احساس میکنم مطالب دوستان چندان از روی مطالعه و تحقیق تاریخی نیست و بیشتر دارن احساسی برخورد می کنند.
  یادتون با شه اگر کشتاری هم توسط دولت عثمانی انجام شده در واکنش به کشتار ارامنه انجام شده…
  روزی که ۵۰۰۰شهید در خیابانهای شهر باکو گندیدند کجا بودید
  روزی که مساجد ما مسلمانهاارامنه برای خودشون طویله کردند چی؟
  و همچنین روزی که شما دوستان ایرانی با قشونهای قزاق خودتون مردم تبریز رو قتل و غارت کردید چه؟
  دولت عثمانب به ندای هل من ناس ینصرونی هم دینان خودشون پاسخ دادند.
  لطفا با مسائل احساسی و سطحی برخورد نکنید و قبل از توهین و تحقییر هم وطنان آذری خود لا اقل ۵۰ جلد کتاب در این مورد بخونید
  برای تمام افرادی که از تحقیق و مطالعه دورند متاسفم.

 129. بی طرف گفت:

  من یه ارمنی ام. من یه ایرانی ام . من یک شهروند اذربایجانی ام. محکوم میکنم قتل عام ارامنه را .ابراز تاسف می کنم از کشته شدگان خوجالی اذربایجان . من ایران را دوست دارم برای ارمنستان قلبم می تپد و به برادران اذری خود احترام می گزارم . مرگ بر تعصب و متعصب چه ارمنی باشد و چه ترک یا فارس و عرب . مسیحی یا مسلمان. چرا باید کارهای احمقانه گذشتگان چه ارمنی و چه ترک یااز هر دین و مذهب و زبانی امروز مرا تباه کند ؟ تا دیروز که شوروی بود ارمنی و اذری با هم برادر بودن به زبان هم حرف می زدن به هم ارمنی قارداش می گفتن حالا به خاطر اختلافات سیاسی در جنگن به منه ایرانی چه ربطی داره ؟ یاشاسین اذربایجان یاشاسین ایران یاشاسین بیرلیق یاشاسین اینسانلیق .

 130. لودریک گفت:

  با سلام به همه عزیزان
  تاریخ همیشه باعث عبرته
  بیایم واقعیتهارا کنی
  ما ارامنه و آشوریان که امروز به عنوان اقلیت های مذهبی به حساب میاییم
  روزگاری مملکتی داشتیم دولتی داشتیم
  ما خواهان پذیرفته شدن قتل عام توسط دولت عثمانی هستیم همین
  قبول کردن گناه دلیل بر ضعف یک قوم نیست.
  بیاییم جنایت نیاکانمان را قبول کنیم
  چه اشکالی دارد دولت و ملت آلمان هولوکاست یهودیان را قبول کرد آیا چیزی ازش کم شد؟
  برادر من قبول کن که نیاکان تو اجداد ما را سلاخی کرده اند .قبول کن آقا و خانم آذری زبانم .قبول کن که در ۱۰۰ سال پیش چنین اتفاق ناگواری به وقوع پیوسته است.
  انکار این مطلب بیشتر به ضرر ت.
  شما آذریها و ترکهاست.
  حالا از ما گفتن بود.

 131. زرنگ بالا پایین بچه تهرون گفت:

  ترک اگر لقمان شود فرمانده گردان شود هفتاد هفت پشتش خر است .
  همیشه توی این بحث ها این بیت شعر به من اثبات میشه مردمانی بی ریشه بیابان گرد خون خوار بی رحم نوادگان چنگیز. درد شمایی که عر عر می کنی. اینه که چرا تبریز نشد پایتخت. داستان ترک ها اینه مثل کرم وارد یک شهر میشن کار های پست حقیر رو انجام میدن به صورت گله ای زندگی میکنن ۱۰ تا بچه چیز بسیار عادی براشون چون بچه هاشون نیازی به تربییت ندارن نسل دوم حالا توی جای جدید خونه داره کار کم کم توی هر شغلی از پست ترین مراتب وارد میشن توی چند نسل به حد متوسط میرسن اون شهر مال خودشون میدونن تبریز رضایه اردبیل همدان قزوین حالا هم به قلب ایران تهرون حمله کردن توی مترو گدایی دست فروشی می کنن توی نت ادعای جدایی آشغال های وطن فروش اگر خیلی به شهرتون علاقه دارید چرا آشغال های تهرون پاک می کنید دست فروشی گگدایی می کنید تا حالا دیدی یه کرد بیاد یه همچین کار هایی رو بکنه نه شهرش رو دوست داره با همه محدودیت ها سختی ها کرد و سنی باقی مانده نهایت آرزویش هم اینه که بقیه کرد ها رو هم بیار وطن خودش یه سیستان بلوچستانی هم همین طور شما ترک ها یه ویژگی بززگ دارید بی چشم رو هستید خیلی زیاد خدایا نسل ترک ها رو از زمین کم کن آمین

 132. شهریار گفت:

  نفرت پراکنی
  مطرح کردن چنین مواردی در شبکه جهانی مانند کار کردن روی ویروس ایدز در خارج از آزمایشگاه و توسط افراد بدون تخصص است. باید این موضوعات در جای خود مطرح شوند برای رسیدن به تفاهم بیشتر.
  همه مردم روی کره زمین از یک پدر و مادر هستند یا حداقل از یک گونه جانوری. مرز بندی به اسم نژاد و قومیت و مذهب و مرزهای قراردادی جغرافیایی فقط برای زندگی بهتر بوده. انگلیس و امریکا هم در کانادا باهم جنگیدن. فرانسه و … حالا دنیا به سمت اتحادیه ها پیش می ره. یعنی همکاری حداکثری بین مسافرینیک گوی متحرک در کهکشان ها.
  از شما به عنوان همسفران خواهش می کنم نفرت پراکنی نکنید. اگر به گذشته این گونه نگاه کنیم دوباره تکرار میشه. آیا من و شما چنین قصدی داریم؟
  من در کردستان بزرگ شدم. و کردها را به اندازه سایر اقوام و ملیتها دوست دارم.

 133. محمد گفت:

  نسل کشی ارامنه دروغ ساخته ارامنه و طرفدارانش می باشند .بسیار بیشتر از ارامنه مسلمان توسط روس و ارمنی کشته شدند . برای ایجاد یک ارمنستان بزرگ ؛ یک هلوکاست دروغین دیگر توسط دشمنان مسلمانان پرداخته شده است .

 134. ساسان گفت:

  نمیدانم علت حمایت چشم بسته مخاطبان ایرانی از ارامنه چی هستش ولی اگه با چشم باز به وقایع همین صد سال اخیر تو ایران توجه کنن جنایت های ارامنه عزیر داخل همین ایران خودمان کاملا اشکار هستش
  مگه شهر های ارومیه ماکو خوی سلماس مال ایران نیستند؟ قتل عام مردم غیر مسلح این شهر ها دقیقا صد سال پیش توسظ ارمنیان با رویای ارمنستان بزرگ. به گفته مورخان در زمان کشتار خون سطح زمین تا بالای کفشها میرسیده…. حالا جالب تر این که خود ارمنیها ان واقعه را قبول کرده و با ان نیز افتخار میکنند. چرا صد سال پیش همین بیست سال پیش مگه این ارامنه نبودند که در ادربایجان هزاران نفر زن و کودک را یک شبه سلاخی کردند و از طرف مقامات رسمی کشور ارمنستان به خاطر همین کارشان مفتخر به مدالم شدند

 135. ساسانی گفت:

  نمیدانم علت حمایت چشم بسته مخاطبان ایرانی از ارامنه چی هستش ولی اگه با چشم باز به وقایع همین صد سال اخیر تو ایران توجه کنن جنایت های ارامنه عزیر داخل همین ایران خودمان کاملا اشکار هستش
  مگه شهر های ارومیه ماکو خوی سلماس مال ایران نیستند؟ قتل عام مردم غیر مسلح این شهر ها دقیقا صد سال پیش توسظ ارمنیان با رویای ارمنستان بزرگ. به گفته مورخان در زمان کشتار خون سطح زمین تا بالای کفشها میرسیده…. حالا جالب تر این که خود ارمنیها ان واقعه را قبول کرده و با ان نیز افتخار میکنند. چرا صد سال پیش همین بیست سال پیش مگه این ارامنه نبودند که در ادربایجان هزاران نفر زن و کودک را یک شبه سلاخی کردند و از طرف مقامات رسمی کشور ارمنستان به خاطر همین کارشان مفتخر به مدالم شدند

 136. انسانیت گفت:

  به نام یکتا
  واقغا انسانیت را چه شده است. من چند وقتی است که در این فکرم که ما انسانها توسط دولتها به اسارت گرفته شده ایم. و در واقع اعمال و کارهای دولت ها نیت واقعی خیلی از ماها نیست. منظورم این است که اگر هیچ دولتی و مرزی در کار نباشد انسانها باید یاد بگیرند که در کنار هم دیگر به خوبی به دور از هر گونه نژاد پرسنی و تعصب های قومی و مذهبی به خوبی در کنار هم زندگی نمایند. در گذشته هر چه روی داده باید از آن دست برداشت و به آینده روشن چشم دوخت. در این فکر هستم که عقل جمعی انسان بالاخره کی به مرز تکامل نزدیک خواهد شد تا از این گونه تعصبات دست بردارد. همه انسانها برابرن هستند سفید و سیاه و ترک و اروپایی و ارمنی و روسی و آمریکایی و آفریقایی و مسلمان و مسیحی و …. هیچکدام نه مزیت است و نه کمبود . انسان بودن همه مهم است. رشد کنید. فکر کنید. انسان شوید

 137. علی گفت:

  جناب زلودریک که خواستار پذیرفته شدن حوادت ۱۰۰ سال پیشی!
  برو تحقیق کن ببین آبا و اجدادت چندین بار تورک هارو قتل عام کردن!
  اونا رو کی گردن میگیره؟
  یاشاسین آزربایجان
  از وقتی این صفحه رو دیدم در تصمیمم برای قدم برداشتن در راه برپایی حکومت آزربایجان جنوبی قاطع تر شدم/

 138. بنیامین گفت:

  با مطالعه گذر تاریخ این منطقه، به تشابه عجیبی بین جنایتهای مغول ها، تاتارها، سلجوقیان و عثمانی ها بر می خوریم. صد رحمت به داعش!!!
  این چه نژادیه که این همه جنایت را در طول تاریخ بر سر بشریت آورده.
  اقوام سرگردان که فقط سرزمین های دیگران را تصرف کردند و مردم آنرا نابود کردند.
  عجیب است واقعا، عجیب.

 139. آراز گفت:

  یاشاسین آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآذربایجان
  روس فارس ائرمنی بوتون تورکون دوشمنی
  باسلام من بیشتر کامنتها رو خوندم بیشتر اونهایی که فحش دادن همگی بچه فارس بیسواد بودند که تحمل واقعیتهای تاریخ را ندارن وهمینطور چشم دیدن شکوفایی و موفقیت ترکهارو.ایران زمین مدیون ترکهاست در تمامی زمینه ها پس بیایید مغرضانه قضاوت نکنیم وباهم در ایران زندگی کنیم. وبه توهین کنندگان به تورکها توصیه میکنم ترجیع بند مشهور شهریار را مطالعه بکنند الا تهرانایا انصاف میکن…………… خطاب به بی ادبان

 140. امین گفت:

  نباید هیچ وقت یک طرفه به مسائل نگاه کرد
  این کار عثمانی جوابی در مقابل ارمنیان بود که عملی مشابه همین کار کرده بودند
  ۹۰% چیزی ک میشنوی رو باور نکن،۵۰%چیزی ک میبینی رو هم باور نکن

 141. یاشار گفت:

  نمی فهمم چرا برای سرپوش گذاشتن نسل کشی یک میلیون زن و بچه بیگناه ارمنی باید از فاجعه خوجالی “استفاده ابزاری” کرد.

  پان ترک های عزیز فکر کردید ما آذری ها عقلمون نمی رسه که چرا شما یهویی دلسوز آذربایجان شدید آن هم بعد چند قرن قتل غارت و شیعه کشی.

 142. محمد گفت:

  یعنی ارمن ها اصلا آذری ها و ترک های رو نسل کشی نکردن تو ارومیه تو یه شب ۶۰۰ نفر رو کشتن .
  سینه های زنای مسلمان رو بریدن گذاشتن سر اسبا ب ها شون توی بک ماه ۳۶۰۰آدم رو گشتن ملت ترک همیشه پشت هم هستم الان هم تو قرباغ هم باز دارن مسلمان هارو می گشن.

 143. مصطفی روستایی گفت:

  با سلام به همه
  ۱-اولا آن آقایی که در مورد جنگ افاضه فرموده که فداکاری کرده تا ما صاحب خواهر و برادر عراقی نشیم ، چی بهت بگم؟ آیا اگه باکری زنده بود همین عقیده را داشت ؟ فقط میتونم بگم خیلی احمقی .
  ۲-بیچاره تمام این قصه ها از آنجاست که من وتو را روبروی هم گذاشتن و هرکدام فکر می کنیم آن یکی حق مارا خورده در صورتی که نفر سومی از من و تو دزدیده وبرده .
  ۳-در مورد کل مسایل مربوط به نژاد و تبار ، آنهایی که سرامدان علم و سیاست و قدرت بودند ، از این راه به جهنم رسیدند ، من و تو که جای خود دارد .
  ۴-امروزه تمام این بازی ها فقط برای سرگرم کردن جوانان و بازی دادن آنهاست ، که اینهم(وقت کشی پای وب و کل کل کردن با یکدیگر بر سر ترک و فارس ) خودش یک اعتیاد نوع جدید و برای خام کردن و تحمیق جوانان است .
  ۵- همین .به هوش باشید .

 144. حمدی گفت:

  درود بر ایران از آذربایجان تا بلو چستان از خزر تا خلیج همیشه فارس و از گلستان تا خوزستان

 145. آندرانیک گفت:

  جاسوسی ارامنه وحشی به روسیه دشمن در امپراتوری عثمانی و ضرورت تبعید ارامنه خیانت کار از واجبات بوده که انجام شد لابی کثافت ارامنه در آمریکا لجن پراکنی نکند آمریکا این حیوانات ارمنی را که حتی در پارلمان آن کشور رسوخ کرده اند اخراج کند .
  شوخی نیست ارامنه می خواستند با روس ها امپراتوری عثمانی را نابود کنند با وجود تمام امکانات و رفاه و آزادی دین و زبان و دارا بودن شغل در همه سطوح باز خیانت نمودند و…

 146. سارا گفت:

  با عرض سلام .با خواندن نظرات بسیاری از دوستان به این تپنتیجه میرسیم که اگر انها هم روزی در جایی قدرتی پیدا کنند گویا همین اقدامات را انجام خواهند داد!!!!من فارس هستم یعنی نه ترکم ونه ارمنی پس میتوانم بی طرف قضا وت کنم ولی کمی بیشر دقت کنید در کامنتهای بالا متاسفانه تعصبهایی شدیدی که به خرج داده شده از جانب دوستان محترم ترک گویا بیشتر میباشد. همین چندی پیش کل جهان واروپا وحتی پاپ اعلام کردند که جنایت اصلی ونسل کشی توسط عثمانیها انجام گرفته است شما نمیتوانید واقعیات تا ریخ را انکار کنید حتی خود اردوغان ان را پذیرفت .تاریخ این جنایت ونسل کشی ارامنه توسط عثمانیها زودتر از جنایات ارامنه علیه ترکها میباشد پس این مسئله ثابت میشود که ارامنه در مقام انتقام وبعد از ترکها این عمل را انجام دادند که البته توجیه بر جنایات انان نیست در ضمن مقیاس ان با مقیاس وگستردگی نسل کشی عثمانی علیه ارامنه قابل مقایسه نیست . چون در تمام اسناد تاریخی از نسل کشی عثمانی علیه ارامنه صحبت میشود ونه بر عکس .دولت عثمانی جنایت بزرگی را انجام داده وو هیچ چیز توجیه ان نیست خصوصا کشتن کودکان وغیر نظامیان .هر چند که ارامنه هم نباید در صدد انتقام بر می امدند .در ضمن نزاد ترکهای کشور ما با ترکهای عثمانی متفاوت است وترکهای کشور ما عاشق حضرت ابوالفضل وعاشق شیعه هستند در حالیکه ترکهای عثمانی اینگونه نیستند .در ضمن بسیاری از ترکها از جمله دوستم مثل پان ترکها نمی اندیشند وبیشتر به ایرانی بودن وشیعه بودنشان افتخار میکنند تا قومیتشان .ترکها یا کردها یا عربهایی که ارزوی استقلال دارند بدانند که ایرانی بودن هویت انهاست نه ترک یا کرد یا ….بودن .وقتی از خاک ایران جدا شوند دیگر هیچ هویتی ندارند وحق ندارند به سعدی فردوسی و ابن سینا و….بنازند

 147. مهدي گفت:

  درود بر مدیر این سایت ممنونم

 148. انی گفت:

  ممنونم دوست عزیز :)))

 149. سیاوش گفت:

  من که یک فارسم این جنایت عثمانی هارومحکوم میکنم
  عثمانی واقعا حکومت کثیفی بود

  امااگردستم به اون ارمنیای ارمنستان کثیف که دراذربایجان ایران باحمایت وپشتیبانی روسها جنایات بیبشماری کردند وهموطنان من روکشتند میفرستمشون روی هوا

  واقعادلیل پیشرفت نکردن ملت ماهمینه

  یک مشت احمق(حال چه پان ترکش چه پان ایرانیستش)که عرضه ندارند بفهمند استعمارداره بازیشون میده تامنابعشون روبخوره اینجابه جون هم میفتند

  بدبختهااونها هدفشون اینه که قویترین کشورازلحاظ تاریخ وفرهنگ ووابستگی مردمانشان(توی زلزله بم اذربایجان و…نمایان شد)ازلحاظ ملی واحساسی روزمین بزنند واختلاف بینشون ایجادکنندتا بیان قرارداد کرسنت روببندن
  بیان دریای خزر روبرای ماسهمش روبکنن ۱۲درصد
  بیانمارومستعمره اقتصادی چین وسیاسی پوتین بکنن
  ووکردن

  هموطنان ازهرزبانی بیایید این مسخره بازی های جفنگ وارانه که باعث بدبختی ملت روشده کناربگذاریم وملی فکرکنیم ازشمال تاجنوب اگرمتحدبشیم قویترین کشورمیشیم
  میتونیم سایه تروریسم روهم ازمنطقه بکنیم
  میتونیم بین همین ارمنستان وترکیه صلح ایجادکنیم
  نزاریم بیشترازاین منابعمون روبخورن
  دریاچه ارومیه وزاینده رودبه خاطرهمین بی لیاقتی خودمون که این مسولان بالای سرمونن خشک شده

 150. میم گفت:

  لطفا سرچ کنید و جنایات وحشیانه ارامنه در آذربایجان رو مطالعه کنید مو به تن آدم راست می شه وحشتناکن. می خواستن انتقامشون رو از مردم بی گناه سلماس و آذربایجان بگیرنو فقط یه مطالعه مختصر بکنید.کارهایی کردن که به عقل جن هم نمی رسه

 151. مهدی گفت:

  اینا همش کذبن ودروغ تاریخو برعکس نوشتن ارامنه تو اوایل جنگ جهانی اول می خواستن تو آذربایجان کشور ارمنستان درست کنند به ای نخاطر به آذربایجان حمله کردن ودست به نسل کشی آذری ها زدن علل خصوص تو ارومیه بعدش به دلیل ضعف حکومت مر کزی ایران عثمانی ها به کمک اومدن وارامنه ای ها ریدن خ تا آرزوی کشوردارشدنشون تو آذربایجانو به گور ببرن ولی اسراییلی ها همین کارو تو فلسطین کردن یاشاسین آذربایجان

 152. ئ گفت:

  ارامنه وحشی ترین ملتی هستن که تابحال دیدم .اینا کاملا ساختگیه
  ودر جواب بعضی فارس زبانان .چرا فارس ها به تورزک ها بدگویی میکنن مشکل چیه خودشونو خدا میدونه
  قتل عام خوجالی هم تایید شده زوری بالایانو سرچ کنین ببینین وحشین یانه

 153. علی گفت:

  جواب توراوامثال کوته فکر واحمق نادان هرچه بگویند بازکم است.توارمنی داشناک هستی یاتخم روس هستی شاید هم یک حرام زاده که این قدر از ترک ایرانی تنفر داری.آیا تا به حال ازمادرتان سؤال کردید که پدرتان کی بود ه است؟توحرامزاده نوکرروس داشناک ارمنی وحشی که ذاتا انسانیت نداری ازلقمه حرامی.باید بگم ما افتخار میکنم که ترک هستیم واصل و نسب داریم و خوشحالم که نژاد پرستی تووتوهین کردن توازمادرت یادگرفته ای.تنفرت راباخودت به گورخواهی برد. کسانیکه ازارامنه وحشی داشناک حمایت میکنند از تخم روس است چون زنان ارمنی ها دست پرورده روس است که مردان ارمنی وطرف داران ارامنه زیر دست پرورده روسها هستند اگرروسهانبودانهایی که ارامنه دفاع میکند خوارذلیل روس هستید.

 154. ياسر گفت:

  من حوصله نداشتم همه کامنتها رو بخونم ولی به این پانترکها اعلام میکنم ایران رو خیلی ها خواستند نابود کنند از اسکندر بگیر تا اعراب و جد شما پانترکها که همون چمگیزه بدونید اگر دست از پا خطا کنید به بچه گهواره ای تون هم رحم نخواهیم کرد تا نسل کثیف شما رو از سرزمین آریایی پاک کنیم حتی گربه هاتون رو هم خواهیم کشت کثافت های مغول

 155. سولی خانوم گفت:

  اون چیزی که مسلمه اینه که اصالت منه ترک از تو فارس خیلی بیشتره٬واقعا خودتو چی فرض کردی؟
  فک میکنی خیلی با اصالتی؟بیشتر از ترکهااااا؟؟
  متاسفم به تو و افکارت….واقعا احمق تویی و طرز فکرت

 156. turk oghli گفت:

  فرودگاه فرودگاه فرودگاه جده یه نفر

 157. پارسا گفت:

  اقا یاسر حدخودتو بدون من با اینکه کوردم ولی اجازه اهانت به عثمانی هارو نمیدم.درضمن ما کردهاوترکها ودیگر قوم های ایرانی هستیم که شما رو حراست کردیم پس دهنتو ببند. شما نه میتونید گربه هامونو بکشید نه جرات شم دارید.

 158. رسول گفت:

  سلام
  نمیدونم شما ها چه پدر کشته گی با ما ترکها دارین ولی با مراجعه به تاریخ ایران دیده میشود که شما فارس ها از حکومت چندین ساله ما ترکها میسوزین ولی باید تاریخ رو بصورت واقعی بیان کرد نسل کشی که شما از ان حرف میزنین نسل کشی مردم بی گناه قره باغ و خوجالی توسط ترورییت ارامنه بود نه چیزه دیگه

 159. رضا گفت:

  هنگامی که مسیحیان در ارومیه آشوب به پا کردندوآن جنگهای سه روزه رخ دادسیمهای تلگراف وتلفن میان آن شهروتبریز ودیگر جاها توسط آنها بریده شده بودوبه علت آن همگان پس ازچند روز از حادثه خطرناکی که اتفاق افتاد باخبر شدندوکسانیکه که از آنجا گریخته وبه تبریز آمده بودند ماجرا را خبردادندواز تبریز به تهران اطلاع داده شد.

  معلوم نشد از تهران چه کارهایی دراین باره انجام شد ویانشد.ولی درتبریز هنگام سخت گرسنگی ودیگر گرفتاری ها بود وانبوه مردم به خود سرگرم بودند،با این همه هنگامیکه اطلاعات به آنجارسید روزنامه های تجددوطلیعه سعادت مطالبی نوشتندومردم به تکان آمده وبه فکر کوشش وچاره افتادند.نخست روبه والی ومحمد حسن میرزا آورده ودرخواست چاره کردند.ولی ازآنها چیزی جز ترس ندیدند،بسیاری از مردم دسته به دسته به سرای والی می رفتندوبه هیچ نتیجه ای نمی رسیدندوچون شرفخانه نیز درمعرض خطر بود که آسوریان به آنجا بیایندوبه غارت اموال مردم واسلحه های حکومت بپردازند وهم بندر ودریا رابه دست گیرند.این بود که دموکراتها به کمک داوطلبین چند صدتن سپاهی بسیج کردندوبه آنجا رفتندوهم شرفخانه رانگه داشتندواسلحه ها را به تبریز فرستادندوهم در برابرآسوریان تاچهرگان به پیش رفتندوسنگر گرفتند.

  این کار آنها بسیار سودمند بود وهم اینکه والی مجبور شد دسته ای از قزاق ودسته ای از سواران مرند را به سرکردگی شجاع نظام وحاج موسی خان به سلماس فرستاد که آنها هم از سوی دیگر جلوگیری نمودندودرشهر دیلمقان وبعضی روستاها جای گرفتند.

  دراین هنگام مارشیمون به خسروآباد آمده بودوباتوپ وسپاه درآنجا کمین کرده بود که جنگهایی با او درگرفت.ولی مارشیمون پس از اندکی کشته گردید واز طرف دیگر پتروس با توپخانه وسپاه نیرومند به چهریق آمدوپس از پایان کار آنجا به جلودیلمقان رسیدوبا قزاق هاودسته مرند به جنگ برخاست ؛که دراثر کمی تعداد از پتروس شکست خورده وبه سوی خوی فرارکردند.

  این شکست درآغاز کار موجب دلشکستگی مردم شدولی دموکراتها ناامید نشدندورشته کوشش را از دست ندادندوحریری ونوبری وسرتیپ زاده به رزمگاهها رفتندوبادستوردولت ،امیر ارشد سامخان با چهارصد تن سواره قره داغ به آلما سرای آمدوآنجا راسنگرگرفت.ازآن سوی سپاه خوی انبوه ترگردیده وازآنجا به جنگ وکوشش برخاست.

  کوششهای بسیاری به کار می رفت ولی جزبدبختی برای مردم سلماس چیز دیگری نداشت.این کوششها دربرابر نیرومندی های مسیحیان به جایی نرسد.

  تعدا مسیحیان نزدیک به۱۲۰۰۰نفر خانواده جلوها بودندکه با مارشیمون ازخاک عثمانی آمدندوونزدیک به ۲۰۰۰۰ نفر خانواده ارمنیان وآسوریان ارومیه وسلماس وسلدوز به آنها پیوستند.۵۰۰۰یا ۶۰۰۰تن ارمنی از ایروان ونخجوان گریخته وبه اینان پیوستند.ازاینان ۲۰۰۰۰سپاهان ورزیده بودندو۸۰۰تن سرکردگان روسی که به روسیه نرفته وبا اینها ماندندوبه همدستی آنان ۷۲تن سرکردگان فرانسوی نیز بودند.

  دربرابر این همه نیرو، مسلمانان چه کاری می توانستند بکننداز طرف دولت ومجاهدین نیز هیچ کاری انجام نشد.در این هنگام می بایست یکی از این دوکار را انجام می دادند:یا والی از دولت کمک می خواست وباتوپ وافزار به فتنه ارمنیان راخاموش می کردیا دموکراتها بیشتر کوشش می کردند وبا کمک مجاهدین به یاری مردم ارومیه وسلماس می شتافتندولی به علت بی تدبیری والی وخودسری وجاه طلبی دموکراتها هیچ کمکی به مردم نشد.

  یکی از اهالی سلماس که پیش آمدها راخود دیده است اینچنین می نویسد:

  اولاً ۵۰۰نفر سواره وپیاده از مسلمانان آلما سرای وخوی غفلتاً وارد شهر شده چند نفر ازجلوها راکشتندوشهرازآنها خالی گردید؛سپاه واهالی دربرجه به حفظ شهرپرداختند.از این اقدامات بی تدبیرانه جهلا شاد وعقلا از نتیجه کار محزون وغمگین بودند.

  تا ۱۰روز ازخوی وتبریز مرتباً امدا می رسید تا به ۲۰۰۰نفر بالغ گردیدندوجلوها نیز هر روز به نیروهای خودشان افزوده وبه طرف شهر هجوم می آوردند،دروازه ها بسته وشهر از اهالی فراری دهات پر بود.از سرداران مسلمان اسعد همایون با اردوی خود به مرکزیت لکستان وسالارهمایون وحاج موسی خان بااردوی خود درشهر بوده ویک اردوی اندک از خوی درمغانجوق مشغول محاربه بودند.دراین ایام اردوی میرزاپتروس از ارومیه به سلماس وارد شده ونیروی جلوها افزایش یافته وجنگ از طرف آنها شدت یافت.

  بلاخره اردوی اسعدهمایون شکست خورده ویک اراده توپ به دست جلوها افتاد.از این حادثه اردوی خوی به خوف افتاده وازمغانجوق عقب نشینی نموده وهمه روستاها به تصرف جلوها افتاد.جلوها هم از هرطرف راه امداد رابسته وروبه سوی شهرنهادندوباتوپ بزرگ به شهر شلیک کرده وخانه ها را ویران می کردند.

  درروز ۱۲ماه رجب ساعت به ساعت جرات سپاه جلو بیشتر می گردید وبرترس لشگرمسلمانان افزوده می شد.واهالی وسپاهیان عازم فرار شدند ولی چون اطراف شهر ودهات از سپاه جلوها مملو بودراه گریز نیافته منتظر تاریکی شب بودند.ناچار در برجهای شهرمشغول دفاع بوده ودرمحافظت شهر می کوشیدند.هنگام عصر جنگ کلاً سخت گردیده واهالی درخانه های خود را بسته وبا مختصر آذوقه ای که برمی داشتنددرپشت دروازه صدقیان جمع شده ومنتظر تاریکی شب برای فرار بودند.چنین هزار نفر کودکان وزنان در پشت دروازه نالان وگریان بودندوگلوله های توپ وتفنگ دائماً به شهر می بارید.

  حدود یکصدنفر از زنان کودکان خود راگم کرده ،هرکسی وانفسا گویان مدهوش وحیران راه فرار خود را می جست.نیم ساعت از غروب گذشته بود که سپاه جلوها باقهروغلبه ازدروازه اهرنجان وارد شهر شده ،مردم راکشته وخانه ها رامی سوزانیدند.اردوی مسلمانان از دروازه پیه جیک فرارکرده واز برجها پائین آمده وفرارکردند.سپاه جلوها از هر طرف فراریان را تیر باران نمودندوواطراف شهر ازجنازه ها مملو شد.خندق ها از جسدها پرگردیدند.بسیاری از زنان کودکان خود را دررودخانه می انداختند ومی گریختند.

  خلاصه درآن شب تاریک از شهرواز صحراوبیابان فریادکودکان وزنان به آسمان می رسید.دوسوم اهالی که نتوانسته بودندفرارکنند درب خانه های خود رابسته ومنتظر مرگ نشستند.

  جلوها یک شبانه روز به کشتن مردم مشغول بودندودر هرخانه را شکسته وکلیه ساکنین رامی کشتند.بچه ها راپیش چشم مادر وبرادر راپیش چشم خواهر می کشتند…بعضی راپس ازکشتن اعضایش را می بریدن وبعضی را درآتش می سوزاندند.

  ۴۰۰۰۰نفراز اسرای مسلمانان را روز سوم ازهمه جا جمع کرده ،فوج فوج ازمیان باز از زوی جنازه ها گذرانده به قریه هفت وان وقلعه سراسر می بردندودرخرابه های هفت وان گرسنه وعریان در سرما نگهداری می کردند.

  بعد از یک هفته آنان را به غربت روانه نمودند که اکثرآنها در راهها مردند به طوریکه درجاده خوی تبریزدرهرفرسخ صد مرده افتاده بود.در راه اکراد اسمعیل آقا آنها را لخت کرده وبرهنه رها می کردند.

  در اواخر بهار بودکه مرض وبا هم شیوع یافت وخصوصاً در شهرخوی روزی دویست نفرمی مردند.

  جمع کثیری از مسلمانان به خیال آنکه حرمت مسجد را حفظ کنند به مساجد پناه می بردند،آسوریان به علت اینکه قتل آنها به طول نیانجامد مساجد را به دم مترالیوز(تیربار)داده ومسجد را ازخون پر می کردند.

  این بود سرگذشت دلگداز سلماس وشگفت تر آنکه چون مسلمانان شکست خوردندروسای آنها به جای کینه با دشمن کینه یکدیگر را داشته وبه کشتن هم اقدام می نمودند.

  بدینسان مسیحیان بر سراسر ارومیه وسلماس ونواحی اطراف مسلط شده وچنانکه خواستشان بود سرزمینی برای خود پیداکردند.

  تلخیص از تاریخ هیجده ساله آذربایجان

  نوشته احمدکسروی

 160. Orca گفت:

  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین آتا ترک
  یاشاسین ترک
  یاشاسین آتیلا

 161. saber گفت:

  مطمئنا هلاکت تعدادی از ارامنه در حکومت عثمانی حقیقت دارد ولی این اتفاق بدون درنظر گرفتن اهداف اشغالگرایانه ی ارامنه که دقیقا مثل اسرائیل هدف تشکیل قوم و زبان دینی را داشته و دارند بی معنیست. هلاکت این افراد در پی مبارزه ی مسلحانه ی آنها برای تشکیل ارمنستان بزرگ خیالی بوده و حتی همچنان اسامی شهرهای ترک نشین را به اسامی ارمنی تغییر داده اند. برای مثال به تبریز، تاوریژ میگویند و در نقشه ی ارمنستان بزرگ همیشه تبریز یکی از مهم ترین شهرهای آنان است و در جلساتی که هر چند وقت یکبار در تبریز و سایر شهرها تشکیل میدهند اعلام میکنند در هر شهری از این نقشه ی ارمنستان بزرگ اکثریت را نداشته باشیم غیرارمنی ها را از شهر فراری داده یا آنها را به اتهامات مختلف خواهیم کشت و این همان اتفاقی است که در اراضی اشغالی در منطقه ی قره باغ همین دو دهه پیش اتفاق افتاد.

  امیدوارم برخی تاریخ سازی های احساسات برانگیز باعث نشود از حقیقت مطلب دور بمانیم.

 162. Hay گفت:

  قتل عام آذری ها توسط ارامنه؟؟!!! منظورتون خیزش ساکنان خود قره باغ برای بازپس گیری اون از آذربایجانه؟! خود آذربایجان و نخجوان اما داره حاکمیتشون. دولتی که مردم خودشو هم به بردگی گرفته.(در مورد تخریب خانه های آذربایجانی ها توسط دولت عزیزشون برای ساختن سالن برای برگذاری eurovision 2012 تحقیق کنین، فیلم مستندش هم هست که مردم خودشونو به چه روزی انداختن)
  حتما بعدش هم می گین نسل کشی ترک های عثمانی مظلوم و تصرف قسمت عظیمی از ترکیه توسط ارامنه!!!
  این سیاستی که “دست پیش رو می گیرین که پس نمونین” دیگه جواب نمی ده. دنبال یه بهانه دیگه برای از زیر مسوئلیت دررفتن باشین.
  برای همه دنیا واقه نسل کشی ارامنه روشنه و کشور های مهم یکی بعد از دیگری این موضوع رو رسمیت می دن. تنها دیلی که بعضی کشور ها طفره میرن، منفعت سیاسی موقّتیه که با ترکیه دارن. اونا هم کارشون با جت های اردوغان تموم شد و خرشون از پل گذشت، حق ترکیه رو میزارن کف دستش.
  راستی از جنگ داخلی ترکیه چه خبر؟! اردوغان چندصد نفر از مردم خوشو کشته؟!! گویا قتل عام یک امر کاملا عادی و جا افتادست برای ترک های ترکیه!

 163. khakpaz گفت:

  دوست عزیز ؛ از صفحه بسیار جالب و ارزشمندی که ایجاد کردید تشکر می کنم ولی بهتر بود با مستندات بیشتری به بحث می پرداختید تا نتیجه کار خیلی بهتر از آب در بیاد ؛ بخشی که به پزشک ارمنی زوری بالایان اختصاص دادید حقیقت نداره و جالبه که به منبع هم ارجاع دادید درصورتی که چنین کتابی هم وجود خارجی نداره و از طرف کسایی هم که به اونا نسبت داده شده تکذیب شده ، چون متوجه شدم آدم با سواد و اهل تحقیقی هستید ، پیشنهاد می کنم مطلبتون رو بیشتر بررسی کنید و این قسمت رو اصلاح کنید. موفق باشید.

 164. رامین گفت:

  متاسفانه پانترکها بدنبال جعل تاریخ برای خودشون هستند.و وقتی ازشون در مورد سند تاریخی صحبت می کنی میگن که همه رو اردشیر بابکان از بین برده !! دنیا با ترکها لجه و … !! من نمی گم که همه ادعا های فارسها حقیقت داره مسلماً خیلی جاها غلو هم شده اما مستندات تاریخی بیشتر ادعای فارسها رو تایید می کنه تا پانترکها. مستنداتی که در خود دانشگاههای ترکیه و آذربایجان و تمام دنیا بعنوان منابع درسی تدریس میشه.

 165. مازیار گفت:

  احمدی نژاد زر زده است، هموطنان بزرگمان در آذربایجان شرقی و غربی ترک زبانن نه ترک نژاد… ایرانی زاده ی نجیبن

 166. مازیار گفت:

  درود بر شما هموطن آگاهم
  شما ترک نیستید ترک زبان شدید، شما ایرانی نجیبید از تبار آریوبرزن و کوروش و زرتشت
  زنده باد ایران و ایرانی

 167. مازیار گفت:

  درود و آفرین
  هرکس ناراحته راه بازه و جاده دراز

 168. کوردستان متحد گفت:

  من خودم کوردم و به کورد بودنم میمالم

 169. خوشگل گفت:

  آدمی که در ایران به دنیا آمده در یک خانواده پارسی در شرق کشور در خراسان – ولی نه به دنیا آمدن ما و نه این که در کجا و در چه خانواده ای به دنیا بیاییم اتنخاب ما نیست – جبر است.
  با خودم فکر می کنم چقدر این داعشی ها احمق اند ( اینو اکثر قریب به اتفاق انسانهای آزاد قبول دارند؟) چرا ؟ به راحتی آدم می کشند.
  یک مکالمه بین من و یک داعشی اگر گیرش بیفتم و بخواهد سر من را ببرد؟
  من: چرا می خوای سر من رو ببری؟
  داعشی: خفه شو احمق…… چون تو یک شیعه کثیفی؟! ای کافر؟!
  من: بخدا من انتخاب نکردم ، من در یک خانواده شیعه متولد شدم؟!!
  داعشی: خفه خون نکبت !؟
  من: خدا یا طبیعت یا هرچی من رو در این دنیا و در این خانواده با این دین قرار داده؟!
  داعشی: کفر می گی……!؟
  من: برو یخه خدا رو بگیر احمق؟! برای چی می خوای جان مرا بگیری؟!
  داعشی: تو به محمدو ابوبکر و عمر فحش می دی؟! می ریری مشهد ضریح می پرستی؟!!و…
  من : نه من یک انسانم می خوام با آرامش و صلح زندگی کنم نه کاری به محمد دارم و ابوبکر و علی و عمر
  داعشی : خفه شو
  من: ۱۴۰۰ سال پیش قضیه هایی پیش آمده من نظری راجع به این موضوع ندارم ، چون تاریخ پر است از دروغ – من می گم اگه تو راست می گی درود بر تو ، اگه شیعه راست می گه درود بر شیعه ، چرا می خوای منو بکشی به خاطر ۱۴۰۰ سال پیش
  داعشی : خفه شو ، تو کافری ، تو ملحدی خونت مباح است
  من : ۱۴۰۰ سال پیش هم همفکران تو پدران و همفکران مرا کشتند!؟؟
  داعشی : ای مجوس ؟! ای زرتشتی ؟!
  من : نه ؟! شناسنامه من رو ببین من شیعه هستم؟!
  داعشی : پس اعتراف کردی ؟! بکشنینش(با نفرت می گه)

  هموطنای عزیز سلام
  لرها – کردها -بلوچها – آذری ها – ترک ها – ارمنی ها – مازنی ها- گیلکی ها – پارسی ها و عربها و همه همه همه عزیزان
  عاشق همه تونم – عاشق انسانیتم – عاشق مهربانی و عشق و محبات و عاشق آدم خوب
  حافظ می گه
  من از بازوی خود دارم بسی شکر

  که زور مردم آزاری ندارم
  سعدی میگه
  کجا خود شکر این نعمت گزارم

  که زور مردم آزاری ندارم

  تعصب و جهل روی دین و روی نژاد
  دو دشمن انسانیت است.
  اینکه کسی ترک یا ارامنه یا ایتالیایی و اسپانیایی و…. سفید یا سیاه به دنیا بیاید دست خودش نیست.
  اینکه آدم در یک خانواده مسیحی و یا یهودی و یا سنی و یا شیعه و ….. به دنیا بیاید دست خودش نیست؟!
  حکومتها مردم رو ازهم می ترسانند.
  مگر در پارسها قاتل و متجاوز و آدمکش نیست ، مگر در ارمنی ها و ترکها و …….. نیست؟!
  چه فرقی می کند کار بد بد است؟! مسیحی ، مسلمان، یهودی، ترک و لر و پارس
  وطنم را دوست دارم با کسی که به خانه ام و وطنم و هموطنام چه کرد و لر و ارمنی و ترک و آذری تعدی کند می جنگم تا سر حد مرگ؟!
  به هیچ کجا دوست ندارم تجاوز کنم و کسی را بیازارم؟!!!
  دوستدارصلحم
  راجع به تاریخ:
  پر از دروغ- تاریخ رو فاتحان می نویسند.
  من ناپلئون دوست دارم و قهرمان می دانم و نه کوروش و نه هیچ پادشاهی که دستور حمله کشورها و شهرهای دیگر رو صادر می کنه؟!!
  من از جنگ و تجاوز بیزارم؟!
  ارمنی اگر به ناحق کسی رو کشته بد کاری کرده؟!
  ترک اگر به ناحق کسی رو کشته بد کاری کرده؟!
  اعراب رو دوست دارم مثل هر ملت دیگه ، ۱۴۰۰ پیش در ایران جنایت کردد؟! کشتند ؟! مثل الان داعش؟!!!
  ولی به خاطر ۱۴۰۰ پیش بیام اون را بکشم؟!
  اصلا چنین کاری نمیکنم ؟!
  عرب خوزستان با آن لهچه زیبای پارسی یا فارسی شان
  دقت کن ۱۴۰۰ سال قبل؟!!
  تفکر باید اصلاح گردد. چندی قبل مرز بین دو کشور اروپایی با خط قرمز مشخص شده بود وسط یه شهر؟!!!
  این یعنی عقل و فرهنگ و شعور

 170. خوشگل گفت:

  من ناپلئون دوست ندارم و قهرمان می ندانم اصلاح می کنم ( اشتباه تایپی)

 171. خوشگل گفت:

  چقدر آدم باید سنگدل باشد تا بتواند فرزند خود را زنده به گور کند.این مرد هندی به دلیل اینکه دختر بچه دوست نداشته و می خواست صاحب فرزند پسر باشد این اقدام جنایت کارانه را انجام داده است.

  یک پدر سنگدل هندی در زنده به گور کردن دختر ۱۰ ساله خود در باغچه پشت خانه ناکام ماند. یک پدر هندی در شهر تریپوری هند از فرصت عدم حضور همسرش در خانه استفاده کرد و دختر ۱۰ ساله خود را به باغچه پشت خانه برد و دست ها و دهان او را بست و سپس او را داخل گودالی قرار داد.

  زنده به گور کردن دختر نوجوان در باغچه + تصاویر

  در هنگام انجام این اقدام، همسایه ها متوجه موضوع شده و به پلیس اطلاع می دهند و خوشبختانه این مرد هندی در انجام این اقدام ناکام می ماند. پلیس پدر سنگدل را دستگیر و بازداشت کرده است.

  آدرس منبع
  http://www.samatak.com/news/incidents/teen-girl-buried-alive-in-the-garden.html
  هدفم از گذاشتن این تاپیک اینکه بگم فقط عربهای جاهلی ۱۴۰۰ سال پیش دخترهاشون را زنده بگور نمی گردند.
  اینم یک احمق ، نفهم ، جاهل در قرن ۲۱ از هند

  حماقت و جهل و تعصب محکوم است در هر جا و هر زمان و هر کسی که انجام دهد .

 172. samad گفت:

  برادران و خواهران عزیز در تاریخ ایران در زمان قاجار خیانتهایی بسیاری از طرف ارامنه به ماشده آنها با سر سپردگی گرجستان را از ایران جدا کردند جاسوس روسها شدن در خوی به قتل وغارت پرداختند در خود عثمانی دست به حملاتی علیه ارتش عثمانی زدند ارامنه دارای یکی از قویترین سازمانهایه تروریستی هستند در زمان استقلال آذربایجان دست به یک سری عملیاتهای خرابکارانه دست زدند تا مسلمانان و ارامنه را به جان هم اندازند و جنگی را شروع کنند در واقعه خوجالی با اطلاع کامل روسها این کار انجام شد حالا با توجه به جنایاتی که آنها انجام دادند چرا مانند یهودیان برای آنها دایه عزیز تر از مادر شدید چرا جنایاتی را که در کشور خودمان انجام داده اند را نمیگویید همانطور که جامعه جهانی چشم خود را به جنایات اسرائیل بسته است

 173. صمد گفت:

  در مورد کسانی که از واژه پان ترک استفاده میکنند بهتر بدانید همین پان ترکها شرف دارن به پان فارس که در ایران کسی رو آدم حساب نمیکنند در مورد هرکی هرچی دوست دارند میگند در آخر میگند پان ترک اله یا بله بیشترین عامل نفرت بین اقوام نوع رفتاری که در مورد سایر اقوام دارید بیشترین توهین به اقوام ایرانی رو پان فارسها باب کردن من زمانی که نظرات شما رو میخوندم چیزی جز نوعی نژاد پرستی که چیزی جز فوش دادن داشته باشه ندیدم شما برای کشته ارامنه دلسوزی میکنید اما با عرض تاسف حتی از شهدای خوی و سلماس و ارومیه که به دست ارامنه کشته شدن چیزی نمیگویید تنها تصور من از این نظرات این است که نه تاریخ را مطالعه کرده اید نه انگیزه ای برای دانستن دارید برای دانستن تاریخ این جنایات ارامنه میتوانید فصلهای آخر تاریخ خو ی را مطالعه کنید بعد بگویید آذربایجانی ترک آذر نیست یا آذری ایرانی نیست آذربایجانیها از شما پان فارسها بیشتر ایرانی تر هستند و این رو در تاریخ بارها ثابت کردند کوروشی را که شما به آن افتخار میکنید به دست ملکه طومروس کشته شدآن هم به خاطر جنایاتی که انجام داد در آرامگاهی که به آن مزار کوروش لقب دادند هرگز دفن نشد چون سربازان کوروش نتوانستند جنازه کورروش را با خود ببرند حال بروید و در گوری که به نام مقبره مادر سلیمان لقب دارد سجده کنید بگوید ای جنایتکار آسوده بخواب که ما بیداریمَ و این رفتار یعنی داشتن حس نژاد پرستی شما به جای عبرت ددارید حس نژاد پستی رو در خود تقویت میکنید تا به سایر اقوام ایران بگویید ایرانی نیستند مگر شما اطما برترید در تاریخ ایران بیشترین خون از اهالی آذربایجان و کوردستان و سایر نواحی مرزی ریخته شده اما شما برای دفاع از همی وطن چه کردید بهتر به جای توهین به اقوام ایران آدم باشید تا سرباز شیطان َ

 174. ایرانی گفت:

  باید تاریخمان را مطالعه کنیم آذری ها در یه دوره تاریخی صفویه افشاریه و قاجاریه بر ایران حکمرانی کردند که در این مدت هیچگاه زبان رسمی فارسی را تغییر ندادند و همیشه حافظ آن بودند مقابل هجوم روس های تزاری مقاومت که باعث شد قسمتی از سرزمین عزیزمان ایران در عهد نامه هایی از دست برود ارمنی ها این روز را جشن می گیرند روزی را که همه ایران گریه کرد البته ارمنی ها محترم و عزیزند و در دوران عثمانی جفا به آن ها شده اما آن ها هم در خوجالی با کشتارشان نشان دادند که نژاد پرستان کثیفی در داخلشان هست که بهد از وشتار مسلمان ها مسجد ها را با بولدزر ویران کردنددر حالی که در آذربایجان ایران کلیساها محترم و مکان عبادت شمرده می شوند پس عاجزانه از همه هموطنانمان می خواهم که تاریخمان را مطالعه کنند برای روزی که به همدیگر را خوب بشناسیم آن وقت امکان ندارد به همدیگر توهین کنیم چون در آن صورت به بخشی از تاریخمان توهین کرده ایم

 175. تورک گفت:

  کشتار ۱۵۰ هزار ترک آزربایجان برای ایران مهمتر است یا قتل عام خیالی ارامنه؟
  در حدود ۱۰۰ سال پیش به فاصله تقریبا ۲-۳ سال دو اتفاق مهم یکی در ترکیه و دیگری ایران اتفاق افتاد:ارامنه ساکن در ترکیه با حمایت از رژیم تزاری روسیه در جنگ جهانی اول آتشی را روشن ساختند که بعدها اول گریبان خودشان و بعد ترکهای ساکن غرب آزربایجان را گرفت,قوای عثمانی برای دورکردن تهدید ارامنه و جلوگیری از نفوذ روسها به ترکیه نیروهای خود را به شرق ترکیه روانه ساخت و به مانند هرجنگی در این جنگ نیز ارامنه که قدرت رویارویی با ارتش منظم ترک را نداشتند شکست خوردند و بعدها این شکست را قتل عام خواندند.
  به فاصله چند سال بعد همین ارامنه راه آزربایجان را در پیش گرفتند و با همدستی ارامنه و آشوریان ساکن در غرب آزربایجان منجر به فاجعه و تراژدی ای شدند که هنوز بازمانده های آن دوران در میان ما زندگی میکنند.
  حال دولت ایران و مدیای فارسی هم راستا با ارامنه بر طبل کشتار ارامنه توسط توسط ترکیه میکوبند ولی حتی ۱ سطر,یک خط,یک خبر هم درباره کشتار ترکان آزربایجان توسط ارامنه منتشر نمیکنند و کوچکترین سخنی در این باره بر زبان نمی آورند؟حال این سوال پیش میاید چرا مدیای فارسی این گونه سنگ ارامنه را به این شدت یه سینه میزنند؟مگر نه اینکه آنها قاتل هموطنان شما هستند؟
  پ.ن:ایران ترکان ساکن آزربایجان جنوبی را در ظاهر هموطن آزری و آریایی میخواند

 176. تور چین گفت:

  تور چین قیمت

  تور ارزان چین

  تور پکن شانگهای

  تور چین گوانجو

  تور چین

  تور لحظه اخری چین

  قیمت بلیط چین

 177. سالار گفت:

  سلام
  اولا که کشتن انسان های بی گناه و غیرنظامی از هر طرف محوم است اما شما یک طرفه به قاضی رفتید بهتر بود از کشتار ترک ها به دست ارامنه مخصوصا در قره باغ هم میگفتید .
  الان که این راتایپ میکنم در آخرین اقدام کثیف ارمنستان با شلیک خمپاره کودک ۱۸ ماهه بنام زهرا و مادربزرگش در روستای الخانلی آذربایجان را کشتند .گناه یه کودک ۱۸ ماهه چیه ؟؟
  این فقط یک نمونه است .در جریان تغییر نژادی تو قره باغ ارمنستان چه کثافت کاریها و جنایت هایی را انجام داده ؟؟
  یا اشغال ۲۰ درصد از اراضی یک کشور چی نامیده میشه .کدام کشور دولت خود خوانده قره باغ را به رسمیت دانسته ؟؟؟

 178. سالار گفت:

  بدترین کار مظلوم نمایی خود ظالمه همونطور که اسراییل مثه هولکاستی رو علمکرده و تو غزه کودک کشی میکنه ارمنستان هم یه طرفه میره و خودش تو کودک کشی و ظلم قهارترینه .
  اولا که کشتن انسان های بی گناه و غیرنظامی از هر طرف محوم است اما شما یک طرفه به قاضی رفتید بهتر بود از کشتار ترک ها به دست ارامنه مخصوصا در قره باغ هم میگفتید .
  الان که این راتایپ میکنم در آخرین اقدام کثیف ارمنستان با شلیک خمپاره کودک ۱۸ ماهه بنام زهرا و مادربزرگش در روستای الخانلی آذربایجان را کشتند .گناه یه کودک ۱۸ ماهه چیه ؟؟
  این فقط یک نمونه است .در جریان تغییر نژادی تو قره باغ ارمنستان چه کثافت کاریها و جنایت هایی را انجام داده ؟؟
  یا اشغال ۲۰ درصد از اراضی یک کشور چی نامیده میشه .کدام کشور دولت خود خوانده قره باغ را به رسمیت دانسته ؟؟؟
  به همین کامنتها یه نگاهی بندازید .

 179. سالار گفت:

  با سلام بدترین کار مظلوم نمایی خود ظالمه همونطور که اسراییل مثه هولکاستی رو علمکرده و تو غزه کودک کشی میکنه ارمنستان هم یه طرفه میره و خودش تو کودک کشی و ظلم قهارترینه .
  اولا که کشتن انسان های بی گناه و غیرنظامی از هر طرف محوم است اما شما یک طرفه به قاضی رفتید بهتر بود از کشتار ترک ها به دست ارامنه مخصوصا در قره باغ هم میگفتید .
  الان که این راتایپ میکنم در آخرین اقدام کثیف ارمنستان با شلیک خمپاره کودک ۱۸ ماهه بنام زهرا و مادربزرگش در روستای الخانلی آذربایجان را کشتند .گناه یه کودک ۱۸ ماهه چیه ؟؟
  این فقط یک نمونه است .در جریان تغییر نژادی تو قره باغ ارمنستان چه کثافت کاریها و جنایت هایی را انجام داده ؟؟
  یا اشغال ۲۰ درصد از اراضی یک کشور چی نامیده میشه .کدام کشور دولت خود خوانده قره باغ را به رسمیت دانسته ؟؟؟
  به همین کامنتها یه نگاهی بندازید .

 180. یک ایرانی گفت:

  اولا برای اون دسته از هوطنان که خودشون رو به یه کشور دیگه نسبت میدن واقعاً متاسفم. ترک هم که باشی ترک ایرانی و کوهی از غیرت باش نه کیسه ای از سیب زمینی. برای اون دسته از افرادی هم که خودشون رو فارس می نامند و به دیگران توهین می کنند میگم که بسیار حال به هم زنید. در کل هم آرزو دارم که شر فاشیست ها از هر تبار و قومیت و زبانی از ایران عزیزم کم شه. آهای فاشیست الکی ها ازتون یه خواهش دارم لطفاً تولید مثل نفرمایید. امیدوارم که دیگه شاهد همچین فجایعی در تاریخ بشریت نباشیم.

 181. مهرداد ایرانی گفت:

  سلام
  جناب نویسنده ، خیلی زیرکانه دوبه هم زنی کردی ، ما بین تک و کرد و ارمنی و فارس و … رو زدی ، و مخاطبان و نویسندگان مطالب توهین آمیز ، ایرانیانی که به زبان و قوم و نژاد یکدیگر ، بدون کوچکترین ملاحظه ای ، اهانت کردید ، بدجور از این نویسنده جعلی که معلوم نیست از کجا تامین شده و شاید نفر نیست و بلکه کاری گروهی است ، رو دست خوردید ، این سیاست کثیف انگلیسیها را همیشه به یاد داشته باشیم : تفرقه بنداز و حکومت کن . پروردگار متعال در قرآن میفرمایند : ای مردم گرامیتان شما نزد خدا ، با تقوا ترین شماست ، نفرموده : ای مسلمانان و یا مسیحیان و یا مردان یا زنان ، خداوند نژادپرستی به مسلمان و نه به مسیحی و نه هیچ دین دیگری آموزش نداده است . کسانیکه به ترکها توهین کردند و به فارسها و به ارمنیها ، همگی در جهل ۱۴۰۰ سال قبل اعراب جاهل بادیه حجاز به سر میبرند ، قضیه احتمال جنایت عثمانیهای ترکیه به ارامنه ی عزیز ، موجبات بد و بیراه گفتن فارسها ایرانی به ترکهای ایرانی و بالعکس شده !!! لطفا به عقلتان مراجعه بفرمایید. و در صورت نیاز به آگاهی یافتن نسبت به برخی از مسایل و واقعیتها ، کتاب رضاییه بعد از جنگ جهانی نوشته مرحوم محمد تمدن را تهیه و مطالعه بفرمایید ، بد نیست با جنایتهای عده ای از ارمنیهای پست و خونخوار آن زمان در آذربایجان ایران ، آشنا بشوید و اگر قرار است قومی از ایران تشریف ببرد آن قوم ترکها نیستند بلکه ارامنه ی بزرگوارند چونکه اینجا ایران است نه ارمنستان ، میتونین تشریف ببرین ، برای خودتون ساز و برگ جنگی تهیه و به ترکیه حمله بفرمایید

 182. علی گفت:

  سلام دوستان
  نظرات برخی از دوستان را خواندم نوشته بالا برخلاف ادعای نویسنده بیطرفانه نبود چون جنایت ارمنی ها را انتقام میپندارد و ان را پاسخی میداند برای نسل کشی ارمنیان توسط حکومت عثمانی ولی متاسفانه ننوشته اند
  که دلیل اصلی حمله حکومت عثمانی به ارمنیان چه بود خوشبختانه یکی از دوستان اشاره به جنایت ارمنی ها در آذربایجان ایران کردند و این دلیل برخورد حکومت عثمانی با ارمنیان بود و نباید انتظار داشت که در برابر کشتار سکوت کرد و عثمانی ها جنایات ارمنی ها را انجام نداده بودند و ارمنی ها بودند که بر سر مادر حامله می نشستند و شکمش را پاره میکردند و باهم بر سر جنسیت جنین شرط می بستند.
  و من واقعا برای دولت ایران متاسفم که انقدر مساله فلسطین را در رسانه ها بازتاب میدهد ولی هیچوقت در مورد جنایات ارامنه چیزی نگفته است در مورد قتل آن همه مسلمان شیئه و از همه بالاتر آن همه انسان بیگناه.
  ودر جواب کسانی که گفته اند ترک های ایران،ترک نیستند آذری هستند باید بگویم لفظ تفرقه انداز زبان آذری که زاییده افکار خراب حکومت پهلوی است اعتبار ندارد و بنده به شخصه بدون کلاس رفتن مفهوم صحبت های مردم ترکیه را متوجه میشوم و برخی از دوستان من که ماهواره دارند و شبکه های ترکیه را میبینند بعد از یکی-دو ماه کلا میتوانند ترکی استانبولی حرف بزنند پس ترکی آذری و استانبولی در لحجه تفاوت دارند و کلا فرق نمیکنند و تفاوت آنها در حد تفاوت دو زبان نیست جدایی ترکی آذری و استانبولی به سان آن است که ما فارسی موجود در ایران و افغانستان را جدا بدانیم چون برخی مکالمات افغانها در تلوزیون ایران دوباره دوبله فارسی میشود در مورد این موضوع توصیه میکنم سرود ملی افغانستان را گوش دهید بنده به شخصه اگر زیرنویس فارسیِ موجود در ایران را نداشت چیزی متوجه نمیشدم و برخی ها میگویند مردم ترکیه ترکهای ایران را آدم به حساب نمیاورند من از آن اشخاص سوالی دارم شما اصلا یک فرد ترکیه ای را دیده اید؟ بنده به شخصه از افرادی که به ترکیه رفته بودند شنیده ام که در آنجا وقتی میگویی ایرانی ام خیلی توجه نمیکنند ولی وقتی میگویی ترک ایرانیم به گرمی ازت استقبال میکنند
  و در مورد ظرفیت های اقتصادی هم که دوستان توضیح داده اند آذربایجان
  سرشار از معادن گوناکون است و نفت هم که متعلق به مناطق عرب نشین است پس دوستان پارس زبان به فکر خودشون باشند که منابع ندارند

 183. مهرداد گفت:

  ترک های عثمانی حرامزاده

 184. ایرانی گفت:

  سلام بر هموطنان ایرانی نه ترک
  چرا مردم بزرگ آذربایجان خودشان را به ترکیه می چسبانانند مگه شما ایرانی نیستید

 185. کامران گفت:

  درود بر شما، تعدادی از دیدگاهها رو مطالعه نمودم، و فقط می تونم عرض کنم: از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست.

 186. جعفر گفت:

  اولا ارمنیها از قدیمیترین وبا فرهنگترین اقوام منطقه هستند .ونسل کشی و اشغال ارازی و سرزمین ارمنیان توسط ترک ها به قدری روشن و واضح است که لازم نیست بعضیها چرندیات دیگری برزبان بیاورند.بعضی اقایون طوری در مورد سلماس و خوی و ارومیه حرف میزنند که احساس میکنند تنها مردمی هستند که اونجا ساکنند.بحث بر سر نژادپرستی نیست ولی اگر قرار بر نسبت باشه استان به اصطلاحآذربایجان غربی بیشتر کرد هستند تا ترک.جدای از این مسئله همشهری های ارمنی که در ارومیه هستند حرفای منو درک میکنند که چی میگم.اصلا و خون خواری وح نژاد پرستی جزئی از فرهنگ ترکهاست بسیاری از ارمنیهای ارومیه برای اینکهآزار وازیت نبینند مجبورن هویت خودشون رو پنهان کنند جامعه ی ارمنی الان به انزوا کشیده شده. پستهای اداری و سیاسی به لطف قدرت سیاسی باد آورده فقط در دستان ترکها میباشد.ولی چند سالی است که جمهوری اسلامی به دلیل سوئ استفاده ی جریانات پان ترکی و تبلیغات کشورهای فتنه گر آذر بایجان و ترکیه سعی بر تعدیل این نژاد پرستی کرده است .به عنوان مثال انتصاب یک استاندار کرد.که واقعا جو ارامتری به شهر داده است.کاش میشد همچین حرکتایی هم درمورد هم وطنان ارمنی و آشوری انجام بشه .چه اشکال داره یک ارمنی شهردار ارومیه باشه یا اصلا به جای حیوان ناطقی مثل قاضی پور یک آشوری نماینده ی مجلش میشد.دنیای امروز صلح و برابری و عدالت می طلبه سخن من برابری و عدالته نه دفاع از قوم خاصی .ولی متاسفانه تاریخ نشان داده که تنها راه مقابله و احقاق حقوق در برابر ترکها نژاد پرست بودنه .چون حق دیگران برای خود را دمکراسی و عدالت تلقی میکنند .بسیاری از کامنتها از مسلمانو مسیح رو کردن واقعا خجالت داره.مرگ بر دین و عقیده ای که دستور به نابودی هم نوعت میده

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""