۴
این نوشتار توسط انی در تاریخ 1st آگوست، 2008 و در دسته "من نوشت" ارسال شده است.

با هم بگرییم ، چه همیشه چیزهایی هست ، امروز با خویشاوندم نشستم و یادی از عکس ها کردم ، عکس های برتر خبری نیم قرن آخیر … گفتم شاید بهتر باشه این عکس های درشایت من هم جایی داشته باشه پس آومدم و در یکی از سایت ها جست جو کردم و عکس ها رو پیدا کردم تا از مشکل آپلود کردن راهت بشم:

منبع : www.1pezeshk.com

عکس‌هایی که دنیا را تکان دادند – بهترین عکس‌های خبری نیم قرن گذشته

World Press Photo یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است که دفترش در آمستردام هلند قرار دارد و از سال ۱۹۵۵ ، هر ساله بهترین عکس‌های خبری را انتخاب می‌کند. هدف این تشکیلات از این کار ترغیب کردن رعایت استانداردهای حرفه‌ای در زمینه فتو‌ ژورنالیسم و تشویق مبادله آزاد و بدون محدودیت اطلاعات است.
در واقع World Press Photo بزرگ‌ترین و با اعتبارترین رقابت‌‌ عکس خبری را در سطح جهان اداره می‌کند. در این پست به معرفی بهترین عکس‌های خبری نیم قرن اخیر که از سوی این سازمان انتخاب شده است ، می‌پردازم.
مرور این عکس‌ها ، متأسفانه چهره زشت و آمیخته با فقر و جهل و غرور و تعصب دنیا را پدیدار می‌کند.

۱- آگوست ۱۹۵۵ ، دانمارک : یک شرکت‌کننده در مسابقه موتورسواری ، افتاده است.

۲- ۱۹۵۶ ، آلمان غربی : یک سرباز آلمانی بعد از طی دوره اسارت در روسیه به میهنش بازگشته و با دختر ۱۲ ساله‌اش که از یک سالگی او را ندیده ، ملاقات می‌کند.

۳- ۱۹۵۷ ، شارلوت ، کارولینای شمالی : دروتی کانتس ، یکی از نخستین دانش‌آموزان سیاه‌پوستی است که توانسته وارد دبیرستان‌هایی شود که پیش از آن صرفا سفیدپوستان را پذیرش می‌کرد.‌ عکس‌العمل‌های سفیدپوستان باعث شد که والدین دروتی تنها بعد از ۴ روز وی را از دبیرستان خارج کنند.

۴- ۱۹۵۸ ، پراگ ، چک‌اسلواکی : مسابقه فوتبال بین پراگ و براتیسلاوا.

۵- اکتبر ۱۹۶۰ ، توکیو ، ژاپن : یک دانشجوی جناح راست ، رهبر سوسیالیست‌ها Inejiro Asanuma را ترور می‌کند.

۶- ژوئن ۱۹۶۲ ، ونزوئلا : سربازی که مورد اصابت گلوله یک تک‌تیرانداز قرار گرفته در آغوش یک افسر نیروی دریایی. عکاس این عکس را در حالت درازکش برای پرهیز از اصابت گلوله تک‌تیرانداز به خودش گرفته است.

۷ – ژوئن ۱۹۶۳ ، سایگون ، ویتنام جنوبی : یک بودائی در اعتراض به آزار و اذیت پیروان مذاهب به وسیله دولت ویتنام جنوبی خودسوزی کرده است. این عکس‌ تأثیرگذار باعث شد ، رئیس جمهور کندی حمایت از دولت وبتنام جنوبی را متوقف کند.

۸- آوریل ۱۹۶۴ ، قبرس : یک زن ترک به عزای شوهرش که در جنگ داخلی بین ترک‌ها و یونانی‌ها در جزیره قبرس کشته شده ، نشسته است.

۹- سپتامبر ۱۹۶۵ ، ویتنام جنوبی : یک مادر و فرزندانش برای فرار از بمباران آمریکایی‌ها از عرض رودخانه عبور می‌کنند.

۱۰ – ویتنام جنوبی ، فوریه ۱۹۶۶ : سربازان آمریکایی جسد یک ویت‌کنگ را روی زمین می‌کشند. عکاس ژاپنی این عکس در سال ۱۹۷۰ در مأموریتی در کلمبیا کشته شد.

۱۱- می ۱۹۶۷ ، ویتنام جنوبی : فرمانده یک تانک M48 آمریکایی ، عکاس هلندی این عکس را در حالی که روی کف داغ تانک خوابیده بود ، گرفت. وی تنها عکاس هلندی بود که برنده بهترین عکس خبری سال شد.

۱۲ – اول فوریه ۱۹۶۸ ، سایگون ، ویتنام جنوبی : پلیس ملی ویتنام جنوبی Nguyen Ngoc Loan ، یک ویت کنگ را اعدام می کند. عکاس : Eddie Adams.

۱۳- می ۱۹۶۹ ، لاندوندری ، ایرلند شمالی: یک کاتولیک جوان در زمان درگیری با نیروهای بریتانیایی. عکاس آلمانی این عکس هانس جورج آندرس ، بعد از یک شب درگیری خیابانی در ایرلند و در شرایطی که پلیس گاز اشک آور شلیک کرده بود ، پسر جوانی را دید که ماسک ضد گاز بر سر داشت و روبروی دیواری ایستاده که روی آن نوشته شده :”ما صلح می‌خواهیم” ، قبل از اینکه گاز اشک‌آور خود عکاس را درگیر کند ، وی فرصت پیدا کرد ، دو عکس از این پسر بگیرد.

۱۴ – دسامبر ۱۹۷۱ ، آلمان غربی : تیراندازی بین پلیس و دزدان بانک

۱۵ – ۸ ژوئن ۱۹۷۲ ، ویتنام جنوبی : عکاس این عکس به خوبی آن روز را به یاد می‌آورد ، نیروهای ویتنام جنوبی منطقه‌ای را با ناپالم بمباران کردند ، دختر ویتنامی در حالی که فریاد می‌زِد :”بسیار گرم است”، لباس‌‌های در حال سوختنش را درآورد و بعد آب قمقمه‌اش را روی خود ریخت ، عکاس با دیدن کودکان در حال فرار آنها را سوار اتوموبیلش کرد و به بیمارستان مجاور برد.

۱۶ – ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ ، سانتیاگو شیلی : سالوادور آلنده ، رئیس جمهور شیلی لحظاتی قبل از مرگ در جریان کودتای پینوشه ، عکاس این عکس ناشناس است و نیویورک تایمز این عکس را از منبعی که بر ناشناس ماندنش اصرار داشت ، به دست آورد.

۱۷- جولای ۱۹۷۴ ، نیجر : یک قربانی خشکسالی :

۱۸- جولای ۱۹۷۴ ، بوستون آمریکا : یک زن و یک دختر خودشان را از یک ساختمان در حال اشتعال به پایین پرت می‌کنند.

۱۹ – ژانویه ۱۹۷۶ ، بیروت لبنان : آوارگان فلسطینی. عکاس این عکس Françoise Demulder نخستین زنی است که توانست جایزه “بهترین عکس خبری سال” را تصاحب کند. وی در شرایطی برنده شد که این جایزه بیستمین سالگرد خود را تجربه می‌کرد.

۲۰ – آگوست ۱۹۷۷ ، آفریقای جنوبی : پلس در خارج کیپ تاون به سوی شرکت‌کنندگان در یک تظاهرات نشسته که برای اعتراض به ویرانی خانه‌هایشان تجمع کرده بودند ، گاز اشک‌آور شلیک می‌کند.

۲۱ – مارس ۱۹۷۸ ، توکیو ، ژاپن : تظاهراتی بر علیه ساخت یک فرودگاه در ژاپن

۲۲- نوامیر ۱۹۷۹ ، تایلند : اردوگاه آوارگان ، یک زن کامبوجی در حالی که فرزندش را در آغوش گرفته است ، منتظر توزیع غذا است.

۲۳ – آوریل ۱۹۸۰ ، اوگاندا : یک پسر دچار سوء تغذییه شدید. عکاس این عکس وقتی که فهمید همان مؤسسه‌ای که از انتشار این عکس به مدت ۵ ماه خودداری کرده است ، عکس را وارد رقابت عکاسی کرده است ، بسیار ناراحت شد. وقتی عکس برنده جایزه “بهترین عکس خبری سال” شد ، عکاس بسیار برآشفت ، چون مخالف برنده شدن در رقابت‌های عکاسی از راه انتشار عکس افراد گرسنه و در حال مرگ بود.

۲۴ – فوریه ۱۹۸۱ : مادرید اسپانیا. پلیس نظامی پارلمان اسپانیا را تصرف کرده است. عکاس از بیم توقیف عکس‌ها ، نگاتیوها را در کفشش قرار داد.

۲۵ – سپتامبر ۱۹۸۲ ، بیروت لبنان : کشتار فلسطینی‌های اردوگاه آوارگان به وسیله فالانژهای مسیحی. در حالی که سربازان اسرائیلی مشغول تعریف کردن لطیفه برای هم بودند ، عکاس این عکس برای ساعت‌ها از جسدهای سوخته عکس می‌گرفت.

۲۶ – اکتبر ۱۹۸۳ ، شرق ترکیه : بعد از یک زلزله ، زنی جسد ۵ فرزندش را پیدا کرده است.

۲۷ – دسامبر ۱۹۸۴ ، بوپال هند : جسد کودکی که بعد از نشت گاز سمی از یک کارخانه صنعتی فوت کرده. این عکس ، نماد حرص و آز جهان صنعتی شد.

۲۸ – نوامبر ۱۹۸۵ ، کلمبیا : یک دختر ۱۲ ساله بعد از وقوع آشتشفشان در میان خار و خاشاک به دام افتاده است ، بعد از ۶۰ ساعت وی هوشیاری خود را از دست داد و فوت کرد.

۲۹ – سپتامبر ۱۹۸۶ ، سان‌فرانسیسکو آمریکا : ضایعات پوستی یک مبتلا به ایدز. این ضایعات پوستی نشاندهنده کاپوسی سارکوما هستند. در شرایطی که مجلات چندان تمایل نداشتند به اپیدمی ایدز بپردازند ، عکاس این عکس با انتشار این عکس ، بار دیگر باعث مطرح شدن نام این بیماری در جامعه شد.

۳۰ – دسامبر ۱۹۷۸ ، کره جنوبی : تقابل مادری با پلیش ضد شورش بعد از دستگیری پسرش. این عکس در جریان تظاهراتی که برای اعتراض به تقلب در انتخابات برگزار شده بود ، گرفته شد.

۳۱- دسامبر ۱۹۸۸ : شوروی : زلزله ارمنستان

۳۲ – ۴ ژوئن ۱۹۸۹ ، پکن چین : عکس مشهوری که نیاز به توضیح ندارد.

۳۳ – ژانویه ۱۹۹۰ ، کوزوو ، یوگسلاوی : عزاداری برای مردی که در جریان تظاهرات برای اعتراض به لغو خودمختاری کوزوو کشته شده است.

۳۴ – فوریه ۱۹۹۱ ، عراق : گروهبان آمریکایی به خاطر مرگ یک سرباز که ظاهرا بهترین دوستش بوده و اشتباها مورد هدف خودی قرار گرفته است ، می‌گرید.

۳۵ – نوامبر ۱۹۹۳ ، سومالی : مادری فرزندش را آماده خاک‌سپاری می‌کند. کودک به خاطر قحطی فوت کرده است.

۳۶ – ژوئن ۱۹۹۴ ، رواندا : چهره مردی از قبیله هوتو که از سوی همِ‌قبیله‌ای‌هایش به خاطر ظن به همکاری با قوم توتسی شکنجه شده است.

۳۷ – می ۱۹۹۵ ، چچن : چهره یک آواره در حال انتقال به اردوگاه آوارگان در جریان مناقشه بین نیروهای جدایی‌طلب چچن و ارتش روسیه.

۳۸ – ۱۹۹۶ ، آنگولا : یک قربانی انفجار مین

۳۹ – سپتامبر ۱۹۹۷ ، الجزیره الجزایر : یک زن در خارج بیمارستانی که مجروحان و کشته‌شدگان قتل عام بنت‌الله به آن منتقل می‌شوند ، در حال شیون است.

۴۰ – نوامبر ۱۹۸۸ ، کوزوو : بیوه یک سرباز ارتش آزادی‌بخش کوزوو در مراسم تشییع جنازه شوهرش

۴۱ – آوریل ۱۹۸۹ ، آلبانی : یک مرد آلبانیایی در حال قدم زدن در خیابانی در Kukës آلبانی که در آن خشونت‌های نژادی شیوع زیادی دارد. عکاس موفق نشد با این مرد حرف بزند.

۴۲ – سال ۲۰۰۰ ، تگزاس آمریکا : مادر مهاجران مکزیکی در حال درست کردن غذا

۴۳ – سال ۲۰۰۱ ، پاکستان : پیکر یک پسربچه آواره افغان آماده خاک‌سپاری می‌شود.

۴۴ – ۲۳ ژوئن ۲۰۰۲ ، قزوین ، ایران : پسربچه‌ای در مراسم به خاک‌سپاری پدرش که در جریان زلزله کشته شده است.

۴۵ – مارس ۲۰۰۳ نجف عراق : یک زندانی جنگ عراق ، فرزندش را ، دلداری می‌دهد.

۴۶ : دسامیر ۲۰۰۴ ، تامیل‌نادو هند : زنی در ماتم نزدیکان کشته شده‌اش در سونامی

۴۷ – آگوست ۲۰۰۵ ، نیجر : مادر و فرزند در یک مرکز اورژانس توزیع غذا

دانلود همه عکس‌ها به صورت یک فایل زیپ (۱٫۴۳ مگابایت)

۴ دیدگاه

 1. admin گفت:

  این دنیا چه ناجوان مردانه ، رنج است

 2. admin گفت:

  این دنیا چه ناجوان مردانه ، رنج است

 3. admin گفت:

  این دنیا چه ناجوان مردانه ، رنج است

 4. شایان گفت:

  یادمان باشد اگر خاطرمان تنها شد طلب عشق ز هر بی سر وپایی نکنیم

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + ""